Γεια σας,

Έχω διαβάσει αρκετά ποστς και άρθρα από το φόρουμ σας και σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

Είμαι 29 χρονών, 1.77 ύψος 76.6 Κιλά.

Είχα ξεκινήσει το γυμναστήριο τον περασμένο Οκτώβρη με 86 Κιλά 22.3% λίπος. Τέλος Δεκεμβρίου σταμάτησα το γυμναστήριο (λόγο εορτών) και ήμουν στα 82 Κιλά με 18.5% λίπος. Μπορώ να σας πω ότι από θέμα διατροφής δεν πρόσεχα και πολύ. Έτρωγα ότι μαγειρεύαν στο σπίτι. Το μόνο που έκανα ήταν να μην τρώω μεγάλες ποσότητες το βράδυ.

Από το Γενάρη μέχρι αρχές Απριλίου δεν γράφτηκα γυμναστήριο όμως έκανα υγιεινή διατροφή (σταμάτησα τα γλυκά-Junk foods). Αποφάσισα να γραφτώ ξανά γυμναστήριο αρχές Απριλίου με στόχο να το συνεχίσω μέχρι να πετύχω τους στόχους μου. Όταν γράφτηκα ξανά γυμναστήριο ήμουν στα 17,7% Λίπος και 79 Κιλά (έχασα 3 κιλά δηλαδή) αφού πρόσεχα τη διατροφή μου.

Τώρα είμαι στα 76.6 κιλά με 15.3% λίπος.

Όσο για την διατροφή προσπάθησα με ότι διάβασα από εδώ το φόρουμ να προσαρμόσω μια διατροφή εύκολη και οικονομική.

Πρωινό. Νιφάδες βρώμης 5Κουταλιές σούπας με νερό + κανελα κευλανης + λίγα γκότζυ μπέρρυς.
Δεκατιανό. Μισή χούφτα κολοκυθόσπορο
Μεσημεριανό Στήθος κοτόπουλο (220γραμμάρια περίπου ωμό) με καστανό ρύζι εκείνο του μπάρμπα. Το ρύζι είναι γύρο στα 100γραμμάρια.
Γυμναστήριο.
Απογευματινό Στήθος κοτόπουλο (220 γραμμάρια περίπου ωμό) με καστανό ρύζι 100γραμμάρια (αντιλαμβάνομαι ότι εδώ θα έπρεπε αντίς ρύζι να ήταν πατάτα ή γλυκοπατάτα βραστή στο νερό). Πρέπει να το αλλάξω?
Βραδυνό Αυγοσαλάτα (πάντα βάζω 3 αυγά μέσα με τον κρόκο μαζί)
Λίγο πριν τον ύπνο 1 κουταλιά της σούπας κότατζ τυρί με λίγο κολοκυθόσπορο.

**** Πίνω αρκετό νερό. Σε όλα τα γεύματα εκτός του πρωινού και δεκατιανού, τρώω πάντοτε 1 αγγουράκι. Ποτέ δεν βάζω ελαιόλαδο στα φαγητά , ούτε στις σαλάτες. Αν θα φάω φρούτο διαλέγω πάντα ξινόμιλο ή μπανάνα (δεν τρωω καθημερινα). Πίνω 2 καφέδες την ημέρα χωρίς ζάχαρη (βάζω λίγο γάλα νουνου για την γεύση).

Όσο για το πρόγραμμα του γυμναστηρίου.

Πηγαίνω 4-5 φορές την εβδομάδα. Γυμνάζω όλες τις μυικές ομάδες. Α μέρα Πλάτη-Ώμους. Β μέρα Στήθος μόνο του . Γ μέρα Πόδια μόνα τους. Δ μέρα δικέφαλους με τρικέφαλους. Σε όλες τις ημέρες έχω κοιλιακούς και ραχιαίους ενώ στο τέλος κάθε φορά κάνω 15 λεπτά διαλειμματική αερόβια με 1 λεπτό χαλαρά και 2 τρέξιμο.

Έχω κάνει και αναλύσεις αίματος και ευελπιστώ ότι θα έφερα σε φυσιολογικά επίπεδα την Χοληστερόλη-Τριγλυκερίδια και αθηρωματικά δείκτη (ήταν όλα αρκετά ψηλά). Επίσης το ζάχαρο ήταν στο όριο του ανωτάτου επιπέδου.
Επιπρόσθετα η αρτηριακή μου πίεση από 14.5 την εριξα στο 13.5 σε σχέση με πριν ξεκινήσω διατροφή και γυμναστήριο.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Στόχος είναι να ρίξω το %λίπους στο 10%. Έχω αρκετή κοιλιά ακόμη , όμως εάν σφίξω την κοιλιά μου ήδη φαίνονται ξεκάθαρα οι 4 κοιλιακοί.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Χρίστος