Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default Ένταση Προπόνησης

    Ειρήνη αντιγράφω εδώ το μήνυμα που σε είχα ρωτήσει στον σχολιασμό!!

    Ειρήνη να σε ρωτήσω δυο πράγματα που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό μου?
    Πρώτον ποια είναι τα οφέλη του να κάνεις πρώτα αερόβια και μετά τα βάρη και το αντίθετο?
    Δεύτερον με τον όρο ένταση της άσκησης εννοούμε το πόσο έντονα την εκτελούμε ή το βαθμό δυσκολίας? Για παράδειγμα εμένα το ποδήλατό μου έχει μια κλίμακα δυσκολίας από το ένα ως το 8. Τι καθιστά πιο αποτελεσματική την άσκησή μου, να κάνω ας πούμε μισή ώρα στην κλίμακα 3 αλλά με πολύ γρήγορο πετάλι ή τον ίδιο χρόνο στην κλίμακα 6 με πιο χαλαρό ρυθμό?

    Σε Ευχαριστώ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τα έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλό σου και ανοίγεις πολλά "μέτωπα".
    Αρχικά, στο θέμα αερόβια ή βάρη πρώτα, έχει να κάνει με το που θελει κάποιος να έχει περισσότερη ενέργεια. Αν κάποιος ξεκινήσει με αερόβια , όταν θα πάει για βάρη θα έχει χάσει αρκετή από την δύναμή του και δεν θα μπορέσει να αποδώσει τα μέγιστα καθώς θα έχει εξαντήσει αρκετό από το αποθηκευμένο γλυκογόνο. Αρα οταν στοχος μας ειναι η μυική υπερτροφία, ξεκινάμε πάντα με τα βάρη και μετά με την αερόβια. Επίσης κάνοντας την αερόβια στο τέλος, το σώμα θα στραφεί πιο γρήγορα στο λίπος για ενέργεια καθώς στα βάρη θα έχουν εξαντληθεί αρκετά τα αποθέματα γλυκογόνου.

    Στο θέμα της έντασης μπερδεύεις μαζί βάρη και αερόβια. Στο θεμα της αεροβιας στο ποδηλατο, αποτελεσματικο το κανει αυτο που θα δαπανήσεις περισσότερες θερμίδες. Οσο μεγαλυτερη ενταση εχεις στο ποδηλατο (ειτε με ταχυτητα ειτε με δυσκολια στο πεταλι) στοχος σου ειναι να ανεβασεις τους παλμους σου για χ χρονο και να καψεις οσο περισσότερες θερμιδες γίνεται. Ετσι λοιπον, ανεβαζεις ενταση στην αεροβια οταν ανεβαζεις ψηλα τους παλμους για σχετικα μικρο χρονικο διστημα , κοινως φτυνεις τα δοντια σου.
    Στα βάρη έχουμε ένταση όταν παραγουμε περισσοτερο εργο στη μοναδα του χρονου, οταν βγαινει η προπονηση με πολυ δυσκολια, οταν παιζουμε με σχετικα μικρα διαλειμματα, ή με αυξημένο βάρος, ή αυξάνουμε τις επαναλήψεις, ανεβαζουμε παλμους και βγαινουμε απο την comfort zone.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη! Τώρα το κατάλαβα που μου το εξήγησες γιατί πριν συνεχώς μπερδευόμουν με αυτό το θέμα της έντασης και πώς πρέπει να κάνω την προπόνησή μου για να είναι πιο αποδοτική!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυική Ανάπτυξη - Ένταση Προπόνησης
    By Paulos88 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 21-11-12, 00:26
  2. Ένταση Προπόνησης
    By gikamc in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-12, 14:57
  3. Ένταση προπόνησης
    By anastop1 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-08, 17:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •