Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-05-17
    Posts
    3

    Default Διατροφη και ασκηση για απωλεια βαρους

    Καλησπερα ειμαι νεα στο φορουμ. Ειμαι 20 ετων, 1.60 υψος και 56.5 κιλα.. Τα χριστουγεννα ξεκινησα γυμναστηριο εντατικα και διατροφη μονη μου για να χασω καποια κιλα.. Απο τοτε εχω χασει 6 και συνεχιζω.. Ωστοσο θελω μια μικρη βοηθεια απ οσους μπορει να γνωριζουν κατι παραπανω επι του θεματος ή θελω αποψεις σχετικα με τα οσα κανω.. Η διατροφη που ακολουθω ειναι σε γενικες γραμμες η ακολουθη:
    Πρωινο: γαλα με βρωμη
    Δεκατιανο: ενα φρουτο (συνηθως ακτινιδιο/μπανανα) ή ενα χυμο
    Μεσημεριανο: κοτοπουλο ή τονο ή οσπρια και παντα συνοδεια σαλατας (μαρουλι/λαχανο/μπροκολο/σπανακι)
    Απογευματινο σνακ: μπαρα δημητριακων και ενα φρουτο (πορτοκαλι πχ) ή αποξηραμενα δαμασκηνα
    Βραδινο: γιαουρτακι 2% και ενα φρουτο (μηλο) ή σαλατα με ομελετα (2 ασπραδια 1 κροκο) ή λιγο κοτοπουλο με σαλατα
    Αυτα σε θεμα διατροφης.. Οσον αφορα το γυμναστηριο το τωρινο προγραμμα μου περιλαμβανει και βαρη (ελευθερα κ μηχανηματα) και αεροβια ασκηση..ξεκινω με 5' αεροβιο συνεχιζω με ασκησεις και τελειωνω με 35-40' διαδρομο.. Στο διαδρομο κανω συνηθως 20' σε ανηφορικη κλιση 16% και ταχυτητα 6.5 και συνεχιζω με 15' τρεξιμο σε ταχυτητα 8 εως 10(επαναφεροντας πρωτα την κλιση στο 1%).. Θα ηθελα λοιπον συμβουλες σχετικα με το τι μπορω να αλλαξω ειτε σε θεμα διατροφης ειτε σε θεμα ασκησης.. Θελω να χασω αλλα 4-5 κιλα σιγουρα και βλεπουμε.. Γενικα το εχω παρει θερμα θελω να αλλαξω το σωμα μου στο πολυποθητο γυναικειο γραμμωμενο και γυμνασμενο σωμα..ενταξει 6pack βεβαια θα αργησω πολυ να δω χοχο!ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα!

    Η διατροφή σου από πρώτη ματιά φαίνεται να είναι χαμηλά σε θερμίδες. Πόσες καταναλωνεις την ημέρα; Ζυγίζεις το φαγητό σου; Μετράς πόση πρωτεινη, υδατάνθρακα και λίπος τρως; Αν δεν τα κάνεις, τότε είναι σαν να βαδίζεις στα τυφλά. Μπορεί μεν στην αρχή να έβλεπες αποτέλεσμα, αλλά όσο προχωράς, πρέπει να γινεσαι συγκεκριμένη.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-05-17
    Posts
    3

    Default

    Δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος διατροφης αλλα απ οσα εχω ψαξει μονη μου προσπαθω λιγο σιγα σιγα να βελτιωνομαι.. Συνηθως ζυγιζω τα γευματα μου και προσπαθω να ειναι σε γραμμαρια ισα με μια "φυσιολογικη" μεριδα με βαση οσα εχω ψαξει και στο ιντερνετ κατα καιρους... Πχ 120γρ κοτοπουλο, οσπρια 200 με 250γρ, βραδινο γιαουρτακι 200γρ κ.ο.κ. κατα μεσο ορο καταναλωνω 1100 με 1300 θερμιδες την ημερα περιπου.. Οσον αφορα συγκεκριμενα πρωτεινη υδατανθρακες κλπ δεν εχω ιδεα ομολογω :) μπορω να εχω καποιες παραπανω συμβουλες διατροφικα; τι να αλλαξω ή τι να ενταξω στην διατροφη μου γ να εχω καλυτερα αποτελεσματα γ μειωση του βαρους μου;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αρχικα θα ανεβασεις θερμιδες. 1100-1300 ειναι τραγικα λιγες. Αν το συνεχισεις το αποτελεσμα ειναι να κολλησεις και να μη χανεις γραμμαριο.
    Φροντισε να βαλεις απο μια πηγη πρωτεινης σε καθε γευμα σου, ανεβασε υδατανθρακα ωστε να φτασεις τις 1500 θερμιδες. Και παραλληλα ανεβασε ενταση στις προπονησεις σου και τις αεροβιες.
    Διαβασε τα αρθρα, θα βρεις πολλες πληροφοριες για τροφες και το πως να τις ενσωματωσεις στο διαιτολογιο σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή/Ασκηση για χάσιμο βάρους και γραμμωση
    By cryme in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-15, 22:03
  2. Διατροφή και άσκηση μετά από απώλεια βάρους
    By kostantina in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-11, 14:03
  3. Διατροφή Για Απώλεια Βάρους
    By geroho in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-05, 00:05
  4. Συμπληρώματα - Διατροφή - Απώλεια Βάρους
    By PEPI in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 14-11-05, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •