Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default Διακοπή γυμναστηρίου

    Hello
    Γυμναζομαι σε γυμναστήριο τα τελευταια 4.Μισή χρόνια απο 3 έως 6 φορες τη βδομάδα και μέχρι τωρα δεν ειχα διακόψει ουτε ως φοιτήτρια ουτε καν στις διακοπές. Δεν ειμαι φέτες αλλα ειχα ετσι μια καλη φυσική Κατάσταση δυνατά χέρια και πόδια, Αερόβια μια ώρα και βάρη. Ελα μου όμως που έλειξε η συνδρομή και δεν δεχόταν κανείς γυμναστής δώσεις και έπρεπε να τους δώσω στο χερι 100 ευρώ και δεν τα χα;;τα μάζεψα λοιπόν αλλα με προταιρεοτητα στις άλλες υποχρεώσεις εκανα 3 μήνες. Μέχρι τωρα μονο δουλεια και περπάτημα εκανα οχι πολλα πραγματα αλλα γενικα ειμαι δραστηρια στη καθημερινοτητα μου, Αλλα δεν με εκφράζει κατι άλλο εκτός το Τζιμ για άσκηση. Τα Βαριεμαι όλα τα υπόλοιπα. Το Αποτέλεσμα σταθερά κιλά γιατι πρόσεχα πολυ τι έτρωγα αλλα αισθητή μείωση μάζας που δεν την περιμενα! πραγματικα το σκεφτομαι και στεναχωριεμαι.Ξεκινάω σε μια βδομάδα..Ρε παιδιά τωρα εγω αναρωτιέμαι, θα επανέλθει γρήγορα το σωμα η ξεκιναω απο το μηδέν;εχω διαβάσει οτι στους 3 μηνες πια με 5,διακοπης θεωρείται αρχάριος τι προγραμμα να ακολουθησω; εγω μέχρι τωρα εκανα δυο με τρειςασκήσεις για κάθε ομάδα δεν μου αρέσει το κλασικό που δίνουν σε όλα τα γυμναστήρια προτιμώ με τον δικό μου τροπο. Τι με συμβουλευετε;;;;;;θενξ

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θα επανέλθεις μια χαρά μην ανησυχείς

    Μοιραία για να αποφύγεις τραυματισμούς και να ελέγξεις την κόπωση την πρώτη εβδομάδα θα κάνεις λίγο κυκλικά και με χαμηλότερη επιβάρυνση σε ασκήσεις, set, επαναλήψεις και κιλά.

    Μετά όμως κάλλιστα μπορείς να μπεις σε ένα προπονητικό πλάνο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!
    Χαίρομαι που υπάρχει ελπίδα :P
    Δηλαδή ενα κυκλικό πρόγραμμα ενδυκνυται μονο για αρχάριους;η έστω για προσαρμογή;δεν θέλω ναχτυσω πχ γραμμώσεις, ουτε εχω body goals και ετσι, πραγματικα το θέλω για την ψυχική υγεια και την ισσοροπια..Θέλω να εχω ενα καλό επίπεδο φυσικής καταστασης στα πλαίσια που βρισκόμουν ενα τρίμηνο πρίν και να το διατήρησω.
    Καταλαβαίνω οτι για να γνωρίζεται τι πλάνο Χρειάζομαι πρεπει να ξερεται φυσική κατασταση και αντοχές κλπ κλπ, αλλα έχετε κάποιο πρόγραμμα που προτείνει κανεις??Εστω βασικό?
    Δεν εμπιστευμαι και πολυ τους γυμναστες εδώ στα χανια...

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!!καταρχην ξεκινα να βελτιωνεις την αεροβια ικανοτητα σου μιας και η ελλειψη ασκησης μειωνει κατα πολυ την αεροβια αντοχη μεχρι και 80 %αναλογα τη διαρκεια αποψης.Ξεκινα λοιπον σιγα σιγα απο 30 λεπτα και ανεβαζε λιγο λιγο μεχρι και μια ωρα.Ταυτοχρονα αν θελεις υγεια αντοχη φυσικη κατασταση κι ενα αθλητικο σωμα θα δου προτεινα το finctional hiit training.Θα κανει καποιες ασκησεις με το βαρος σου και με προσθετο βαρος οπου χρειαζεται σε κυκλικη μορφη.Για παραδειγμα ενα καλο προγραμμα θα ηταν ενδεικτικα:
    Burpees
    Push ups
    Switch lunges
    Squat and press
    Renegades
    Mountain climbers
    Ολα αυτα για 3 κυκλους συνεχομενα.Μπορεις να κανεις και περισσοτερες ασκησεις σιγα σιγα οσο βελτιωνεται η φυσικη σου κατασταση και δυσκολοτερες παραλλαγες αυτων.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Γεια σας! Με αφορμή το μήνυμα της Rita θα ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσο διάστημα εντατικής γυμναστικής περνάμε στη φάση της συντήρησης και τι ασκήσεις συνήθως περιλαμβάνει, σε τι συχνότητα και χρονική διάρκεια.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Γεια σας! Με αφορμή το μήνυμα της Rita θα ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσο διάστημα εντατικής γυμναστικής περνάμε στη φάση της συντήρησης και τι ασκήσεις συνήθως περιλαμβάνει, σε τι συχνότητα και χρονική διάρκεια.
    Αν και είναι λίγο γενίκευση, μετά απο 10 χρόνια σκληρής δουλείας μπορεί κάποιος να πει ότι είναι όντως στα γενετικά όρια του και άρα δεν μπορεί να βελτιωθεί άλλο (αν είναι τυχερός και δεν τραυματιστεί μέχρι τότε).

    Η συντήρηση περιλαμβάνει των ίδιο κορμό ασκήσεων που έκανε μέχρι να φτάσει σε αυτό το σημείο. Η ένταση και η διάρκεια εξαρτάται απο το τι ακριβώς θέλει να συντηρήσει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Δεν θα μου είναι δύσκολο γιατί αγαπάω πολύ την αερόβια!!σε Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου, Ανυπομονώ η ξεκινήσω και να το ακολουθήσω!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολυβιταμίνες & Διακοπή
    By chris78 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-15, 15:49
  2. Διακοπη του γυμναστηριου για ενα μηνα περιπου
    By spontzas in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-09, 02:31
  3. Διακοπή
    By msdmn in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 04:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •