Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    19

    Exclamation Active Release Technique Στα Χανιά

    Εχω ενα τραυματισμο και στους δυο ωμους ο οποιος με εχει κουρασει παρα πολυ στο σημειο που νιωθω οτι θα μεινω για παντα τραυματισμενος.Καθως εκανα μια ερευνα επεσα πανω σε αυτο το αρθρο '' bodybuilding.com/fun/breaking-up-scar-tissue-one-lifters-experience-with-art.html '' οπου με λιγα λογια αναφερεται σε φυσικοθεραπευτη ο οποιος σπαει scar tissue με την μεθοδο active release technique και με ενδιεφερε παρα μα παρα πολυ.Ωστοσο το προβλημα μου ειναι να βρω κατι τετοιο στην Ελλαδα και συγκεκριμενα Χανια οπου και μενω.Αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε επι του θεματος ή εχει καποια εμπειρια σχετικα με αυτο παρακαλω να γραψει εδω ωστε να ενημερωθουν και αλλα παιδια με παρομοιο προβλημα αλλα να δω και γω τι μπορω να κανω γιατι μεχει ταλαιπωρησει πολυ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Νομίζω ότι το active release technique (ART) είναι χρήσιμη τεχνική και μπορεί να σε βοηθήσει. Στην ουσία σου βρίσκει τους προβληματικούς μύες, ασκεί πίεση με τα δάχτυλα/χέρια και αυτό τους επιμηκύνει. Δεν κάνει όμως και μαγικά. Η γνώμη μου είναι αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον που κάνει ART δεν πειράζει, πάνε σε έναν έμπειρο χειροπράκτη και θα σου κάνει κάποια άλλη τεχνική. Nομίζω ότι και να μη κανεις ART αλλα κάνεις Graston, Nimmo, soft tissue, cross friction κλπ νομίζω πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις.

    H μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να βρεις κάποιον που να ασχολείται σοβάρα και με τις κλειδώσεις/τένοντες και όχι μόνο με τον μυ όπως στο τυπικό μασαζ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member
    Join Date
    18-05-12
    Posts
    19

    Default

    Το προβλημα μου ειναι αυτο που ειπες και εσυ δηλαδη οτι δεν εχω βρει καποιον εμπειρο διοτι αν ειχα βρει δεν θα ειχα ακομα προβλημα.Νιωθω να εχει επουλωθει αλλα ταυτοχρονα ο μυης ειναι αρα πολυ σκληρος και εινα σαν να σπαει ευκολα,δεν ξερω αμα με καταλαβαινεις,ετσι ωστε να μην μπορω να βγαλω προπονηση.Εχω τραυματησει υπακανθιο περισσοτερο και υπερακανθιο.Ωστοσο εχεις να μου προτεινεις καποιον που πραγματικα να κανει δουλεια?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Inkospor Active Mineral Light
    By muaythaispirit in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 23-04-16, 20:01
  2. Active Pro 80
    By fitness_girl2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 10-10-06, 04:18
  3. Active Recovery
    By passenger67 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-05, 22:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •