Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-05-17
    Posts
    1

    Default Κρεατίνη 20γρ Τη Μέρα;

    Καλησπέρα παιδια ! Είμαι 1,75 /72 κιλά . σκοπεύω να παρω 20g κρεατινης Ανα ημέρα ,πριν κ μετά την προπόνηση μαζί με πρωτεΐνη κ δεξστροζη .Θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    New Member
    Join Date
    22-02-17
    Posts
    61

    Default

    Ωπα ωπα φίλε πριν πάρεις τέτοια ποσότητα κρεάτινης κάτσε να σου απαντήσει κάποιος στο φόρουμ γιατί μου φαίνεται υπερβολική μεγάλη δόση τα 20γρ από ότι ξέρω όλοι παίρνουν γύρω στα 5 όποτε περίμενε για κάλο και για κακό να πει κάποιος έμπειρος από αυτά τη γνώμη του!!! Άνοιξε ένα διαφορετικό τόπικ ώστε να πεις στα παιδιά ηλικία τι γυμναστική κάνεις τι διατροφή για να σε βοηθήσουν στο βέλτιστο!!!
    Last edited by Petros90; 23-05-17 at 00:26.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    20 γραμμαρια εινα8 το γνωστο φορτωμα που σπας την δοση σε 4 μερη απο 5γρ δηλαδη. δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις ...παρε 5 πριν την προπονηση και 5 μετα....η 5 το πρωι και 5 μετα την προπονηση....στην θεση σου θα βαζα 5γρ μετα τν προπονηση χωρις υπερβολες...

  4. #4

    Default



    Ρε μάγκες, καλό είναι που θέλετε να βοηθήσετε, αλλά αφού δεν ξέρετε τα κάνετε χειρότερα (προφανώς με εξαίρεση τον musclemar).

    Quote Originally Posted by George690 View Post
    Καλησπέρα παιδια ! Είμαι 1,75 /72 κιλά . σκοπεύω να παρω 20g κρεατινης Ανα ημέρα ,πριν κ μετά την προπόνηση μαζί με πρωτεΐνη κ δεξστροζη .Θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καλωσήρθες στο φορουμ. Πόσων χρονών είσαι; Τι προπόνηση κάνεις και πόσο καιρό; Έχεις ξαναπάρει ποτέ κρεατίνη στο παρελθόν;

    Quote Originally Posted by Fitpal View Post
    20 γραμμαρια εινα8 το γνωστο φορτωμα που σπας την δοση σε 4 μερη απο 5γρ δηλαδη. δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανεις ...παρε 5 πριν την προπονηση και 5 μετα....η 5 το πρωι και 5 μετα την προπονηση....στην θεση σου θα βαζα 5γρ μετα τν προπονηση χωρις υπερβολες...
    Που ξέρεις αν πάει να κάνει φόρτωμα; Μπορεί να του είπε να παίρνει 20γρ. ο μπαρμπα-Μήτσος ο σουβλατζής. Και πέρα από αυτό το με το φόρτωμα κρεατίνης δεν καταφέρνεις τίποτα πέρα από το να την καταναλώσεις πιο γρήγορα. Τα 10 που λες εσύ είναι υπερβολικά, 5 φτάνουν και περισσεύουν.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    20γρ ειναι φορτωμα...οπως και να χει οποιος και να το λεει ειναι το γνωστο loading phase...κατ'εμε ανουσιο.
    2ον γραφω να παρει 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα και οχι 10...πραγμα που αν εδινες λιγο σημασια θα το διαβαζες ποιο σωστα .
    Εσυ για πες μου λιγο τωρα σε τι εκανες καλυτερο το thread και που βοηθησες?
    Και επιπλεον...Τι σημασια εχει το ειδος προπονησεις και η ηλικια?
    Εκτος αν μιλαμε για ενα 10-12 χρονων παιδι.πραγμα που δεν υσχιει γιατι λεει πως ειναι 20
    Και προφανως για να ρωταει αυτο που ρωταει δεν εχει ξαναπαρει κρεατινη....

    Δε διαβασες καν προσεκτικα κανενος ποστ...ρωτας ηλικια ενο την γραφει....αλλα γραφω αλλα λες...οτι νανε φιλε μου:)
    Last edited by Fitpal; 23-05-17 at 15:49.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Για να τελειώνουμε με το θέμα κρεατίνη.

    Πρώτον η κρεατίνη δε χρειάζεται φόρτωμα. 3 έως 5 γραμμάρια είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση.

    Δεύτερον, αν κάποιος είναι πιτσιρικάς, κακώς ρωτάει για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ συμπλήρωμα. Του αρκεί και μόνο να τρέφεται σωστά και με αρκετό κρέας στη διατροφή του. Γιατί όχι τίποτε άλλο αλλά είναι πολύ πιθανό να πάρει κρεατίνη και λόγω ηλικίας και διατροφής (συνήθως η πιτσιρικαρία τρώει πολύ περισσότερο κρέας από τους 30+ ετών) να μη δει καμία απολύτως διαφορά στη δύναμή του.

    Τρίτον. Ναι μεν η κρεατίνη δε χρειάζεται καν cycling (έχει μακροχρόνιες μελέτες που δεν έχουν δείξει κανένα πρόβλημα στη χρήση της)
    αλλά άπαξ και γίνει ο κορεσμός από τους μυς ακόμα και να μην την πάρεις μερικές μέρες δεν προλαβαίνεις να αδειάσεις (συνήθως θέλει τουλάχιστον 2 εβδομάδες για να αδειάσεις).

    Τέταρτον. Όντως η πλέον μελετημένη κρεατίνη είναι η μονοϋδρική. Και επειδή κυκλοφορούν και ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλές κρεατίνες που ως πρώτη ύλη έχουν Κινέζικης προέλευσης (όχι πως ό,τι φτιάχνεται στην Κίνα είναι για τα σκουπίδια, να το λέμε κι αυτό), κατ' εμέ αγοράζεις μια ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μάρκας που να είναι Creapure (δηλαδή να φτιάχνεται στο γνωστό εργοστάσιο στη Γερμανία) γιατί είναι πατενταρισμένη, ελεγχόμενη και δεν έχει άσκοπα πρόσθετα.

    Πέμπτον. Ο χρονισμός δεν έχει σημασία. Πιείτε τη με το πρωινό σας. Πιείτε τη με το μεσημεριανό σας. Πιείτε τη όποτε σας βολεύει.
    Τη δουλειά της θα την κάνει.

    Έκτον. Επειδή έχω δει ότι πάρα πολλοί αγχώνονται για τη διαλυτότητά της. Βάλτε 5 γρ. χτυπήστε καλά και αν μείνει και κάνα γραμμάριο στο σέικερ, μην το πιείτε, δε χάθηκε και ο κόσμος. Δεν έχει διαφορά αν θα πάρετε 5 γραμμάρια ή 3,2 γραμμάρια ή 4,1 γραμμάρια.
    Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο (η ζωή έχει πάρα πολλά άλλα για να μας αγχώσει).

    Και τέλος. Πάμε πάλι. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ, ΑΝΗΛΙΚΟΣ κλπ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    Όσο για τα 20 γραμμάρια, σας πληροφορώ ότι ΕΠΙΣΗΜΩΣ μου έχει απαντήσει Ευρωπαϊκή εταιρεία ότι η δοσολογία είναι 10 + 10 γραμμάρια
    (προφανέστατα ψάχνουν για θύματα που θα την παίρνουν με τη σέσουλα για να έχουν δουλειές χαχαχαχαχαχαχα)

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Fitpal View Post
    20γρ ειναι φορτωμα...οπως και να χει οποιος και να το λεει ειναι το γνωστο loading phase...κατ'εμε ανουσιο.
    2ον γραφω να παρει 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα και οχι 10...πραγμα που αν εδινες λιγο σημασια θα το διαβαζες ποιο σωστα .
    Εσυ για πες μου λιγο τωρα σε τι εκανες καλυτερο το thread και που βοηθησες?
    Και επιπλεον...Τι σημασια εχει το ειδος προπονησεις και η ηλικια?
    Εκτος αν μιλαμε για ενα 10-12 χρονων παιδι.πραγμα που δεν υσχιει γιατι λεει πως ειναι 20
    Και προφανως για να ρωταει αυτο που ρωταει δεν εχει ξαναπαρει κρεατινη....

    Δε διαβασες καν προσεκτικα κανενος ποστ...ρωτας ηλικια ενο την γραφει....αλλα γραφω αλλα λες...οτι νανε φιλε μου:)
    Φίλε μου εσύ είσαι αυτός που δε διαβάζει προσεκτικά. Εγώ απάντησα στο ποστ του george690, όχι του panos2096. Επίσης δεν εκτιμώ το προκλητικό σου ύφος.

  8. #8
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by NoobGains View Post

    Που ξέρεις αν πάει να κάνει φόρτωμα; Μπορεί να του είπε να παίρνει 20γρ. ο μπαρμπα-Μήτσος ο σουβλατζής. Και πέρα από αυτό το με το φόρτωμα κρεατίνης δεν καταφέρνεις τίποτα πέρα από το να την καταναλώσεις πιο γρήγορα. Τα 10 που λες εσύ είναι υπερβολικά, 5 φτάνουν και περισσεύουν.
    Μιλαω για αυτην την παραγραφω η οποια απευθύνεται σε εμενα....τι panos και george μου λες...!καλα κανεις και δε το εκτημας:) κι εγω δεν εκτιμησα αυτο που εκανες εσυ...οποτε ειμαστε πάτσι :D

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Έκτον. Επειδή έχω δει ότι πάρα πολλοί αγχώνονται για τη διαλυτότητά της. Βάλτε 5 γρ. χτυπήστε καλά και αν μείνει και κάνα γραμμάριο στο σέικερ, μην το πιείτε, δε χάθηκε και ο κόσμος. Δεν έχει διαφορά αν θα πάρετε 5 γραμμάρια ή 3,2 γραμμάρια ή 4,1 γραμμάρια.
    Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο (η ζωή έχει πάρα πολλά άλλα για να μας αγχώσει).
    Αυτο το προβλημα το χω και εγω. Βαζω 5γρ σε 400ml νερο, οση ωρα και να το κουνησω μενει σχεδον ολη στον πατο. Συγκεκριμενα εχω την 100% creatine monohydrate της Scitec, δεν ξερω αν φταιει η συγκεκριμενη αλλα και με χυμο που προσπαθησα παλι τα ιδια. Πλεον σκεφτομαι απλα να τη ριχνω στο στομα μου απ το σκουπ και να την ξεπλενω με νερο.

  10. #10
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Quote Originally Posted by GiorgosV View Post
    Αυτο το προβλημα το χω και εγω. Βαζω 5γρ σε 400ml νερο, οση ωρα και να το κουνησω μενει σχεδον ολη στον πατο. Συγκεκριμενα εχω την 100% creatine monohydrate της Scitec, δεν ξερω αν φταιει η συγκεκριμενη αλλα και με χυμο που προσπαθησα παλι τα ιδια. Πλεον σκεφτομαι απλα να τη ριχνω στο στομα μου απ το σκουπ και να την ξεπλενω με νερο.
    Η κρεατίνη πρέπει να διαλυθεί καλά για καλύτερη απορρόφηση από τον οργανισμό, σε ζεστό νερό (60-70 βαθμούς) διαλύεται πάρα πολύ καλά.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    28-05-14
    Posts
    17

    Default

    καλησπέρα επειδη βλέπω πολλα posts σχετικα με δεξστρόζη, μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι ακριβως και σε τι σε βοη8αει?

  12. #12
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    μαλακιες ειναι mike ! πρόλογος των πωλητών οτι απορροφάται καλύτερα και τετοια...

  13. #13
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Fitpal View Post
    20γρ ειναι φορτωμα...οπως και να χει οποιος και να το λεει ειναι το γνωστο loading phase...κατ'εμε ανουσιο.
    2ον γραφω να παρει 5 γραμμαρια μεταπροπονητικα και οχι 10...πραγμα που αν εδινες λιγο σημασια θα το διαβαζες ποιο σωστα .
    Εσυ για πες μου λιγο τωρα σε τι εκανες καλυτερο το thread και που βοηθησες?
    Και επιπλεον...Τι σημασια εχει το ειδος προπονησεις και η ηλικια?
    Εκτος αν μιλαμε για ενα 10-12 χρονων παιδι.πραγμα που δεν υσχιει γιατι λεει πως ειναι 20
    Και προφανως για να ρωταει αυτο που ρωταει δεν εχει ξαναπαρει κρεατινη....

    Δε διαβασες καν προσεκτικα κανενος ποστ...ρωτας ηλικια ενο την γραφει....αλλα γραφω αλλα λες...οτι νανε φιλε μου:)
    Συμφωνώ !! Noopgains μην είσαι ισχυρογνώμων.. Αλήθεια τι σχέση έχει τι ειδος προπόνηση κανει??? Εκεί κολλησα και γω.....λοιπον άλλοι κανουν φόρτωμα τις πρωτες μέρες 15_20 γρ σπαστά την ημερα..και μετα συνεχίζουν με 3-5 γρ μετα την προπόνηση και τις μέρες off το πρωι. Άλλοι βάζουν 5 γρ την ημερα απο την αρχη χωρίς φόρτωμα..και αλλη 10 (όπως εγώ )σπαστά 5 και 5.. Απο την αρχή αλλά για ενα μήνα ..μια δοσολογία 3γρ και τέτοια την τρέχει κάποιος και για μεγαλο χρονικό διάστημα..χωρίς θέμα...επίσης το σημαντικότερο είναι να ξέρει οποιοσδήποτε που θα βάλει κρεατίνη ..για τι νιώσει πανω του γέμισμα μπαλαρισμα πρέπει οποσδηποτε να έχει μυϊκή υποδομή... Χωρίς αυτό είναι άκυρη η χρηση της..δεν θα δει κάτι..ουτε θα την νιώσει...όπως και διάφορα αλλά συμπληρώματα!!! Το 10 που γράφω δεν προτείνεται.. Σε αρχάριο εκεί παει κάποιος πιο μελόντικα ...γιατί με δέκα τι νιώθουν..με 5 την ημερα δεν....και όταν λέω αρχάριο δεν εννοώ αγυμναστο..εννοώ κάποιον κομπλε..σωματικά που θα ξεκινήσει να κανει χρηση!!
    Last edited by lary2332; 31-05-17 at 01:33.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    Συμφωνώ !! Noopgains μην είσαι ισχυρογνώμων.. Αλήθεια τι σχέση έχει τι ειδος προπόνηση κανει??? Εκεί κολλησα και γω.....λοιπον άλλοι κανουν φόρτωμα τις πρωτες μέρες 15_20 γρ σπαστά την ημερα..και μετα συνεχίζουν με 3-5 γρ μετα την προπόνηση και τις μέρες off το πρωι. Άλλοι βάζουν 5 γρ την ημερα απο την αρχη χωρίς φόρτωμα..και αλλη 10 (όπως εγώ )σπαστά 5 και 5.. Απο την αρχή αλλά για ενα μήνα ..μια δοσολογία 3γρ και τέτοια την τρέχει κάποιος και για μεγαλο χρονικό διάστημα..χωρίς θέμα...επίσης το σημαντικότερο είναι να ξέρει οποιοσδήποτε που θα βάλει κρεατίνη ..για τι νιώσει πανω του γέμισμα μπαλαρισμα πρέπει οποσδηποτε να έχει μυϊκή υποδομή... Χωρίς αυτό είναι άκυρη η χρηση της..δεν θα δει κάτι..ουτε θα την νιώσει...όπως και διάφορα αλλά συμπληρώματα!!! Το 10 που γράφω δεν προτείνεται.. Σε αρχάριο εκεί παει κάποιος πιο μελόντικα ...γιατί με δέκα τι νιώθουν..με 5 την ημερα δεν....και όταν λέω αρχάριο δεν εννοώ αγυμναστο..εννοώ κάποιον κομπλε..σωματικά που θα ξεκινήσει να κανει χρηση!!
    σωστός!! να προσθέσω απλα στο οτι με την κρεατίνη πολύ περιμένουν τρελά πράγματα και οταν δεν τα βλέπουν νομίζουν δεν δουλεύει η κρεατίνη. με αυτό θέλω να πω πως πρεπει να εχουμε αντικειμενική αντίληψη στο τι προσφέρει ενα προιόν και οτι δε πιάνει σε όλους το ίδιο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SOS! Κολύμβηση και βαράκια μέρα παρά μέρα?
    By mohas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-17, 09:46
  2. Gainer Που Περιέχει Κρεατίνη Σε Συνδυασμό Με Επιπλέον Κρεατίνη
    By pitsos90 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-14, 13:20
  3. Μερα παρα μερα η καθε μερα βαρη??
    By iwannart in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-13, 06:17
  4. 2 μέρες ον και 2 μέρες οφ η μέρα παρά μέρα προπόνη
    By ricky_bobby in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-07, 16:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •