Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default Απορίες για Βρώμη, κοκκινίλες και γεύματα

    καλησπερα μετα απο καιρο.δυο ερωτησεις
    1-καθε φορα μετα το γυμναστηριο το σωμα.μου κυριως στη κοιλια και στο στηθος βγαζω λιγες κοκκινιλες.Γιατι γινεται αυτο?να ανησυχω?
    2-καθε μερα καταναλωνω 100γρ βρωμη και το πρωι οταν την τρωω με γαλα μρτα απευθειασ με πιανει κοψιμο...αυτο μπορει να γινει και τη στιγμη που την τρωω..γτ συμβαινει αυτο?προειδοποιεί το στομάχι μου για κάτι;

    Επίσης άλλη μια ερώτηση :το να τρώμε τα ίδια γεύματα κάθε μέρα (πχ τις 5 από τις 7 μέρες) πως το κρίνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Ξέρω δεν είστε γιατροί παιδιά αλλά ίσως γνωρίσετε κάτι ή να σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο
    Last edited by Sakoulis17; 19-05-17 at 01:53.

  2. #2
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερα. Γενικα με τα γαλακτοκομικα εχεις καποιο θεμα? Π.χ . Με το γιαουρτι σε πιανει? Επισης αλλαξε το γαλα με αυγα και δες αν εχεις το ισιο θεμα.
    Το να τρως συνεχεια τα ιδια αν δεν σε ενοχλει εσενα δεν υπαρχει θεμα αρκει να σε καλυπτουν. Εγω ασπουμε δεν εκχω κολλημα.
    Τωρα για τις κοκκινιλες δεν ξερω για ποιο λογω. Λογικα δεν ειναι κ κατι τρομερο
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρωί απευθείας μετά το γάλα με τη βρώμη τρώω και τρία ασπράδια και δεν έχω κανένα θέμα.Μονο με τη βρώμη το πρωί..το βράδυ πχ που τρώω γιαούρτι με βρώμη δεν γίνεται τίποτα είμαι οκ.Δεν έχω θέμα με τα γαλακτομικα γένικα .Με κανένα άλλο γεύμα δεν μου γίνεται αυτό. Στο ίντερνετ πάντως είδα ότι η βρώμη ρχρησιμοποιείται και για δυσκοιλιότητα οπότε ίσως δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ.. Και οσον αφορά τις κοκκινίλες να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος ,μετά από μισή ώρα μετά την γυμναστική φεύγουν και δεν με πονάνε η τσουζουν. Ίσως δεν είναι κάτι σημαντικό.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Oι κοκκινίλες μπορεί να είναι από ιδρώτα.

    Τρως πολύ βρώμη, που έχει αρκετές φυτικές ίνες και σε συνδιασμό με το γάλα σε πάει αίμα.

    Αν τα γεύματά σου είναι σωστά, με ποικιλία, δεν υπάρχει λόγος να ανυχησείς αν τρως κάθε μέρα τα ίδια. Μπορείς όμως να τα εμπλουτίσεις αν αισθάνεσαι πως τα μπουχτίζεις.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Για τις κοκκινίλες μπορεί να φταίει ο ιδρώτας οπως σου ειπε και η ειρηνη απο πάνω ή αν τυχόν τρέχεις ας πούμε μπορει να τρίβεται το δέρμα σου με τη μπλούζα και να δημιουργεί έναν ερεθισμό μαζι και με τον ιδρώτα , το πάθαινα και εγώ κάποτε στο στήθος, έβγαζα σπυράκια-κοκκινιλες και εφευγαν μετα μονα τους

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-09-15
    Posts
    111

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους... Μια τελευταία ερώτηση που μου ήρθε σήμερα... Γενικά εγώ γυμνάζομαι πέντε φορές τη βδομάδα και η γυμναστική μου είμαι Σπλιτ.. Σήμερα Παρασκευή λοιπόν δεν πήγα γυμναστήριο γιατί είναι η μέραΞξεκούρασης μου και πραγματικά βαριέμαι πολύ αυτές τις μέρες. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι αν μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο (πάντα κάνω μια ώρα περίπου χωρίς σε αυτά να περιλαμβάνονται το αερόβιο) .Αφου κάνω Σπλιτ και γυμνάζω κάθε μέρα διαφορετικό μυς μπορώ να το κάνω αυτό;; Θα μου το συνιστουσατε εσείς;;να μην ξεκουράζομαι καμιά μέρα δηλαδή;; Τους μυς φροντίζω να τους ξεκουράζω περίπου 48 ώρες πάντως αφού τους ξαναγυμνασω μετά...
    Last edited by Sakoulis17; 20-05-17 at 02:37.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    προσωπικα δε μου αρερσει η ιδεα του 7/7. Πριν 2 χρονια ειχα δοκιμασει σπλιτ 6 ημερων και στο 3μηνο με ειχε πιασει νευρικο απο τον ψυχαναγκασμο.

    Νομιζω οτι 3ημερο - 5ημερο μαξ, ειναι το ιδανικο. Αν θες τις υπολοιπες ημερες να πηγαινεις για καμια διαταση και αεροβιο ΟΚ αλλα 7/7 βαρη η 6/7 προσωπικα το θεωρω υπερβολη για φυσικο αθλητη. Και η αναρρωση μεσα στο παιχνιδι ειναι. Νομιζω ειναι πιο αποδοτικο να κανεις πιο λιγες αλλα πιο βαριες προπονησεις (πχ πιο πολλες fullbody, HIIT, κλπ) παρα να το παρακανεις κανοντας καθε μερα αλλα μικροτερης εντασης (πχ πιο μεγαλη απομονωση). Τουλαχιστον αυτο καταλβα απο τη δικη μου μικρη εμπειρια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Αυτό με τις κοκκινίλες γίνεται λόγω του ιδρώτα. Την πρώτη φορά που το παρατήρησα, είχαμε πάει για τρέξιμο σε ένα μέρος με πεύκα και άλλα δέντρα και νόμιζα ότι ήταν κάποια αλλεργία και είχα ανησυχήσει. Αλλά εντάξει, πλέον όταν κοκκινίζω ξέρω πως έκανα καλή δουλειά :) Εμένα κοκκινίζει πολύ και το μέτωπό μου, μόνο του χωρίς το υπόλοιπο πρόσωπο και είναι εντελώς γελοίο.

    Με το να τρώμε κάθε μέρα το ίδιο γεύμα εγώ διαφωνώ. Ο οργανισμός μας θέλει ποικιλία, και για να παίρνει αυτά που χρειάζεται αλλά και για να τα αφομοιώνει. Αν τρως 5 μέρες τη βδομάδα ίδιο πρωινό, ίδιο μεσημεριανό, ίδιο βραδινό για κάποιο διάστημα, πέραν του ότι δε θα παίρνεις συστατικά που χρειάζεται, θα αρχίσει ο οργανισμός να απορροφά λιγότερο και αυτά που παίρνεις. Όπως και με την προπόνηση, που η ίδια για μεγάλο διάστημα σταματά να αποδίδει και πρέπει να την αλλάξουμε.
    Οπότε, καλό είναι, να αλλάζουμε τα γεύματά μας, αν όχι κάθε μέρα, αλλά για παράδειγμα μπορείς τη μια βδομάδα να τρως ένα πρωινό και την άλλη ένα άλλο ώστε να μη συνηθίζεις. (ειδικά με το πρωινό εμένα μου είναι δύσκολο)

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post

    Με το να τρώμε κάθε μέρα το ίδιο γεύμα εγώ διαφωνώ. Ο οργανισμός μας θέλει ποικιλία, και για να παίρνει αυτά που χρειάζεται αλλά και για να τα αφομοιώνει. Αν τρως 5 μέρες τη βδομάδα ίδιο πρωινό, ίδιο μεσημεριανό, ίδιο βραδινό για κάποιο διάστημα, πέραν του ότι δε θα παίρνεις συστατικά που χρειάζεται, θα αρχίσει ο οργανισμός να απορροφά λιγότερο και αυτά που παίρνεις. Όπως και με την προπόνηση, που η ίδια για μεγάλο διάστημα σταματά να αποδίδει και πρέπει να την αλλάξουμε.
    Οπότε, καλό είναι, να αλλάζουμε τα γεύματά μας, αν όχι κάθε μέρα, αλλά για παράδειγμα μπορείς τη μια βδομάδα να τρως ένα πρωινό και την άλλη ένα άλλο ώστε να μη συνηθίζεις. (ειδικά με το πρωινό εμένα μου είναι δύσκολο)

    Smiath χωρίς παρεξήγηση αλλά όταν δεν γνωρίζουμε πράγματα πάνω στη διατροφή και σε συγκεκριμένο θέμα που ρωτάει το παιδί, καλύτερα να μην απαντάμε.
    Αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση, συγκρίνεις τις προπονήσεις με το φαγητό (καλά αυτό κι αν ήταν...). Το παιδί δεν λέει πως κάνει μονοφαγία. Δηλαδή εγώ που τρώω καθε μέρα για χρόνια, πρωινό βρώμη με αβγά , το σώμα μου συνηθιζει και τι; Δεν απορροφάει τα θρεπτικά συστατικά; Ξερεις τι γευματα κανει; Αυτά που λες, τα βγάζεις από το μυαλό σου;
    Σε αρχάρια παιδιά, καλό είναι αν δεν γνωριζουμε, να μην ποστάρουμε γιατι τους μπερδεύουμε περισσότερο. Το σώμα ΔΕΝ συνηθίζει κούκλα μου, ότι γεύμα και να του δώσεις και καθε μερα να τρως αβγά, τα θρεπτικά συστατικά και τα μακροθρεπτικά θα τα λάβει.
    Σε παρακαλώ επειδή το έχεις κάνει και αλλού, στο λέω καλοπροαίρετα, κάτσε μάθε, διάβασε και απαντα εκεί που εισαι σίγουρη. Πολλες φορες αντι να βοηθήσουμε, μπερδεύουμε περισσότερο τον άλλον.

  10. #10
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Δε σύγκρινα τις προπονήσεις με το φαγητό, σαν παράδειγμα το ανέφερα. Επίσης δεν είπα ότι δεν τα απορροφάει, αλλά ότι δεν τα απορροφάει το ίδιο καλά. Δεν ξέρω τι γεύματα κάνει, ρώτησε όμως για την περίπτωση που κάποιος τρώει τα ίδια 5 μέρες τη βδομάδα και με βάση αυτή την υπόθεση απάντησα.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ούτε αυτό που λες ισχύει!! Σοβαρά τώρα, από το μυαλό σου τα βγάζεις; Από που συμπέρανες πως αν κάποιος τρώει το ιδιο γευμα, μετα το σώμα "δεν το απορροφαει καλα" ;
    Και ξαναλέω, μην απαντάς αν δεν γνωρίζεις. Μην μαντεύεις, ρώτα πρώτα το παιδί και μετά συμβούλεψέ το εαν και εφόσον είσαι σίγουρη γι αυτο που λες. Και από αυτό που έγραψες φαίνεται πως εχεις ελλείψεις πάνω στο θέμα. Διάβασε, ψάξε, μάθε και μετά δώσε συμβουλές. Στο λέω καλοπροαίρετα. Ειναι παιδιά που ειναι αρχάρια, μπαίνουν εδώ να μάθουν, όχι να μπερδευτούν.

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι σημαίνει δεν τα απορροφάει καλά...;!

    Δηλαδή άμα του δώσω ποικιλία τροφών εγώ θα τα απορροφήσει καλύτερα;!

    Πχ. ξηροκάρπια;!

    Η λειτουργία του πεπτικού σχετίζεται με άλλα πράγματα και όχι την ποικιλία τροφών ή το αν τρως το ίδιο πρωινό ή μεσημεριανό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Με συγχωρείτε, θα φροντίσω να ενημερωθώ πιο σωστά, μάλλον κάτι δε θα κατανόησα σωστά σε αυτά που διάβασα. Θα ανατρέξω για να το ξεκαθαρίσω.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στο είχα πει και σε προσωπικό μήνυμα, αν το θυμάσαι πριν λίγο καιρό. Δεν είναι θέμα να σου την πει κανενας μας. Ούτε να ζητάς συγνώμη. Αλλα μην εισαι τόσο απόλυτη και μη μοιράζεις συμβουλές σε αρχάριους γιατί μετά έχουν άλλες εντυπώσεις και μαθαίνουν και εκείνοι λάθος. Στο φόρουμ θα βρεις την καλύτερη γνώση, εδώ ειναι το καλύτερο μέρος να μάθεις Και σε ότι άλλες πηγές, βιβλία, πάντα φιλτράροντας σωστά, γιατί υπάρχει μεν γνώση αλλά και αρκετή παραπληροφόρηση.

  15. #15
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Οι κοκκινιλες πιθανον να ειναι αλλεριγια στην σκονη και στα ακαρεα ή κατι απο τα παρπανω που σου ειπαν τα παιδια. Καλου κακου πηγαινε να το τσεκαρεις γιατι εχει και ο πατερας μου αλλεργια στα ακαρεα και οπου παει και εχει σκονη γινεται ετσι και εχει θεμα και με την αναπνοη του. Οποτε κοιτα το μην χειροτερεψει(δε θελω να σε τρομαξω αλλα καλυτερα να ειμαστε προληπτικοι).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κοκκινίλες στο αριστερό χέρι
    By Sportftinessgr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-16, 10:23
  2. 6 Γεύματα ή 3 Γεύματα Για Διατροφή;
    By Stelios_Xania in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 60
    Last Post: 03-01-15, 20:35
  3. Κοκκινίλες Μετά Την Προπόνηση
    By Aeron in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 08-10-14, 16:48
  4. ΒΡΩΜΗ
    By PEPI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-07, 18:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •