Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    4

    Default Vegeterian για 15χρονη και Μειωση Λίπους

    Γεια σας ειμαι 15 χρονων 49-50 κιλα κ 1.63 υψος,εχω αποφάσισει να γινω vegeterian και θελω να χασω κιλα ιδιαίτερα στην περιοχη της κοιλιας και να δυναμωσω...τι εχετε να μου πρότεινετε?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλησπέρα Ηλιάνα. Με 1.63 και 50 κιλά, δε χρειάζεται να χάσεις βάρος.
    Γιατί έχεις αποφασίσει να γίνεις vegetarian; Αν ο λόγος είναι ιδεολογικός/ηθικολογικός, το δέχομαι, αλλά αν είναι για υγεία, ή για να φτιάξεις το σώμα σου, το θεωρώ λάθος. Όσο μεγαλύτερη ποικιλία έχουμε στη διατροφή μας τόσο το καλύτερο. Μην ξεχνάς πως ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο και χρειάζεται το κρέας, εξίσου με τα λαχανικά και τα φρούτα.
    Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ακολουθήσεις μια ισσοροπημένη διατροφή και παράλληλα μια σωστή προπόνηση, ώστε να δυναμώσεις και να ομορφύνεις το σώμα σου. Οι επιλογές σου είναι δύο:
    1. Πηγαίνεις σε ένα γυμναστήριο και ακολουθείς ένα προγραμμά με βάρη. Μη χάσεις το χρόνο σου με πιλάτες, aerobic groups κλπ. Με σωστές ασκήσεις με βάρη, μπορείς να φτιάξεις ένα ωραίο υγιές και δυνατό κορμί.(Όχι, δεν θα γίνεις σαν bodybuilder, μη φοβάσαι)
    2 Κάνεις στο σπίτι σου ένα πρόγραμμα με bodyweight ασκήσεις. (Push ups, bodyweight squats, chair dips). To μειονέκτημα εδώ είναι πως πρέπει να ψαχτείς λίγο παραπάνω για να μάθεις τις ασκήσεις. Με όρεξη και αρκετή έρευνα στο google τα βρίσκεις όλα.

    Για οτι θέλεις, θα χαρώ να σε βοηθήσω!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    4

    Default

    Κοιταξτε το θεμα με την επιλογη του να γινω vegeterian ηταν αρχικα για απώλεια βάρους,η αλήθεια είναι πως αυτο το εφαρμόζω εδώ και σχεδον ενα μηνα και το κρεας δεν μου λειπει..γαλακτοκομικα τρωω που και που και αυγα αλλα εκει που μενω απολυτα απομακρη ειναι το κρεας!στο μονο που δυσκολευομαι λιγακι ειναι στο να βρω το κουραγιο να μην τρωω γλυκα βεβαια αυτό δεν συμβαινει συχνά πχ εδω και καποιους μηνες εχω να φαω κανονικα γλυκο αλλα σημερα εκανα την "γουρουνιά" και εφαγα λιγο τουρτα και τωρα εχω πολλες τυψεις....γενικά προσεχω τι τρωω και εχω κοψει τα απ εξω πολυ καιρο,αλλα αυτο που με αγχωνει καθημερινα ειναι η προσληψη θερμιδων μην ξεφυγω..και αυτο ειναι πραγματικά μαστιγα γιατι πλεον δεν μπορω να το ελεγχω και να το σταματησω και καθημερινά μετραω θερμίδες...οσο για την γυμναστικη απο παλια εκανα σπιτι..ανα διαστηματα την σταματουσα αλλα τωρα εχω αρχισει παλι να μπαίνω σε ρυθμο ..στο σπιτι..γυμναστηριο στην περιοχη μου δεν υπαρχει καποιο καλο και γενικα κυκλοφορούν εκει μεσα φιρμες και ολα ειναι ασθηκτικα γεματα και δεν μπορω..προτιμω να κανω σπιτι μου και το συνδυαζω και με περπατημα ή τρεξιμο οταν έχω χρονο και οταν εχει καλο καιρο..που αυτό εχει να γινει πολυ καιρο γιατι συνέχεια βρεχει αλλα θα μπω και εκει σε ρυθμο...το θεμα μου ειναι πως θελω να γυμνασω την κοιλια μου και τα ποδια μου..κανω καποιες ασκησεις πανω σε αυτα τα σημεια αλλα ειδικα για την κοιλια θελω καποια συμβουλη ειδικου για αυτο μπηκα εδω και tips διατροφης
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!
    Last edited by Iliana k; 27-05-17 at 15:34.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Θα το ξαναπω πως δεν χρειάζεται να χάσεις άλλο βάρος, ούτε να αγχωθείς, μετρώντας από τόσο μικρή θερμίδες. Φάε ισσοροπημένα και υγιεινά, χωρίς να πεινάς, απλώς πρόσεχε να μην ξεφεύγεις. Όταν λες πως προτιμάς να κάνεις γυμναστική στο σπίτι σου τι εννοείς; Τι ακριβώς ασκήσεις κάνεις;

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    4

    Default

    Αυτες που κανω στανταρ ειναι:ασκησεις με βαρη συνηθως 3 κιλά (δεν μπορω ακομη παραπανω ) στο καθε χερι,calf raises, burpees,squats,mountain climber,russian twist,κοιλιακους,hip bridge,donkey kicks,jumping jacks,plank,bicycle crunch,βαζω λαστιχο στα ποδια και τα σηκωνω εναλλαξ,rolling plank,πλαγια ροκανισματα,reps each side με βαρη!αλλα θελω πιο πολυ να δουλεψω πλαγιους κοιλιακους

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    15χρονών παιδί Ιλιάνα μου 50 κιλά με 163 ύψος ΔΕΝ θες ούτε δίαιτα ούτε να γίνεις vegeterian!!
    Φτιάξε μια σωστή διατροφή, είσαι πάνω στην ανάπτυξη, πανω που τα ορμονικά σου φτιάχνουν, μην κάνεις του κεφαλιού σου και χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς σου.
    Τρώγε σωστά, μέτρα ποσότητες και θερμίδες, κάνε γυμναστική και το σώμα σου θα φτιάξει.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    15χρονών παιδί Ιλιάνα μου 50 κιλά με 163 ύψος ΔΕΝ θες ούτε δίαιτα ούτε να γίνεις vegeterian!!
    Φτιάξε μια σωστή διατροφή, είσαι πάνω στην ανάπτυξη, πανω που τα ορμονικά σου φτιάχνουν, μην κάνεις του κεφαλιού σου και χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς σου.
    Τρώγε σωστά, μέτρα ποσότητες και θερμίδες, κάνε γυμναστική και το σώμα σου θα φτιάξει.
    Πες τα το φελεκι μου μεσα....

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    4

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ πάρα πολύ πραγματικά με βοηθάτε πολυ...αλλα δεν αγαπω καθόλου το σωμα μου..προσπαθω να τρωω οσο πιο σωστα γίνεται αλλα να οπως σημερα που εφαγα τουρτα που δεν επρεπε εκτός του ότι εχω πολλες τυψεις..αναγκαστηκα να παω στο μπανιο να προσπαθησω να κανω εμετο...αλλα δεν εγινε....

  9. #9
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αυτό Ηλιάνα δεν πρέπει να το ξανακάνεις. Είναι η αρχή διατροφικής διαταραχής.
    Να αγαπάς το σώμα σου και τον εαυτό σου! Είσαι παιδάκι! Και τουρτά θα φας και πολλά άλλα!
    Μην κακοποιείς τον οργανισμό σου με τέτοιες πρακτικές! Το βάρος σου είναι απολύτως φυσιολογικό!
    Τι αξία έχει ένα πιο καλλίγραμο σώμα, αν δεν μπορείς να χαρείς και να φας και να απολαύσεις ότι θέλεις;

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Iliana k View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ πάρα πολύ πραγματικά με βοηθάτε πολυ...αλλα δεν αγαπω καθόλου το σωμα μου..προσπαθω να τρωω οσο πιο σωστα γίνεται αλλα να οπως σημερα που εφαγα τουρτα που δεν επρεπε εκτός του ότι εχω πολλες τυψεις..αναγκαστηκα να παω στο μπανιο να προσπαθησω να κανω εμετο...αλλα δεν εγινε....

    Άσε το κομπιούτερ και μίλησε στους γονείς σου. Αν έχεις τέτοια θέματα χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Iliana k View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ πάρα πολύ πραγματικά με βοηθάτε πολυ...αλλα δεν αγαπω καθόλου το σωμα μου..προσπαθω να τρωω οσο πιο σωστα γίνεται αλλα να οπως σημερα που εφαγα τουρτα που δεν επρεπε εκτός του ότι εχω πολλες τυψεις..αναγκαστηκα να παω στο μπανιο να προσπαθησω να κανω εμετο...αλλα δεν εγινε....
    Ηλιάνα καλησπέρα. Διάβασα το ποστ σου για πολλούς λόγους και ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σου πω κάποια πράγματα καθαρά από καλή πρόθεση μιας και μπορώ να καταλάβω τα περισσότερα.

    Θα ξεκινήσω από τη σχέση με το σώμα σου. Έχε υπόψιν πως είσαι σε μια ηλικία που το σώμα σου αλλάζει. Είσαι στην εφηβεία και αλλάζουν οι ορμόνες, τα σχήματα σου, η αναλογία κιλών και σωματικής κατάστασης... Γίνεσαι σιγά σιγά γυναίκα και χρόνο με το χρόνο στο σώμα σου θα έχεις αλλαγές. Επικεντρώσου στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ σώμα και μην το συγκρίνεις με σώματα άλλων κοριτσιών. Ο κάθε σωματότυπος είναι διαφορετικός. Στο λέω από προσωπική πείρα μιας και μου πήρε και εμένα αρκετά χρόνια να το συνειδητοποιήσω.

    Όσον αφορά τη χορτοφαγία, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, μιας και είσαι και σε ευαίσθητη ηλικία και δυστυχώς το κομμάτι της διατροφής είναι πολύ λεπτό και υπάρχει πολλή ημιμάθεια και παρανόηση για κάτι που είναι τόσο βασικό, καλό θα είναι να συμβουλευτείς διατροφολόγο. Όμως επειδή καταλαβαίνω πως το θέμα σου είναι το βάρος σου, θα σου πω πως η προσέγγισή σου είναι λάθος. Όταν στερείς πράγματα από τον οργανισμό σου σε μορφή απαγόρευσης, αυτός αντιδράει και καταλήγεις σε διατροφικό ξέσπασμα και μετά σε τύψεις. Καταλαβαίνεις πιστεύω πως όταν μιλάς για πρόκληση εμετού και αυτοτιμώρηση, το θέμα ξεφεύγει... Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και να τον προσέχεις.

    Είσαι στην καλύτερη ηλικία για να αποκτήσεις καλές συνήθειες. Εγώ θα σου έλεγα να μην πας σε κανένα "άκρο" ούτε με διατροφή ούτε με γυμναστική. Βρες οποιαδήποτε μορφή άσκησης σου αρέσει και σε ευχαριστεί εσένα και βρες χρόνο να την κάνεις. Θα το ζητάς μόνη σου μετά και πρωτίστως θα νιώθεις καλά και κατ επέκταση θα δείχνεις και καλά. Βασικές ασκήσεις με βάρος σώματος, λίγα βάρη (όχι υπερβολές), κάποιας μορφής αερόβιο για να κινείσαι και να εκτονώνεσαι... Θες ποικιλία στο φαγητό σου και θες να βάλεις βάσεις για μια καλή και υγιή ζωή. Μην τιμωρείς τον εαυτό σου και μην μπαίνεις στη λούμπα της δίαιτας και της στέρησης.

    Πολύ φιλικά όλα αυτά και με αγάπη γιατί έχω περάσει και εγώ και οι περισσότερες από τέτοιες φάσεις και πραγματικά είναι κρίμα.

  12. #12
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Δεν είναι λογικά όλα αυτά....

    Άσε τα vegeterian άνοιξε ένα ημερολόγιο. Πεπειραμενα μέλη όπως η Καρδούλα θα σε βοηθήσουν με τον στόχο σου.

    Άσε τα ψυχολογικά. Φάε κανονικά (και σε αυτή την ηλικία και η πάστα που και που κανονική είναι ) κανε τη γυμναστική σου και βγες βόλτες. Άσε τα έφαγα δεν έπρεπε κλπ .

    ##και οπωσδήποτε ενημέρωσε τους γονείς σου. Πρέπει να είναι ενήμεροι

  13. #13
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Θα μιλησω ωμα και δεν θελω να πειραχτεις αλλα να το δεις ως εναυσμα για περισσοτερη ενημερωση.
    Στην ηλικια σου δεν εχεις την κριτικη ικανοτητα για να αποφασισεις εσυ, να στερηθεις ενα τοσο βασικο κομματι της διατροφης οσο ειναι το κρεας.

    Ξαναβαλτο στο διατροφολογιο σου και οταν μετα απο καμια δεκαρια χρονια εχεις αποφασισει κατι τετοιο καντο αλλα να προσεχεις γιατι εγκυμονουν κινδυνοι απο μια τετοια αποφαση.

    Για ολα τα υπολοιπα, υπαρχουν ικανοτεροι απο μενα ανθρωποι να σε βοηθησουν εδω μεσα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Είσαι 15 χρονών κοπελίτσα μ ύψος 1.62 και 50 κιλά. Δεν θέλεις δίαιτα ίσα ίσα θέλεις μια διατροφή που να σου δίνει θρεπτικά συστατικά και να σε βοηθάει στην ανάπτυξη. Στην Ηλικία σου και το γλυκό σου θα φάς και τη χαζομάρα σου θα κάνεις ναι μεν με μετρο αλλά θα τη κάνεις. Φαντάζομαι πως θέλις να χάσεις λίπος απο τη κοιλιά για να βγουν οι κοιλιακοί σου? Εγω θα σου πως πως άμα φάς σωστα και γυμναστεις εκει ειναι που θα βγουν. Τωρα για το κρεας δεν κατάλαβα αν ειναι ιδεολογικό ή απλα επειδη νομίζεις πως χωρίς αυτο θα χάσεις βάρος!
    Εισαι στη φάση που το σώμα σου ολοκληρώνεται σαν γυναικα (οι ορμονες σου) αν πας και το διαταράξεις με δίαιτες και δεν ξερω και εγω τι άλλο θα του κάνις ζημια και πίστεψε με θέλει κοπο μετα να επανέλθει.
    Μίλα στους γονείς σου για το φαγητό.
    Βάλτα κάτω και δες την αλήθεια, γιατι αμα εσυ βλέπεις τον ευατό σου παχύ πάμε σε διαταραχη.
    Το να φας πχ γλυκό πίτσα ή και δεν ξέρω και εγω τι άλλο ειναι μεσα στο παιχνίδι!!!! Σιγα μη παχυνες και πήγες και έκανες εμετό...μίλα σου λέμε ολα τα παιδια στους γονείς σου! Τωρα που ειναι αρχή!!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    New Member Monica Martini's Avatar
    Join Date
    22-05-17
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5

    Default

    Κοριτσάκι μου είπες μόνη σου ότι δεν αγαπάς καθόλου το σώμα σου, γι'αυτό και το κακομεταχειρίζεσαι είτε με χαμηλές θερμίδες είτε με υπερβολική γυμναστική. Έφαγες ένα κομμάτι τούρτα και θες να τιμωρήσεις τον εαυτό σου... αντί να το ευχαριστηθείς! Άγαπα τον εαυτό σου και το σώμα σου, είναι το μόνο που σου ανήκει και αν δεν το κάνεις εσύ, δεν θα το κάνει κανένας άλλος. Όσο κακομεταχειρίζεσαι η ίδια τον εαυτό σου, αυτή τη συμπεριφορά θα λαμβάνεις και από τον περίγυρό σου.
    Μίλα στους γονείς σου και ζήτα βοήθεια πριν να είναι αργά...

  16. #16

    Default

    Το προβλημα σου ειναι ψυχολογικο καλυτερα πηγενε να μιλισεις σε καποιον πριν να ειναι αργα.

  17. #17
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Έχω μία θεωρία που μπορεί να σου ταιριάζει:

    Ο άνθρωπος για να είναι χαρούμενος πρέπει πρωτίστως να τα έχει καλά με τον εαυτό του.

    Εκτός από το σώμα υπάρχει και η ψυχή. Πρέπει να ευχαριστούμε και τα 2 αν θέλουμε να είμαστε καλά.

    Η ψυχή μας θέλει έρωτα, ανθρώπους να αγαπάμε και να μας αγαπούν και ένα υγιή σώμα. Το σώμα μας θέλει λίγο απ' όλα.

    Βρες την ισορροπία και θα είσαι ευτυχισμένη.

    Αν έσπασες τη δίαιτα μη φοβάσαι και να «σπάσει» ξανακολλάει αμέσως. Μη μαστιγώνεις τον εαυτό σου. Βρες τρόπο να το ισορροπήσεις πχ κάνοντας λίγο γυμναστική παραπάνω τις επόμενες μέρες.
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vegeterian Fitness
    By Νίκος75 in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-15, 19:05
  2. Μείωση Λίπους
    By sixpack in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 0
    Last Post: 03-01-13, 17:05
  3. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ VEGETERIAN?
    By minas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-07, 21:03
  4. μείωση λιπους
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-06, 06:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •