Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

    Το όνομά μου είναι Γιώργος, είμαι 42 ετών 77 κιλά και ύψος 1,74. Τώρα στα γεράματα αποφάσισα και γω να ασχοληθώ με την διατροφή και το σώμα μου.
    Λίγα λογια για μένα:
    Πριν 2,5 χρόνια περίπου ήμουν 107 κιλα. Με διατροφή και μόνο έχασα 30 κιλά μέσα σε ενα χρόνο. Από πέρσι τέτοιο καιρό ξεκινησα να γυμνάζομαι και να κάνω διατροφή. Δυστυχώς αυτό κρτάτησε μερικούς μηνες εξαιτίας του ότι έχασα τη δουλειά μου και έκανα και μια επέμβαση στην κοιλιά.
    Εν πάση περιπτώση είπα να ξεκινησω και πάλι το γυμναστήριο και εδώ και 2 μήνες ασχολούμαι εντατικα(τουλάχιστον 5 φορές τη βδομάδα).
    Ήθελα να σας ρωτήσω μερικα΄πράγματα για να τα ξεκαθαρίσω μέσα στο μυαλό μου μιας και στο γυμναστήριο δεν ασχολούνται ιδιαίτερα, πέραν του να σου δείξουν πως γίνεται μια ασκηση σωστά.

    Αρχίζω.....
    Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να δω πριν γεράσω το σώμα μου να έχει πάρει σχήμα. Καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι εννοώ
    Εχω αρκετό λίπος στον κορμό. Στην κοιλιά δηλαδή στα πλάγια και στην πλάτη χαμηλά και στο στήθος. Πιο καθαρά από θέμα λίπους και ας πούμε πιο σχηματισμένα (δεν ξερω αν το λεω και σωστά-αν όχι παρακαλώ διορθώστε με) είναι τα χερια και τα πόδια

    Εχω ξεκινήσει και κάνω κάποια στοιχειώδη διατροφή το τελευταίο διάστημα( καθόλου τηγανητα, σαλτσες κτλ.), δηλαδη τρωω γάλα 2% με βρώμη, γιαούρτια 2%, cootage απο lidl, τόνο σε κονσέρβα, κοτόπουλο ψητό στήθος κτλ. Επίσης λίγο πριν το Πάσχα ξεκίνησα και παίρνω και 2 scoops πρωτεΐνη(πρωί μόλις ξυπνάω και μετά την προπόνηση). Αυτό το έκανα επειδή δεν μπορώ να συμπληρώσω με το φαγητό πάνω από 100γρ πρωτεΐνης(είμαι και άνεργος ακόμα ) οπότε το σκέφτηκα έτσι.

    Το πρόγραμμα που ακολουθώ στο γυμναστήριο είναι:

    1η μέρα:

    Ποδια:

    Πιέσεις ποδιών στο μηχάνημα 3Χ12
    Εκτάσεις γονάτων 3Χ12
    Κάμψεις γονάτων 3Χ12
    Αρσεις γαμπών όρθιος 3Χ20

    Ώμοι:

    Πιέσεις με αλτήρες καθιστός 3Χ12
    Προτάσεις με αλτήρες 3Χ12 (εδώ έχω ενα θέμα γιατι έχω επικονδυλίτιδα στο αριστερό χέρι)
    Πλάγιες άρσεις με αλτήρες 3Χ12

    2η μέρα:


    Στήθος:

    Πιέσει με μπάρα σε επικλινη πάγκο 4Χ12
    Εκτάσεις με αλτήρες σε οριζόντιο 4Χ12
    Peck Deck 4Χ12
    Push ups 4 X όσο πάει. ( και εδω θέμα επειδή με ενοχλεί το γάγγλιο στο δεξί) ούτε για ανταλλακτικά δεν κάνω

    Πλάτη:

    Εμπροσθολαίμιες ελξεις στην τροχαλία 4Χ12
    Έλξεις στο μηχάνημα 4Χ12
    Κωπηλατική στο μηχάνημα 4Χ12
    Κωπηλατική με αλτήρα 4Χ12

    3η μέρα:

    Δικέφαλοι:

    Κάμψεις με μπάρα 4Χ12
    Κάμψεις με αλτήρες καθιστός (επικλινή) 4Χ12
    Κάμψεις με αλτήρες (σφυριά)ν

    Τρικέφαλοι:

    Εκτάσεις στην τροχαλία με σχοινί 4Χ12
    Εκτάσεις στην τροχαλία β΄ λαβή 4Χ12
    Βυθίσεις σε πάγκο 4Χ όσο πάει

    Αυτά.
    Οταν ξεκινάω κανω 10 λεπτά γρήγορο βαδισμα( στο 6) και όταν τελειώνω άλλα 10 λεπτά στο (5 -5,5)
    Μία φορά την εβδομάδα ( αν και έχω σκοπό να το κάνω 2) κάνω τρέξιμο 30 λεπτά, και κοιλιακους-ραχιαίους μονο καθόλου βάρη.
    Σε καθημερινή βέβαια βάση και πριν τον τελευταίο διάδρομο κανω πάντα κοιλιακούς-ραχιαίους αν και δεν ξέρω και αυτο κατα ποσο είναι σωστό γιατι και αυτοί μυες είναι και φαντάζομαι χρειαζονται ξεκουραση.

    Εν κατακλειδι ο σκοπός μου είναι να χασω λίπος και να δυναμώσουν οι μυες.
    Προσπαθώ να κατανοήσω τις έννοιες γράμμωση, απώλεια λίπους, αυξηση μυικής μάζας και κατα πόσο μπορούν να συνδυαστούν κάποιες απο αυτές.
    Δηλαδή εγω θέλω να αυξησω την μυική μου μάζα χάνοντας παράλληλα λίπος χωρίς ομως να πάρω κιλά ή να "αλλάξω" μέγεθος.
    Από όσο έχω ψάξει, διαβάσει στο forum και υπολογίσει οι θερμίδες που πρέπει να λαμβάνω καθημερινα για να χάσω κιλα ( δεν χρειαζεται πλεόν φανταζομαι να χάσω και πολλά ακόμα αντε 2-3 το πολύ) είναι περίπου στις 2200-2300
    Η αλήθεια είναι ότι μου είναι δυσκολο να υπολογίσω θερμίδες. Το μονο που μετραω ευλαβικά είναι ποση πρωτεΐνη λαμβανω. Μάλλον είναι λαθος αυτο.

    Η διατροφή μου για παράδειγμα σε μια μερα είναι:

    Πρωί:
    1 δόση πρωτείνης (20γρ πρωτείνη: είναι μίγμα απομονωμένης και συμπυκνωμένης πρωτεΐνης)
    1 ποτήρι γάλα 2% με 40-50 γρ βρώμη και μια κουταλια του γλυκού μέλι( για να παει κατω πιο εύκολα)

    Δεκατιανό:
    1 μήλο
    1 φετα ολικής με περίπου 100γρ cottage

    Μεσημεριανό:
    150-200 γρ ρύζι καστανό
    1 κούπα φασολάκια πράσινα στην κατσαρόλα
    1 κονσέρβα τόνο σε νερό

    προπόνηση:
    20γρ πρωτείνης με μια μπανάνα

    μετα απο μια ώρα

    1 κουπα φασολάκια πρασινα
    1 κονσέρβα τόνο σε νερό

    Βραδυνό
    Ενα γιαούρτι προβειο 2% με μια κουταλιά μέλι

    Συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην προσπάθεια μου θα σας είμαι ευγνωμων.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλημέρα Γιώργο και καλώς όρισες!!!

    Μήπως θα έπρεπε να κάνεις λίγο παραπάνω αεροβική (για γενικότερη βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης το λέω);! Δηλαδή 3-4 20λεπτάκια γρήγορο βάδην, μετά την προπόνηση, μέσα στην εβδομάδα;!

    Χρειάζεται και η διατροφή σου κάποιες επεμβάσεις, αλλά ΟΚ όντας άνεργος είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Καλημέρα Γιώργο και καλώς όρισες!!!

    Μήπως θα έπρεπε να κάνεις λίγο παραπάνω αεροβική (για γενικότερη βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης το λέω);! Δηλαδή 3-4 20λεπτάκια γρήγορο βάδην, μετά την προπόνηση, μέσα στην εβδομάδα;!

    Χρειάζεται και η διατροφή σου κάποιες επεμβάσεις, αλλά ΟΚ όντας άνεργος είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα.

    Καλώς σας βρήκα και πάλι.
    Δεν εχω κανένα προβλημα να κάνω αυτο που λες. Δηλαδή αμέσως μετα τα βάρη και τους κοιλιακούς να αντικαταστήσω το 10λεπτο βάδιν με 20λεπτο γρήγορο.
    Κατι αλλο που ήθελα να σε ρωτήσω είναι ότι τις περισσοτερες φορές δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη και αντοχή να βγάλω πέρα το πρόγραμμα με τα βάρη. Αυτο δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται εν τελει. Υποψιαζομαι ότι θα πρέπει να είναι θέμα διατροφής αλλα.....
    Γι αυτο και θα σε παρακαλούσα να μου αναλυσεις όσο μπορεις τις επεμβάσεις αυτες στη διατροφή που αναφέρεις παραπάνω και απο κει και πέρα θα δω τι μπορώ να κάνω-αναλογα βέβαια και με τα οικονομικά.
    Ενα δέυτερο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πόσες φορές την εβδομαδα προτείνεις βάρη και πόσες ξεκούραση(πλήρη αποχή)
    Και ένα τρίτο. Η λήψη της πρωτεινης μεταπροπονητικά πρέπει να γινει αμέσως μετα το 20λεπτο στο διαδρομο ή να περιμένω κάποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.

    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλά στην διατροφή οφείλεται σίγουρα, οπότε αν δεις διατροφές κάποιων μελών εδώ θα καταλάβεις πως πρέπει να αλλάξεις πράγματα όπως πχ. να τρως καλύτερο δεκατιανό

    2. Αυτό είναι σχετικό. Ανάλογο με το επίπεδο, τον χρόνο που έχεις να διαθέσεις και τον στόχο φυσικά. 5 μέρες και 2 ξεκούραση είναι κάτι βέλτιστο που μπορώ να σκεφτώ.

    3. Είτε περιμένεις είτε όχι, ένα και το αυτό!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Καλά στην διατροφή οφείλεται σίγουρα, οπότε αν δεις διατροφές κάποιων μελών εδώ θα καταλάβεις πως πρέπει να αλλάξεις πράγματα όπως πχ. να τρως καλύτερο δεκατιανό

    2. Αυτό είναι σχετικό. Ανάλογο με το επίπεδο, τον χρόνο που έχεις να διαθέσεις και τον στόχο φυσικά. 5 μέρες και 2 ξεκούραση είναι κάτι βέλτιστο που μπορώ να σκεφτώ.

    3. Είτε περιμένεις είτε όχι, ένα και το αυτό!!!

    Καλημέρα

    Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις σου.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης -υδατάνθρακα -λίπους θα πρέπει να παίρνω σύμφωνα με αυτά που έχω αναφέρει στην αρχή του μηνύματος.
    Στο μετερίζι τσ'ανθρωπιάς
    και τση τιμής το χρέος
    έκια θα στέκω να πατώ
    κι ας είμαι ο τελευταίος.....

  7. #7
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Έχουν περάσει περίπου τρεις μήνες από τότε που ξεκίνησα εντατικά. Έχω την εντύπωση ότι το σώμα μου αρχίζει σιγά σιγά και αλλάζει. Έχω αυξήσει την αερόβια 2-3 φορές την εβδομάδα από 40 - 60 λεπτά και προσπαθώ ακόμα και μετά από τα βάρη να κάνω περίπου 20 λεπτά διάδρομο στο 6 ή στο 6,5 με ελαφριά κλίση. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι στα κιλά είμαι σταθερός. Είναι σωστό αυτό? Από την στιγμή που θέλω να χάσω λίπος θα πρέπει να χάσω και κιλά? Ή υπάρχει πιθανότητα να χάνω λίπος και να το παίρνω σε μύες? Ή μήπως λέω κουταμαρες?
    Θα ζητούσα με όλο το σεβασμό και από την Καρδουλα να μου απαντήσει. Αντε ρε παιδιά βοηθήστε με λίγο. Σας ευχαριστώ.
    Στο μετερίζι τσ'ανθρωπιάς
    και τση τιμής το χρέος
    έκια θα στέκω να πατώ
    κι ας είμαι ο τελευταίος.....

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα Γιώργο

    χωρίς να έχω δει φωτογραφίες σου πριν και μετά, με κάθε επιφύλαξη και με όσα λες, ναι ειναι πιθανό το σώμα σου να βάζει μυς και παράλληλα να χάνει λίπος. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από τον καθρέφτη και από τα ρούχα σου. Αν σου κάθονται πιο καλά, τότε σημαίνει πως είσαι σε καλό δρόμο.
    Φρόντισε η συχνότητα των αερόβιων να είναι σταθερή, όχι δηλαδή 2 ή 3 φορές, αλλά να είναι τρεις. Αν κι εγω θα σου ελεγα να κανεις και 4 φορες των 45 λεπτών. Να εισαι συγκεκριμενος και σταθερος σε αυτο ωστε να ξερεις τι αλλαγες να κανεις στην πορεία.
    Η διατροφή σου πως είναι τώρα;
    Last edited by Kardoula; 24-05-17 at 18:07.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Γιώργο

    χωρίς να έχω δει φωτογραφίες σου πριν και μετά, με κάθε επιφύλαξη και με όσα λες, ναι ειναι πιθανό το σώμα σου να βάζει μυς και παράλληλα να χάνει λίπος. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από τον καθρέφτη και από τα ρούχα σου. Αν σου κάθονται πιο καλά, τότε σημαίνει πως είσαι σε καλό δρόμο.
    Φρόντισε η συχνότητα των αερόβιων να είναι σταθερή, όχι δηλαδή 2 ή 3 φορές, αλλά να είναι τρεις. Αν κι εγω θα σου ελεγα να κανεις και 4 φορες των 45 λεπτών. Να εισαι συγκεκριμενος και σταθερος σε αυτο ωστε να ξερεις τι αλλαγες να κανεις στην πορεία.
    Η διατροφή σου πως είναι τώρα;
    Καλησπέρα Ειρήνη.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

    Όσον αφορα για την αλλαγή στο σώμα έχω την εντύπωση(μου το έχει επιβεβαιώσει και η γυναίκα μου) ότι εχει αρχίσει σε καποια σημεία όπως για παραδειγμα στα χερια (δικεφαλους, τρικεφαλους ώμους) να σχηματίζονται σιγα σιγα κοψίματα. Αν πιστευεις ότι χρειαζεται χωρίς βέβαια, όπως πολυ σωστα επισήμανες, να γνωρίζεις το πριν και το μετά, να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες για να μου πεις και εσύ τη γνώμη σου.
    Τωρα όσον αφορα την αεροβια να σου πω τι ακριβως κανω: απο τις 7 μέρες της εβδομάδας κανω τις 3 βάρη, Στις δύο απο αυτές(εκτος απο την μερα που κανω ποδια) μετα κάνω 20 λεπτα γρηγορο περπατημα ή αν μπορώ και λίγο τρέξιμο , τις άλλες 3 κανω μονο τρέξιμο 8 με 8,5 ταχύτητα για 40-60 λεπτα. Κάνω δηλαδη ανα 5 λεπτα περπάτημα στο 6 ή 6,5 και τρεξιμο στο 8 με 8,5 ενναλαξ. Συμφωνεις με αυτό;
    Την μια μερα την έχω για ξεκούραση. Αν κανω και τεταρτη όπως προτεινεις θα πρέπει λογικα να πηγαινω καθε μερα στο γυμναστήριο πράγμα το οποίο δεν θα το ήθελα. Εκτός κι αν εννοείς-προτείνεις κατι άλλο.
    Τέλος όσον αφορα την διατροφή η αληθεια έιναι ότι έχω στματήσει εδω και 3 εβδομάδες να μετραω θερμίδες. Αυτο που κανω έιναι να υπολογίζω περίπου πόση πρωτεινη πάιρνω.
    Στην διατροφή μου τα στάνταρ είναι το πρωινο και το τελευταίο γεύμα δηλαδή το πρωι μόλις ξυπνησω πίνω ενα ποτηρι νερό , αμέσως μετα΄παίρνω μια δοση(18γρ ) πρωτεινης και μετα από μισή ωρα 1 ποτηρι γαλα 2%, 40-50 γρ, βρώμη με μια κουταλια μέλι. Μετά την προπονηση τρώω μια μπανανα και παίρνω αλλη μια δοση πρωτεινης. Το βραδυ τρωω ένα γιαουρτι 2% με μια κουταλια μέλι.
    Κάνω συνήθως 5 γεύματα. Παρόλο που δεν έχω την οικονομική άνεση ( εξαιτίας του ότι είμαι ανεργος το οποίο εύχομαι να άλλαξει άμεσα) προσπάθω παντα να έχω στο ψυγειο αυγα, γιαουρτι 2%, cottage flair η του Lidl, σπανακι ή μπροκολο και στο ντουλάπι τόνο.
    Υπολογίζω ότι πρέπει να λαμβάνω περίπου 1600-1800 θερμίδες ημερησίως ίσως και λιγότερες κυρίως απο πρωτείνη. Περισσότερη πρωτεινη λιγότερο υδατανθρακα και απο λίπος ακομη λιγοτερο.
    Πρωτεινη πρέπει να παίρνω περιπου 100-120γρ την μέρα το οποίο ζορίζομαι βέβαια να το πιάσω για να είμαι ειλικρινής επειδή είναι και θέμα κοστους όπως καταλαβαίνεις. Δεν είναι έυκολο να τρωω καθε μέρα και όλη μέρα κρεας.
    Τρώω και οσπρια (μου αρεσει η φαβα, φασολια μαυροματικα, φασολάδα). Εχω πάρει καστανο ρύζι και μακαρόνια ολικής αλλα τα αποφεύγω λόγω υψηλού υδατανθρακα και θα τα φαω αν είναι μόνο το μεσημέρι και κυρίως πριν την προπόνηση γιατι έχω την άισθηση ότι μου δίνουν ενέργεια η οποία μου λείπει πολλές φορές όταν γυμναζομαι. Ήθελα να σε ρωτήσω γι αυτό. Υπάρχουν πολλές μέρες που δεν έχω δύναμη να σηκώσω βάρη και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται και πως να το αντιμετωπίσω. Σχετικα με αυτο έχω παρατηρήσει ότι όταν έρχομαι απο ημέρα ξεκούρασης και την επομένη που παω στο γυμναστήριο αν έχω φαει πιο πολύ (υδατανθρακα ρύζι πχ) εχω περισσότερη αντοχή και δύναμη. Δεν ξέρω ίσως να είναι και ή ιδεα μου. Τέλος παντων.
    Στο δεκατιανο συνηθως τρώω μισό ή ενα ολοκληρο κεσεδακι cottage με μια φετα ψωμι ολικής και μια η δυο φέτες γαλοπούλα. Το μεσημέρι μπορεί να φαω ενα τονο με 100γρ μακαρόνια (πολυ θερμιδα έχουν τα ρημαδια) ή μπιφτεκια μοσχαρισια 100-150γρ με 100 γρ ρύζι και λιγη πρασινη σαλατα, Συνηθως τρ'ωω 2 φρουτα την ημέρα, τυην μπανανα μετα την προπόνηση και 4-5 βερυκοκα είτε στο δεκατιανο είτε τα σπάω μεσα στη μερα. Επίσης τρωω και κοτόπουλο και παίρνω και ποτε ποτε ψαρονέφρι που το κανω στο φούρνο με πολύ λιγο λαδι και νερο. Συνηθως παντως στο μεσημεριανο και στο μεταπροπονητικο γεύμα τρωω κρεας ή τόνο (πρωτεινη δηλαδη) με πρασινο. Αποφευγω ρυζι και μακαρονια γιατι τα φοβαμαι απο αποψη θερμίδων και υδατανθρακων.

    Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα πιστευω να σου έδωσα να καταλάβεις πως λειτουργω και το πως προσπαθω να το παλέψω.

    Περιμένω τα σχολια σου και οτι αλλη πληροφοαρια θελεις ευχαριστως να στην δώσω.

    Χρειαζομαι την βοηθεια σου τωρα στην αρχή.
    Σε ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γιώργο, αρχικά στο θέμα των αερόβιων, όπως γράφεις κάνεις σύνολο 5 φορές την εβδομάδα, 2 20λεπτα μετά τα βάρη και αλλες 3 φορες από 40-60 λεπτά.
    Θα σου πρότεινα να κανεις 40 λεπτά σε όλα, δηλ 5 χ 40. Αν όμως κανεις αερόβιες για μεγάλο χρονικό διάστημα, καλό ειναι για λίγες ημερες να την αφαιρέσεις τελείως.
    Επίσης καλό θα ήταν να πρόσθετες και άλλη μια μερα βάρη , δηλ 4 φορες βάρη (40 λεπτα διαρκεια) συν 5 αεροβιες των 40 λεπτών. Το ξανα τονιζω.. αν κανεις αρκετο καιρο, τοτε κανε ενα οφφ μια βδομαδα απο αεροβια μόνο.

    Στο θεμα της διατροφης, εισαι λιγο "χυμα'. Δεν μετρας θερμιδες, δεν ξερεις ποσο τρως. Τρως αρκετό μελι (φανταζομαι η κουταλια ειναι της σουπας;) 2 φορες τη μερα, αρκετα φρουτα, μακαρονια..
    Αρα επι της ουσιας, δεν εχεις κολλησει, απλως δεν εχεις μετρημενη διατροφη.

    Δεν χρειζεται να εχεις σε καθε γευμα μια πηγη πρωτεινης, φροντισε ομως οπωσδηποτε να βγαλεις ψωμια, μελια, φρουτα (ναι δυστυχως για λιγο θα βγουν) και βαλε περισσοτερα πρασινα λαχανικά , υδατανθρακα απο πατατα, ρυζι, βρωμη , γαλακτοκομικα χαμηλων λιπαρων, αβγα , κοτοπουλο, κρεας (οκ αυτα στα επιπεδα που μπορεις λογω οικονομικών).

    Μετρα θερμιδες, μετρα το φαγητο σου, μπορει να τρως μεχρι τωρα περισσοτερο και να μη το ξερεις. Βαλε καλυτερες τροφες που εχουν πολυ λιγοτερα σακχαρα (απο αυτα που σου παρεθεσα).

    Να σαι καλα.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιώργο, αρχικά στο θέμα των αερόβιων, όπως γράφεις κάνεις σύνολο 5 φορές την εβδομάδα, 2 20λεπτα μετά τα βάρη και αλλες 3 φορες από 40-60 λεπτά.
    Θα σου πρότεινα να κανεις 40 λεπτά σε όλα, δηλ 5 χ 40. Αν όμως κανεις αερόβιες για μεγάλο χρονικό διάστημα, καλό ειναι για λίγες ημερες να την αφαιρέσεις τελείως.
    Επίσης καλό θα ήταν να πρόσθετες και άλλη μια μερα βάρη , δηλ 4 φορες βάρη (40 λεπτα διαρκεια) συν 5 αεροβιες των 40 λεπτών. Το ξανα τονιζω.. αν κανεις αρκετο καιρο, τοτε κανε ενα οφφ μια βδομαδα απο αεροβια μόνο.

    Στο θεμα της διατροφης, εισαι λιγο "χυμα'. Δεν μετρας θερμιδες, δεν ξερεις ποσο τρως. Τρως αρκετό μελι (φανταζομαι η κουταλια ειναι της σουπας;) 2 φορες τη μερα, αρκετα φρουτα, μακαρονια..
    Αρα επι της ουσιας, δεν εχεις κολλησει, απλως δεν εχεις μετρημενη διατροφη.

    Δεν χρειζεται να εχεις σε καθε γευμα μια πηγη πρωτεινης, φροντισε ομως οπωσδηποτε να βγαλεις ψωμια, μελια, φρουτα (ναι δυστυχως για λιγο θα βγουν) και βαλε περισσοτερα πρασινα λαχανικά , υδατανθρακα απο πατατα, ρυζι, βρωμη , γαλακτοκομικα χαμηλων λιπαρων, αβγα , κοτοπουλο, κρεας (οκ αυτα στα επιπεδα που μπορεις λογω οικονομικών).

    Μετρα θερμιδες, μετρα το φαγητο σου, μπορει να τρως μεχρι τωρα περισσοτερο και να μη το ξερεις. Βαλε καλυτερες τροφες που εχουν πολυ λιγοτερα σακχαρα (απο αυτα που σου παρεθεσα).

    Να σαι καλα.
    Καλησπέρα Ειρήνη,

    Μερικές ερωτήσεις σε σχεση με αυτα που ανεφερες

    1)Το 5Χ40 θα γίνει όσον αφορά την αερόβια. Ερώτηση: Τι σημαινει αερόβια; περπαταω γρήγορα και τα 40 λεπτά; μισα περπατημα μισα τρέξιμο; Πως ακριβώς; Πολύ σημαντικό αυτο!!!!!!

    2)Κάνω 4 φορές βάρη, Λάθος εκανα οταν εγραψα 3 φορές. Οπότε 4 φορες την βδομάδα βάρη. Πάει και αυτο

    3)Στο θέμα της διατροφής είμαι χυμα. Εχεις δίκιο. Οπότε ξεκιναω παλι και μετραω.Ερώτηση: Πόσες θερμίδες να παίρνω για να χασω λίπος. Σύμφωνα με πράξεις που έχω κανει συμβουλευόμενος ενα αρθρο απο δω απο το site αναφορικα με τα κιλα μου και με τις μέρες που γυμνάζομαι θα πρέπει να παίρνω για συντηρηση 2650 θερμίδες. Οπότε για να χασω λίπος πόσες λιγοτερες πρέπει να πάιρνω; Και τι αναλογια Π/Υ/Λ

    Τέλος μου λες να κόψω το μελι. Το κόβω μαχαιρι. Τα ψωμια και αυτα τα κόβω. Αλλα και τα φρούτα;;; Αυτη την μπανανα που τρωω μετα το γυμναστήριο; Ακόμα και αυτήν; Και τι θα τρωω βρε Ειρήνη μου για παραδειγμα στο δεκατιανο; Είναι πρόβλημα .

    Δεν θελω να γίνομαι κουραστικός απλά πρέπει να μου λυθουν και αυτές οι απορίες και συνεχίζω.

    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    Last edited by aoritis; 25-05-17 at 22:15.
    Στο μετερίζι τσ'ανθρωπιάς
    και τση τιμής το χρέος
    έκια θα στέκω να πατώ
    κι ας είμαι ο τελευταίος.....

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κοίτα Γιώργο, στο θέμα της αερόβιας θα σου πω γενικά πράγματα καθώς δεν γνωρίζω ούτε το ιστορικό σου ούτε τι έχεις κανει με λεπτομέρεια μέχρι τώρα.
    Κράτα σταθερή ένταση, περίπου 130-150 παλμούς. Θες να κανεις ενδιάμεσα λίγο τζόκινγκ; Κάνε. Αλλά για κάποιον με πολλά περιττά κιλά καλό είναι να αποφεύγει τους πολλούς κραδασμούς. Όσο χάνεις και νιώθεις πως έχεις αντοχή και φυσική κατάσταση μπορείς να κάνεις και διαλειμματικές αερόβιες των 20 λεπτών για παράδειγμα.

    Το πόσες θερμίδες και τι μακροθρεπτικά θα τρως, θα το βρεις εσύ. Ξεκινα από μια βάση και από εκεί δες αν με τις Χ θερμίδες και Ψ μακροθρεπτικά χάνεις βάρος. Αν δεν χάνεις τότε μείωσε θερμίδες από υδατάνθρακα.

    Δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικό αν αφαιρεσεις τη μπανάνα. Δηλαδή δεν υπάρχει τίποτε άλλο, καμία αλλη πηγή υδατάνθρακα; Ρύζι! Φάε ρύζι με σκόνη πρωτεινης μεταπροπονητικα γινεται πολύ ωραία πουτίγκα. Αν δεν σου αρέσει, οκ κράτα την μπανάνα, αλλά πρόσεξε τα φρούτα, μια μερίδα τη μερα οκ, τα παραπάνω θα βάλουν φρένο στο στόχο σου. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Πρέπει να προσέχεις τις πηγές υδατάνθρακα οταν το σώμα σου δεν μπορεί να τις διαχειριστεί σωστά.

    Δεκατιανό μπορείς γιαούρτι με αμύγδαλα για παράδειγμα.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    30-04-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κοίτα Γιώργο, στο θέμα της αερόβιας θα σου πω γενικά πράγματα καθώς δεν γνωρίζω ούτε το ιστορικό σου ούτε τι έχεις κανει με λεπτομέρεια μέχρι τώρα.
    Κράτα σταθερή ένταση, περίπου 130-150 παλμούς. Θες να κανεις ενδιάμεσα λίγο τζόκινγκ; Κάνε. Αλλά για κάποιον με πολλά περιττά κιλά καλό είναι να αποφεύγει τους πολλούς κραδασμούς. Όσο χάνεις και νιώθεις πως έχεις αντοχή και φυσική κατάσταση μπορείς να κάνεις και διαλειμματικές αερόβιες των 20 λεπτών για παράδειγμα.

    Το πόσες θερμίδες και τι μακροθρεπτικά θα τρως, θα το βρεις εσύ. Ξεκινα από μια βάση και από εκεί δες αν με τις Χ θερμίδες και Ψ μακροθρεπτικά χάνεις βάρος. Αν δεν χάνεις τότε μείωσε θερμίδες από υδατάνθρακα.

    Δε νομίζω πως είναι τόσο τραγικό αν αφαιρεσεις τη μπανάνα. Δηλαδή δεν υπάρχει τίποτε άλλο, καμία αλλη πηγή υδατάνθρακα; Ρύζι! Φάε ρύζι με σκόνη πρωτεινης μεταπροπονητικα γινεται πολύ ωραία πουτίγκα. Αν δεν σου αρέσει, οκ κράτα την μπανάνα, αλλά πρόσεξε τα φρούτα, μια μερίδα τη μερα οκ, τα παραπάνω θα βάλουν φρένο στο στόχο σου. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η αλήθεια. Πρέπει να προσέχεις τις πηγές υδατάνθρακα οταν το σώμα σου δεν μπορεί να τις διαχειριστεί σωστά.

    Δεκατιανό μπορείς γιαούρτι με αμύγδαλα για παράδειγμα.
    Εντάξει Ειρηνη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ακολουθήσω αυτά που μου είπες και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ και πάλι
    Στο μετερίζι τσ'ανθρωπιάς
    και τση τιμής το χρέος
    έκια θα στέκω να πατώ
    κι ας είμαι ο τελευταίος.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλημέρα και καλώς σας βρήκα
    By StratosTg in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 24-04-17, 08:43
  2. Καλημέρα και καλώς σας βρήκα...!!!!
    By Effie in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-15, 09:31
  3. Καλημερα και καλως σας βρηκα
    By bobbylouk in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 19-07-13, 19:41
  4. Καλημερα κ καλως σας βρηκα. :)
    By zer_raiden in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-12, 19:14
  5. Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!
    By giota82 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 07-12-11, 18:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •