Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default Απορία Για Αερόβιο

    Χαιρετε.

    Παρατήρησα, πως κατά τη διάρκεια του Χειμώνα, ακόμα κι αν το σώμα μου ήταν ζεστό, τα χέρια και τα πόδια μου ήταν ΠΑΓΩΜΕΝΑ! Κυριολεκτικά, μπορεί να ήμουν στο σπίτι, μπροστά στο τζάκι, με 2 ζευγάρια κάλτσες, αλλά τα άκρα μου ήταν λες και τα είχα 2 ώρες σε παγωμένο νερό.
    Απευθύνθηκα σε ένα γιατρό και μου είπε πως μάλλον οφείλεται σε σηδιροπενική ανεμία, δηλαδή πως για κάποιο λόγο, δεν έχω αρκετό σίδηρο, ώστε ο οργανισμός μου να παράγει αίμα, οπότε δεν υπάρχει αρκετό και γι αύτό δε φτάνει στα άκρα, τα οποία παγώνουν. Με έστειλε για αιματολογικές, οι οποίες έδειξαν φυσιολογικά επίπεδα σιδήρου, οπότε ο γιατρός συμπέρανε πως μάλλον το πρόβλημα είναι εντέλει στο κυκλοφορικό. Δηλαδή πως έχω αρκετό αίμα, αλλά δεν κυκλοφορεί σωστά και γι' αυτό δε φτάνει στα άκρα. Με συμβούλευσε να απευθυνθώ σε έναν αρμόδιο γιατρό.
    Σήμερα το συζήτησα με ένα φίλο, προπονητή στίβου, ο οποίος μου είπε πως κι αυτός θεωρεί πως είναι κάτι στο κυκοφορικό. Με συμβούλευσε να μην απευθυνθώ ακόμα σε γιατρό, διότι το μόνο που θα κάνει είναι να μου δώσει κανενα φάρμακο, το οποίο μόνο προσωρινή λύσηθα προσφέρει.
    Αντ' αυτόυ με προέτρεψε να κάνω έντονες συνεχείς αερόβιες, 5-6 φορές την εβδομάδα(τύπου 30-60 λεπτά σε διάδρομο με ταχύτητα 10-12 χλμ). Μόνο αν δω πως αυτό δεν βελτιώνει την κατάστασ να πάω σε γιατρό.

    Οι απορίες μου είναι οι εξής:
    1. Όντως το έντονο αερόβιο θα τονώσει το κυκλοφορικό μου;
    2. Η τόσο έντονη και σχεδόν καθημερινή αερόβια, θα επηρεάσει την προόδο μου στο powerlifting, ή εφόσον τρώω τις θερμίδες που χάνω θα είμαι οκ;

    Ευχαριστώ.
    Last edited by Vass17; 25-04-17 at 19:03.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Για τη 2η ερώτηση, πέρα από το να ανεβάσεις θερμίδες για να καλυπτεσαι, θα έλεγα να αυξήσεις και τον ύπνο. Είναι πολλή η αερόβια αυτή. Παρεμπιπτόντως, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το αντιμετωπίσω.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Κι εγώ, καλή μου Smiath, το είχα χρόνια, αλλά φέτος παράγινε, γι' αυτό είπα να δω τι παίζει.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Καλά έκανες και άρχισες να το ψάχνεις. Αν εντέλει πετύχει με την αερόβια, πες...

  5. #5
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Κι εγω ολο το χειμωνα ειχα παγωμενα ακρα(σκαγανε τα χερια μου) ακομα και τωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια ειμαι με κοντομανικο στο σπιτι αλλα με καλτσες γιατι κρυωνουν τα ποδια μου.Ειναι φυσιολογικο νομιζω σε ακινησια να κρυωνουν τα ακρα,γι'αυτο αλλωστε οταν εχει κρυο ειναι σημαντικα τα γαντια,σκουφος και καλτσες. Βεβαια σε φυσιολογικα επιπεδα,αν κυριολεκτεις στη πρωτη σου φραση κατι αλλο συμβαινει ελπιζω να σε βοηθησουν τα παιδια ή οι γιατροι!
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορια σχετικα με το αερόβιο και την διατροφη!
    By dimi0093 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-15, 13:29
  2. Αερόβιο - Ναι ή Όχι;
    By kyriakosr21 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 26-05-15, 09:06
  3. ABS+αεροβιο
    By trikefalos rex in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-14, 14:05
  4. Αεροβιο
    By BruceLee97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 27-11-12, 15:19
  5. Στο τελος αεροβιο
    By progenize in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 10-01-06, 02:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •