Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-03-17
    Posts
    2

    Default Πρόοδος Κιλών Και Όγκος

    Καλησπερα παιδια! Δεν ξερω αν εχει απαντηθει αυτη η περιπτωση πιο πριν αλλα πρεπει να παρω καποιες γνωμες. Η ερωτηση μου ειναι λοιπον: Oταν σηκωνουμε ολο πιο πολλα κιλα στις ασκησεις μας αυτο σημαινει μας αναγκαστικα αυξανεται η μυικη μας μαζα?? Ολα αυτα βεβαια ακολουθοντας μια Α διατροφη. Απο την μια μου φαινεται λογικο γιατι δεν εχω δει ποτε ανθρωπο να σηκωνει 100 κιλα στηθος ενω ειναι 50 κιλα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

    Νιωθω οτι εφτασα σε ενα ταβανι στην δικια μου περιπτωση. Εχω κολλησει στα 62-63 κιλα εδω και μηνες. Τι μπορει να φταιει? Γιατι οντως τα κιλα που σηκωνω σε καποιες ασκησεις δεν εχουν ανεβει καθολου αρα εκει μου παει το μυαλο. Η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη και μαζευω σιγουρα 2500 θερμιδες( ΚΑΘΑΡΕΣ).

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σημασία εκτός από την προοδευτική αύξηση δύναμης, έχει αν έχεις σωστή τεχνική. Bodybuilding δεν είναι απλώς προσπαθώ να σηκώσω όσο περισσότερα, άρα βάζω μυς.
    Σημαίνει δίνω το κατάλληλο ερέθισμα στο μυ που θέλω και τον αναγκάζω να μεγαλώσει. Άρα μην στέκεσαι μόνο σε αυτή την παράμετρο. Δες την τεχνική σου, δες αν χρειάζεται να αλλάξεις το πρόγραμμά σου, σκέψου αν οι προπονήσεις σου είναι ποιοτικές. Σίγουρα έχει πάρα πολλά περιθώρια πριν πιάσεις ταβάνι.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γενικά ναι, έχεις δίκιο. Αν σηκώνεις παραπάνω κιλά αυτό σημαίνει και υπετροφία.

    Δηλαδή υπάρχει σχέση μεταξύ δύναμης και υπετροφίας. Η αύξηση της δύναμης συνεπάγεται και υπετροφία γιατί οι μηχανισμοί που προκαλούν και τα δυο μοιάζουν αρκετά. Δεν είναι όμως το ίδιο πράγμα και όσο πιο προχωρημένος είναι κάποιος τόσο πιο πολύ πρέπει να εξειδικεύεται σε ένα απο τα δυο.

    Ένας αρχάριος (στα 62 κιλά αφορά κι εσένα αυτό) ή και μέσου επιπέδου αθλητής μπορεί να αυξάνει και τα δυο ταυτόχρονα.

    Αν έχεις κολλήσει στα κιλά σήμαίνει ότι δεν τρως αρκετά. Ωστόσο αυτό μπορεί να μη διορθώσει απο μόνο του τα πράγματα γιατί όπως σου λέει και η Καρδούλα μπορεί να υπάρχουν και ζητήματα στην προπόνησή σου.
    Last edited by Achillezzz; 11-05-17 at 17:29.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα
    Αχιλλέα αν κάποιος κάνει κάνει πρόγραμμα μυϊκής ενδυνάμωσης δεν θα πάρει δύναμη?

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα
    Αχιλλέα αν κάποιος κάνει κάνει πρόγραμμα μυϊκής ενδυνάμωσης δεν θα πάρει δύναμη?
    Τι εννοείς με το "πρόγραμμα μυικής ενδυνάμωσης";
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Πώς στα στο εξηγήσω στην μυϊκή ενδυνάμωση δεν κάνουμε λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις ενώ στην δύναμη πολλά κιλά αλλά λίγες

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    Πώς στα στο εξηγήσω στην μυϊκή ενδυνάμωση δεν κάνουμε λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις ενώ στην δύναμη πολλά κιλά αλλά λίγες
    Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην προπόνηση μυικής ενδυνάμωσης και στην προπόνηση δύναμης. Οι μυες είναι αυτοί που δυναμώνουν, όχι κάτι άλλο.

    Τα λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις είναι προπόνηση αντοχής ενώ τα πολλά κιλά με λίγες επαναλήψεις είναι προπόνηση δύναμης.

    Αν κάνεις λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις, όχι δεν θα δυναμώσεις. Αν είσαι τελείως αρχάριος το σώμα θα ανταποκριθεί δυναμώνοντας, αλλά αυτό θα κρατήσει 1-2 βδομάδες. Αν θες να δυναμώσεις θέλει προπόνηση δύναμης.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    μπορώ να κάνω και τα δύο μαζί δύναμη και μυϊκή ενδυνάμωση ή ένα μόνο?
    Για δύναμη πρέπει να κάνω κάποια διατροφή όπως κάνουμε για όγκο?
    σε αυτό που λες ότι θα κρατήσει 1 με 2 εβδομάδες επειδή είμαι αρχάριος για αυτό αλλά κάνω κάμψεις, joking, και σηκώνω ένα μπετονι με νερό(αρε κρίση)
    σαν αρχάριος μπορώ να κάνω από την πρώτη μέρα να φτιάξω πρόγραμμα δύναμης η πρέπει να περάσει κάποιος καιρός και μετά να ξεκινήσω?
    Last edited by dogkanos; 13-05-17 at 13:00.

  9. #9
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    έψαξα στο search και πέτυχα αυτό το θέμα αθλητές δύναμης και απορίες(λόγω ότι είμαι νέος δεν μπορώ να στείλω λινκ)
    δηλαδή εγώ που έχω λίπος και θέλω να το διώξω δεν θα επωφεληθω από το πρόγραμμα δύναμης? και επειδή διαβάζω ότι αν κάνεις γυμναστική με τα βάρη εξαλείφεται το λίπος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όγκος Ή Χάσιμο Κιλών;
    By peterzafi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-13, 15:23
  2. Χάσιμο κιλών - Η πρόοδός μου
    By shadowmaker in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 24-09-11, 09:11
  3. Η προοδος μου...
    By chris68 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 30
    Last Post: 01-07-07, 07:57
  4. H προοδος μου...
    By Stelios.T in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 982
    Last Post: 06-06-07, 06:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •