Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18

Thread: Skinny fat

  1. #1
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default Skinny fat

    Ειμαι 17 χρονων 81-82 κιλά και 1.88 υψος περιπου. Εχασα 40 κιλά σε 1.5 χρόνο κυρίως απο δίαιτα και μετά ξεκίνησα αρκετό cardio Λόγω αθλήματων για σχολές. (Τα 25 πρώτα κιλά χάθηκαν πόλυ γρήγορα μέσα σε 3 περίπου μήνες)
    Σε ένα μήνα μετά τις πανελλήνιες σκοπευω να ξεκινησω γυμναστήριο. Τι πρέπει να κάνω μέχρι τότε και τι πρέπει να κάνω μόλις ξεκινήσω; (Όσων αφορά πρόγραμμα και φαγητό)
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Thanuz; 20-05-17 at 12:15.

  2. #2

    Default

    καλησπέρα φίλε. θα ήθελα να σου παραθέσω την γνώμη μου γιατί μου θυμίζεις εμένα. εμένα ο οποίος πριν 2 χρονια έφτασα να ζυγιζω 85+ κιλά με 170 ύψος χωρίς να έχω ιδέα τι πάει να πει γυμναστική.. εγώ έχασα 17-18 κιλά σε 3-4 μήνες... θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έχεις σχέση με γυμναστικη και τι δραστηριότητες κάνεις και πόσο καιρό... επισης θα ήθελα να σε πληροφορησω και όχι να σε παρακινησω ότι το να γυμναζεσαι ακόμα και καθημερινά την εποχή που δίνεις πανελληνιες μόνο καλό σου κάνει. και γω δίνω πανελληνιες φέτος (καλή μας επιτυχια) και δεν σταμάτησα ποτέ την γυμναστική και δεν έχω σκοπό! μόνο καλό μου κάνει... με βοήθησε να μην βαριέμαι και να μου διώχνει το άγχος. και επιστημονικά είναι αποδεδειγμενο ότι ανεβαζει τα επίπεδα σεροτονινης και ενδορφινης τις ορμόνες της χαράς... τελος παντων... φρόντισε σαν γενικές συμβουλές να γυμνάζεσαι έντονα, να στρώσεις μια καλή διατροφή, διάβασε πολλά άρθρα μέσα από το φόρουμ και φτιάξε πρόγραμμα μόνος σου και έλα μετά για συμβουλές.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    καλησπέρα φίλε. θα ήθελα να σου παραθέσω την γνώμη μου γιατί μου θυμίζεις εμένα. εμένα ο οποίος πριν 2 χρονια έφτασα να ζυγιζω 85+ κιλά με 170 ύψος χωρίς να έχω ιδέα τι πάει να πει γυμναστική.. εγώ έχασα 17-18 κιλά σε 3-4 μήνες... θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έχεις σχέση με γυμναστικη και τι δραστηριότητες κάνεις και πόσο καιρό... επισης θα ήθελα να σε πληροφορησω και όχι να σε παρακινησω ότι το να γυμναζεσαι ακόμα και καθημερινά την εποχή που δίνεις πανελληνιες μόνο καλό σου κάνει. και γω δίνω πανελληνιες φέτος (καλή μας επιτυχια) και δεν σταμάτησα ποτέ την γυμναστική και δεν έχω σκοπό! μόνο καλό μου κάνει... με βοήθησε να μην βαριέμαι και να μου διώχνει το άγχος. και επιστημονικά είναι αποδεδειγμενο ότι ανεβαζει τα επίπεδα σεροτονινης και ενδορφινης τις ορμόνες της χαράς... τελος παντων... φρόντισε σαν γενικές συμβουλές να γυμνάζεσαι έντονα, να στρώσεις μια καλή διατροφή, διάβασε πολλά άρθρα μέσα από το φόρουμ και φτιάξε πρόγραμμα μόνος σου και έλα μετά για συμβουλές.
    Κάνω στίβο τους τελευταίους 6 μήνες (σταμάτησα τον τελευταίο μήνα λόγω διαβάσματος). Φυσικά όμως το cardio και ειδικά οταν δεν ειναι HIgh-intensity σε κανει να χάνεις μύες και όχι τοσο λίπος.
    Οπως φαίνεται στις φωτογραφίες (νομίζω) έχω αρκετο λίπος κυρίως στο κάτω μέρος της πλάτης μου και έχω αρκετά μεγάλο ποπό :P .
    Τέλος πάντων ειμαι μικρό βάρος για το ύψος μου με αρκετό ποσοστό λίπους.
    Και καλή μας επιτυχία φέτος όπως είπες ^^

  4. #4

    Default

    Καλώς όρισες στο forum.

    Quote Originally Posted by Thanuz View Post
    Φυσικά όμως το cardio και ειδικά οταν δεν ειναι HIgh-intensity σε κανει να χάνεις μύες και όχι τοσο λίπος.
    Ίσως αν τρέχεις μαραθώνιους καθημερινά. Στην πραγματικότητα το αερόβιο μπορεί ακόμα και να σε βοηθήσει στις προπονήσεις σου και στο να πάρεις μυικά κιλά: (scoobysworkshop.com/does-cardio-burn-muscle/)

  5. #5

    Default

    Απλα μην μπεις στην διαδικασια να χασεις κιαλλα κιλα για να διωξεις λιπος ,η καλυτερη προσεγγιση θα ηταν να κινηθεις ισοθερμιδικα δηλαδη να παραμεινεις στα ιδια κιλα για ενα καλο διαστημα και σε συνδιασμο με σωστη προπονηση και διατροφη θα δεις σημαντικες αλλαγες.
    Life is to short to be small

  6. #6
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Απλα μην μπεις στην διαδικασια να χασεις κιαλλα κιλα για να διωξεις λιπος ,η καλυτερη προσεγγιση θα ηταν να κινηθεις ισοθερμιδικα δηλαδη να παραμεινεις στα ιδια κιλα για ενα καλο διαστημα και σε συνδιασμο με σωστη προπονηση και διατροφη θα δεις σημαντικες αλλαγες.
    Στο ξένο φόρουμ που πόσταρα το ίδιο πράγμα οι περισσότεροι έλεγαν να κάνω κανονικά βάρη αλλά να παίρνω 2 κιλά το μήνα δηλαδή να τρωω ακόμη και αν πάρω και λίπος επειδή θα παίρνω και μυς και μετα από ένα χρονικό διάστημα να μειώσω τις θερμίδες.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Thanuz View Post
    Στο ξένο φόρουμ που πόσταρα το ίδιο πράγμα οι περισσότεροι έλεγαν να κάνω κανονικά βάρη αλλά να παίρνω 2 κιλά το μήνα δηλαδή να τρωω ακόμη και αν πάρω και λίπος επειδή θα παίρνω και μυς και μετα από ένα χρονικό διάστημα να μειώσω τις θερμίδες.
    φιλαράκι τους δικαιολογω. να σου πω γιατί; θεωρώ πως τα παιδιά στο ξενο φόρουμ μιλάνε για μια μακροχρόνια περίοδο. δηλαδή να κινείσαι υπερθερμιδικα για 7-8 μήνες να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερα μυικα κιλά μπορείς συν το λίπος βέβαια, και μετά από αυτό το διάστημα (ίσως και παραπάνω ίσως και παρακατω) να μπεις σε μια διαδικασία και ενώ θα είσαι με ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους και μυικοτητας αρκετης, να αρχίσεις αργά και σταθερά να βγάζεις λίγο λίγο λίπος... αυτή η διαδικασία μπορεί να σου πάρει και 2-3 χρόνια μπορεί και περισσότερο μπορεί και λιγότερο. ανάλογα τον οργανισμό. Η υπομονή πάντως και η επιμονή είναι το βασικότερο. είτε προπονουμαστε και κάνουμε καλή διατροφή είτε όχι, τα χρόνια θα περάσουν έτσι και αλλιώς οπότε δεν μπορούμε να λέμε δικαιολογιες τύπου "βαριέμαι να μπαίνω σε μακροχρονιες διαδικασίες γτ θέλω σώμα Mr Olympia αύριο κιολας" (προσωπικά μόνο για να φτιάξω σώμα δεν ασχολουμαι με το Fitness που λέει ο λογος)

  8. #8
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by fitnesslife View Post
    φιλαράκι τους δικαιολογω. να σου πω γιατί; θεωρώ πως τα παιδιά στο ξενο φόρουμ μιλάνε για μια μακροχρόνια περίοδο. δηλαδή να κινείσαι υπερθερμιδικα για 7-8 μήνες να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερα μυικα κιλά μπορείς συν το λίπος βέβαια, και μετά από αυτό το διάστημα (ίσως και παραπάνω ίσως και παρακατω) να μπεις σε μια διαδικασία και ενώ θα είσαι με ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους και μυικοτητας αρκετης, να αρχίσεις αργά και σταθερά να βγάζεις λίγο λίγο λίπος... αυτή η διαδικασία μπορεί να σου πάρει και 2-3 χρόνια μπορεί και περισσότερο μπορεί και λιγότερο. ανάλογα τον οργανισμό. Η υπομονή πάντως και η επιμονή είναι το βασικότερο. είτε προπονουμαστε και κάνουμε καλή διατροφή είτε όχι, τα χρόνια θα περάσουν έτσι και αλλιώς οπότε δεν μπορούμε να λέμε δικαιολογιες τύπου "βαριέμαι να μπαίνω σε μακροχρονιες διαδικασίες γτ θέλω σώμα Mr Olympia αύριο κιολας" (προσωπικά μόνο για να φτιάξω σώμα δεν ασχολουμαι με το Fitness που λέει ο λογος)
    Η αλλη εναλλακτική είναι να κάνω βάρη υποθερμιδίκα οπως το λέτε αλλα νομιζω θα αργίσω ακόμη περισσότερο. Μπορεί να περιπλέγω τα πράγματα αλλά μου είναι δύσκολο να πάρω ξανά τα κιλά και να φαίνομαι χοντρός ξανά άσχετα και αν έχω μύς

  9. #9

    Default

    καθένας αποφασίζει όπως επιθυμεί. ακολούθησε τις συμβουλές του theoourgos για αρκετό καιρό και θα δεις διαφορες.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικο να μην χάσει κι άλλα κιλα! Το παιδί πρέπει στα σίγουρα να κινηθεί σε υποθερμιδική διατροφή έτσι ώστε να κάψει λίπος ( να φτάσει τουλάχιστον 12%) και εφόσον είναι αρχάριος θα βάζει και μυς παράλληλα. Μετά εφόσον θα είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, ξεκινάς αργό και σταθερό όγκο.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by D1mitris View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικο να μην χάσει κι άλλα κιλα! Το παιδί πρέπει στα σίγουρα να κινηθεί σε υποθερμιδική διατροφή έτσι ώστε να κάψει λίπος ( να φτάσει τουλάχιστον 12%) και εφόσον είναι αρχάριος θα βάζει και μυς παράλληλα. Μετά εφόσον θα είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, ξεκινάς αργό και σταθερό όγκο.
    Τι εννοείς αγαπητέ "πρέπει οπωσδήποτε"? είσαι γιατρος; από ποτε υπάρχουν τα πρέπει και οι επιβολες στο φορουμ; το λέω αν είναι έτσι να αποχωρήσω από το φόρουμ γιατί θεωρώ ότι εδώ λέμε τις γνώμες μας πάντα σχετικά με το τι θεωρούμε εμείς καλό για τον άλλον σύμφωνα με τις γνώσεις μας. εάν κάποιος είναι ημιμαθης καλύτερα να μην λέει μεγάλα λόγια κατά την ταπεινή μου άποψη. λες μεγάλη κουβέντα και μιλάς γενικά... δεν αιτιολογεις τίποτα.... "πρέπει οπωσδήποτε να κινηθεί υποθερμιδικα".... υποθερμιδικα είναι και 3 κομμάτια παστα σοκολατας (την φτιάχνω τέλεια είχε γίνει χαμός τα Χριστούγεννα) που προσδιδουν 1500 θερμίδες.... να τρώει 3 κομμάτια παστα; βγάλτου και μια διατροφή τότε και πάει λέγοντας.... φίλε κατά την γνώμη μου το παιδί δεν έχει μύες.... να στο πω ωμα.. το σώμα του είναι αγουρο.... για να φύγει το λίπος που βλέπεις θέλει μεγάλη υπομονή και πάνω από 5-6 μήνες δίαιτα για να εχει αποτέλεσμα να πέσει σε ένα 15%... έχει την υπομονή; το σώμα του μετά που θα είναι 1.88 και 70 κιλά πως θα φαίνεται; θεωρώ το παιδί όπως όλοι μας όταν ξεκινάμε το σωστό είναι να δουλέψουμε το σώμα μας 1-2 χρονάκια να πάρει μπρος στα κιλά που είμαστε και μετά βλέπουμε...


    ΥΓ γιατί μας πιάνει όλους το σύνδρομο "τι να κάνω τι να κάνω Θεέ μου πρέπει να φτάσω σε 1 μήνα 2% λίπος 90 κιλά".... έχετε σκοπό να σταματήσετε την γυμναστική σε 1 χρονο και βιάζεστε; γιατί εγώ πάω με το σκεπτικό της υπομονης και επιμονής και κάποια στιγμή μετά από 10-15 χρόνια ελπίζω να βλέπω στον καθρέφτη τα αποτελέσματα της δουλειάς που κάνω τώρα...
    φιλικά.
    Φραγκίσκος

  12. #12
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    Γιατρός δεν είμαι, αλλά ξέρω πως λειτουργεί το σώμα. Το παιδί εκτός από αγύμναστο σώμα λόγω ότι δεν γυμνάζεται με αντιστάσεις έχει και αρκετό λίπος γύρω από την κοιλιά. Αλλιώς λειτουργεί το σώμα μας όταν είμαστε στο 10-12% λίπους και αλλιώς όταν υπερβαίνουμε ας πούμε το 15% (βλέπε ευαισθησία ινσουλίνης). Οπότε το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να κινηθεί υποθερμιδικά και εφόσον θα είναι αρχάριος στα βάρη θα εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα ότι θα χάνει λίπος και παράλληλα θα βάζει μυς. Πόσο πιο απλά να το γράψω δηλαδή; Το πόσες θερμίδες χρειάζεται και τι πρόγραμμα είναι καινούριο θέμα, που αν το ανοίξει θα τον βοηθήσω μ'αυτά που γνωρίζω.
    ΥΓ: Αν υποθετικά το παιδί χρειάζεται 1500θερμίδες και το κάθε κομμάτι της πάστας σοκολάτας προσδίδει 50γρ πρωτεινης, 30γρ υδατάνθρακα και 20γρ λιπαρά τότε μας κάνει. ;)

  13. #13

    Default

    Τι να σου πω ρε αδερφέ... τα λες τόσο απλά και τόσο ωραία... δλδ έχω 1 χρονο τώρα που είμαι με φιλετα νερόβραστα, πατατα βραστη και βρωμη έπρεπε να είμαι τώρα heath....
    ο καθένας είναι αφεντικό του εαυτού του

    Υ.Γ εάν ξέρεις καμία πάστα σοκολατα με αυτά τα μακρος στείλε μια ντουζίνα...χαχαχαχα

  14. #14
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default

    Το μόνο που φοβάμαι εαν κινηθώ υποθερμιδικά είναι ο,τι θα φαίνομαι αρκετά λεπτός.
    Quote Originally Posted by D1mitris View Post
    Γιατρός δεν είμαι, αλλά ξέρω πως λειτουργεί το σώμα. Το παιδί εκτός από αγύμναστο σώμα λόγω ότι δεν γυμνάζεται με αντιστάσεις έχει και αρκετό λίπος γύρω από την κοιλιά. Αλλιώς λειτουργεί το σώμα μας όταν είμαστε στο 10-12% λίπους και αλλιώς όταν υπερβαίνουμε ας πούμε το 15% (βλέπε ευαισθησία ινσουλίνης). Οπότε το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να κινηθεί υποθερμιδικά και εφόσον θα είναι αρχάριος στα βάρη θα εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα ότι θα χάνει λίπος και παράλληλα θα βάζει μυς. Πόσο πιο απλά να το γράψω δηλαδή; Το πόσες θερμίδες χρειάζεται και τι πρόγραμμα είναι καινούριο θέμα, που αν το ανοίξει θα τον βοηθήσω μ'αυτά που γνωρίζω.
    ΥΓ: Αν υποθετικά το παιδί χρειάζεται 1500θερμίδες και το κάθε κομμάτι της πάστας σοκολάτας προσδίδει 50γρ πρωτεινης, 30γρ υδατάνθρακα και 20γρ λιπαρά τότε μας κάνει. ;)
    Για διατροφή να φανταστώ ό,τι τρως όταν θελεις να κρατήσεις το βάρος σου αλλά εαν δε σε πειράζει διαφώτισε με :P

  15. #15
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    Τα λέω απλά γιατί πέρασα 2 χρόνια κάνοντας βλακείες στο θέμα διατροφής + γυμναστικής.
    Το μυστικό για να "μεγαλώσεις" είναι να χρησιμοποιείς βασικές ασκήσεις, να προοδεύεις σε αυτές σε κάθε workout και να ξεκουράζεσαι αρκετά. Δεν χρειάζεσαι τρελά νούμερα θερμίδων πάνω από τη συντήρηση, ούτε 5-6 μέρες γυμναστικής έτσι ώστε να βάλεις μυς. Τόσο απλά είναι τα πράγματα κι όμως οι περισσότεροι τα κάνουν λάθος.
    Last edited by D1mitris; 25-05-17 at 00:05. Reason: add

  16. #16
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    Quote Originally Posted by Thanuz View Post
    Το μόνο που φοβάμαι εαν κινηθώ υποθερμιδικά είναι ο,τι θα φαίνομαι αρκετά λεπτός.

    Για διατροφή να φανταστώ ό,τι τρως όταν θελεις να κρατήσεις το βάρος σου αλλά εαν δε σε πειράζει διαφώτισε με :P
    Θα βάζεις παράλληλα μυς, οπότε το σώμα σου θα αλάξει δραστικά. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Τώρα πες ότι υποθετικά θα γυμνάζεσαι 3 φορές με βάρη(ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ) + 2 μέρες θα κάνεις αερόβιο (45'). Δευτέρα και Παρασκευή θα τρως το βάρος σου * 35 και τις υπόλοιπες 5 το βάρος σου * 26. Αυτό είναι ενα καλό start point. θα παίρνεις 2 φορές το βάρος σου σε πρωτεινη, 0,8 * κιλά σου σε λιπαρά και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    20-05-17
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ πολύ! Η αεροβια ασκηση τι θα περιλαμβάνει;
    Για βάρη μπορω να βρω ενα αρχάριο προγραμμα

  18. #18
    New Member
    Join Date
    24-12-14
    Posts
    69

    Default

    Για βάρη ξεκίνα με full body workout. Για αερόβιο χαμηλής έντασης, jogging.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Skinny fat strategy
    By Tony_87 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-16, 23:38
  2. Διατροφή για Skinny Fat - Απόψεις
    By Straus in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-16, 01:15
  3. Skinny Fat - Τι Σημαίνει;
    By Lawless in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 24-11-15, 16:10
  4. λύση για skinny fat.
    By panos08 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-14, 15:09
  5. Διατροφή - Skinny Fat
    By fitnesss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-13, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •