Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default Διατροφή Γράμμωσης

    Καλησπέρα παιδιά! Μετά από καιρό είπα να φτιάξω μια διατροφή για να με βοηθήσει με το στόχο μου που είναι να χάσω λίπος. Είμαι 18 χρονών, 173 cm ύψος και 82 κιλά. Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι περίπου 2000. Λέω να διαχωρίσω τα macros 40/40/20. Σας παραθέτω την διατροφή που έχω στο μυαλό μου αλλά θα χρειαστώ λίγη βοήθεια με το πως να βρω τα γραμμάρια από την κάθε τροφή.
    Πρωινο: Γάλα 1.5 % με βρώμη και αυγά
    Δεκατιανό: Τοστ ολικής με γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών μαζί με κάποιο φρούτο
    Μεσημεριανό: Κοτόπουλο/Μπφτέκια/Μπακαλιάρος με μπασμάτι/μακαρόνια ολικής/πατάτες-γλυκοπατάτες και μπρόκολο/μαρούλι/λάχανο-καρότο
    Απογευματινό: Γιαούρτι με ξηρούς καρπούς και φρούτα ή γιαούρτι και μια φέτα ολικής με ταχίνι και φρούτα
    Βραδινό: Το ίδιο με το μεσημεριανό

    Θα ήθελα να ακούσω οποιοδήποτε σχόλιο ώστε να μπορέσω να τη βελτιώσω όσο γίνεται. Ευχαριστώ!

  2. #2

    Default

    πόσο καιρό γυμνάζεσαι φιλαρακι; τι και πόσο γυμναστική κανεις; τι ποσοστό λίπους εχεις; γράψε συγκεκριμένα ποσότητες που τρως. που ξέρω εγώ ότι τρως 100γρ ρύζι πχ και όχι 500;

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Γυμνάζομαι σχεδόν 2 χρόνια αλλά πιο συστηματική γυμναστική(5 φορές την εβδομάδα βάρη + αερόβια) κάνω 1 χρόνο. Ποσοστό λίπους δεν γνωρίζω. Αυτή τη διατροφή δεν την έχω ξεκινήσει ακόμα και επειδή είμαι καινούριος στο θέμα της διατροφής δεν γνωρίζω πόσο πρέπει να τρώω από το κάθε τι γι αυτό χρειάζομαι λίγη βοήθεια στα γραμμάρια.

  4. #4

    Default

    θα σε βοηθήσουν καλύτερα οι πιο έμπειροι. καλό βράδυ

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Οκ ευχαριστώ για την απάντηση καλό βράδυ!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Γραψε μας σε γραμμαρια τα μακροσυστατικα που θα χρησιμοποιησεις για τη διατροφη σου.Επισης, αυτες τις θερμιδες συντηρησης που μας λες, τις βρηκες απο calculator ή εχεις δει οτι με 2000 μενεις στα 83 κιλα;
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  7. #7
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    200 γρ. Πρωτεΐνη, 200 γρ. Υδατάνθρακα και 45 γρ. Λίπη. Με το calculator το βρήκα και έβγαινε 1987 και το στρογγύλεψα στο 2000.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οκ. Μπορεις να ξεκινησεις με αυτα τα νουμερα σαν βαση.Ομως εχε στο νου σου τα εξης:

    -Αν θελεις αν κρατησεις τη μυικη σου μαζα, μη κανεις τοσο δραστικες μειωσεις στις θερμιδες.Στοχος ειναι να χανεται περιπου 0.5 κιλο την εβδομαδα.

    -Χωρισε ισοποσα τα γραμμαρια πρωτεινης σου στα γευματα που επιλεγεις να κανεις καθε μερα, και εχε στα γευματα γυρω απο την προπονηση(πριν και μετα) τον περισσοτερο υδατανθρακα για να μπορεις να αποδιδεις)



    Βεβαια αυτα που σου ελω ειναι πολυ γενικα γιατι δεν γνωριζω το σωμα σου.Μερικες φωτογραφιες θα μας διευκολυναν.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  9. #9
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Ναι όντως θα στείλω το απόγευμα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Να και οι φωτογραφίες. Άργησα λίγο αλλά τις έβγαλα! Attachment 31972 Attachment 31973
    Attachment 31974

  11. #11
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,654

    Default

    Quote Originally Posted by kostarasobrax1998 View Post
    Καλησπέρα παιδιά! Μετά από καιρό είπα να φτιάξω μια διατροφή για να με βοηθήσει με το στόχο μου που είναι να χάσω λίπος. Είμαι 18 χρονών, 173 cm ύψος και 82 κιλά. Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι περίπου 2000. Λέω να διαχωρίσω τα macros 40/40/20. Σας παραθέτω την διατροφή που έχω στο μυαλό μου αλλά θα χρειαστώ λίγη βοήθεια με το πως να βρω τα γραμμάρια από την κάθε τροφή.
    Πρωινο: Γάλα 1.5 % με βρώμη και αυγά
    Δεκατιανό: Τοστ ολικής με γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών μαζί με κάποιο φρούτο
    Μεσημεριανό: Κοτόπουλο/Μπφτέκια/Μπακαλιάρος με μπασμάτι/μακαρόνια ολικής/πατάτες-γλυκοπατάτες και μπρόκολο/μαρούλι/λάχανο-καρότο
    Απογευματινό: Γιαούρτι με ξηρούς καρπούς και φρούτα ή γιαούρτι και μια φέτα ολικής με ταχίνι και φρούτα
    Βραδινό: Το ίδιο με το μεσημεριανό

    Θα ήθελα να ακούσω οποιοδήποτε σχόλιο ώστε να μπορέσω να τη βελτιώσω όσο γίνεται. Ευχαριστώ!
    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος με τις θερμίδες "συντήρησης". Για τα δεδομένα σου περίπου 2000 είναι το BMR. Για τις θερμίδες συντήρησης πρέπει να πολλαπλασιάσεις με συντεστή δραστηριότητας 1,5-1,6 βάσει της γυμναστικής που λές ότι κάνεις. Από αυτές αν ενδιαφέρεσαι για γράμμωση θα πρέπει να μείωσεις γύρω στις 500 θερμίδες. Μη μειώσεις απο τις 2000 θερμίδες.
    Rome wasn't built in a day

  12. #12
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Ναι όντως είχα ξεχάσει να το πολλαπλασιάσω. Ευχαριστω! Τελικά βγαίνουν 2800 θερμίδες συντήρησης άρα 280 γρ. Πρωτεΐνη 280 γρ. Υδατάνθρακα και 62 γρ. Λίπη. Να τις μειώσω ή να ξεκινήσω με αυτές?

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by kostarasobrax1998 View Post
    Ναι όντως είχα ξεχάσει να το πολλαπλασιάσω. Ευχαριστω! Τελικά βγαίνουν 2800 θερμίδες συντήρησης άρα 280 γρ. Πρωτεΐνη 280 γρ. Υδατάνθρακα και 62 γρ. Λίπη. Να τις μειώσω ή να ξεκινήσω με αυτές?
    280γρ πρωτεινη; πλάκα κανεις; ή μπερδευτηκες με τον ιβαν;

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    2000 θερμίδες --> 200 γρ.
    2800 θερμίδες --> 280 γρ.
    Λάθος το σκέφτομαι?

  15. #15

    Default

    αγορίνα 280γρ πρωτεινη δεν παίρνουν άλλοι και άλλοι.... με 170γρ πρωτεινη είσαι καλυμμένος

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #16
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Αα κομπλε τοτε. Αλλα τα αλλα νουμερα υδατανθρακας-λιπη ποσο θα πανε αν βαλω 170 γρ. πρωτεινη?

  17. #17

    Default

    ο στόχος σου ποιος ειναι;

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #18
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Θελω να χασω λιπος και οσο γινεται να διατηρησω τη μυικη μαζα. Πιστευω οτι πρεπει να χασω 8-10 κιλα.

  19. #19

    Default

    αύξησε τα καλά λιπαρα

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20

    Default

    Μπορεις να ξεκινησεις με θερμιδικο ελλειμμα 500 θερμιδων δηλαδη για απωλεια 2 κιλων τον μηνα 1kg/250 θερμιδες...οποτε απο τις 2800 που θεωρητικα ειναι οι θερμιδες συντησησης σου ειναι (που καλο ειναι να το διαπιστωσεις και στην πραξη) μπορεις να ξεκινησεις με 2300. Βεβαια οσο πεφτεις σε λιπος ο ρυθμος καλο ειναι να μειωθει για να προστατεψεις την μυικη μαζα.
    Κατι που θα σε βοηθησει να βλεπεις το πως κινεισαι ειναι οι καθημερινες ζυγισεις το πρωι αφαγος και να βγαζεις τον μεσο ορο της βδομαδας.
    Life is to short to be small

  21. #21
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Ωραια θα ξεκινησω 2300. Η πρωτεινη ομως? Να βαλω 170 που μου ειπε το παιδι και να προσαρμοσω τα υπολοιπα ή να βαλω τα νουμερα που μου βγαινουν απο τις πραξεις πχ 230 γρ πρωτεινη?

  22. #22

    Default

    Η πρωτεινη δεν παει με τις θερμιδες αλλα το σωματικο βαρος γενικα απο 1.5 μεχρι 2.5 gr ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι μια χαρα οποτε τα 170 σε καλυπτουν.
    Life is to short to be small

  23. #23
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Οκ ευχαριατω. Θα ξαναφτιαξω τη διατροφη και θα την βαλω για διορθωσεις.

  24. #24

    Default

    Καλή δουλίτσα

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. #25
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Έτοιμο!!!!

    Πρωινό
    · 3 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό
    · 50 γρ βρώμη
    · 250mL γάλα 2%
    Πρωτείνη:19+6+9=34
    Υδατάνθρακες:1+33+12=46
    Λίπη:5+3+4=12

    Δεκατιανό
    · Τοστ με 2 φέτες gouda και 3 φέτες γαλοπούλα
    · Μπανάνα
    · 20 γρ κότατζ
    Πρωτείνη:2+4+10+8+2=26
    Υδατάνθρακες:29+25+ 5=59
    Λίπη:2+12+1+1=16

    Μεσημεριανό
    · 145 γρ φιλέτο κοτόπουλο/μπιφτέκι/μπακαλιάρος
    · 100 γρ μπασμάτι/πατάτες βραστές/μακαρόνια ολικής
    · Μπρόκολο/λάχανο/μαρούλι
    Πρωτείνη:34+7=41
    Υδατάνθρακες:0.5+76=76.5
    Λίπη:10+1=11

    Απογευματινό
    · Γιαούρτι 2%
    · Μήλο
    · 10 αμύγδαλα
    Πρωτείνη:16.5+0.6+2=19
    Υδατάνθρακες:10+16+2=28
    Λίπη:4+5=9

    Βραδινό
    · 145 γρ φιλέτο κοτόπουλο/μπιφτέκι/μπακαλιάρος
    · 100 γρ μπασμάτι/πατάτες βραστές/μακαρόνια ολικής
    · Μπρόκολο/λάχανο/μαρούλι
    Πρωτείνη:34+7=41
    Υδατάνθρακες:0.5+76=76.5
    Λίπη:10+1=11

    Συνολικά:
    Πρωτείνη:34+26+41+41+19=161*4 = 644
    Υδατάνθρακες:46+59+76.5+76.5+28=286*4 = 1144
    Λίπη:12+16+11+11+9=59*9 = 531
    Σύνολο θερμίδων: 2319

    Για πείτε γνώμες!

  26. #26
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Αν τώρα έκανες ανάγνωση σε άρθρα, και την έβγαλες τόσο λεπτομερή και ολοκληρωμένη, μπράβο σου. Να κρατάς ποικιλία στις τροφές, και θα σου πρότεινα κάποιες φορές αντί για μπανάνα, να βάζεις μισό αβοκάντο, ή περισσότερα καρύδια, για να παίρνεις και καλά λιπαρά.

  27. #27
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Γυμναατηριο αναμεσα σε πια γευματα πας?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  28. #28
    New Member
    Join Date
    19-02-15
    Location
    Ρόδος
    Posts
    18

    Default

    Ευχαριτω Smiath θα το χω υποψιν.Δεν εχω συγκεκριμενη ωρα που παω γυμναστηριο αλλες φορες ειναι πρωι αλλες απογευμα αναλογως τα μαθηματα που εχω. Πηγαινω αναμεσα στο 1ο και 2ο γευμα ή αναμεσα στο 4ο και 5ο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Γράμμωσης
    By liopetritis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-15, 13:14
  2. Διατροφή Γράμμωσης
    By Jackali in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 08-06-15, 09:36
  3. Διατροφή Γράμμωσης
    By sotos4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 22-05-15, 12:31
  4. Διατροφή Γράμμωσης
    By korte in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 31
    Last Post: 17-05-12, 21:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •