Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 54
  1. #1
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default Αnnette - Το "βεβαρυμένο" μου πρόγραμμα

    Αφού χαιρετήσω, εγκαινιάζω και το ημερολόγιό μου, με την ευχή να έχει διάρκεια, συνέπεια και ουσία, ό,τι δηλαδή ακριβώς εύχομαι και για το νέο μου προπονητικό/διατροφικό πρόγραμμα.

    Νέο από κάθε άποψη, αφού, εκτός του ότι ξεκίνησε μόλις εχθές, είναι και τελείως διαφορετικό από αυτό που είχα συνηθίσει μέχρι σήμερα. Η σύντομη εκδοχή της ιστορίας έχει ως εξής : Εδώ και κάποια χρόνια ακολουθώ έναν αρκετά συστηματικό ρυθμό εκγύμνασης, παρακολουθώντας ομαδικά προγράμματα HIIT/ MIIT με συχνότητα περίπου τεσσάρων προπονήσεων εβδομαδιαία, συνήθως της μίας ώρας, ενίοτε και περισσότερο. Όσον αφορά στο διατροφικό κομμάτι, αυτό που έκανα ήταν -γενικώς και αορίστως- να «προσέχω», αποφεύγοντας τα παχυντικά φαγητά και τις κραιπάλες, χωρίς όμως να ακολουθώ «σπαρτιατικό» τρόπο ζωής. Με δυό λόγια, η διατροφή μου βασιζόταν έως τώρα σε καθημερινό σπιτικό φαγητό, φρούτα και σαλάτες, σε ποσότητες τέτοιες ώστε ούτε να πεινάω ούτε βέβαια να ξεχειλώνω. Δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο, καθώς τα παραπάνω ήταν αρκετά για να με κρατούν σε φόρμα, καλή φυσική κατάσταση και σταθερό/ικανοποιητικό βάρος (1,61 m - 54 kg - σημειωτέον ότι δεν έχω κάνει ποτέ λιπομέτρηση).

    Τώρα, είτε επειδή η επανάληψη των ιδίων πραγμάτων επί σειρά ετών καταντά κουραστική, είτε επειδή παρατηρούσα ότι από ένα σημείο και μετά ήταν αδύνατον να μετουσιώσω την προσπάθεια σε περαιτέρω βελτίωση, πήρα την απόφαση να ασχοληθώ σοβαρότερα με το θέμα. Να οργανώσω το πρόγραμμα της γυμναστικής μου σε ξεκάθαρη και αυστηρή βάση και -αναγκαστικά πλέον- να ακολουθήσω ένα επιστημονικό πρόγραμμα διατροφής συνταιριασμένο με το νέο προπονητικό πρόγραμμα.

    Έχω ξεκινήσει ήδη από εχθές το πρόγραμμά μου, πειραματιζόμενη ακόμη με τα βάρη που εναλλάσσω σε κάθε άσκηση, με βασικό κριτήριο σε αυτή τη φάση -πρώτ' απ' όλα- την αποφυγή τραυματισμού, ενώ ταυτόχρονα παρακολουθώ καθημερινά το βάρος μου. Το εβδομαδιαίο μου πρόγραμμα έχει ως εξής :

    Δευτέρα (LOWER)
    Squats - Box Squats (to parallel) 4x10 (90" παύση ανάμεσα) 17,5 kg
    Smith Lunge with Forward Lean 3x12 (30") 15 kg
    RDL (Romanian Deadlift), toes elevated 4x12 (90") 22,5 kg
    Barbell Hip Thrust 4x10 (90") 17,5 kg
    Barbell Glute Bridge 4x10 (90") 17,5 kg
    Lying Leg Curl 3x12 (60") 15 kg
    Standing Calf Raise 3x12, 60"
    Τρίτη (UPPER)
    Shoulder Press Machine 4x12 (5 kg)
    Bent Over Barbell Row, shoulder width underhand grip 4x12 (60") 17,5 kg
    DB Lateral Raise, mid-scapular plane 4x12 ? 4kg
    Lat Pulldown 4x12 (60") - 20 kg
    Tricep Pushdown 3x12 (60") 12,5 kg
    Standing Barbell Curl 3x12
    Skull Crushers ON FLOOR 3x12 (60") με μπάρα 7,5 kg
    Incline Reverse Crunch 3xmax, 60"
    Τετάρτη (Cardio)
    Πέμπτη (LOWER)
    Παρασκευή (UPPER)
    Σάββατο (Cardio)
    Κυριακή (Αργία - μήτηρ πάσης κακίας...)

    Διατροφικό πρόγραμμα : Στο κομμάτι της διατροφής θα συντάξω αργότερα έναν ημερήσιο πίνακα. Γενικά, για τις τέσσερις πρώτες εβδομάδες, έξι γεύματα την ημέρα, περί τις 1500 θερμίδες ημερησίως, 175 gr πρωτεϊνη, 125 gr υδατάνθρακες, 40 gr λιπαρά. Από συμπληρώματα, fish oil, κοινές πολυβιταμίνες και whey σε δύο από τα έξι γεύματα.

    Καλοδεχούμενη κάθε συμβουλή, σύσταση, υπόδειξη, φιλικό χτύπημα στην πλάτη ή ένα απλό «γειά» !
    Last edited by Annette; 23-05-17 at 19:59.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλή αρχή με το ημερολόγιο σου. Έχουμε το ίδιο ύψος.
    Το βάρος σου οταν λες το ελεγχεις καθημερινα εννοεις πως ζυγίζεσαι κάθε μέρα;
    Πόσο χρ. εισαι;

  3. #3
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ.
    Ετών 38.
    Αυτό εννοώ, ότι ζυγίζομαι κάθε μέρα, ώστε να μη βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων, αφού καταλαβαίνω ότι επίκεινται αλλαγές στον μεταβολισμό μου.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Και ιδια ηλικία εχουμε.
    Μην ζυγίζεσαι καθε μερα, δεν εχει νόημα. Καθε μερα θα σου δειχνει και διαφορετικο νουμερο αναλογα τι εχεις φαει, αν εχεις κατακρατηση, αν δεν εχεις κοιμηθει καλα, αν εχεις εντονο μυικο πιασιμο(προκαλει κατακρατηση).
    Μια φορα την εβδομαδα ειναι ιδανικο. Επισης βγαζε φωτογραφιες και κανε μετρησεις με μεζουρα.

  5. #5
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σ' ευχαριστώ Kardoula, είσαι εξαιρετικά υποστηρικτική προς όλους και αυτό δεν περνάει απαρατήρητο. Εννοείται ότι βασίζομαι στις συμβουλές σου, όταν και όποτε έχεις το χρόνο και τη διάθεση να τις προσφέρεις.
    Μέχρι τώρα δεν είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τη ζυγαριά, μπορώ να σου πω μάλιστα ότι συνήθως την απέφευγα. Τώρα, επειδή πλέον παίζω με τα γραμμάρια σε διατροφικό επίπεδο και γενικά εισέρχομαι σε άγνωστα για μένα ύδατα, προτιμώ να συμβουλεύομαι τη ζυγαριά, για ψυχολογικούς περισσότερο λόγους. Όσον αφορά την μεζούρα έχεις δίκιο, ξεκινώ τις μετρήσεις ήδη από σήμερα που βρίσκομαι στο ξεκίνημα. Φωτογραφίες του "τώρα" έχω και θα ήταν σοβαρό κίνητρο οι επόμενες να δείχνουν διαφορά.
    Κάποια στιγμή θα ήθελα ένα σχόλιό σου για το προπονητικό πρόγραμμα. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνώμη σου.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλή αρχή στο νέο σου log, Annette

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι 1500θερμίδες με βάση το ασκησιολόγιο σου είναι χαμηλές, αλλά ας σου πουν και πλέον πιο έμπειροι την άποψή τους επ'αυτού!
    Καλή επιτυχία στους στόχους που έχεις θέσει !

  7. #7
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σ' ευχαριστώ και σένα Δήμητρα !
    Πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά ξεκίνησα επιφυλακτικά και βλέπουμε μέσα στις πρώτες δύο βδομάδες πως θα κυλήσει το πράγμα (εάν χάνω ή παίρνω βάρος, εάν αισθάνομαι πιό αδύναμη κλπ). Επίκειται και μια λιπομέτρηση άμεσα, οπότε θα έχω ένα μπούσουλα για το που βρίσκομαι και πως πορεύομαι. Πάντως, στις δύο πρώτες ημέρες με αυτές τις θερμίδες δεν έχω αισθανθεί πείνα, τουλάχιστον όχι ακόμη. Ίσως είναι νωρίς, απλά το καταγράφω σαν μια πρώτη παρατήρηση.
    Last edited by Annette; 23-05-17 at 20:49.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    το ασκησιολόγιο που έχεις ως lower/upper το επαναλαμβάνεις και τις υπόλοιπες μέρες; εαν ναι, μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλεις διαφορετικές ασκήσεις την 2η φορά;

    edit: δες αυτό το άρθρο της Καρδούλας για να πάρεις ιδέες ως προς τις επιλογές ασκήσεων ανά μυική ομάδα http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24640
    Last edited by Demetra; 23-05-17 at 20:54.

  9. #9
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ! Το είδα και είναι ακριβώς αυτό που θέλω!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Γενικά, όποτε και αν έχεις χρόνο, ξεσκόνισε τα άρθρα των γυναικείων κατά βάση ενοτήτων, θα βρεις πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ό,τι θες και χρειάζεσαι.

  11. #11
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    'Εχω ήδη ξεκινήσει το "χτένισμα" Δήμητρα, σ' ευχαριστώ.

    Λοιπόν, έφθασα αισίως στη 3η ημέρα, με απογευματινό MIIT συνολικής διάρκειας 60?. Κατά το πρώτο τριήμερο της προσπάθειας δεν έχω παρατηρήσει σημεία ιδιαίτερης κόπωσης ούτε, το κυριώτερο, αίσθημα πείνας, ενώ στην πρωϊνή ζύγιση βρέθηκα ένα κιλό ελαφρύτερη (κάτι που πιθανόν να μη λέει τίποτε, απλά το καταγράφω). Το Σαββατοκύριακο θα καθαρογράψω το πρόγραμμα της διατροφής μου, ενώ εκκρεμούν και τα measurements που συνέστησε η Kardoula.

    Ξέχασα χθες να αναφέρω ότι το Whey είναι το «Pure Nutrition Whey Isolate», ενώ το ιχθυέλαιο είναι softgels ULTRA OMEGA-3 (500 EPA/250 DHA) της NOW FOODS. Δεν έχω εμπειρία σε συμπληρώματα, οπότε η επιλογή ήταν μάλλον τυχαία και απλά ελπίζω να έχω πέσει «μέσα» από πλευράς ποιότητας.


  12. #12
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Ημέρα ανάπαυσης σήμερα. H πρώτη εβδομάδα του νέου προγράμματός μου (τέσσερις ημέρες βάρη, δύο ημέρες cardio) ολοκληρώθηκε ομαλά, χωρίς απρόοπτα. Νομίζω ότι ήδη, από αυτό το σημείο, παρατηρώ κάποιες αλλαγές προς το καλύτερο και ελπίζω να συνεχίσω έτσι.

    Είμαι απόλυτα συνεπής στο διατροφικό μου πρόγραμμα, με μοναδική ατασθαλία ένα αλκοολούχο ποτό που μου επέτρεψα το Σαββατόβραδο . Κατά τα λοιπά, ολόκληρη τη βδομάδα που πέρασε, περιορίστηκα αυστηρά στο μενού μου, που έχει ως εξής :


    1. 4 Ασπράδια, βρώμη, 10 αμύγδαλα, ελληνικός καφές με στέβια.
    2. Κοτόπουλο βραστό, γλυκοπατάτα, καρύδια
    3. Κοτόπουλο, ρύζι, μπρόκολο
    4. Whey, μπανάνα, φυστικοβούτυρο
    5. Μπακαλιάρος, τορτίγια καλαμποκιού, κολοκυθάκια, σαλάτα λαχανικων με τοματίνια, κρεμύδι, μπαλσάμικο.
    6. Whey


    Δεν θα έλεγα ότι ταλαιπωρούμαι από αίσθημα πείνας. Περισσότερο με απασχολεί η μονοτονία του μενού, αλλά πιστεύω ότι στην πορεία θα ανακαλύψω εναλλακτικές γεύσεις ίδιας διατροφικής/θερμιδικής αξίας.
    Το βάρος μου παραμένει σταθερό στα 53 kg, δηλαδή ένα κιλό κάτω σε σχέση με το σημείο εκκίνησης. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατητήσει κάποια αδυναμία ή ιδιαίτερο αίσθημα κόπωσης. Η λιπομέτρηση που είχα προγραμματίσει για αύριο, δυστυχώς θα πρέπει να αναβληθεί για λίγες ημέρες, λόγω ανωτέρας γυναικολογικής βίας.
    Η μεζούρα έδωσε τα εξής αποτελέσματα :

    CHEST : 91 cm
    BICEP : 25 cm
    FOREARM : 23 cm
    WAIST : 66 cm
    HIPS(widest) : 91 cm
    THIGH : 48 cm
    CALF : 24 cm

    Οι χθεσινές μου φωτογραφίες δείχνουν την τωρινή κατάσταση.

    Attached Images Attached Images

  13. #13
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Πολύ καλή, μπράβο.

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    έχεις μια πολύ καλή βάση για να χτίσεις το σώμα σου και να τονώσεις/αυξήσεις τη μυική μάζα.

    ως προς τη διατροφή σου, μέσες άκρες είναι σωστή κατά την ταπεινή μου γνώμη, βέβαια αρκεί να ξέρεις τις θερμίδες και να ζυγίζεις/μετράς τα γεύματά σου. Αν ήμουν στη θέση σου, θα έβγαζα τη whey από το 6ο και τελευταίο γεύμα και θα έβαζα πηγή πρωτεΐνης αργής απορρόφησης μαζί με λιπαρά, τουτέστιν γιαούρτι ή ρόφημα καζεΐνης μαζί με ξηρούς καρπούς ή φυστικοβούτυρο. Στα πόσα γρμ θα κινηθείς, its up to you!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Είσαι πάρα πολύ καλή!! Μπράβο σου!
    Πρόσεξε με, αυτό που θες είναι να κρατήσεις το βάρος σου σταθερό και όσο γίνεται να ανεβάσεις μυικότητα. Δούλεψε πόδια, ασκήσεις για γλουτό, άνω κορμό με βασικές ασκήσεις. Τρώγε ισοθερμιδικά, μην το παρακάνεις με τις αερόβιες και θα δεις εξαιρετικά αποτελέσματα.

    Στο τελευταίο γευμα βγάλε τελείως την πρωτεινη, βάλε σολομό με λαχανικά ή εναλλακτικά γιαούρτι με λίγους ξηρούς καρπούς ή ομελέτα με ασπράδια 1 κρόκο και λαχανικά με ελαιόλαδο.

  16. #16
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Vass 17, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Last edited by Annette; 28-05-17 at 17:53.

  17. #17
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σε ευχαριστώ, Demetra, διαβάζω πάντα με μεγάλο ενδιαφέρον όσα χρήσιμα μου γράφεις και τα ενσωματώνω στο πρόγραμμά μου.

    Φίλη Kardoula, με ενθαρρύνεις με τα ευγενικά σου σχόλια. Έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα όταν προέρχονται από εσένα. Θα τηρήσω όσα μου λες. Σε ευχαριστώ ειλικρινά!

  18. #18
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα! Αισίως έκλεισα και την δεύτερη προπονητική μου εβδομάδα παραμένοντας σταθερή στα κιλά μου (και τα σωματικά και αυτά που σηκώνω!). Χρειάζομαι τα φώτα σας και πάλι. Έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες ασκήσεις με τα βάρη θα μπορούσα να αναβάσω λίγο και σταδιακά το επίπεδο δυσκολίας. Ποια είναι η ενδεδειγμένη τακτική, κατά την γνώμη σας: Να διατηρήσω ίδιο το βάρος των κιλών που σηκώνω και να αυξήσω τις επαναλήψεις ή τα σετ ή να αυξήσω το βάρος των κιλών παραμένοντας στο ίδιο πρόγραμμα επαναλήψεων και σετ που μέχρι τώρα ακολουθώ; Επίσης θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία να προσπαθήσω να μειώσω τον χρόνο ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ και με ποιο ρυθμό.
    Θα περιμένω με χαρά την όποια - ιδιαίτερα χρήσιμη και πολύτιμη για εμένα- καθοδήγηση εκ μέρους σας!

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πολύ εντυπωσιακή, μπράβο!!! Αρμονικότατο το συνολό σου!!!

    Σε τετοιο επίπεδο εγώ δεν θα προτεινω καποια συμβουλή, μονο για την μονοτονία, μπορείς να την σπασεις με διαφορετικό μαγείρεμα και με την χρηση ολοενα και διαφορετικότερων μπαχαρικων στα φαγητά σοθ.

    Στα της προπόνησης, και οι δυο τακτικές που αναφέρεις σωστές είναι. Θα ελεγα οτι η αυξηση κιλων ας είναι η δευτερή σου επιλογή, διότι συνηθεστερα οδηγεί στο να χαλαμε την τεχνική μας.

    Το γενικά αποδεκτό οριο επαναληψεων για υπερτροφία είναι από 8 ως 12. Όμως συστήματα προπονησης bodybuilding, όπως superset, δισέτ, time under tension κλπ, ξεπερνουν αυτο το όριο, ωστε ο μυς να δουλεψει βαθύτερα και να αποκτήσει καλυτερες γραμμές.

    Μειωνοντας τον χρονο της ξεκουρασης δεν κερδιζεις κάτι παρα την εναλλαγή ανάμεσα στις πηγές ενεργειας που θα χρησιμοποιησει ο οργανισμός σου.

    Όλα όμως ειναι σχετικά με τον απωτερό σου στόχο. Αν χάσεις με σωστό τρόπο 2-3 κιλά θα δείξεις ακομη πιο εντυπωσιακή.

    Καλή συνέχεια ;-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλησπέρα

    Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε από αυτά που ανέφερες. Το ζήτημα είναι να υπάρχει σταθερά progressive overload, ώστε να υπάρχει συνεχώς νέο ερέθισμα για μυική ανάπτυξη και δύναμη. Από προπόνηση σε προπόνηση πρέπει να αυξάνεις είτε το βάρος είτε τις επαναλήψεις, είτε τον αριθμό των λειτουργικών σετ, ή να μειώνεις το χρόνο ξεκούρασης. Το ζήτημα είναι προοδευτικά να αυξάνονται όλες αυτές οι παράμετροι.
    Θα σου το "απεικονίσω" καλύτερα με ένα παράδειγμα:

    Προπόνηση 1: 40kg 3 σετ 8 επαναλήψεις
    2: 40kg 3 σετ 9 επαναλήψεις
    3: 40kg 3 σετ10 επαναλήψεις
    4: 42kg 3 σετ 8 επαναλήψεις
    5: 42kg 4 σετ 8 επαναλήψεις
    6: 44kg 3 σετ 8 επαναλήψεις
    7: 44kg 3 σετ10 επαναλήψεις
    8: 46kg 3 σετ 8 επαναλήψεις

    Έτσι παραστατικά νομίζω είναι πλήρως κατανοητό. Οι παράμετροι είναι: 1)βάρος 2)σετ 3)επαναλήψεις.
    Σε κάθε προπόνηση κάτι πρέπει να ανεβαίνει. Το έυρος των επαναλήψεων σου να μένει στο 5-12 και τα σετ 3-6.

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Θα συμφωνήσω και γω με τον Vass17, έχε κατά νου απλά το να μην είναι καμιά προπόνησή σου η "ίδια" με την προηγούμενη. Γενικά δώσε έμφαση στην ένταση, με όποιον τρόπο από αυτούς που ανέφερες, ώστε να μην φλερτάρεις με το comfort zone. Ακόμα ένα up δίνεται αν αλλάξεις την σειρά των ασκήσεων από τη μια προπόνηση στην άλλη.
    Γενικά είσαι σε καλό επίπεδο, ό,τι και όπως κινηθείς μόνο προς το καλύτερο θα σε οδηγήσει. Καλή συνέχεια

  22. #22
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους και τον καθέναν ξεχωριστά για τον χρόνο που δαπανήσατε να μου απαντήσετε και τις πολύ ουσιαστικές συμβουλές σας.

    "Mazda 6", αυτό έχω θέσει και εγώ ως στόχο και ελπίζω να τα καταφέρω! Σε ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Υπέροχη η μαντινάδα. Μύρισε "Λεβεντογέννα" όλος ο (ιστο)τοπος!

    "Vast 17", πολύ κατατοπιστικό και βοηθητικό το παράδειγμα. Καλύπτει όλες μου τις απορίες. Σε ευχαριστώ θερμά!

    "Demetra", θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Τα σχόλιά σου είναι πάντα ουσιαστικά και επικεντρωμένα γι'αυτό και τα εφαρμόζω όσο μπορώ! Σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ!

    Να'στε καλά όλοι!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Annette την Καλημερα μου! Μολις μπηκα στο log σου και εντυπωσιαςτηκα, ενα πολύ ωραιο σωμα, που δικαιώνει τα χρονια που προηγήθηκαν. Πολλες θα ηταν πολύ ικανοποιημένες με αυτο και δε θα προχωρούσαν καν "παραπέρα". Αν θεωρήσεις αυτο αφετηρια στο νεο σου προγραμμα ειμαι σιγουρη θα δεις στους επόμενους μηνες άλλη τοση πρόοδο!! Καλη συνεχεια λοιπον απο μενα και καλη δύναμη !!!
    A head full of fears has no space for dreams.

  24. #24
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Σε ευχαριστώ, Έλενα! Είσαι πολύ ευγενική και ενθαρρυντική. Μου αρέσει να "ιδρώνω" την φανέλα μου, οπότε θα συνεχίσω με την ελπίδα να βγεις αληθινή. Λένε πως δεν είναι ευγενικό να ανταποδίδεις ένα κοπλιμέντο την ίδια στιγμή που λαμβάνεις ένα, για να μη θεωρηθεί ότι το λες καταναλωτικά, όμως δεν μπορώ να μην πω ότι έχεις ένα εντυπωσιακό καλοσχηματισμένο και γυμνασμένο σώμα!

  25. #25
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ελπίζω να σας βρίσκω καλά. Τον τελευταίο χρόνο έμεινα μακριά, λόγω ενός σοβαρού οικογενειακού προβλήματος υγείας. Αυτή τη φορά επιστρέφω για τα καλά.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Kαλη επιστροφη και παλι!! ευχομαι υγεια και μακρια απο προβληματα!

  27. #27
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Kαλη επιστροφη και παλι!! ευχομαι υγεια και μακρια απο προβληματα!
    Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι το ίδιο για όλους!

  28. #28
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλή επάνοδο, Αννέτα. Περαστικά & σιδερένιος εφεξής ο άνθρωπός σου.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Welcome back!

    Για τη σωματική κατάσταση τι να πει κανείς, εντυπωσιακή!

  30. #30
    New Member Annette's Avatar
    Join Date
    12-05-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Καλή επάνοδο, Αννέτα. Περαστικά & σιδερένιος εφεξής ο άνθρωπός σου.
    Ευχαριστώ, να' σαι καλά!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •