Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-05-17
    Posts
    6

    Post Καινούργιος Εδώ!

    Γεια σας είμαι καινούργιος .. Έκανα εγγραφή στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι συμβουλές για την διατροφή μου ώστε να χάσω κιλά .

    Από πολύ μικρός ασχολούμαι με τη γυμναστική ( συγκεκριμένα από 4 χρονών που άρχισα με το ποδόσφαιρο σε ακαδημία της πόλης μου) .
    Για 15 χρόνια λοιπόν από τα 19 συνολικά της ζωής μου ασχολούμαι με τον αθλητισμό .

    Άρχισα το ποδόσφαιρο από 4 χρονών ωστόσο μια απόφαση να αλλάξω πόλη με πήγε αρκετά πίσω .
    Ετρωγα συνεχως φαγητα απο εξω , γλυκα κλπ. Αν και γυμναζομουν 1-2 ωρες τη μερα αρχισα να παιρνω πολλα κιλα .
    2 χρονια μετα ειχα πανω μου 60 κιλα παραπανω . Γυρισα και παλι πισω στην πολη την οποια ζουσα εξ αρχης χωρις ομως να ξαναρχισω τη γυμναστικη και την διατροφη για τα επομενα 3-4 χρονια .
    Εφτασα λοιπον 1ο χρονο στο Πανεπιστημιο και πλεον ειμαι 1,80 υψος με 120 κιλα και γυναικομαστια ( νομιζω ετσι το λενε ) απο το πολυ βαρος
    Εδω και μια εβδομαδα ειπα να δωσω ενα τελος σε αυτο . Αρχισα την εντονη γυμναστικη εντος και εκτος σπιτιου ( περιπου 3,5 με 4 ωρες γυμναστικη τη μερα ) σε συνδυασμο με διατροφη με πολυ λιγοτερες θερμιδες , πολυ λιγοτερα γλυκα , καθολου fast food ( να σημειωθει πως δεν εχω καπνισει και δεν εχω πιει ποτε στη ζωη μου απο επιλογη φυσικα )

    Απολαμβανω τη γυμναστικη ομως την ειχα παραμελησει .

    Ωστοσο παντα ειχα ενα προβληματακι στη διατροφη και ουσιαστικα αυτος ειναι ο λογος που γραφω αυτο το ποστ

    Σκοπος μου απο τα 120 κιλα ειναι να παω στα 85 με 90 ( οσο κι αν χρειαστει ) και ισως η αποφυγη κρεμασματος ( αν και διαβαζοντας κατι αρθρα απογοητευτηκα σε αυτο το θεμα ) .
    Να σημειωθει πως η γυμναστικη που κανω αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 1,5 ωρα εντονη και 2,5 ωρες χαλαρη και για διασκεδαση ( μπασκετ ή ποδοσφαιρο κλπ )

    Θα ηθελα καποιες συμβουλες στις εξης ερωτησεις :

    1) Στην ηλικια των 19 ειναι δυνατη η αποφυγη του κρεμασματος μετα απο μεγαλη απωλεια κιλων κι αν ναι πως μπορω να το καταφερω αυτο ?
    2) Πως μπορω να αντιμετωπισω τη γυναικομαστια ?
    3) Ποσες θερμιδες πρεπει να καταναλωνω καθημερινα και τι μου προτεινετε για τη διατροφη μου ?

    Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων ! Συνεχιζω την προσπαθεια και θα ριχνω και ενα βλεμμα στο φορουμ γιατι οι απαντησεις απο ανθρωπους με γνωσεις διατροφης και γυμναστικης ειναι υπερβολικα σημαντικες για εμενα .
    Last edited by Eden10; 16-05-17 at 22:37. Reason: Ενα μικρο λαθακι

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπέρα και καλή επιτυχία στον στόχο σου εύχομαι! Να σου πω την άποψή μου πάνω σε αυτά που ρωτάς αλλά να περιμένεις και τα άλλα μέλη τι θα σου πουν.
    1)Η λογική λέει ότι θα υπάρξει μια χαλάρωση στο δέρμα ομως το να κρεμασεις παίζει ρόλο και πως θα χάσεις τα κιλά.
    2) Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά αν δεν κάνω λάθος όσο πέφτεις σε λίπος και στην συνέχεια αυξήσεις την μυικη μάζα του στήθους θα υπάρξει βελτίωση ( εδώ καλό είναι να σου απαντήσει και κάποιος που το έχει περάσει)
    3)θα πρέπει να βρεις το bmr σου (είτε μέσω του φόρουμ είτε από κάποιο online calculator) . Έτσι θα βρεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι περίπου καθημερινά για να διατηρήσεις το βάρος σου. Μετά από εκείνο το σημείο δημιουργείς ένα θερμικό έλλειμμα όπου με συνδυασμό αεροβιας άσκησης θα χάσεις λίπος.

    Υ.Γ: Δεν χρειάζεται να γυμναζεσαι τόσες ώρες καθημερινά
    Υ.Γ 2: καλό θα είναι να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο. Θα σε βοηθήσει σε όλη αυτή την διαδρομή γιατί επειδή είσαι σε αρχικό στάδιο θα βάλεις μυικη μάζα και με θερμιδικο έλλειμμα.
    Υ.Γ 3: όχι υπερβολές στις θερμίδες γιατί εκεί θα καταστρέψεις τον μεταβολισμό σου. Μην νομίζεις ότι για να χάσεις πρέπει να κάνεις 2 ώρες την ημέρα αερόβιο και να τρως μόνο σαλατα που λέει ο λόγος.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    16-05-17
    Posts
    6

    Default

    Το να γυμναζομαι τοση ωρα καθημερινα μαρεσει παρα πολυ .. Ουσιαστικα στο σπιτι δεν καθομαι ποτε . Αυτο που μου εκανε κακο ηταν η λαθος διατροφη και εκει πρεπει να διορθωθει το ολο θεμα για να πετυχει .
    Αυτη τη στιγμη εχω καταναλωσει συνολικα 1500 θερμιδες ( για σημερα μιλαω ) με βρωμη , απαχο γαλα , τονο και σαλατα με 2 ωρες γυμναστικη ( για την ωρα γιατι συνηθως κανω μετα τις 00:00 γυμναστικη για 1-2 ωρες ) .
    Θα κοιταξω να κανω τεστ με το bmr .
    Εχω σκεφτει να γραφτω σε ενα γυμναστηριο αλλα ψιλοντρεπομαι λογω των κιλων μου και του στηθους που εχω αποκτησει απο τα κιλα .

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-05-17
    Posts
    6

    Default

    Ξεχασα να αναφερω πως δεν ξερω πως παει ο μεταβολισμος .
    Δηλαδη το πως θα τον ενεργοποιησω και το ποιες θα πρεπει να ειναι οι ωρες που θα τρωω δεν τα ξερω . Δεν ξερω τι τροφες χρειαζεται για καψιμο λιπους και για απωλεια βαρους κλπ

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Βασικα εισαι ενα παλικαρι με 1.80 υψος και 120 κιλα και τρως 1500 θερμιδες? Ειναι λιγες!Γιατι οταν σταματησεις να χανεις και δεν εχεις περιθωρια να αυξησεις την αεροβια τι θα κανεις? θα τρως 1000 θερμιδες? Δεν χρειαζονται υπερβολες.Οσο για την γυμναστικη μπορει να σου αρεσει να γυμναζεσαι τοσες ωρες αλλα θεωρω πως δεν θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα αντιθετα θεωρειται υπεροπροπονηση.Φαντασου αν γραφτεις σε γυμναστηριο μια ιδανικη διαρκεια της προπονησης(μονο τα βαρη) ειναι περιπου στα 45 λεπτα.Πολυ γενικα η διατροφη σου πρεπει να αποτελειται απο:
    Ρυζι,πατατα,φρουτο,βρωμη,οσπρια <<--------- Υδατανθρακες
    Κοτοπουλο,γαλοπουλα,μοσχαρι,ψαρι,ασπραδια αυγων,γιαουρτι <<-------- Πρωτεινες
    Ελαιολαδο,ξηρους καρπους,κροκους αυγων <<------- Λιπη

    Γενικα υπαρχουν αρκετες ακομα τροφες που μπορεις να τρως.Σου εγραψα τις πιο συνηθισμενες!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    16-05-17
    Posts
    6

    Default

    Κανοντας τοση ωρα γυμναστικη περιμενω ισως γρηγοροτερα αποτελεσματα για το λιπος . Αν καψω γρηγοροτερα λιπος θα εχω γρηγοροτερα αποτελεσματα στον καθρεφτη ( υποθετω ) .
    Και επειδη με ξερω ... αν δω αποτελεσματα στον καθρεφτη θα το παω μεχρι τελους .
    Αυτο το λεω γιατι πολλες φορες προσπαθησα να χασω κιλα αλλα επειδη δεν ειδα στην εβδομαδα πανω αποτελεσματα , τα παρατησα ( λογω απογοητευσης ) .
    Επειδη αυτη τη φορα ειναι διαφορετικα ( το βλεπω εγω ο ιδιος οτι υπαρχει περισσοτερη θεληση ) δεν σκοπευω να τα παρατησω ετσι ευκολα . Κανω περισσοτερη ωρα γυμναστικη , τρωω ( σιγουρα ) πολυ καλυτερα απο πριν ( πριν ετρωγα fast food κλπ ) , τρωω λιγοτερο απο πριν και δεν πειναω κι ολας .

    Θα κοιταξω να βρω τροπο να ενταξω ολες αυτες τις επιλογες στη διατροφη μου ( πλην ψαριου ) .
    Εγω για την ωρα τρωω τονο ( σε νερο ) με σαλατα . Αυτο με βοηθαει για την ωρα ή να το σταματησω ?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    16-05-17
    Posts
    6

    Default

    Το εψαξα λιγο για την διατροφη βαζοντας σαν στοιχεια αυτα που μου ειπες ( Υδατανθρακες, Πρωτεινη ) και βρηκα μερικες επιλογες :

    Τονος , Φακες , Ρυζι ( ισως φακορυζο ) , ζυμαρικα ( ισως ολικης ) , λαχανικα , φρουτα , φασολια , βρωμη .

    Θα προσπαθησω να βαλω αυτα σε μια εβδομαδιαια διατροφη .
    Ξεχασα να πω στο πρωτο κειμενο που εγραψα πως οταν λεω " γυναικομαστια " εννοω αρκετο λιπος στο στηθος ( δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων )
    Ελπιζω να υπαρχει περιπτωση με την παροδο του χρονου ( αν εχω χασει τα κιλα ) να " θεραπευτει " απο μονο του ( φυσικα με τη βοηθεια ασκησεων )
    Last edited by Eden10; 17-05-17 at 20:11.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούργιος !!!
    By liakoz in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-13, 19:04
  2. Καινούργιος!
    By Ando in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 18-03-12, 10:36
  3. Καινούργιος!
    By GeoB-Boy in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 07-12-11, 20:38
  4. Καινουργιος!
    By free_1 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 31-07-09, 10:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •