Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default Επιλογή Αθλήματος

    λοιπον ειμαι 33 ετων. εχασα γυρω στα 100 κιλα μεσω χειρουργειου. εχω υψος 186 κ βαρος στα 100 κιλα. Θελω να κανω συσφιξη οσο μπορει να γινει κ να βελτιωσω τη φυσικη μου κατασταση. Ξεκινησα γυμναστηριο αλλα δυστυχως το βαρεθηκα πολυ γρηγορα. Σκεφτομαι να ξεκινησω καποιο αθλημα η πολεμικη τεχνη;
    Εχετε κατι να μου προτεινεται;

    Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Τι εννοείς πως έχασες 100 κιλά μέσω χειρουργείου; Δηλαδή πριν πόσο ήσουν; Αν θες διευκρίνησέ το.
    Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το τι σου αρέσει. Σύσφιξη θα σου προσφέρει η γυμναστική με βάρη. Ότι άθλημα και να κάνεις, η προπόνηση με αντιστάσεις είναι αναπόσπαστο κομμάτι.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default

    [QUOTE=Kardoula;1328391]Τι εννοείς πως έχασες 100 κιλά μέσω χειρουργείου; Δηλαδή πριν πόσο ήσουν; Αν θες διευκρίνησέ το.
    Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από το τι σου αρέσει. Σύσφιξη θα σου προσφέρει η γυμναστική με βάρη. Ότι άθλημα και να κάνεις, η προπόνηση με αντιστάσεις είναι αναπόσπαστο κομμάτι.[/QUOT

    ημουν 190+ κιλα εμενα η πυγμαχια μου αρεσει! εκανα χολοπαγκρεατικη εκτροπη! κ χαθηκαν τα κιλα

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπράβο σου που έχασες αυτό το βάρος! Πρώτη φορά ακούω για τέτοια επέμβαση.
    Αν έχεις το οκ από τον γιατρό , τότε ξεκινά πυγμαχία . Την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Σύσφιξη όμως θα σου δώσουν περισσότερο τα βαρη , μπορείς να κανεις μερικές προπονήσεις. Σκέψου πως είναι για το καλό του σώματος σου, αξίζει η θυσία .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default

    για πυγμαχια ηταν αρνητικος δλδ κ χειρουργειο να μην ειχα κανει παλι αρνητικος θα ειναι τα χτυπηματα αυτα δημιουργουν προβληματα μακροπροθεσμα! κοιταω να βρω κατι αλλο καποια αλλη ιδεα γι αυτο μπηκα εδω! :)

  6. #6
    New Member Lugozzi's Avatar
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    23

    Default

    προπόνηση πυγμαχίας θα κάνεις
    δεν θα κατέβεις σε αγώνες!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by Lugozzi View Post
    προπόνηση πυγμαχίας θα κάνεις
    δεν θα κατέβεις σε αγώνες!
    Γιατί δεν έχει χρήματα η προπόνηση;
    Έχω κ μια μικρή καμπούρα δεν θα διορθωθεί με την άθληση;

  8. #8
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Εφοσον το κανεις προπονητικα και οχι αγωνιστικα μην ανησυχεις για προβληματα γιατι σε προπονητικο επιπεδο ειναι ολα ελεγχομενα, με πληρη εξοπλισμο και με χαμηλη ενταση(εκτος αν διαλεξεις εσυ για τον δικο σου λογο να παιζεις δυνατα σπαρινγκ κλπ). Δεν τιθεται θεμα δηλαδη, ισα ισα που εχει να σου προσφερει πολλα περα απο το προφανεστατο (αυτοαμυνα). Αλλα οπως σου ειπε και η Ειρηνη(καρδουλα) βαλε και προπονηση με αντιστασεις, μονο καλο θα σου κανει και ειναι ο πιο σημαντικος τροπος για να σφιξεις. Οι αλλαγες που επιφερουν στο σωμα σου τα βαρη δεν τις επιφερει κανενα αλλο αθλημα, ή ασχολια.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  9. #9
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default

    Θέλω να το καταφέρω να το βλέπω σαν ευχαρίστηση όχι σαν αγγαρεία :(

  10. #10
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Τι άλλα αθλήματα σε τραβάνε; κολύμπι, τρέξιμο, μπάσκετ, ότι σε τραβάει μπορείς να το δοκιμάσεις και να καταλήξεις εκεί που σου αρέσει.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    31-01-11
    Posts
    44

    Default

    Είχα ασχοληθεί με το μπάσκετ ως μαθητής. Αλλά μου έχει κολλήσει να μάθω πολεμικές τέχνες. Αλλά όπως μου λένε τα παιδιά παραπάνω χωρίς βάρη δεν γίνεται. Κ συν τοις άλλοις είναι το χειρουργείο μη παθω τπτ από κανένα χτύπημα

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by zeus View Post
    Είχα ασχοληθεί με το μπάσκετ ως μαθητής. Αλλά μου έχει κολλήσει να μάθω πολεμικές τέχνες. Αλλά όπως μου λένε τα παιδιά παραπάνω χωρίς βάρη δεν γίνεται. Κ συν τοις άλλοις είναι το χειρουργείο μη παθω τπτ από κανένα χτύπημα
    Αν σου αρέσει η πυγμαχία μη σε ανησυχούν τα χτυπήματα, δεν πρέπει απαραίτητα να μπεις με αλλον στο ρινγκ, μπορείς να κάνεις ολα τα υπολοιπα, ειναι πολυ καλη ασκηση

  13. #13
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Αν ενημερώσεις τον προπονητή, θα φροντίσει να προσαρμόσει την προπόνηση και να κάνεις όλα τα υπόλοιπα. Ρώτα απευθείας στη σχολή τι θα μπορούσες να κάνεις, θα σε ενημερώσουν εκείνοι.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by zeus View Post
    Θέλω να το καταφέρω να το βλέπω σαν ευχαρίστηση όχι σαν αγγαρεία :(
    Nα μιλήσουμε ειλικρινά; Αν είναι για το καλό του σώματός σου, ναι, θα το κάνεις και ας μην τρελαίνεσαι. Το να αφιερώσεις 3-4 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά για να κάνεις μερικές ασκήσεις, δεν είναι και καταναγκαστικό έργο. Όλα χρειάζονται θυσίες.
    Από τη μία θες σύσφιξη, σου λέμε τον καλύτερο τρόπο και λες οτι το βλέπεις αγγαρεία.. Σκέψου πόσο θες να αλλάξεις την εικόνα σου, βάλτα σε μια ζυγαριά. Ποσο πολύ το θες; Αν το λαχταράς θα το κάνεις.

    My two cents :)

  15. #15
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αφου σου αρεσει η πυγμαχια ξεκινα τη. Δεν τιθεται θεμα βλαβης μακροπροθεσμα, εισαι ηδη 33 και ακομα δεν εχεις καν ξεκινησει. Γερος να εισαι να κανεις μποξ μεχρι τα γεραματα. Αυτο αφορα κυριως παιδια που ξεκινανε απο την κουνια και ασχολουνται σε πολυ σοβαρο επιπεδο με την πυγμαχια. Σαν γενικη μορφη ασκησης δεν τιθεται κανενα θεμα.

    Σε ο,τι αφορα το γυμναστηριο, η γνωμη μου ειναι να μη σε αγχωσει τωρα αμα δε το γουσταρεις. Ξεκινα κατι που θα κανεις με μερακι οπως το μποξ και στη συνεχεια θα σε τραβηξει το γυμναστηριο απο μονο του για να βελτιωθεις σε αυτο που σου αρεσει. Παντως να ξερεις οτι οποια προπονηση και να επιλεξεις απαιτειται μια σχετικη πειθαρχια. Καλη επιτυχια με ο,τι και ν κανεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #16

    Default

    Θα σε συμβούλευα να μην κάνεις sparring. Μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα, σκιαμαχία, χτυπήματα σε σάκο... αρκεί να το δεχτεί ο προπονητής.

  17. #17
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Remoundos View Post
    Θα σε συμβούλευα να μην κάνεις sparring. Μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα, σκιαμαχία, χτυπήματα σε σάκο... αρκεί να το δεχτεί ο προπονητής.
    Γιατι να μην το δεχτει ο προπονητης; δεν υπαρχει νομος, η κατι τελος παντων που να σε αναγκαζει να κανεις σπαρινγκ. Οταν δεν πας σε αγωνες εννοειται πως εχεις την απολυτη επιλογη να μην κανεις. Επιλογη σου ειναι. Οταν πας σε αγωνες τωρα παλι δεν υπαρχει νομος που να σε αναγκαζει να κανεις σπαρινγκ, βεβαια καλο ειναι να κανεις αλλα ακομη και εκει επιλογη του εκαστοτε αθλητη ειναι. Ο ανθρωπος παντως δεν εχει σκοπο να το κανει σοβαρα, του αρεσει σαν αθλημα και δεν θελει χτυπηματα οποτε πολυ απλα δεν κανει σπαρινγκ και ειναι κομπλε.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  18. #18
    New Member
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    42

    Default

    Καλημέρα, να τονίσω πως το σπαρινγκ είναι απαραίτητο αν θέλεις να θεωρείς ότι μπορείς να αμυνθείς αν βρεθείς σε κίνδυνο, διότι αν δεν χτυπηθείς και δε χτυπήσεις δεν θα μάθεις ποτέ.

    Από εκεί και πέρα κάνε κικ μποξ για εμένα γιατί έχει τρομερή έκρηξη ενδυνάμωση και γενικός είναι ψυχολόγος ο άτιμος ο σάκος! :D

    Καλή επιτυχία.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    39

    Default

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!
    Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιον που δεν είχε ποτέ ουδεμία επαφή με πολεμικές τέχνες αλλά θέλει να αρχίσει τώρα, ποια θα ήταν η πιο κατάλληλη για ομαλή μετάβαση ας το πούμε? Προσωπικά από βίντεο κτλ μου αρέσουν αρκετά krav maga (που δεν είναι πολεμική τέχνη βέβαια) και aikido, αλλά πιστεύω ότι ίσως πρέπει να ξεκινήσω με κάτι πιο βασικό και 'ομαλό' ας το πούμε... Υπάρχει κάποια άποψη επί αυτού? Ευχαριστώ!

  20. #20
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    ως πρωη πυγμαχος και με συμμετοχη σε αρκετους αγωνες ( σε ερασιτεχνικο επιπεδο ομως) εχω να σου πω οτι και απο μικρος να αρχιζες δεν τιθεται θεμα σε αυτο που σ λεει ο γιατρος σου..για την ακριβεια πιστευω πως ο γιατρος σου δεν εχει ασχοληθει ποτε σοβαρα με καποιο αθλημα....αμα βρεις καποιΑ αναγωνρισμενη σχολη οπου ξερεις πως ο προπονητης ειναι πραγματι καλος δεν εχει να φοβηθεις τιποτα..ακομα και σε αγωνες να πας...Καλες προπονησεις σε οτι και να κανεις!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιλογή μαχητικού αθλήματος (muai thai , box , kick box)
    By Giorgos97amor in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 4
    Last Post: 16-02-16, 22:08
  2. Επιλογή τροφών και επιλογή ώρας κατανάλωσης
    By technics in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 31-05-13, 13:04
  3. Αναζήτηση αθλήματος
    By KapaMi in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 08-02-12, 17:35
  4. Επιλογή Αθλήματος..!
    By kostastripoli in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 13-06-11, 23:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •