Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default 10χλμ αγωνας δρόμου - συμβουλές

    Καλησπέρα στην ομάδα. όπως βλέπετε και από τον τίτλο μόλις δήλωσα συμμετοχή σε έναν αγώνα "γύρος της περιοχής μου" 10χλμ ο οποίος είναι στις 21 Μαΐου και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν πρέπει να προσέξω κάτι 2-3 μέρες πριν ή αν πρέπει να αλλάξω κάτι στην γυμναστική μου (πχ να τρέχω περισσότερο για να δυναμώσω λίγο τους πνεύμονες.) επίσης κάπου είχα δει όσον αφορά την διατροφή θα πρέπει μια μέρα πριν να έχω ενδεχομένως αυξημένο υδατάνθρακα και την μέρα του αγώνα να είμαι πολύ ελαφρυς να έχω φάει πολύ λίγο. ισχύει κάτι τέτοιο; βασικά δεν είναι τπτ τραγικό το ξερω απλά κουβέντα να κάνουμε και να μάθω και 5 πράγματα παραπάνω! ευχαριστώ πολύ!!

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Το βασικότερο είναι να φτιάξεις ρυθμό. Δηλαδή να μην ξεκινήσεις με υπερβολικά μεγάλη ταχύτητα και σκάσεις στο τέλος.
    Όταν ήμουν φοιτητής έτρεχα 10χλμ 3 φορές την εβδομάδα στο διάδρομο. Η παγίδα είναι πως ο διάδρομος σου κρατάει σταθερή την ταχύτητα κι έτσι είναι εύκολο. Αργότερα δήλωσα συμμετοχή σε έναν αγώνα 10χλμ, πιστεύοντας πως θα κάνω πλάκα. Ξεκινήσαμε κι εγώ με έναν άλλο φύγαμε μπροστά. Αυτό που δεν γνώριζα ήταν πως ο άλλος ήταν έμπειρος δρομέας που έτρεχε σε μαραθώνιους πάνω από 10 χρόνια. Προσπαθώντας να τον ακολουθήσω, έσκασα μετά από 2χλμ(οι παλμοί μου πρέπει να έφτασαν στους 200-210).
    Αν είχα αναπτύξει ενα σταθερό ρυθμο, θα είχα κάνει καλύτεορ χρόνο και πολύ πιο ξεκούραστα.
    Οπότε, για να συνοψίσω, τρέξε 2 φορές την εβδομάδα 10χλμ, για να δεις τι ρυθμο τρεξίματος πρέπει να κρατήσεις.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Το βασικότερο είναι να φτιάξεις ρυθμό. Δηλαδή να μην ξεκινήσεις με υπερβολικά μεγάλη ταχύτητα και σκάσεις στο τέλος.
    Όταν ήμουν φοιτητής έτρεχα 10χλμ 3 φορές την εβδομάδα στο διάδρομο. Η παγίδα είναι πως ο διάδρομος σου κρατάει σταθερή την ταχύτητα κι έτσι είναι εύκολο. Αργότερα δήλωσα συμμετοχή σε έναν αγώνα 10χλμ, πιστεύοντας πως θα κάνω πλάκα. Ξεκινήσαμε κι εγώ με έναν άλλο φύγαμε μπροστά. Αυτό που δεν γνώριζα ήταν πως ο άλλος ήταν έμπειρος δρομέας που έτρεχε σε μαραθώνιους πάνω από 10 χρόνια. Προσπαθώντας να τον ακολουθήσω, έσκασα μετά από 2χλμ(οι παλμοί μου πρέπει να έφτασαν στους 200-210).
    Αν είχα αναπτύξει ενα σταθερό ρυθμο, θα είχα κάνει καλύτεορ χρόνο και πολύ πιο ξεκούραστα.
    Οπότε, για να συνοψίσω, τρέξε 2 φορές την εβδομάδα 10χλμ, για να δεις τι ρυθμο τρεξίματος πρέπει να κρατήσεις.
    πολύ χρήσιμο αυτό που είπες και είμαι της ίδιας άποψης. ότι δηλαδή χρειάζεται σταθερή ταχύτητα. σε ευχαριστώ φίλε μου

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολεμική Τέχνη Για Αυτοάμυνα "δρόμου"..
    By bledi in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 264
    Last Post: 28-04-13, 04:52
  2. τα παιδια του δρομου
    By bigsteve in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 20-12-08, 05:28
  3. Ψυγείο... του δρόμου!
    By v@g in forum Off Topic
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-08, 10:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •