Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default Εφηβικο - Ογκος/Δυναμη - κλπ

    Καλησπέρα παιδιά. Ασχολούμαι 2 χρόνια με το γυμναστήριο είμαι 17 χρόνων 1,70 ύψος 55 κιλά(σωματότυπου κάπως εκτομορφικό θα έλεγα). Ο λόγος του ποστ αυτού είναι διότι έχω αρκετές απορίες, οι οποίες προέκυψαν από της πολλές και διάφορες απόψεις πάνω στο άθλημα.
    -Θερμίδες
    Γενικά έχω θέμα με το να πάρω κιλά, έτρωγα κάπου στα 3300 kcal + 300kcal συμπληρώματα και έμενα σταθερά κιλά, η αλήθεια είναι ότι στον 1.5 χρόνο που ασχολούμαι με διατροφή έχω καταφέρει σε ένα διάστημα να κάνω μια τρομερή άνοδο για τα δεδομένα μου, να πάρω δηλαδή σε 3 μήνες 6 κιλά, αυτό συνάιβει με 3470 kcal στα οποία 210/500/70-πρ/υδ/λι χωρίς συμπληρώματα. Από την άλλη έχω διαβάσει ότι οι πολύ μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης καθώς προσπαθεί ο οργανισμός να της κάψει/αποροφήσει ξοδεύουν πολλές θερμίδες με αποτέλεσμα να χάνεις κιλά, δεν έχω ιδέα αν ισχύει. Οπότε η ερώτηση μου είναι πόσες θερμίδες θα πρέπει να καταναλώνω ημερησίως; Ναι έχω κάνει την πράξη η οποία μου έβγαλε 2200 συντήρησης και έτρωγα 3400 για να παίρνω 2 κιλά τον μήνα μαξ.
    -Πρωτεΐνες
    Πριν μερικούς μήνες είχα κάνει μια διατροφή. 3470 kcal στα οποία 210/500/70-πρ/υδ/λι χωρίς συμπληρώματα όπως αναφέρω και παραπάνω. Αυτές οι ποσότητες πρωτεΐνης όμως με οδήγησαν σε κάποια προβλήματα υγείας. Πρωτεινοουρία μου είπαν και αυξημένα επίπεδα κρεατινίνης(φαντάζομαι αυτό είναι από την έντονη γυμναστική). Έχω διαβάσει για το θέμα της ποσότητας διάφορες απόψεις. 2-2.5*pound, 1.5-2*kg, 30%-40% των kcal, 1*kg και άλλα πολλά. Τελικά όμως τι είναι το σωστό; Όχι από θέμα αποτελέσματος, αλλά τι δεν ξεπερνάει τα όρια του υγιεινού.
    Όγκος Η Δύναμη
    Ναι, συμφωνώ ότι είμαι έφηβος, εκτομορφικό σωματότυπο και τα σχετικά, ξέρω ότι αποτελέσματα τρελά δεν θα δω σε κανέναν από τους δύο τομείς. Φυσικά προσπαθώ να αξιοποιήσω τον χρόνο μου στο γυμναστήριο και στην κουζίνα μαθαίνοντας το σώμα μου τον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα γενικά. Αλλά τελικά τι αξίζει; Ενασχόληση με τον όγκο ή με την δύναμη, διατροφή και προπόνηση προσαρμοσμένη σε ποιο απτά δύο είδη;
    -Προπόνηση "ειδική" για εφήβους;
    Διάβασα πρόσφατα πως δεν αξίζει καν να ασχοληθείς με "ψαγμένα" προγράμματα και "προχωρημένα" με ανάλυση μυικών ομάδες κλπ κλπ Μια προπόνηση του στυλ Chest/Back/Legs/Arms Monday/Tuesday/Wednesday/Friday αντίστοιχα θα ήταν μια καλή λύση χωρίς "ψαγμένες" ασκήσεις για παράδειγμα hammer για πρήξιμο/δύναμη, concentration curls για peak και φυσικά μια τεράστια γκάμα στις μεγάλες μυικές ομάδες. Απλά χρήση σύνθετων ασκήσεων και από κει και πέρα απλά μερικές ασκήσεις τυχαίες/συμπληρωματικές για να κλείσεις την προπόνηση σου. Όχι πολλά σετ ούτε 6 ή 15 reps. Το κλασικό 8-12 είναι αρκετό. Τελικά ισχύει;
    -Μεταπροπονητικό
    Μα πως είναι δυνατόν να βγάλω άκρη εδώ. Οι παλιοί; Ωμά αυγά! "Τρώγε" ή μάλλον "Ρούφα". Οι νέοι; "Ένα σέικ είναι αρκετό!" Μα είναι δυνατόν; Έχω διαβάσει πως η καλύτερη πηγή πρωτεΐνης για το recovery είναι το γάλα, άλλοι λένε τα αυγά(φυσικά και τα δύο είναι (πολύ καλά) μα πιο ενδείκνυται για μεταπροπονητικό γεύμα; Μέχρι στιγμής(όγκο) έκανα ένα σεικ με 22γρ πρώτ 60 δεξτρόζη και 40 μαλτοδεξτρίνη και μετά από 1 ώρα έτρωγα 4 ασπράδια 1 κρόκο και 250-300γρ ρύζι, ακούγοντας το ένας τυπάς έφριξε, καλά ρε γιατί τρως ξανά, άλλοι λένε πως το μεταπροπονητικό θα πρέπει να είναι "κανονικό" γεύμα, άλλοι διδάσκουν περί ποσότητας καθώς θεωρείτο υπερβολικές δόσεις και άλλα τέτοια καλούδια. Τελικά τι θα πρέπει να είναι το μεταπροπονητικό; Τι πηγές πρωτ υδατανθρ θα πρέπει να περιέχει τι απόσταση από το επόμενο γεύμα;
    Αυτές είναι μερικές από τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάσετε την έκθεση πιο πάνω

  2. #2
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    1. Kαλυτερα να παιρνεις σταδιακα τα κιλα, αν και 3400 θερμιδες στα 55 κιλα που εισαι μου φαινονται πολλες, μηπως το παρακανεις με τις προπονησεις-αεροβιες?
    2. 1,5-2*kg ειναι μια χαρα
    3,4.Και τα 2 αξιζουν προφανως και στο σταδιο που βρισκεσαι με υπερθερμιδικη διατροφη μπορουν να συνυπαρχουν και τα 2.Συνεχισε δηλαδη το split σου και εχε βασικες πολυαρθρικες ασκησεις σε αυτο.
    5.ωμα αυγα σε καμια περιπτωση,συμπληρωματα και δεξτροζη αχρειαστα για την ηλικια σου.Το γαλα ειναι μια χαρα,τα μαγειρεμενα ασπραδια επισης ή κοτοπουλακι.Απο υδατανθρακα εχε ρυζι, πατατα ή μπανανα
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  3. #3

    Default

    Εγώ για το θέμα της προπόνησης θα σου πρότεινα να κάνεις powerbuilding , είναι ένα υβρίδιο μεταξύ bodybuilding και powerlifting αλλά χρειάζομαι να μου πεις πόσες μέρες πας στο γυμναστήριο μέσα στην εβδομάδα.

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by G14NN1S; 25-04-17 at 18:54.
    TRAIN HARD OR GO HOME

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    2 σχόλια στα γρήγορα απο εμένα.

    Θερμίδες: Δε μπορεί να σου πει κανείς ακιβώς πόσες να καταναλώσεις. Μέτρα 1-2 βδομάδες με το fitnesspal, μέτρα και το βάρος σου και αναλόγως κάνε μικρές αλλαγές (πχ 200 θερμίδες) μέχρι να αρχίσεις να παίρνεις βάρος. Έπαιρνες και κρεατίνη μαζί με την πρωτείνη;

    Προπόνηση: Προπόνηση "ειδική" για εφήβους δεν υπάρχει, νομίζω αυτά είναι παραμύθια. Και ναι, νομίζω δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με περίπλοκα πράγματα. Η πρόοδος φαίνεται στον καθρέφτη και στα κιλά που κάνεις. Το όγκος/δύναμη εξαρτάται απο το τι στόχους έχεις. Επειδή είσαι πολύ νέος και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου, εγώ θα σου έλεγα να χτίσεις καλές βάσεις. Μπες σε ένα πρόγραμμα με linear progression για κάποιους μήνες για να "χτίσεις" μια γερή βάση για τη συνέχεια και μετά επικεντρώσου στο bodybuilding ή όπου γουστάρεις. Αλλά και ένα τυπικό πρόγραμμα bodybuilding (υπάρχουν στο site), με τη σωστή διατροφή θα δουλέψει μια χαρά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    -Αεροβική δεν κάνω καθόλου. Στο γυμναστήριο μπορώ να πάω όσες πρέπει, με τα προγράμματα που έκανα εγώ δούλευα 4-5 μέρες.
    -Τις θερμίδες τις είχα αύξηση σιγά σιγά αφού έβλεπα τότε πως δεν μπορώ να πάρω κιλά(ξεκινώντας από τις θερμίδες συντήρησης+250 και πρόσθετα 250 ανά βδομάδα)
    -Κρεατίνη δεν έχω πάρει, όχι, είναι κάτι παραπάνω από απλό συμπλήρωμα, φυσικά θα ήθελα να δω στον εαυτό μου κάποτε τα αποτελέσματα της πολυπόθητης αυτής κρεατίνης αλλά μετά τα 18. Τα συμπληρώματα που έπαιρνα ήταν δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη/πρωτείνη isolate whey για μεταπροπονητικό και bcca πριν την προπόνηση(10 λεπτά) Εάν όμως αναφέρεσαι για την ιατρικά που ανέφερα, εκεί έπαιζε μόνο φαΐ καθόλου συμπλήρωμα.
    -Την ερώτηση για το όγκος/δύναμη την έκανα γυρεύοντας μια απάντηση με παράγοντα την δική σας άποψη(τι βολεύει πιο πολύ στην περίπτωση μου αποτελεσματικά)
    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    -Κρεατίνη δεν έχω πάρει, όχι, είναι κάτι παραπάνω από απλό συμπλήρωμα, φυσικά θα ήθελα να δω στον εαυτό μου κάποτε τα αποτελέσματα της πολυπόθητης αυτής κρεατίνης αλλά μετά τα 18.
    Τι εννοείς ότι η κρεατινη είναι κάτι παραπάνω από απλό συμπλήρωμα και περιμένεις να κλείσεις τα 18;

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TRAIN HARD OR GO HOME

  7. #7
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Εννοώ πως δεν είναι κάτι τόσο καθαρό όσο η πρωτεΐνη η τα αμινοξέα. Είναι πιο σύνθετο προϊόν, που σημαίνει πιο σύνθετες παρενέργειες, πιο σύνθετα αποτελέσματα, πιο σύνθετη χρήση. Είναι κάτι πολύ προχωρημένο για την παρούσα κατάσταση και εκτός αυτού θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα να φουσκώσω μια με μυς και μετά με νερό όταν δω ότι δεν πάει άλλο πια τόσο εύκολα.
    Σε παρακαλώ μην ξεκινήσεις τα περί παρενεργειών, κατά την δική μου άποψη οτιδήποτε έχει υποστεί επεξεργασία και είναι "χημικό" ή αποτέλεσμα "χημείας" έχει παρενέργειές, λίγες οι πολλές, εμφανείς η όχι, έμμεσες ή άμεσες, όπως και η πρωτεΐνη.
    Αυτό εννοώ Ελπίζω να μην εκνευρίστικες

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    Εννοώ πως δεν είναι κάτι τόσο καθαρό όσο η πρωτεΐνη η τα αμινοξέα. Είναι πιο σύνθετο προϊόν, που σημαίνει πιο σύνθετες παρενέργειες, πιο σύνθετα αποτελέσματα, πιο σύνθετη χρήση. Είναι κάτι πολύ προχωρημένο για την παρούσα κατάσταση και εκτός αυτού θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα να φουσκώσω μια με μυς και μετά με νερό όταν δω ότι δεν πάει άλλο πια τόσο εύκολα.
    Σε παρακαλώ μην ξεκινήσεις τα περί παρενεργειών, κατά την δική μου άποψη οτιδήποτε έχει υποστεί επεξεργασία και είναι "χημικό" ή αποτέλεσμα "χημείας" έχει παρενέργειές, λίγες οι πολλές, εμφανείς η όχι, έμμεσες ή άμεσες, όπως και η πρωτεΐνη.
    Αυτό εννοώ Ελπίζω να μην εκνευρίστικες
    Όχι φίλε μου δεν εκνευριστικα, απλώς η κρεατινη είναι το νούμερο 1 συμπλήρωμα διατροφής ως προς την έρευνα. Αυτήν την στιγμή έχει 771 έρευνες ως προς τα οφέλη του, τις παρενέργειες κτλ.

    Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    TRAIN HARD OR GO HOME

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    Εννοώ πως δεν είναι κάτι τόσο καθαρό όσο η πρωτεΐνη η τα αμινοξέα. Είναι πιο σύνθετο προϊόν, που σημαίνει πιο σύνθετες παρενέργειες, πιο σύνθετα αποτελέσματα, πιο σύνθετη χρήση. Είναι κάτι πολύ προχωρημένο για την παρούσα κατάσταση και εκτός αυτού θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα να φουσκώσω μια με μυς και μετά με νερό όταν δω ότι δεν πάει άλλο πια τόσο εύκολα.
    Σε παρακαλώ μην ξεκινήσεις τα περί παρενεργειών, κατά την δική μου άποψη οτιδήποτε έχει υποστεί επεξεργασία και είναι "χημικό" ή αποτέλεσμα "χημείας" έχει παρενέργειές, λίγες οι πολλές, εμφανείς η όχι, έμμεσες ή άμεσες, όπως και η πρωτεΐνη.
    Αυτό εννοώ Ελπίζω να μην εκνευρίστικες
    Φαίνεται να θεωρείς ότι η πρωτείνη και τα αμινοξέα είναι καθαρά ενώ η κρεατίνη κάτι μη καθαρό. Η κρεατίνη είναι η ίδια ένα αμινοξύ. Παίρνεις αμινοξέα και λες ότι η κρεατίνη δεν είναι τόσο καθαρή ενώ είναι και η ίδια αμινοξύ! Περίεργο.

    Δεν ξέρω πως συμπέρανες ότι έχει πιο σύνθετα αποτελέσματα & (παρ)ενέργειες αλλά δεδομένου ότι "απλά" αυξάνει τη διαθέσιμη ενέργεια στους μυες-σε αντίθεση με τις πρωτείνες που κάνουν τα πάντα και βρίσκονται παντού- νομίζω θα ήταν καλό να διαβάσεις λίγο παραπάνω για το τι είναι το καθένα.

    Δε στο λέω για να πάρεις -μη πάρεις, ειδικά αν δεν ξέρεις τι είναι- αλλά μου κάνει εντύπωση η διάκριση χημείας/επεξεργασίας και παρενεργειών. Μη πάρεις, κράτα τα λεφτά σου για κάτι πιο χρήσιμο σε αυτή τη φάση.

    Όσο για το αν είναι προχωρημένο ή όχι, να έχεις υπόψη σου ότι κρεατίνη χορηγείται σε ηλικιωμένους με Alzheimer και εγκεφαλική παράλληση διότι κάνει καλό και στις νευρολογικές και γνωστικές λειτουργίες του εγκεφάλου.

    Ο λόγος που σε ρώτησα αν παίρνεις είναι διότι ανέφερες αυξημένη κρεατινίνη.

    Στην ερώτηση όγκος/δύναμη, προσωπικά είμαι της άποψης πάντα ένας αρχάριος να μπαίνει σε πρόγραμμα δύναμης για αρχάριους διότι αυτός είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει την αθλητική απόδοση. Ισχύει και για σένα και για όλους κατά την ταπεινή μου γνώμη. Στην περίπτωση σου ίσως σε βοηθήσει παραπάνω γιατί θα σε αναγκάσει να φας σωστά (αλλιώς η δύναμη δε θα ανέβει).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Όχι η αλήθεια είναι πως δεν έχω ψάξει για την κρεατίνη, για διαφόρους λόγους. Δεν είπα ότι τα αμινοξέα και η πρωτεΐνη είναι "καθαρά" δηλαδή άκακα. Γενικά έχω την άποψη πως οτιδήποτε είναι εκτός φύσης δεν παρέχεται δηλαδή αυτό καθαυτό απ'αυτήν κάνει κακό. Έχω χωρίσει στο μυαλό μου σε κάποιες κατηγορίες τα σκευάσματα που μπορεί να πάρει κανείς, κατατάσσοντας στα πιο μη επιβλαβή την πρωτεΐνη και τους υδατάνθρακες και στα πιο επιβλαβή τεστοστερόνη και τα σχετικά. Γενικά(πιθανόν λανθασμένα) θεωρώ το ίδιο επίπεδο σκευάσματος την κρεατίνη και το zma. Τέλος πάντων πέρα απ'αυτό όταν ο ιατρός είδε τις τιμές με ρώτησε για πρόσληψη πρωτεΐνης, δεν ανέφερε κάτι για κρεατίνη απλά για πάρα πολύ έντονη προπόνηση. Ξέχασα να αναφέρω πως ήμουν σε ανοσοκαταστολή που φαντάζομαι ήταν ένας παράγοντας των υψηλών τιμών.
    Γενικά έκανα προπόνηση powerlifting/bodybuilding μισό μισό οπότε νομίζω πως την δύναμη(φάση αρχάριος) την έχω ξεπεράσει καθώς έκανα τέτοιο στυλ προπόνησης εδώ και 2 χρόνια. Απλά αναρωτιόμουν με παράγοντα καθαρά την ηλικία, ότι δηλαδή οι μύες μπορούν να χτιστούν μετά τα 20(άλλοι λένε 23) κλπ κλπ

  11. #11
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    To κλασικό λάθος που κάνουν πολλοί και έκανα και γω παλαιότερα είναι ότι επικεντρώνεσαι υπερβολικά στις θερμίδες και όχι στο πρόγραμμα γυμναστικής το οποίο είναι 100% λάθος. Το θέμα είναι να γυμνάζεσαι "εξυπνα" και να υπάρχει progression overload σε κάθε προπόνηση, είτε αυτό σημαίνει αύξηση κιλών είτε επαναλήψεων. Επίσης δεν υπάρχει "σωστό" εύρος επαναλήψεων, άλλοι βλέπουν αποτελέσματα στις >6 επαν, αλλοι στις 8-12 και άλλοι στις 15+.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    γενικά χρησιμοποιώ ασκήσεις συνθέτες(deadlift,squat κλπ) σε αυτές 6 ρεπς στις υπόλοιπες 8 ρεπς 4 ασκήσεις μεγάλες και 3 μικρές μυικες. Διαλείμματα 1-1:30 λεπτο και 0 καρντιο. Δεν ξέρω άμα έχει κάποια ονομασία αλλά τις επαναλήψεις τις κάνω σχετικά αργά και σφίγγω στο τέλος(εάν γντ έχω συνέχεια σφιχτό τον μυ πχ στις καμψεις δικεφάλων)

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    Απλά αναρωτιόμουν με παράγοντα καθαρά την ηλικία, ότι δηλαδή οι μύες μπορούν να χτιστούν μετά τα 20(άλλοι λένε 23) κλπ κλπ
    stats?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Junior Bodybuilder johnnakos's Avatar
    Join Date
    22-02-14
    Location
    Corfu
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    . Απλά αναρωτιόμουν με παράγοντα καθαρά την ηλικία, ότι δηλαδή οι μύες μπορούν να χτιστούν μετά τα 20(άλλοι λένε 23) κλπ κλπ
    ενδιαφερον αυτο... απο που το εχουμε?

  15. #15
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    stats αν εννοείς το σώμα μ 170 56κγ 12% λίπος μαξ(οπτικά το κρίνω όχι με μέτρηση)

    αυτό το έχουμε από μια παγκόσμια έρευνα που είχε γίνει πιθανόν 200 χρόνια πριν και βάλε που λέει πως το σώμα αναπτύσσεται μέχρι τα 20-21 στους άντρες. Οπότε αντρικό σώμα αποκτάς τότε άρα και τα πολλά "γκεινς"

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    stats αν εννοείς το σώμα μ 170 56κγ 12% λίπος μαξ(οπτικά το κρίνω όχι με μέτρηση)

    αυτό το έχουμε από μια παγκόσμια έρευνα που είχε γίνει πιθανόν 200 χρόνια πριν και βάλε που λέει πως το σώμα αναπτύσσεται μέχρι τα 20-21 στους άντρες. Οπότε αντρικό σώμα αποκτάς τότε άρα και τα πολλά "γκεινς"
    εννοω στας στις βασικες ασκησεις
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    squat 50κγ deadlift 90-100κγ (ανάλογα την μερα) οριζοντιος πάγκος 60κγ επικλινης 50κγ όλα 6ρεπς 4σετς

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #18
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    squat 50κγ deadlift 90-100κγ (ανάλογα την μερα) οριζοντιος πάγκος 60κγ επικλινης 50κγ όλα 6ρεπς 4σετς


    Γενικά έκανα προπόνηση powerlifting/bodybuilding μισό μισό οπότε νομίζω πως την δύναμη(φάση αρχάριος) την έχω ξεπεράσει καθώς έκανα τέτοιο στυλ προπόνησης εδώ και 2 χρόνια.
    Φίλε μου δεν έχεις ξεπεράσει τη φάση αρχάριος κατά τη γνώμη μου. Θα έπρεπε να είσαι 15-20 κιλά πιο βαρής και στις βασικές 40 κιλά πάνω

    Στο θέμα της ηλικίας, εγώ νομίζω ότι το πόση επιβάρυνση αντέχει ένας 18χρονος δεν την αντέχει κανένας άλλος. Προφανώς η κορύφωση της αθλητικής απόδωσης θα έρθει αργότερα (ειδικά σε αθλήματα καθάρά δύναμης ή αντοχής χωρίς έκρηξη, μετά τα 30) αλλά το πόσο γρήγορα αναρρώνεις στα 17 και στα 18 δε συγκρίνεται. Εγώ είμαι 25 και το νιώθω.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #19
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Αυτό είναι και το πρόβλημα μου. Εάν μπορούσα να πάρω τα κιλά αυτά. Με 4300 θερμίδες μενω στα ίδια και δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει λάθος. Ενώ αεροβική δεν κάνω, ρεπς 6-8, μεγάλα διαλείμματα και τρελές θερμίδες πάλι μαξ κιλα έχω φτάσει 60. Πιο πάνω δεν πάει.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #20
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Είναι πιο εύκολο να πιεις τις θερμίδες απο να τις φας. Το να προσθέσεις πχ 2 κουπες πλήρες γάλα + 3 scoop πρωτείνη + 2 κουταλιές φυστικοβούτυρο + 1 μπανάνα x3/ημέρα δεν είναι δύσκολο... 3 shaker είναι (και ένα κάρο θερμίδες για μια οικογένεια). Πολύ πιο εύκολο απο το να κατεβάσεις βραστή πατάτα και κοτόπουλο ενώ νιώθεις σκασμένος.

    Δε λέω να το κάνεις έτσι (αν και μετράει σαν shaker) αλλά έτσι έχεις μια ιδέα για το πως να προσθέσεις θερμίδες.
    Last edited by Achillezzz; 03-05-17 at 00:33.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #21
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Πραγματικά ότι γίνεται να το πιω το πίνω(το πρωινό μου βρωμη μισό λίτρο γάλα 1 σκουπ πρώτ ειναι) ακόμα και το ρύζι μετά το τζιμ σκέφτομαι να το αλεθω και να το πίνω

    σκέφτομαι για υπερτροφημα αλλά δεν ξέρω
    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Aris123; 03-05-17 at 00:37.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    1 shaker με 2 κουπες γαλα, 1 μπανανα, 3 σκουπ και 2 κουταλιες φυστικοβουτυρο = 924 θερμίδες (32γρ λιπος, 51γρ υδατάνθρακα, 84γρ πρωτείνη)
    x3 φορές την ημέρα = 2772 θερμίδες (96γρ λίπος, 153γρ υδατάνθρακας, 252γρ πρωτείνη)

    Μόνο απο 3 shaker έχεις όσες θερμίδες τρώει ένας 90κιλος σε recomposition. Πρόσθεσε σε αυτό τα 3 ΜΕΓΑΛΑ γεύματα που (πρεπει να) κάνεις + 1 μεταπροπονητικό + κανένα σνακ και καταλήγεις με όσες θερμίδες θες, ειλικρινά. Αν θες υπάρχουν τρόποι... (Το φέρνω σαν παράδειγμα, δεν λέω για να αυξήσεις κατά 2800 τις θερμίδες που τρως)

    Στο πρωινό πχ δε σου κοστίζει τίποτα να βάλεις 2 scoop + 1 κουταλιά φυστικοβούτυρο + 1 μπανάνα. Μάνι μάνι + 466 θερμίδες (και σχεδόν + 30γρ πρωτείνη) απ'ότι παίρνεις τώρα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #23
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Καλό θα δοκιμάσω κάτι παραπλήσιο, διότι δεν θέλω να αυξήσω τόσο πολύ την πρωτεΐνη η μπορεί να κάνω το ίδιο χωρίς τα σκουπ ευχαριστώ πολύ φίλε

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #24
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default Λαθος διατροφη;

    Έχω και άλλο ποστ σε αυτήν την κατηγορία εάν πρέπει το βάζω σε εκείνο
    Λοιπόν ο λόγος που ποστάρω την διατροφή είναι γιατί αρκετοί μου έχουν πει ότι έχει υπερβολικά μακρος παρόλα αυτά την ποστάρω ολόκληρη γιατί θα ήθελα να μου πείτε περισσότερα για την διατροφή, πιο ψαγμένα λάθη και τα σχετικά όπως τις ώρες που φορτώνω πολύ κλπ κλπ
    Παίρνω 5γρ eaa πριν το workout, 30γρ πρωί και 30γρ μέτα την προπόνηση whey, 60 malto πρωί και 60γρ στης 12 με το γάλα και 40 dextro μετά την προπόνηση
    Το γεύμα που αναφέρω ως μεταπροπονητικό γίνεται 1 ώρα σχεδόν μετά τον κανονικό μεταπροπονητικό(συμπληρώματα)
    Γενικά αυτό το πρόγραμμα δούλεψε για μένα στο παρελθόν(λίγο παραλαγμένο, χωρίς συμπληρώματα) αλλά απέκτησα πρόβλημα(πρωτεινοουρία και αυξημένη κρεατινίνη-λογικά από την πολύ καταπόνηση)
    Να σημειωθεί ότι είμαι σε ανοσοκαταστολή και ενώ το έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένες λεπτομέρειες σχετικά με τον συνδυασμό bbing-ανοσοκαταστολής
    Τα συστατικά τα έχω βρει από το calorie king και από τις συσκευασίες
    Θα ήθελα εάν μου κάνετε αλλαγές να μου πείτε και γιατί για να μαθαίνω κιόλας :D
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    8
    Βρώμη 100γρ 303,5 9,3 51 6,8
    Γαλα Light 500ml 186,2 18,4 25 1,4
    Άθροισμα 489,7 27,7 76 8,2
    11
    Ψωμι 140γρ 390,77 19,7 63,5 6,4
    Αμύγδαλα 15γρ 90 2,8 2,9 7,5
    Cottage 60γρ 103,4 11,9 5,4 3,8
    Άθροισμα 584,17 34,4 71,8 17,7
    12
    Γαλα Light 250ml 93,1 9,2 12,5 0,7
    Άθροισμα 93,1 9,2 12,5 0,7
    1
    Μακαρόνια 200γρ 633,6 6 143,4 4
    633,6 6 143,4 4
    Πριν Gym
    Μηλο 130γρ 84,4 0,3 19 0,8
    Άθροισμα 84,4 0,3 19 0,8
    Μεταπροπονητικό
    Ασπραδια 2 28 6,6 0,4 0
    Αυγό 1 90,4 7,5 0,7 6,4
    Ρυζι 200γρ 332,7 8 70 2,3
    Άθροισμα 451,1 22,1 71,1 8,7
    Βραδινό
    Σαλάτα - 0 0 0 0
    Πατάτα 200γρ 175,4 3,4 40 0,2
    Καρύδια 30γρ 196,2 4,4 4,6 17,8
    Γαλα Light 500ml 186,2 18,4 25 1,4
    Άθροισμα 557,8 26,2 69,6 19,4
    Θερμίδες Πρωτείνες Υδατάνθρακες Λιπίδια
    2893,87 125,9 463,4 59,5
    Μεταβλητά
    Δευτέρα
    Μεσημεριανό Κιμας 150γρ 306 36 0 18
    Βραδινό Τόνος 80γρ 110,9 20,3 0 3,3
    416,9 56,3 0 21,3
    Τρίτη
    Μεσημεριανό Φακές 200γρ 239 15,6 39,2 2,2
    Μεσημεριανό Τυρί 100γρ 302,4 18 1,8 24,8
    Βραδινό Τόνος 80γρ 110,9 20,3 0 3,3
    652,3 53,9 41 30,3
    Τετάρτη
    Μεσημεριανό Κιμας 150γρ 306 36 0 18
    Βραδινό Κοτόπουλο 100γρ 156 30 0 4
    462 66 0 22
    Πέμπτη
    Μεσημεριανό Κοτόπουλο 150γρ 234 45 0 6
    Βραδινό Κοτόπουλο 100γρ 156 30 0 4
    390 75 0 10
    Παρασκευή
    Μεσημεριανό Ψαρονέφρι 100γρ 230,4 36 0 9,6
    Βραδινό Ψαρονέφρι 50γρ 115,2 18 0 4,8
    345,6 54 0 14,4
    Σάββατο
    Μεσημεριανό Φακές 200γρ 239 15,6 39,2 2,2
    Μεσημεριανό Τυρί 100γρ 302,4 18 1,8 24,8
    Βραδινό Τόνος 80γρ 110,9 20,3 0 3,3
    652,3 53,9 41 30,3
    Κυριακή
    Μεσημεριανό Λαυράκι/Τσιπούρα 150γρ 211,5 36 0 7,5
    Βραδινό Τόνος 80γρ 110,9 20,3 0 3,3
    322,4 56,3 0 10,8
    Μέσος Όρος Μεσημεριανών Ανα Ημέρα 463,1 59,3 11,7 19,9
    Σύνολο Θερμίδες Πρωτείνες Υδατάνθρακες 6,6
    3356,9 185,2 475,1 79,4
    31,26% 43,52% 25,19%
    Θερμίδες Συντήρησης(56kg - 1,71cm-17 χρονών) 2472,5
    Last edited by Aris123; 11-05-17 at 16:25.

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα δύο τόπικ ενώθηκαν.

    Ο γιατρός σου τι λέει για το θέμα της ανοσοκαταστολής; Αντί να το ψάχνεις μόνος σου καλύτερα να πάρεις μια γνώμη ειδικού.

  26. #26
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    ο γιατρος μ ειπε οτι εφτεγε η μεγαλη προσληψη πρωτεινων και με εστειλαν σε διατροφολογο ο οποιος μ εδεινε καπου στα 1γρ/κγ.
    Το προβλημα που εχω και και ειμαι σε ανοσοκαταστολη λεγεται νεφροσικο συνδρομο και ουσιαστικα ειναι να αποβαλεις λεκωματα και πρωτεΐνες οποτε σιγουρα παιζει αμεσο ρολο
    το θεμα ειναι ομως οτι επειδη αναγκαστηκα πηγαινω με γονεις δεν μπορω να το συζητησω, αφου ειναι αντιθετοι με ολο το bbing σαν αποψη.
    εμενα αυτο που μου ειχε πει ο γιατρος χαρακτηριστικα ηταν "λογο των πολλων και αχριστων πρωτεινων που λαμβνεις "κατουρας" αυτες που δεν χρειαζεται ο οργανισμος, συν του οτι κανεις κακο στον οργανισμο σου γιατι με ολο αυτο το φαι και την προπονηση δουλειει στο 100% ασταματητα." οποτε λογο της δευτερου σκελους υπεθεσα οτι ειναι και στερεοτυπικο το θεμα με την "απαγορευση" μου να κανω bbing

  27. #27
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Επειδή εισαι σε ανοσοκαταστολή λόγω νεφρωσικού συνδρόμου καλό θα ειναι να ακους ακριβώς τον νεφρολόγο σου για τη ποσότητα πρωτεινης που πρέπει να λαμβάνεις! Επίσης στους γονείς σου δεν ειναι ανάγκη να τους πεις πως θέλεις να κάνεις bilding.Απλά πως θέλεις να γυμνάζεσαι και να προσέχεις παραπάνο το τι τρως.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  28. #28
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    15

    Default

    Με την διατροφη που μου ελεγαν ομως οχι δεν μπορουσα να βαλω κιλα αλλα ουτε καν να παραμεινω σε αυτα που ημουν δεν γινοταν. Ενταξει σιγουρα τα 4,1γρ/κγ ειναι αρκετα αλλα ακομα και ετσι παραμενω στα ιδια κιλα(ειτε μυων ειτε λιπους). Οποτε με δεδομενο αυτο προτεινετε να σταματησω τον ογκο μεχρις οτου φυγει το θεμα με το νεφροσικο;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκός Όγκος & Δύναμη - Πάνε Μαζί;
    By -manolis- in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-16, 22:02
  2. Δύναμη Και Όγκος - Πως Συνδέονται;
    By Tzoni guitar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-14, 22:01
  3. Όγκος και δύναμη
    By geeko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-05, 10:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •