Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default Προγράμματα Προπόνησης για Προχωρημένους-Σχολιασμός

    Μια διευκρυνηση θελω.

    Καταρχην παρατηρω πως στο προγραμμα για τα ποδια εχουμε αυξημενο αριθμο επαναληψεων σε καθε σετ και σκοπο την αυξηση μυικης μαζας. Αυτη η τακτικη δεν αντιτιθεται σε αυτο που λεμε πως εφοσον καποιος δεν κανει χρηση ΑΑΣ πρεπει αναποφευκτα να επελθει αυξηση της δυναμης για να υπαρξει αυξηση της μυικης μαζας. Με λιγα λογια για να μεγαλωσεις πρεπει να σηκωσεις αρκετα κιλα και αρα λιγοτερες επαναληψεις. Αρα οι 15-20 επαναληψεις που βλεπω να επικρατουν στο μεγαλυτερο μερος του προγραμματος που αποσκοπουν?

    Ρωταω για να μαθω αν ειναι κατι νεο που εγω δε το γνωριζω η αν εχω καταλαβει κατι λαθος.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ σωστά παρατήρησες! Η μυική υπερτροφία, ειδικά στα πόδια επιτυγχάνεται όταν έχουμε ποικιλία στον αριθμό επαναλήψεων. Δεν είναι απόλυτο πως με χαμηλό αριθμό θα βάλει κρέας κάποιος. Τα πόδια θέλουν αρκετή πίεση, ένταση! Δες σε παρακαλώ το παρακάτω βίντεο από τον Jerry Brainum, πραγματικά αξίζει γίατί ειναι από εναν από τους κορυφαίους, τα εξηγεί αναλυτικά και με αποδείξεις.



  3. #3

    Default

    Ωραίες προπονήσεις, Καρδούλα! Θα μπορούσε σε αυτήν την κατηγορία να συμπεριληφθεί και ένα πρόγραμμα διαχωρισμού άνω και κάτω σώματος , με σούπερσετ ανταγωνιστικών μυικών ομάδων (πχ στήθος-πλάτη, δικέφαλοι-τρικέφαλοι, μοίρες των ώμων, στο άνω σώμα και τετρακέφαλοι-μηριαίοι δικέφαλοι, κοιλιακοί-ραχιαίοι, κλπ στο κάτω σώμα) ; Θα μπορούσες να γράψεις μία γενική πρόταση τέτοιου προγράμματος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό βράδυ να έχεις!!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αμέ! Δώσε μου 1-2 μέρες και το συντομότερο δυνατό θα γράψω εδώ ενδεικτικό πλάνο. Να σαι καλά, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

  5. #5

    Default

    Ναι, ναι, όποτε μπορέσεις. Να είσαι καλά! Θέλω να δω και πόσες ομοιότητες θα υπάρχουν(εάν υπάρχουν) με ιδέες που έχω στον νου μου(χωρίς να είμαι έμπειρος σε καμία περίπτωση, έτσι ;) , διότι με ένα τέτοιο στυλ προγράμματος "υποπτεύομαι" (σωστά ή λάθος άραγε ; ) ότι το πρήξιμο θα είναι από άλλον πλανήτη. :D. Ευχαριστώ πολύ και για τη γρήγορη ανταπόκριση στο μήνυμα! :)

  6. #6
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    μπράβο καρδούλα
    για αρχάριους θα φτιάξεις?
    έχω 2 απορίες
    1ο πως και δεν αναφέρεις τα κιλά δίπλα?
    και 2ον οι κανονικές αρσεις θανάτου με τις ρουμανικες, βουλγαρικες και τις στρατιωτικές τη διαφορά έχουν?όλες τις χώρες τις έβγαλαν ασκήσεις γυμναστικής
    συγνώμη που σας κουράζω

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα γράψω και για αρχάριους!

    Κιλά δεν βάζω γιατί ο κάθε ένας είναι διαφορετικός και χρησιμοποιεί διαφορετικό βάρος.
    Ρουμανικες ειναι οι αρσεις θανατου που γινονται με ελαφρα λυγισμενα γονατα και δουλευουν ολο το πισω μερος του ποδιου και χαμηλα τη ραχη.
    Boυλγάρικες εγώ γνωριζω πως λεγονται τα split squat.
    Για να μη μπερδευεσαι - Ρουμανικες ειναι με "ισια" πόδια (στην ουσια ειναι ελαφρως λυγισμενα) και οι κλασικες αρσεις που λυγιζουμε τελειως τα ποδια και αφηνουμε τη μπαρα στο πατωμα πριν την ξανασηκωσουμε.
    Στρατιωτικες, μηπως εννοεις πιεσεις;; Αν ναι ειναι οι πιεσεις ωμων με μπαρα ορθιος.

  8. #8
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    πιεσεις ωμων με μπαρα δεν ειναι η αρση βαρων? επειδη ειδα φωτογραφιες και μοιαζουν
    αυτο το προγραμμα για ποσο καιρο θα μπορει καποιος να το χρησιμοποιησει?και αποτελσματα ποτε θα δει?
    οι ασκησεις αυτες ρουμανικες,βουλγαρικες και στρατιωτικες γυμναζουν πρωτα ποδια και πλατη παρα τα χερια?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ειρήνη να σε ρωτήσω δυο πράγματα που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό μου?
    Πρώτον ποια είναι τα οφέλη του να κάνεις πρώτα αερόβια και μετά τα βάρη και το αντίθετο?
    Δεύτερον με τον όρο ένταση της άσκησης εννοούμε το πόσο έντονα την εκτελούμε ή το βαθμό δυσκολίας? Για παράδειγμα εμένα το ποδήλατό μου έχει μια κλίμακα δυσκολίας από το ένα ως το 8. Τι καθιστά πιο αποτελεσματική την άσκησή μου, να κάνω ας πούμε μισή ώρα στην κλίμακα 3 αλλά με πολύ γρήγορο πετάλι ή τον ίδιο χρόνο στην κλίμακα 6 με πιο χαλαρό ρυθμό?

  10. #10
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Οκ τώρα κατάλαβα την λογική σου όσον αφορά τις υψηλές επαναλήψεις στο πόδια. Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω σίγουρα.

  11. #11
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    αντι για Βυθίσεις τρικεφάλων σε πάγκο μπορει καποιος να κανει σε διζυγο?
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλια με λαβη η σκοινι εχει διαφορα?

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    αντι για Βυθίσεις τρικεφάλων σε πάγκο μπορει καποιος να κανει σε διζυγο?
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλια με λαβη η σκοινι εχει διαφορα?
    Ναι μπορει να γινουν σε διζυγο. Να προσπαθεις να μην γερνεις το σωμα σου προς τα εμπρος ομως γιατι πιανει περισσοτερο κατω στηθος.
    Η λαβη με το σκοινι εχουν μικρη διαφορα. Τα χερια στο τελειωμα της ασκησης ανοιγουν (στο σκοινι).
    Καλο ειναι να κανεις κατα διαστηματα κ τις δυο.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Ειρήνη να σε ρωτήσω δυο πράγματα που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό μου?
    Πρώτον ποια είναι τα οφέλη του να κάνεις πρώτα αερόβια και μετά τα βάρη και το αντίθετο?
    Δεύτερον με τον όρο ένταση της άσκησης εννοούμε το πόσο έντονα την εκτελούμε ή το βαθμό δυσκολίας? Για παράδειγμα εμένα το ποδήλατό μου έχει μια κλίμακα δυσκολίας από το ένα ως το 8. Τι καθιστά πιο αποτελεσματική την άσκησή μου, να κάνω ας πούμε μισή ώρα στην κλίμακα 3 αλλά με πολύ γρήγορο πετάλι ή τον ίδιο χρόνο στην κλίμακα 6 με πιο χαλαρό ρυθμό?
    Mαριάνα, επειδή αυτό το τόπικ είναι καθαρά για σχολιασμό των προπονήσεων, ότι απορία γενική έχεις μπορείς να ρωτήσεις σε άλλο τόπικ ή σε ήδη υπάρχον (πχ λογκ) και θα σου απαντήσω εκεί.
    Ευχαριστώ για την κατανόηση :)


    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    αντι για Βυθίσεις τρικεφάλων σε πάγκο μπορει καποιος να κανει σε διζυγο?
    Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλια με λαβη η σκοινι εχει διαφορα?
    Nαι μπορεί να κάνει σε δίζυγο.
    Το σκοινί σου δίνει μεγαλύτερο εύρος κίνησης καθώς στο κατέβασμα ανοίγεις προς τα έξω τους καρπούς, κατι που με τη λαβή δεν μπορεις να κάνεις.
    Και τα δύο όμως κάνουν την ίδια δουλειά.

  14. #14
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    αυτό το κατέβασμα που ανοίγεις προς τα έξω τους καρπούς που αναφέρεις δεν γυμνάζει κάτι παραπάνω σε σχέση με την λαβή?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Αρχαρίων Bodybuilding - Σχολιασμός
    By Mazda 6 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 390
    Last Post: 22-12-21, 23:51
  2. Πρότυπα Προγράμματα Full Body για Αρχάριους & Προχωρημένους Αθλούμενους
    By Kardoula in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 77
    Last Post: 15-07-20, 08:43
  3. Προγράμματα Προπόνησης για Προχωρημένους!!! (γυναίκες και άντρες)
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 25-05-17, 18:46
  4. Πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης - Σχολιασμός!
    By giogo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-09, 05:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •