Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Προπόνηση Με Βάρη - Γυμναστική και Αιμορροΐδες

    Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα πρόσφατα ότι η προπόνηση με βαρη ειδικά για τα πόδια (βαθιά καθίσματα, Πρέσπα, προβολές κ.α) πιέζουν το...πίσω μέρος με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος για αιμορροΐδες....τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό. ..?

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν προκαλεί αυτό τις αιμορροϊδες. Η έλλειψη φυτικών ινών, η κακή διατροφή, τυχόν διατροφικές αλλεργίες, το σωματικό βάρος, κληρονομικότητα είναι μερικοί παράγοντες.
    Όταν κάποιος έχει αιμορροιδες πρέπει να είναι προσεκτικός στις προπονήσεις λόγω πίεσης.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Εγώ είχα πρόβλημα τα τελευταία 10 χρόνια. Τον πρώτο καιρό που γράφτηκα στο γυμναστήριο δεν μπορούσα καν να κάνω ποδήλατο, μετά τα 5 λεπτά υπέφερα.

    Τώρα κάνω squats, front squats και deadlifts 4 φορές τη βδομάδα. Και κάποιες μέρες με αρκετούτσικα κιλά θα έλεγα.
    Οι αιμορροΐδες έχουν εξαφανιστεί. Η Ειρήνη έχει απόλυτο δίκιο για το διατροφικό θέμα. Από όταν έστρωσα τη διατροφή μου και αύξησα τις ίνες, οι αιμορροΐδες σταδιακά έφυγαν.

  4. #4

    Default

    Μάλιστα. ..κατάλαβα. άρα δεν ισχύει και χρειάζεται να τρώμε φυτικές ίνες. Σας ευχαριστώ πολύ παιδια

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilder82 View Post
    Μάλιστα. ..κατάλαβα. άρα δεν ισχύει και χρειάζεται να τρώμε φυτικές ίνες. Σας ευχαριστώ πολύ παιδια

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν σου είπα ακριβώς αυτό. Απλά ουσιαστικά κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δημιουργούνται από την κακή διατροφή και την καθιστική ζωή (όπως και ίσως τα περισσότερα προβλήματα υγείας εδώ που τα λέμε).
    Τώρα αν έχεις την προδιάθεση θέλει προσοχή αλλά μη νομίζεις γενικά τα....σφιξίματα τις επιβαρύνουν.
    Και η δυσκοιλιότητα επίσης. Αλλά στην τελική τις περισσότερες φορές η δυσκοιλιότητα και πάλι έχει σχέση με προβλήματα στη διατροφή.

  6. #6

    Default

    Όχι δεν έχω τέτοια θεματα(πιστεύω)..απλά το διάβασα και ήθελα να ρωτήσω. Γενικά η προπόνηση ποδιών έχει πολύ. ....σφίξιμο. ;)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Οτι σου είπε η Ειρήνη. Η καλη διατροφή και ειδικά οι φυτικες ίνες ειναι θαυματουργες σε αυτο το θέμα. Απο προσωπική εμπειρία πρόσφατη και ολας στο λεω.. μη παραμελεις λαχανικα και φρούτα.

    Τα βαρη μου ειχε πει ο γιατρος να τα σταματησω για 2 βδομαδες το οποιο και δεν εκανα και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ενω συνεχιζα κανονικα τις προπονησεις εξαφανιστηκαν.

    Η μονη ασκηση που μπορώ να πω οτι ισως κατι ενιωσα μια φορα οταν ειχε εμφανιστεί η αιμορροίδα ειναι η πρέσσα ποδιων οταν ξεκίναγα την ασκηση αλλα δε μπορω να το πω με σιγουρια γιατι μονο μια φορα ετυχε. Μετα εξαφανιστηκε.

    Γενικα δε θελει να ζοριζεσαι στην τουαλέτα, ασχετα αν πας κάθε μερα και δεν εισαι δυσκοιλιος. Οπότε πολυ νερο, πολλες φυτικες ινες και κανενα συμπληρωμα οπως Psyllium husk και εισαι οκ :)


    Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by stathis23; 27-04-17 at 23:45.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχάριος Στη Γυμναστική Με Βάρη
    By makischatzi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 45
    Last Post: 06-03-17, 16:29
  2. Γυμναστική με βάρη στο σπίτι
    By johnh in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-13, 17:27
  3. Γυμναστική-Βάρη-Πάγκος στα 65
    By Thodoriss in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 20-05-13, 14:36
  4. Γυμναστική με βάρη και καρδιά
    By Crisis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-11, 02:30
  5. Κοιλιακοί Και Γυμναστική Με Βάρη
    By provlimatikos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-11, 20:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •