Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-04-17
    Posts
    2

    Question Παρακαλω την βοηθεια σας

    Για αρχη να χαιρετησω ολη την παρεα εδω περα μιας και ειμαι νεο μελος καλως σας βρηκα και ελπιζω απο εδω μεσα να μαθω αρκετα και σημαντικα πραγματα πανω στον τομεα διατροφων και ασκησεων.Λεγομαι Γιωργος και ειμαι 21 ετων.Μια ζωη ημουν ενα παιδι αρκετα κοντο (τωρα ειμαι 1.67) και υπερβαρο,τα πιο πολλα κιλα που ειχα φτασει ποτε ηταν 96,απο μυικη μαζα στα ταρταρα και απο ποσοστο λιπους απειρο.Δεν ειχα ασχοληθει ποτε με τον αθλητισμο οποτε καντε λιγο εικονα ποσο τραγικος φαινομουνα.Εφτασε ο καιρος που αποφασισα να χασω τα κιλα μου και να σουλουπωσω την εικονα μου πραγμα που καταφερα μεσα σε 2 μηνες χανοντας 18 κιλα και ριχνοντας το ποσοστο λιπους στο 14% και ανεβαζοντας την μυικη μαζα κοντα στο 35%.Το διατροφικο προγραμμα που ακολουθησα ηταν αρκετα σκληρο (δυστυχως δεν εχω ιδεα σε τι κατηγορια ανηκει γιατι ειδα οτι υπαρχουν διαφορων ειδων διατροφες) και επισης και το προγραμμα στο γυμναστηριο για τα δικα μου δεδομενα ηταν εξοντωτικο (1 ωρα διαδρομο,15 λεπτα ποδηλατο,βαρη,κοιλιακους ραχιαιους 5 φορες την εβδομαδα).Ο διατροφολος μου οταν εχασα τα κιλα και εφτασα τα 60 (τωρα ειμαι 62.5) μου συστηνε πρωτεινη,αμινοξεα και εναν μηνα λιποδιαλυτες.Η εικονα μου τωρα ειναι σαφως καλυτερη ολοι μου λενε οτι εχω γινει καχεκτικος αλλα εγω ακομα πιστευω οτι πρεπει να χασω ακομα λιγα κιλα και καμποσο λιπος ακομα.Ο γυμναστης μου προτεινει να μπω στον ογκο και μαζι με τα βαρη το παραπανισιο δερμα θα στρωσει και το σωμα μου θα μου αρεσει πιο πολυ.Παρακατω παραθετω καποιες εικονες το πως ειμαι τωρα και θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το αν θελω να χασω ακομα λιγα η αν μπω σε προγραμμα ογκου οπως μου συστηνουν αρκετοι.Ελπιζω να ασχοληθει εστω και ενας με την περιπτωση μου καθε βοηθεια δεκτη ειμαι σε αδιεξοδο
    20170424_144235.jpg20170424_144321.jpg20170424_144402.jpg
    Υ.Γ. Τα σημεια που νιωθω οτι ειναι απαισια πανω μου και πρεπει να χασω ακομα λιγο ειναι στηθος,κοιλια και μπουτια

  2. #2

    Default

    Γειά σου Γιώργο, καλώς όρισες στο φόρουμ. Καταρχάς μπράβο που αποφασισες να αδυνατησεις και να χάσεις τόσα κιλά kudos to you.
    Εγώ επειδή έχεις κολλήσει αυτήν την στιγμή στο skinny fat σώμα( και εγώ από εκεί άρχισα) θα σου έλεγα να κάνεις όγκο με μικρό θερμιδικο πλεόνασμα (15% παραπάνω από την συντήρηση σου) ώστε να βάλεις σταθερά μυς χώρος τον κίνδυνο να βάλεις λίπος, μην βιαστείς να προσθέσεις θερμίδες (been there, done that).
    Θα δεις ότι μήνα με τον μήνα θα αγαπας το σώμα σου περισσότερο

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TRAIN HARD OR GO HOME

  3. #3

    Default

    γιατί φαινοσουν τραγικός; από ποτε το να μην έχεις καλή εξωτερική εμφάνιση σε κάνει τραγικό; μην ακούω μα....(φοβάμαι μην με κάνουν και μπλοκ χαχαχα) από κει και πέρα συγχαρητήρια που ξεκινησες να αλλάζεις τις συνήθειες σου προς το καλύτερο. εύχομαι να το κάνεις για εσενα και την υγεία σου.18 κιλά σε 2 μήνες είναι κάτι παραπάνω από υπερβολικό. ποσταρε σε παρακαλώ την διατροφή που έκανες και αυτήν που κάνεις τώρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και εμείς. ο διατροφολογος σου είναι διατροφολογος και σου συστήνει συμπληρώματα; ωραίος να μου τον γνωρίσεις και εμένα. και σου συστήνει λιποδιαλυτη τώρα που είσαι 60 κιλα; ο γυμναστής σου δεν ξέρω τον λόγο που σου είπε να μπεις στο τρυπάκι "ογκος" "γραμμωση" από τώρα. Φίλε μου κοίταξε να δουλέψεις το σώμα σου 1 χρονο σίγουρα στα κιλά που είσαι με καθαρό φαγητο και πολύ γυμναστική να αποκτήσεις σιγά σιγά αύξηση μυικη και μην έχεις στο μυαλό σου ούτε όγκο ούτε γραμμωση! είναι σαν να μου λες ένας άνθρωπος που ξεκινάει σήμερα για 1η φορα το ποδόσφαιρο και ο προπονητής του αντί να του πει "προπονησου να εξασκηθεις" του λέει "έλα να παίξεις αγώνα".
    και επίσης το φόρουμ είναι ΓΕΜΑΤΟ με ότι χρειάζεσαι για να μάθεις! ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ με ότι χρειάζεσαι! κάτσε και διάβασε όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο! εύχομαι να σε βοήθησα κάπως.

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    γιατί φαινοσουν τραγικός; από ποτε το να μην έχεις καλή εξωτερική εμφάνιση σε κάνει τραγικό; μην ακούω μα....(φοβάμαι μην με κάνουν και μπλοκ χαχαχα) από κει και πέρα συγχαρητήρια που ξεκινησες να αλλάζεις τις συνήθειες σου προς το καλύτερο. εύχομαι να το κάνεις για εσενα και την υγεία σου.18 κιλά σε 2 μήνες είναι κάτι παραπάνω από υπερβολικό. ποσταρε σε παρακαλώ την διατροφή που έκανες και αυτήν που κάνεις τώρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και εμείς. ο διατροφολογος σου είναι διατροφολογος και σου συστήνει συμπληρώματα; ωραίος να μου τον γνωρίσεις και εμένα. και σου συστήνει λιποδιαλυτη τώρα που είσαι 60 κιλα; ο γυμναστής σου δεν ξέρω τον λόγο που σου είπε να μπεις στο τρυπάκι "ογκος" "γραμμωση" από τώρα. Φίλε μου κοίταξε να δουλέψεις το σώμα σου 1 χρονο σίγουρα στα κιλά που είσαι με καθαρό φαγητο και πολύ γυμναστική να αποκτήσεις σιγά σιγά αύξηση μυικη και μην έχεις στο μυαλό σου ούτε όγκο ούτε γραμμωση! είναι σαν να μου λες ένας άνθρωπος που ξεκινάει σήμερα για 1η φορα το ποδόσφαιρο και ο προπονητής του αντί να του πει "προπονησου να εξασκηθεις" του λέει "έλα να παίξεις αγώνα".
    και επίσης το φόρουμ είναι ΓΕΜΑΤΟ με ότι χρειάζεσαι για να μάθεις! ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ με ότι χρειάζεσαι! κάτσε και διάβασε όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο! εύχομαι να σε βοήθησα κάπως.

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν θα ήταν καλύτερο να έχει ένα μικρό θερμιδικο πλεόνασμα;

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TRAIN HARD OR GO HOME

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by G14NN1S View Post
    Δεν θα ήταν καλύτερο να έχει ένα μικρό θερμιδικο πλεόνασμα;

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εγώ αυτό που του είπα αδερφέ ήταν να μην σκέφτεται τους όρους όγκο γραμμωση και να μην μπλεκεται με αυτά... καλύτερα για μένα να δουλέψει τα κιλά του. τώρα αν θα είναι 100 θερμίδες πάνω δεν έγινε κάτι.

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    εγώ αυτό που του είπα αδερφέ ήταν να μην σκέφτεται τους όρους όγκο γραμμωση και να μην μπλεκεται με αυτά... καλύτερα για μένα να δουλέψει τα κιλά του. τώρα αν θα είναι 100 θερμίδες πάνω δεν έγινε κάτι.

    Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι συμφωνώ με το να μην σκέφτεται τους όρους όγκους και γράμμωση, πάντως θα ήθελα και εγώ να γνωρίσω τον διατροφολόγο του και να του πω δυο λογάκια

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TRAIN HARD OR GO HOME

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-04-17
    Posts
    2

    Default

    Διχως να θελω να φανω ρατσιστης με αυτους που εχουν παραπανισια κιλα αυτο που ημουν εγω πραγματικα ηταν τραγικο χωρις ιχνος υπερβολης.Να ευχαριστησω τα 2 παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα που ανοιξα αυριο θα ποσταρω τις διατροφες που εκανα και μια διατροφη που εβγαλα απο μονος μου και θελω να την ακολουθησω αυτην με στοχο να πεσω ακομα λιγο σε κιλα και λιπος.Θελω οσο το δυνατον περισσοτερες γνωμες και αρκετες καθοδηγησεις για το που να στραφω στο φορουμ ωστε να μαθω μερικα χρησιμα πραγματακια παραπανω

    Υ.Γ.1 Την διατροφη την ξεκινησα περυσι τον Μαρτιο και τα κιλα τα εχασα Μαιο,δεν με εβγαλε διατροφη συντηρησης (ειναι λαθος σε αυτο το κοματι οταν τον ελεγα να κανουμε συντηρηση μου το πηγαινε απο αναβολη σε αναβολη) και ετσι αναγκαστηκα μεχρι τον ιουνιο να ακολουθησω τις διατροφες του με μερικες τροποποιησεις δικες μου και ειμαι 1 χρονο τωρα σταθερος σε αυτα τα κιλα και τους τελευταιους μηνες δεν προσεχω την διατροφη μου και τοσο και αυτο οχι οτι το θελω αλλα ετσι το εφεραν τα γεγονοτα.
    Υ.Γ.2 Δεν ειναι καθαρα διατροφολος εχει μαγαζι με συμπληρωματα απλα στο εξωτερικο σπουδασε σαν διατροφολογος και απο τοτε ασχολειται γενικα με διατροφες και γυμναστηρια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Την βοήθειά σας παρακαλώ..!!!
    By KruelaDevil in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 02-10-16, 17:01
  2. Τη Βοήθεια Σας Παρακαλώ
    By bebeto in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-15, 00:14
  3. την βοήθεια σας παρακαλώ..
    By SAKISMIP in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 08-11-08, 02:59
  4. Τη βοήθεια σας παρακαλώ..!
    By rudolfgr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 17-10-08, 04:02
  5. Σας Παρακαλώ Για Βοήθεια!
    By provlhma in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-10-04, 00:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •