Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Συμβουλες σε νεο στο φορουμ?

    Καλησπερα σε ολους να εισται ολοι δυνατοι και υγειεις...
    Ειμαι 35 χρονων και επειτα απο αποχη 5 χρονων (λογω οικονομικων)απο βαρη εχω αρχισει δειλα δειλα παλι..
    Ειμαι 1.77 77 κιλα.ειμαι αδυνατος αλλα με κοιλια γιατι εχω καθιστικη δουλεια.
    Θελω να δωσω ενα boost στο σωμα μου για να ανεβει λιγο και ειδα πως το να τρωω διατροφη οπως πρεπει δεν θα βγαινουν και τα χρηματα και λογω δουλειας δεν γινεται να εχω ταπερακια μαζι.περνω καμια πρωτεινη σε μπαρα απο το γυμναστηριο αραια και που.
    Ετσι κατεληξα σε συμπληρωματα...
    Απο οτι διαβασα μια πρωτεινη ,μια πολυβιταμινη και ενα ω3 ή fish oil θα ειναι αρκετα μαζι σαν πολυτελεια μια κρεατινη θα ειμαι φουλ..τι λετε?
    Πηγα σε ενα μαγαζι με συμπληρωματα μου ειπαν τα ιδια πως ειναι υπεραρκετα. Μου προτειναν σαν πιο οικονομικο πακετο μια φορμουλα πρωτεινης-κρεατινης και αμινοξεα αντι για πολυβιταμινη,επισης ενας απο το γυμναστηριο εχει παρει την muscletech hyper build και δοκιμασα μερικες φορες γιατι εχω ευερεθιστο εντερο μην με πειραζει αλλα ολα κομπλε λογω οτι εχει κατι πεπτικα ενζυμα λεει.
    Σκεφτομαι τωρα να παρω την hyper build ή την power που εχει βγαλει η muscletech μαζι με μια πολυβιταμινη και fish oilή ω3???
    Η κατι αλλο να μου προτεινεται αλλα ευπεπτα...
    Απο φαγητο λογω δυσκολων ωραριων και συνθηκες στην δουλεια κανω 3 γευματα συνολο εκτος αν εχω καμια πρωτεινη μπαρα που θα γινουν 4 ...!
    Περιμενω τα φωτα σας...
    Last edited by Tyson035; 07-05-17 at 14:16.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.

    Μετά από αποχή 5 χρόνων δεν χρειάζεσαι κανένα συμπλήρωμα , μονο σωστό φαγητό. Μπορείς να έχεις ενα αξιοπρεπές διαιτολόγιο κάνοντας οικονομικές αγορές. Αυτό που χρειάζεται είναι λιγο ψάξιμο και οργάνωση. Τα χρήματα που θα δινες να πάρεις όλη αυτή τη σαβούρα (συγνώμη για τη λέξη αλλά ειναι η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τι σου πρότειναν να πάρεις) κράτα τα να πάρεις τα ψώνια σου για γεύματα.
    Αν είναι δύσκολο να έχεις τάπερ στη δουλειά, μπορείς να έχεις ενα πιτάκι βρώμης ή να φτιάξεις πολύ εύκολα δικες σου μπάρες που και πιο οικονομικά θα σου έρθουν (βάλτα κάτω και θα δεις..) ή να έχεις κατι πολύ εύκολο οπως ρόφημα/αμύγδαλα.

    Υπάρχουν άρθρα που αναλύουν όλα αυτά που σου έχω γράψει, αν πας στην ενότητα αυτή (πάνω πανω έχει κουμπάκι που γράφει ΑΡΘΡΑ) θα πάρεις πολλές ιδέες.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καρδουλα.
    Θα το δοκιμασω.να δω τι εννοεις ροφηματα και μπαρες θα μπορω! Ειναι περιεργη η δουλεια μου πανω σε ανεμογενητριες κρεμασμενος να βγαζω να τρωω δυσκολα ειναι...αν εχει και αερα εκει ουτε νερο καλα καλα δεν μπορω να πιω.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όντως είναι δύσκολη η δουλειά σου, αμα μου λες πως εισαι κρεμασμένος κλπ. Τότε αναγκαστικά θα πας σε μπάρες, αλλά θα σου έλεγα να τις φτιάξεις εσύ ο ίδιος, πιο οικονομικά θα σου έρθει και θα ξέρεις τι βάζεις. Εχω και βίντεο συνταγή δική μου με ευκολες μπάρες που ουτε καν ψήσιμο θέλουν, δεν ξέρω αν το έχεις δει.

  5. #5

    Default

    Θα το ψαξω το βιντεο να το βρω καρδουλα..ακομα στην δουλεια φαντασου ειμαι απο τις 05:30 το πρωι...

  6. #6

  7. #7

    Default

    Σ'ευχαριστω πολυ καρδουλα...να εισαι παντα καλα και να μας βοηθας..!!!
    Μια κρεατινη θα με βοηθουσε λιγο σαν boost για ενεργεια να παω να γυμναστω???αν προλαβω και εχω δυναμεις μπορει να παω σημερα στις 21:300-22:00.
    Ειδα πως θελει πρωτεινη για τις μπαρες..
    Τι πρωτεινη μου προτεινεις καρδουλα??
    Καποια ευπεπτη μηπως βαζω και για ροφημα μαζι με μια μπαρα
    Last edited by Tyson035; 08-05-17 at 19:44.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν δεν ξεκουράζεσαι και αν δεν κοιμάσαι επαρκώς(6-7 ώρες) ότι και να πάρεις από συμπληρώματα δεν θα δεις ενέργεια. Η διατροφή θα σε βοηθήσει, γι αυτό φρόντισε όσο μπορεις, ειδικά το προ-προπονητικό σου γεύμα να σου δίνει ποιοτική πρωτείνη και υδατάνθρακα (πχ μοσχάρι/κοτοπουλο με ρύζι ή μοσχάρικοτόπουλο με πατατα ).

    Πρωτεινες υπαρχουν αρκετές εταιρείες, μια από αυτες (μιας και ειναι και οικονομική και υπάρχουν και κουπόνια έκπτωσης) ειναι απο τη My protein.
    Δες εδώ

    MyProtein - Αξιολογήσεις και Εκπτώσεις Για Τα Μέλη Μας!!





  9. #9

    Default

    Σ'ευχαριστω πολυ..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Στο Φόρουμ :)
    By dimitris vl. in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 24-09-16, 13:39
  2. Νέα στο φορουμ
    By mariak in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-13, 23:32
  3. Νεος στο φορουμ
    By deron in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 19-02-12, 23:16
  4. νέος στο φόρουμ
    By athletico in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-06, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •