Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default Κατασκευή Power Rack Και Home Gym

    Παιδιά καλησπέρα σκέφτομαι να φτιάξω ένα γυμναστήριο στο σπίτι μιας και η προπόνηση που κάνω είναι σχεδόν αποκλειστικά σε power rack.Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την κατασκευή του rack διαστάσεις αν πρέπει να προσέξω κάτι κτλπ.. θα το φτιάξω σε σιδερά όχι μόνος μου
    μπάρα θα πάρω από το stengthshop de
    Bench θα το φτιάξω εγώ
    Τα βάρη δεν έχω αποφασίσει από που θα τα πάρω αν ξέρει κάποιος κάποιο οικονομικό μαγαζί θα το εκτιμούσα θέλω περίπου 200 κιλά

  2. #2
    New Member THE SAILOR MAN's Avatar
    Join Date
    29-01-16
    Location
    Βορεια
    Posts
    30

    Default

    Φιλε μου καλησπερα παρακατω ειναι η σελιδα που υπαρχει σε pdf το σχεδιο για rack του mark ripettoe το εκτυπωνεις πας σε σιδερα και εισαι οκ.(pdf power rack mark rippetoe)

  3. #3
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Το κατεβασα αλλα δεν νομιζω με αυτο το pdf να βγαλει ακρη ο σιδερας.Αυτο εδω πως σου φενεται Attachment 32093

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Στο δεύτερο ποστ δεν βλέπω λινκ και στο τρίτο δεν μου το ανοίγει αλλά ένας μάστορας δεν νομίζω να έχει δυσκολία να ακολουθήσει ένα σχέδιο και αν το ακολουθήσει 100% τότε θα μείνεις ευχαριστημένος αλλιώς αν κάνει βιασύνες το πιθανότερο να τρέμει όταν κάνεις γιατί θέλει μεγάλη ακρίβεια όταν πατάνε τα σίδερα μεταξύ τους.
    Βάλε και το κόστος του αν θες, εγώ πρόσφατα έκατσα και έφτιαξα ένα γαλβανιζέ half rack επειδή δεν έχω αρκετό χώρο για κανονικό και μου κόστισαν τα σίδερα-υλικά-ρευμα κτλ 80ε.
    Δίσκους αν είσαι τυχερός και βρεις μεταχειρισμένους αλλιώς μπορείς να πάρεις δυο 20κιλα για να πατάνε στο πάτωμα να φτιάξεις μερικούς τσιμεντένιους δίσκους λίγο πιο μαζεμένους έτσι ώστε να μην ακουμπούν κάτω και χαλάσουν.
    Tον πάγκο θα τον φτιάξεις ξύλινο;
    Last edited by AndVal; 12-05-17 at 06:13.

  5. #5
    New Member THE SAILOR MAN's Avatar
    Join Date
    29-01-16
    Location
    Βορεια
    Posts
    30

    Default

    Aν γραψεις στο google pdf power rack mark rippetoe σε παει κατευθειαν στην σελιδα.. και οντως το αρχειο στο τριτο post δεν ανοιγει

  6. #6
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Ψάξε και στο youtube power rack στο buff dudes κανάλι. Εξαιρετική δουλειά.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Τίμh θα μου πει την δεύτερα οι σιδιροσωληνες είπαμε να είναι 5χ5cm επίσης δεν θα το κάνουμε με ηλεκτροκοληση για να μπορεί να λύνει εντελώς άμα χρειαστεί οι συνδέσεις θα γίνουνε με μπουλόνια όπως αυτό το rack της φωτογραφίας Attachment 32094 αν δεν ανοίγει λέω το power rack rml-490 της roque. Αν μπορείς βάλε μια φώτο από το δικό σου half rack γιατί και εγώ δεν έχω απεριόριστο χώρο και θα ήταν και αυτό μια καλή επιλογή.
    Πάγκο σκέφτομαι να κάνω ξύλινο σαν αυτό που έχουν φτιάξει οι buff dudes

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    Ψάξε και στο youtube power rack στο buff dudes κανάλι. Εξαιρετική δουλειά.
    Aπίθανο βιντεο οπως και ο παγκος
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Πραγματικα πολυ καλο και ευκολο αλλα με ξυλο τοrack βγαινει πιο ακριβο με τις τιμες που εχω παρει απο εδω
    Ο παγκος ειναι φτηνος με ενα 50αρι το πολυ τον φτιαχνεις.Την μπαρα την εχει βαλει το stenghtshop 99 ευρο με μεταφορικα βγαινει 130 ευρο

  10. #10
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Εγώ που έκανα ορθοστατες ξύλινους με δύο δοκάρια εκατερωθεν ένα για πάγκο και ένα για squat μου βγήκαν ωραία. Κ από όσο θυμάμαι κάνα 60 και προσωπική εργασία.

    Όλα τα υλικά με τους συνδετήρες κτλ τα πήρα από leroy.
    Ο buff dad είναι κορυφή τεχνίτης και κορμάρα για την ηλικία του.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Antonis T.; 12-05-17 at 18:58.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Αν γίνει όλο χωρίς ηλεκτροκόληση τότε η δουλειά που πρέπει να κάνει ο σιδεράς πρέπει να είναι τέλεια αλλιώς θα τρέμει. Εγώ θα πρότεινα να γίνει μονοκόμματο το αριστερό και δεξιό μέρος και να δένουν βιδωτά μεταξύ τους.
    Την μπαρα την εχει βαλει το stenghtshop 99 ευρο με μεταφορικα βγαινει 130 ευρο
    Με αυτά τα μεταφορικά το πιθανότερο να την αγοράσω και εγώ γιατί με το power clean που ξεκίνησα να κάνω τελευταία η απλή μπάρα δεν μου φαίνεται ασφαλές για τέτοιες κινήσεις.
    Για πάτωμα τι έχεις;

  12. #12
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Αν γίνει όλο χωρίς ηλεκτροκόληση τότε η δουλειά που πρέπει να κάνει ο σιδεράς πρέπει να είναι τέλεια αλλιώς θα τρέμει. Εγώ θα πρότεινα να γίνει μονοκόμματο το αριστερό και δεξιό μέρος και να δένουν βιδωτά μεταξύ τους.
    Για πάτωμα τι έχεις;
    Και αυτός το ίδιο μου είπε μάλλον έτσι θα γίνει. Πάτωμα δεν ξέρω τι θα βάλω τώρα έχει μωσαϊκό κάτω σίγουρα θα φτιάξω μια πλατφόρμα για deadlift,
    Οι τρύπες που θα έχουν τα rack είναι φ26 σωστά?

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Εκεί που θα πατήσει το rack πρέπει να είναι σκληρό και να μην πατιέται καθόλου εγώ έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης και γύρο γύρο τατάμι.
    Η πλατφόρμα είναι πολύ καλή ιδέα μάλλον θα φτιάξω μια στο μέλλον.
    Δεν ξέρω πιο είναι το πιο συνηθισμένο φ στα rack το δικό μου το έκανα 28 ή 29 αλλά υπάρχει ένα θέμα συμβατότητας μεταξύ ποτηροτρύπανων (δεν βγαίνουν ανα χιλιοστό αλλά με μεγαλα βήματα) και σωλήνων του εμπορίου γιαυτό πες στον σιδερά να ρωτήσει πρώτα έτσι ώστε να βρει τον καλύτερο συνδυασμό στις διαμέτρους τους έτσι ώστε να θηκαρώνουν σχεδόν εφαρμοστά.

  14. #14
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Εκεί που θα πατήσει το rack πρέπει να είναι σκληρό και να μην πατιέται καθόλου εγώ έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης και γύρο γύρο τατάμι.
    Η πλατφόρμα είναι πολύ καλή ιδέα μάλλον θα φτιάξω μια στο μέλλον.
    Δεν ξέρω πιο είναι το πιο συνηθισμένο φ στα rack το δικό μου το έκανα 28 ή 29 αλλά υπάρχει ένα θέμα συμβατότητας μεταξύ ποτηροτρύπανων (δεν βγαίνουν ανα χιλιοστό αλλά με μεγαλα βήματα) και σωλήνων του εμπορίου γιαυτό πες στον σιδερά να ρωτήσει πρώτα έτσι ώστε να βρει τον καλύτερο συνδυασμό στις διαμέτρους τους έτσι ώστε να θηκαρώνουν σχεδόν εφαρμοστά.
    Στο εξωτερικό το υλικό που φτιάχνουν τις πλατφόρμες λέγεται horse stall mat που στα ελληνικά είναι ελαστικό δάπεδο στάβλου θα ρωτήσω δεύτερα για τιμές μακάρι να μην είναι ακριβά. Οι τρύπες στα περισσότερα rack είναι φ26 έτσι μπορώ να βάλω και aftermarket αξεσουάρ πάνω στο rack αν μπορείς βάλε μια φώτο από το δικό σου.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Τώρα που το θυμάμαι είχα ρωτήσει πριν κάνα δίμηνο για τέτοιο πλαστικό και μου είπαν ότι όντος είναι ακριβό χωρίς να μάθω συγκεκριμένη τιμή αλλά αυτά τα πράματα είναι να τα πληρώσεις μία φορά και να ξεμπερδεύεις μια και καλή και να κάνουν την δουλειά τους χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και βασανίζεσαι πχ εγώ έβαλα τατάμι στον υπόλοιπο χώρο αλλά κανονικά δεν κάνει γιατί παραείναι μαλακό για γυμναστήριο με βάρη έπρεπε να πάρω σκληρό δάπεδο ακριβός γι αυτή τη δουλειά και ας ήταν αρκετά πιο ακριβό.
    Τότε φ26 θα το κάνεις.
    Θα βάλω φωτογραφία λίγο αργότερα γιατί τώρα φτιάχνω βάσεις δίσκων και είναι ανακατεμένος ο χώρος.

  16. #16
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Αυτο για την πλατφορμα εχει 50 ευρω το τετραγωνικο ειναι αρκετα ακριβο αλλα πρεπει να ειναι πολυ ανθεκτικο.Ο σιδερας δεν με εχει παρει ακομα πηγα σε αλλους 2 σημερα περιμενω τις προσφορες λογικα αυριο θα εχουμε τιμες.Βρηκα και δισκους φ50 απο γυμναστιριο που κλεινει 1.2 ευρω το κιλο.

  17. #17

    Default

    Σκέφτομαι και εγώ να φτιάξω Power rack μιας και το έχω ρίξει στο Powerlifting τελευταία και γνωρίζω από ηλεκτροκόλληση κλπ. Λέτε αν το φτιάξω στην πίσω αυλή και έχω εκεί και τους δίσκους να μου τα ψειρίσουν οι ρομά;;

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Περισσότερα λεφτά θέλει το πλαστικό της πλατφόρμας από όλα τα σίδερα του power rack! Υπάρχουν βέβαια και σκληρά δάπεδα για home gym, που μπαίνουν και στην πλατφόρμα, που δεν είναι τόσο ακριβά και επειδή πρόκειται για ατομική χρήση και δεν θα δουλεύουν όλη μέρα κάθε μέρα όπως σε ένα γυμναστήριο πιστεύω ότι θα αντέχουν πολλά χρόνια ψάξε τα στο google.
    Τυχερός είσαι με τους μεταχειρισμένους δίσκους, εγώ παράγγειλα την μπάρα αλλά δίσκους φτηνότερους από 2,3ε δεν βρίσκω αλλά υπάρχει και η λύση με τους τσιμεντένιους.

    Νίκο αν κλέβουν σίδερα στην περιοχή σου και λείπεις συχνά από το σπίτι οι πιθανότητες είναι να στο πάρουν και βιδωμένο κάτω να το έχεις.
    Last edited by AndVal; 16-05-17 at 06:18.

  19. #19
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Περισσότερα λεφτά θέλει το πλαστικό της πλατφόρμας από όλα τα σίδερα του power rack! Υπάρχουν βέβαια και σκληρά δάπεδα για home gym, που μπαίνουν και στην πλατφόρμα, που δεν είναι τόσο ακριβά και επειδή πρόκειται για ατομική χρήση και δεν θα δουλεύουν όλη μέρα κάθε μέρα όπως σε ένα γυμναστήριο πιστεύω ότι θα αντέχουν πολλά χρόνια ψάξε τα στο google.
    Τυχερός είσαι με τους μεταχειρισμένους δίσκους, εγώ παράγγειλα την μπάρα αλλά δίσκους φτηνότερους από 2,3ε δεν βρίσκω αλλά υπάρχει και η λύση με τους τσιμεντένιους.

    Νίκο αν κλέβουν σίδερα στην περιοχή σου και λείπεις συχνά από το σπίτι οι πιθανότητες είναι να στο πάρουν και βιδωμένο κάτω να το έχεις.
    Οντως το δαπεδο ειναι το πιο ακριβο σαν υλικο.Ο ενας σιδερας μου ειπε 180 ευρω για το rack αλλα χωρις τους σωληνες που ειναι οι ασφαλειες.Ο αλλος θα μου πει αυριο.

  20. #20
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Παιδια εχουνε καλα νεα βρηκα σιδερα που εχει φτιαξει και αλλο rack. Πηρα προσφορα για να μου φτιαξει half rack 2.25 μετρα υψος που να λυνει ευκολα. παγκο για bench press και j hooks 170 ευρω ολα μαζι.j hooks ειχε ξαναφτιαξει ειδα και δειγμα ειχε κανει πολυ καλη δουλεια!!

  21. #21
    New Member THE SAILOR MAN's Avatar
    Join Date
    29-01-16
    Location
    Βορεια
    Posts
    30

    Default

    Οταν λοιπον με το καλο το φτιαξεις ανεβασε φωτο....και καλες προπονησεις

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Τεράστια υπόθεση να υπάρχει μια έστω μικρή πείρα στην κάθε κατασκευή ,εγώ τώρα αν ξαναφτιάξω θα κάνω αρκετά καλύτερη δουλειά. Η τιμή είναι εξαιρετικά καλή, πριν την οικονομική κρίση θα σου ζήταγαν τα τριπλά+ άντε και καλές προπονήσεις με το νέο rack!

  23. #23
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Παιδια μπαρα τελικα θα παρω μαλλον απο ελλαδα βρηκα ενα μαγαζι το machine shop που τις φτιαχνει εδω στην ελλαδα εχει iso 5 χρονια εγγυηση και εχουν tensile stength 175.000 psi με τιμη για τις μεταχειρισμενες κοντα στα 175-200 ευρω και 260 για καινουριες.Νομιζω ειναι καλητερη επιλογη απο την απλη του stengthshop που εχει 150 ευρω με 6 μηνες εγγυηση

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Για μπάρα που την πετάς κάτω μου φαίνεται ιδιαίτερα καλή τιμή αλλά από ότι έχω καταλάβει θες μπάρα για powerlifting και δεν είδα τουλάχιστον σήμερα να έχουν, τώρα αν έχουν και δεν την είδα ...
    Την μπάρα αξίζει να την πάρεις καινούργια για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει το παραμικρό στράβωμα ειδικά με τέτοια μικρή διαφορά στην τιμή.
    Πάντως έχουν και το δάπεδο που λέμε παραπάνω και σε καλή τιμή αν χρειαστείς.
    Αυτός που έφτιαξε την ιστοσελίδα τους έκανε καλή και μοντέρνα δουλειά.

  25. #25
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Ειναι πολυ καλο το σιτε.Στην ουσια ειναι σαν ελληνικο roque. Εγγυηση δινει και στις μεταχειρισμενες τιμη θα μου πει την δευτερα. Προς το παρων δεν θελω μπαρα για powerlifting μια μπαρα με αντοχη εως 250 κιλα θα με καλυψει για πολυ καιρο.

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Φιλαράκο κοίτα πάντως μπάρα από το stenghshop μην πάρεις τουλάχιστον την συγκεκριμένη γιατί είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα.
    Θα ενημερώσω και το άλλο νήμα που έχω ανοίξει όταν λυθεί το θέμα μου πρώτα.

  27. #27
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Φιλαράκο κοίτα πάντως μπάρα από το stenghshop μην πάρεις τουλάχιστον την συγκεκριμένη γιατί είναι από έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα.
    Θα ενημερώσω και το άλλο νήμα που έχω ανοίξει όταν λυθεί το θέμα μου πρώτα.
    Ποια λες ότι δεν είναι καλή του stengthshop η του machineshop?

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Του stengthshop το μοντέλο 2028 με τα 100-120ε .

  29. #29
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Πηγα σημερα και ειδα αυτην εδω
    http://www.******.gr/el/axxon-2.20m-rj1210-82111.html
    Μου φανηκε παρα πολυ καλη τα μανικια δεν παιζουν καθολου και το spin της ηταν εξαιρετικο το μονο που με χαλαει ειναι οτι ειναι 18.5 κιλα αλλα για αυτη την τιμη ειναι καλη επιλογη πιστευω.Δεν ειναι απο αυτες με τα αλλεν στα καπακια

  30. #30

    Default

    Quote Originally Posted by AndVal View Post
    Στο δεύτερο ποστ δεν βλέπω λινκ και στο τρίτο δεν μου το ανοίγει αλλά ένας μάστορας δεν νομίζω να έχει δυσκολία να ακολουθήσει ένα σχέδιο και αν το ακολουθήσει 100% τότε θα μείνεις ευχαριστημένος αλλιώς αν κάνει βιασύνες το πιθανότερο να τρέμει όταν κάνεις γιατί θέλει μεγάλη ακρίβεια όταν πατάνε τα σίδερα μεταξύ τους.
    Βάλε και το κόστος του αν θες, εγώ πρόσφατα έκατσα και έφτιαξα ένα γαλβανιζέ half rack επειδή δεν έχω αρκετό χώρο για κανονικό και μου κόστισαν τα σίδερα-υλικά-ρευμα κτλ 80ε.
    Δίσκους αν είσαι τυχερός και βρεις μεταχειρισμένους αλλιώς μπορείς να πάρεις δυο 20κιλα για να πατάνε στο πάτωμα να φτιάξεις μερικούς τσιμεντένιους δίσκους λίγο πιο μαζεμένους έτσι ώστε να μην ακουμπούν κάτω και χαλάσουν.
    Tον πάγκο θα τον φτιάξεις ξύλινο;
    Kαλησπέρα σας,αν έχετε το χρόνο και μπορείτε να με βοηθήσετε.Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για κατασκευή Half rack ,μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι θα χρειαστώ από υλικά(πόσα σίδερα,υψος-εκατοστα κλπ) ,αν έχετε κάποια σχέδια ή ό,τι άλλο θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο για την κατασκευή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Last edited by Anwnymos19; 08-07-17 at 21:59.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Home Gym - Power Rack
    By michaeltsir21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-12, 07:25
  2. HOME GYM - Ασφαλής Προπόνηση χωρίς Power Rack
    By Barbarian in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 29-08-12, 10:20
  3. κατασκευη home made φορμουλας
    By LeVeL1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-06, 19:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •