Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-07-15
    Location
    greece,athens
    Posts
    10

    Default ΤΕΦΑΑ - 400 Μέτρα Δρόμος

    Καλησπέρα,είμαι 17 χρόνων και έχω στόχο την εισαγωγή μου στα ΤΕΦΑΑ.Απο τα τέσσερα αθλήματα που πρέπει να εξεταστουμε επέλεξα την κολύμβηση τη σφαίρα και το τρέξιμο.Το πρόβλημα είναι ότι έχοντας περάσει τα τελευταία 10 χρόνια στη πισίνα είμαι άχαρος στο τρέξιμο και δυστυχώς δεν παίρνω ούτε βάση (το 20 ειναι μέχρι 55 και εγώ το κάνω σε 1 λεπτο το οποίο είναι 8)αν μπορειτε να μου προτείνετε καμιά συμβουλή θα το εκτιμούσα

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ο οργανισμός και το σώμα μας είναι ευπροσάρμοστα συστήματα. Προσαρμόζονται σε όποιο ερέθισμα τους δίνουμε. Τρέξε 400άρια, μέχρι να μπορείς να τα κάνεις στο χρόνο που θέλεις.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Κάνεις ένα λεπτό το 400άρι; Είναι μια καλή βάση φίλε μου, δεν θα καταλάβεις για πότε θα βελτιώσεις το χρόνο σου. Τρέχεις καθόλου; Αν όχι, ξεκίνα προετοιμασία για μια μικρή βάση. Για δυο βδομάδες τρέχε χαλαρά, τουλάχιστον για μισή ώρα, τρεις τέσσερις φορές τη βδομάδα. Την τρίτη βδομάδα, μετά από 4 χλμ. ζέσταμα και διατάσεις, κάνε ανοίγματα, δηλαδή 7-8 κατοστάρια που δεν θα τα δίνεις όλα, κάποια στιγμή για 20-30 μέτρα θα επιταχύνεις αρκετά και μετά θα "σβήνεις". Με 100 μέτρα διάλειμμα περπάτημα. Την τέταρτη εβδομάδα πας για 200άρια κοντά στο φουλ με περπάτημα 200 μέτρα. Και την πέμπτη εβδομάδα ξεκινάς 400άρια, με παρόμοιο τρόπο. Τα 200άρια ξεκίνα με 5 επαναλήψεις και ανέβαζε μία κάθε φορά. Το ίδιο και με τα 400άρια. Ελπίζω μόνο να μη δίνεις εξετάσεις πολύ άμεσα..

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-07-15
    Location
    greece,athens
    Posts
    10

    Default

    Σας ευχαριστώ παιδια,και φίλε ttak όχι δεν έχω κάνει στίβο ποδόσφαιρο και γενικά καθόλου τρέξιμο απλά είχα τη περιέργεια να δω σε πόσο χρόνο το κάνω.Εχω ρωτήσει αρκετά παιδιά που ασχολούνται και μου λένε είναι αρκετά απαιτητικό

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Φίλε Φώτη, υποθέτω πως ήδη κάνεις κάποιο άθλημα.. Οπότε έτσι κι αλλιώς ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα δεν είναι δύσκολο. Καλή τύχη να έχεις κι αν μπορώ να σου πω καμιά γνώμη ακόμα, πολύ ευχαρίστως

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ξαναείδα ότι κάνεις κολύμβηση για χρόνια. Θα σου είναι εύκολο, θα δεις, μόνο κάνε μια αρχή με χαλαρά τρεξίματα, γιατί την αερόβια την έχεις, αλλά δουλεύει αλλιώς το σώμα, θέλει λίγο συνήθεια. Αν πάρεις ένα μαραθωνοδρόμο και τον ρίξεις στην πισίνα, μπορεί να μην καταφέρει να βγάλει 50 μέτρα. Ξεκίνα και μη σε νοιάζει τίποτα

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-07-15
    Location
    greece,athens
    Posts
    10

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ τώρα που τελειώνουν οι εξετάσεις τον Ιούνιο έχω άπλετο χρόνο να δουλέψω σε ότι χρειάζεται,μπορεί από Σεπτέμβρη να κάνω και μια εγγραφή στο στίβο να μάθω καλύτερα κάποια πράγματα από ότι μόνος μου

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Παρακαλώ φίλε, ναι, να ρωτήσεις και πιο εξειδικευμένους. Κι όταν μάθεις παραπάνω και για τη σφύρα, μοιράσου το και με εμάς. Καλές προπονήσεις

  9. #9

    Default

    Καλησπέρα αγαπητέ φίλε και καλό κουράγιο για την προπόνηση

    Σε πρώτη φάση θεωρώ ΄ότι δεν είσαι σε κακό επίπεδο. Συγκεκριμένα, θα ήταν καλό να προσαρμόσεις το σώμα σου στις λεγόμενες μεγαλύτερες αποστάσεις προκειμένου να συνηθίσεις το ερέθισμα και το γαλάκτωμα των 400μέτρων.

    Αυτό το πράγμα σημαίνει κατά εμένα (ιεραρχικά) :

    α)Διατάσεις, ευλυγισία και προπαντός καλό ζέσταμα για να μάθεις την τεχνική του τρεξίματος, να μαλακώσεις τους μυείς σου και συνάμα να προσαρμόσεις το σώμα σου στα λεγόμενα στιβικά πλαίσια
    β) θα χρειαστείς να κάνεις κάποιες προπονήσεις οι οποίες ονομάζονται "περάσματα¨ μεταξύ 150-300 μέτρων. Πέρασμα εννοούμε, ότι πρέπει να τερματίσουμε ένα 200αρι σε συγκεκριμένο χρόνο. Κάνουμε ένα διάλλειμα και μετά πάμε στο επόμενο πέρασμα. Τονίζω όμως ότι πλήρης απαίτηση είναι η επιτήρησή από από έναν ειδικό!
    γ)
    To 400αρι απαιτεί πείσμα, επιμονή,προπόνηση και ξέφρενη κούραση αλλά αν πραγματικά προσπαθήσεις θα πιάσεις μια αξιοσημείωτη επίδοση

    δ) Απαιτείται άριστη αποθεραπεία μετά από κάθε προπόνηση!!!

    Αυτά είναι γενικά τα σοβαρότερα βήματα(πολύ συνοπτικά) που οφείλει κάποιος να ακολουθήσει! Καλό κουράγιο φίλε μου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Στα Μέτρα Μου Για Λίγο Όγκο
    By George_M in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 26-01-14, 21:36
  2. Προπόνηση Για 100 Μέτρα
    By nikos12345678 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 16
    Last Post: 09-07-13, 22:05
  3. Μέτρα υγείας...
    By damian in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-09, 19:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •