Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον χώρο της σελίδας σας

Αν και η σελίδα ουσιαστικά δεν σχετίζεται με θέματα του στίβου, θα ήθελα να αποκομίσω την άποψή σας περί κάποιον θεμάτων στο βαθμό που μπορεί ο καθένας και η καθεμιά σας :)

Πιο συγκεκριμένα, κάνω προπόνηση για τα 60μ κλειστού στίβου και η προπόνησή μου αφοσιώνεται αρκετά στην έκρηξη(βάρη + πλειωμετρικές ασκήσεις),την ταχυδύναμη(συγκεκριμένες ασκήσεις στα βάρη + κάποιες ασκήσεις με λάστιχα+ κάποιες στιβικές τεχνοτροπίες) και σιγά σιγά πρέπει να μπω στη λεγόμενη αντοχή της ταχύτητας ίσα ίσα για να έχω καλό κράτημα της ταχύτητας στο τέλος.

Είχα σταματήσει τον στίβο για περίπου δύο χρόνια κάνοντας τότε σε συγκεκριμένες ασκήσεις με την μπάρα(άρση θανάτου, καθίσματα, μπάρα στήθους) κάποιες επιδόσεις η οποίες ήταν αρκετά μέτριες έως αρχάριες (65 κίλα βάρος, 100κιλά άρση θανάτου, 100 κιλά καθίσμα, 90 κιλά μπάρα στήθους,, όλα στη μέγιστη δύναμη(μια επανάληψη))

Πλέον, βρίσκομαι στα 67 κιλά, και μπορώ να πω ότι έχω σαφέσταση βελτίωση στις παραπάνω ασκήσεις(155 κιλά άρση θανάτου, 160 κιλά κάθισμα, 110 κιλά μπαρα στήθους) και ένας λόγος είναι ότι αφιερώθηκα πολύ στο διάβασμα περί γυμναστικής, δοκίμασα πολλά προγράμματα κτλ κτλ κτλ

Στο δια ταύτα, φτάνοντας στα παραπάνω κιλά στις παραπάνω ασκήσεις, έφτασα ουσιαστικά στον στρατηγικό μου στόχο για τα βάρη. Με άλλα λόγια, έχω φτάσει στο επίπεδο δύναμης που θα ήθελα να βρίσκομαι προκειμένου να πω ότι όντως είμαι σ'ενα αξιόλογο επίπεδο στο θέμα της δύναμης

Παρατηρώ επίσης ότι παρά την αδράνειά μου από τα στάδια για δύο χρόνια, η τεχνική μου σαν να βελτιώθηκε (και σαν διασχελισμό και από άποψη τεχνικής τρεξίματος) και αυτήν την φορά βγάζω κάτι ομοιόμορφο (σαν να συσχετίζεται μια ομοιόμορφη δύναμη σ'όλο το σώμα) με αποτέλεσμα να μην έχω παράπονο ότι δεν φτάνω στη μέγιστη ένταση.

Επίσης, είχα ένα ζήτημα με τον θυροειδή ο οποίος μ'έχει επηρεάσει (και στον ύπνο, και στη διάθεση, και στα νεύρα και στις λοιμώξεις μέχρι και τα μαλλία μου είχα ψηλοαρεώσει για ένα μικρό διάστημα, μάλιστα είχα αυξημένη χοληστερίνη και αρκετό cpk παρά το σταμάτημα της προπόνησης για μια βδομάδα+δίαιτα με μόνο ψάρια στο φούρνο!) Τώρα σίγα σιγά μ'ενα χάπι που παίρνω γίνομαι καλύτερα


Σε σχέση μ'ολη αυτήν την κατάσταση που περιέγραψα, θα ήταν κατά τη γνώμη σας σωστό και αρμοστό να κάνω κάποια παύση από την προπόνηση για λίγο διάστημα μιας και έχω πετύχει τον λεγόμενο "στρατηγικό στόχο" στο ένα κομμάτι της προπόνησης;;;

Ο λόγος που το ρωτάω δεν είναι άλλος ότι χρησιμοποιώ το χάπι του θυροειδή περίπου 2 βδομάδες και ενώ ο ενδοκρινολόγος μου είπε να συνεχίσω την προπόνηση σαν να μην έγινε τίποτα, ένας παθόλογος μου είπε να κόψω κατά το ήμισυ την προπόνηση!

Επίσης, θα χαρώ να δεχτώ σχόλια,συμβουλές,απόψεις,διορθώσεις για τα λεγόμενα της προπόνησης :)


Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και σας ευχαριστώ για τον χρόνο :)