Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,
Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη που μεταφέρετε τις γνώσεις σας και έχετε οργανώσει ένα πολύ κατατοπιστικό forum.
Αρχικά, ας συστηθώ με λίγα λόγια. Έχω ξεκινήσει τη γυμναστική τους τελευταίους 3 μήνες, κάνοντας 5 προπονήσεις την εβδομάδα στο γυμναστήριο και τηρώντας μια ισσοροπημένη διατροφή.
Δυστυχώς, πριν 2 μέρες κατά την προπόνηση των ώμων, πραγματοποίησα υπερέκταση κατά την άσκηση "προτάσεις ώμων με τροχαλία 10kg", έχοντας κάνει ζέσταμα (η συγκεκριμένη άσκηση ήταν η 4η στο ασκησιολόγιό μου).
Χθες πήγα στον ορθοπεδικό μου, νιώθοντας μια μικρή ενόχληση όταν γύριζα το κεφάλι μου. Ο γιατρός με εξέτασε και μου ανέφερε πως έχω υποστεί ένα μικρό τράβηγμα στο ρομβοειδή. Ως συνέπεια, μου συνέστησε αποχή από την εκγύμναση μυικών ομάδων στις οποίες συμμετέχει ο συγκεκριμένος μυς και μπορεί να επιβαρυνθεί για μια εβδομάδα.
Επιπλέον, ως θεραπεία με συμβούλεψε να πραγματοποιώ επάλειψη πρωί, μεσημέρι, βράδυ με voltaren emugel και muscoril εναλλάξ. Επίσης, 2 φορές τη μέρα εναλλαγές ζεστού και κρύου νερού στην περιοχή για 10 λεπτά.
Για την επανένταξη μου στις προπονήσεις, με συμβούλεψε έπειτα από το χρονικό διάστημα της θεραπείας, να πραγματοποιήσω 2 προπονήσεις, μία εισαγωγική με καθόλου ένταση, προκειμένου να δω αν θα υπάρχουν ενοχλήσεις. Εφόσον δεν νιώσω ενοχλήσεις, με συνέστησε να αυξήσω ελάχιστα την ένταση στην επόμενη προπόνηση εφόσον δεν έχω κάποια ενόχληση.
Επειδή, επιθυμώ πλήρη ανάρρωση προκειμένου να μην χάσω μεγάλο διάστημα και να μην επιβαρύνω τον μυ, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για το ασκησιολόγιο που θα μου προτείνατε να ακολουθήσω στις πρώτες μου προπονήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.