Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default Σώμα μετά από εγκυμοσύνη

    Γεια σας και από εμένα! Είμαι 31 έτους και έχει 8 μήνες που γέννησα το πρώτο μου παιδάκι. Πριν γυμναζόμουν χαλαρά, όχι φοβερά πειθαρχημένα και κυρίως επειδή μου αρέσει ως χόμπι και με βοηθάει στο στρες. Έχω μετατρέψει σε γυμναστήριο την αποθήκη μου γιατί το βρίσκω πολύ πιο εποικοδομητικό γιατί κερδίζεις χρόνο. Τώρα 8 μήνες μετά την εγκυμοσύνη, το σώμα μου έχει επανέλθει πλήρως. Είμαι 1.60, 52 κιλά και 20% λίπος. Είμαι πολύ ικανοποιημένη από κάποια σημεία του σώματός μου και μου αρέσει που δέχομαι κοπλιμέντα για το ότι τα κατάφερα και είναι σαν να μην έχω γεννήσει αλλά αυτό μου δίνει και το έναυσμα να θέλω το κάτι παραπάνω!! Δεν είμαι ικανοποιημένη με τους γλουτούς μου γιατί σε καλό φωτισμό φαίνεται χαλάρωση και όσο για το στήθος..δεν θέλω ούτε να το βλέπω!! Τρέφομαι υγιεινά σε καθημερινή βάση και έχω και ένα ελεύθερο γεύμα μια φορά την εβδομάδα. Πριν την προπόνηση παίρνω ένα συμπλήρωμα για αντοχή και μια πρωτεΐνη μετά την προπόνηση! 4 φορές την εβδομάδα γυμνάζομαι απο 1 ώρα και 20 λεπτά περίπου και κάνω αερόβια και γλουτούς-πόδια, χέρια-στήθος-ώμοι εναλλάξ. Τα όργανα που διαθέτω είναι ποδήλατο, στέπερ, power plate, μπάρα με βάρη, πολυόργανο επαγγελματικό με τροχαλίες κτλ, μπάλα πιλάτες και πάγκο για κοιλιακούς. Με αυτά τα δεδομένα έχετε κάτι να μου προτείνετε?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα Μαρία,
    όταν λες τρέφεσαι υγιεινά δηλαδή τι ακριβώς τρως; Μετράς το φαγητό σου και τις θερμίδες σου; Τα κιλά για το ύψος σου είναι μια χαρά, αυτό που θες είναι να βάλεις μυς. Αυτό απαιτεί χρόνο και σωστή προπόνηση . Συν το ότι γέννησες πρόσφατα άρα το σώμα θέλει ένα διάστημα να έρθει σε ισορροπία στα ορμονικά του.
    Τι ακριβώς ασκησιολογιο κανεις ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Καρδούλα καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Θα σου πω μια τυπική ημέρα διατροφής. Για πρωινό συνήθως πίνω ένα ποτήρι γάλα 1,5% με δύο φρυγανιές ολικής με φυστικοβούτυρο. Μεσημέρι τρώω ένα από τα παρακάτω: κρέας κοτόπουλο ή ψάρι στο φούρνο με σαλάτες και λαχανικά ή λίγο καστανό ρύζι με 1 κουταλιά της σούπας λάδι ή μακαρόνια ολικής ή όσπρια ή λαδερό μαγειρεμένο με πολύ λίγο λάδι. Ψωμί στο κυρίως γεύμα δεν τρώω εκτός μόνο αν είναι όσπριο ή λαδερό τότε τρώω μια φέτα ολικής του τοστ. Για σνακ τρώω συνήθως μια μπανάνα ή ενα γιαούρτι 2% με ένα κουτ, γλυκού μέλι ή στέβια και μισό μήλο ή μια φέτα ολικής με γαλοπούλα και τυρί. Το βράδυ ή θα φάω γιαουρτάκι ή ότι περίσσεψε από το μεσημέρι σε πολύ μικρή ποσότητα ή αν παραγγείλουμε απ εξω επιλέξω καλαμάκι σκέτο κοτόπουλο ή χοιρινό. Νερό δεν πίνω αυτό είναι μεγάλη βλακεία αλλά πάντα είχα θέμα με το νερό. Τώρα όσον αφορά την άσκηση, κάνω 4 φορές την εβδομάδα. ξεκινάω με 30-40 λεπτά ποδήλατο ή στέπερ με ένταση που αυξάνω και μειώνω και μετά τις 2 ημέρες κάνω γλουτούς και πόδια τις άλλες 2 χέρια με στήθος ή ώμους. σύνολικα γύρω στη μιαμιση ώρα. κάνω από 3 σετ των 10 σκουότ με βάρος ή προβολές ασκήσεις στην τροχαλία για απαγωγούς, μηρούς στο πολυόργανο, γέφυρα με βάρος στη λεκάνη, την αλλη την άσκηση που είσαι μπρούμητα στο πολυόργανο και σηκώνεις πίσω τα πόδια. κάνω διάφορα ήδη σκουότ με πολύ ανοιχτά πόδια με πιο κλειστά πόδια, σκουότ με ανασήκωμα ποδιού και άρσεις θανάτου. έχω πάρει και κάποιες οδηγίες απ το ιντερνετ σχετικά με συνηθισμένα λάθη που πρέπει να αποφεύγονται για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα!! Εγώ συνεχώς αδυνατίζω!! είμαι ικανοποιημένη δεν θέλω να είμαι και αχάριστη αλλά θέλω ένα βήμα παρακάτω αφού μπορώ και έχω αντοχή.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η διατροφή σου είναι πολύ γενική και αόριστη. Χρειάζεται να γίνεις συγκεκριμένη. Δηλαδή να ξέρεις πόσο τρως, να ζυγίζεις, να ξέρεις πόσες θερμίδες καταναλωνεις και να επιλέγεις ποιοτικότερες τροφές. Φρυγανιες με φυστικοβούτυρο δεν είναι πρωινό που θα σου δώσει θρεπτικά συστατικά όπως θα σου έδιναν αβγά και βρώμη για παράδειγμα.

    Οργάνωσε τη διατροφή σου σύμφωνα με αυτά που θα διαβάσεις στο φόρουμ. Υπάρχουν άρθρα (πανω αριστερά εχει κουμπακι που γράφει ΑΡΘΡΑ) και θα δεις στην ενότητα της διατροφής λίστα με τις καλύτερες τροφές, αλλα και πως να υπολογίζεις τις θερμιδες σου.

    Αν με αυτά που τρως χάνεις βάρος, σημαίνει πως χρειάζεται να ανεβάσεις ποιοτικές θερμίδες.
    Στην προπόνηση κανε λίγα λεπτά προθέρμανση και μετά βάρη. Την αερόβια πάντα στο τέλος. Στόχος ειναι να βάλεις μυς! Αν κανεις τοση αερόβια καθε φορά, δεν πρόκειτε να βάλεις βάρος.
    Δεν ξέρω τι ένταση κανεις στις ασκήσεις, ποσο δυνατες προπονησεις κανεις, αλλα υποθετω πως σιγουρα μπορεις να ανεβάσεις την ποιότητα και εκεί.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ναι καρδούλα συνεχώς χάνω βάρος, επειδή μάλλον κάνω πολύ αερόβια και πέρα από αυτό κουράζομαι πολύ και στο σπίτι με το μωρό καθώς όλη μέρα την έχω αγκαλιά και πέρα δώθε! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου για τη διατροφή. Όσον αφορά τις ασκήσεις με βάρη, ζορίζομαι να τις κάνω η αλήθεια είναι. Δηλαδή στο τέλος είμαι πιασμένη και έχω και πολύ τρέμουλο. Ενώ αντίθετα στην αερόβια παρουσιάζω περισσότερη αντοχή παρόλο που κάνω σε μεγάλο επίπεδο δυσκολίας ,πχ το ποδήλατο! Μετά βέβαια νιώθω σακατεμένα τα γόνατα μου! Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου!
    Last edited by mariaaman1986; 04-05-17 at 18:27.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μείωσε αερόβια στο μισό, δώσε έμφαση στα βάρη και βελτίωσε τη διατροφή σου ξεκινώντας να μετράς ποσότητες, θερμίδες και εμπλουτίζοντας την με σωστές τροφές.
    Αυτή είναι η απάντηση στο πρόβλημα σου
    Να σαι καλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By vkira in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 12-03-16, 17:07
  2. Αερόβια Άσκηση Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By vaskarad76 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 13-03-15, 12:19
  3. Διάσταση μυών μετά απο εγκυμοσυνη
    By StavriLina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-13, 13:06
  4. Άσκηση Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By valeriakokkinoy in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-13, 21:27
  5. Βοήθεια Σωστής Διατροφής Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By lary2332 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 30-07-12, 16:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •