Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default Μείωση Λίπους & Αύξηση Δύναμης

    Καλησπέρα , είμαι νέος εδώ και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος. Είμαι 25 ετών ασχολούμε 7 μήνες με το κικ μποξ, έχω χάσει 35 κιλά και έχω αλλάξει άπειρα το σώμα μου.

    Πρόσφατα αποφάσισα να ξεκινήσω βάρη γιατί δεν έκανα σχεδόν καθόλου και έχω κολλήσει.

    προπόνηση κάνω 2 ώρες την ημέρα + πολύ ποδήλατο στο δρόμο.

    Είμαι 94 κιλά 1.86 ύψος και θέλω να κάψω λίπος ( έχω 19% ) και να δυναμόσω/γραμμώσω καθώς πιστεύω από όγκο είμαι καλά.

    Η διατροφή μου είναι περίπου βρώμη πρωί φρούτο ή αμύγδαλα μετά κοτόπουλο το μεσημέρι με σαλάτα αργότερα ρόφημα και μετά την προπόνηση ασπράδια ή γιαουρτάκια.

    Πρέπει να βάλω πολλά βάρη? θερμίδες? γενικώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά αλλά ήρθε η ώρα μου πιστεύω. (αύγουστο 2015 ήμουν 130 κιλά)

  2. #2

    Default

    Γειά σου φίλε νου κατά την ταπεινή μου γνώση που έχω επειδή είσαι πολύ ύψος ρε μεγαλε???????? το καλό με εσένα είναι ότι θα έχεις πολύ καλή γραμμωση γτ οι μυς είναι μεγάλοι για να δυναμωσεις θα σου πρότεινα στην προπόνηση να ανεβάσω ένταση και βάρη και για γραμμωση πολλές επαναλήψεις(το πολύ 18)αλλά οι επαναλήψεις θα είναι μέχρι εκεί που νιώθεις αυτό το κάψιμο και 5 σταλιά περίπου πρέπει να βάλεις περισσότερο κρέας κύριος μετά την προπόνηση για το αναβολικά παράθυρο ψάξε λίγο την διατροφή να την κάνεις λίγο καλύτερη με τα φαγητά που σου αρέσουν αυτά από εμένα καλo δρόμο φιλε

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Default

    5 σετακια *

    Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default

    Δε πολυκατάλαβα τι μου έγραψες αλλά ευχαριστώ φίλε! όσον αναφορά τις επαναλήψεις στο κάψιμο δεν είναι που πρέπει να ζοριστώ?

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Απο οτι καταλαβα τρως λιγο για αυτο εχεις κολλησει!Ας τα παρουμε απο την αρχη.Αρχικα διαβασε εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953 και εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828 .Αφου διαβασεις αυτα τοτε διαβασε και διατροφες αλλων παιδιων ωστε να καταφερεις να φτιαξεις μια διατροφη στα μετρα σου.Οταν την φτιαξεις την ποσταρεις εδω και τα εμπειρα μελη θα διορθωσουν τυχων λαθη! Για να χασεις δεν χρεαιζεται να κανεις πολλες επαναληψεις κατα την αποψη μου(8-12 ειναι μια χαρα για το πανω σωμα ισως στα ποδια θα μπορουσες να παιζεις και με 15αρες).Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι σωστη διατροφη (μετρημενες θερμιδες κλπ) + το αεροβιο.Τωρα ομως επειδη εισαι στο αρχικο σταδιο αν κανεις βαρη σωστα θα βαλεις και λιγους μυες!Καλη επιτυχια στον στοχο σου!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    28-05-17
    Posts
    42

    Default

    Panos798 τα διαβασα και σε ευχαριστώ! Πράγματι τρώω λίγο αλλά επειδή πρώτη φορά ασχολούμε τόσο σοβαρά με αυτό το θέμα και επειδή υπάρχει υπόλοιμα ειδικά στην κοιλιά απο την απώλεια κιλών δεν ξέρω που να επικεντρωθώ. άλλωστε κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός..Αν και δεν ζυγίζω τα φαγητά μου (δεν το έχω κάνει ποτέ ούτε ξέρω αν μπορώ) συνήθως είμαι γύρω στις 2000-2400 θερμίδες! άλλωστε αν δε κάνεις διατροφή δε χάνεις 35 κιλά.

    Αυτό που θέλω τώρα είναι να κάψω λίπος και βλέπω παντού να λένε 150 γρ φιλέτο κοτόπουλο ή τόσα ασπράδια ή τυρί κότατζ αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορρώ να ξεχωρίσω τι χρειάζεται και πότε.

    Στόχος μου είναι να έχω ένα δυνατό και γραμμωμένο και πάνω από όλα υγειές σώμα και μετά όλα τα άλλα.( εννοώ πως δεν πάω ούτε για αγώνες ούτε για υπερβολικά πράγματα)

    θέλει πολύ κόπο και προσπάθεια και κούραση το κατανοώ!! Οι απορίες μου είναι άπειρες αλλά δεν έκανα βάρη όλους αυτούς τους μήνες και μάλλον ήταν λάθος μου!! τώρα που άρχισα βάρη όμως ας πούμε μπάρα 25 κιλά 3χ10 για δικέφαλα είναι καλά ή είναι πολλά?!? η ακριβής διατροφή είναι τόσο απαραίτητη (εννοώ να πώ 125 γ γαλοπούλα με νούμερα?)



    ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΧΟΝΤΡΙΚΑ:

    παιδια μη με μαλώσετε δεν έχω βγάλει μεζούρες κλπ να αδυνατήσω ήθελα! χοντρικά σε νορμαλποσότητες φυσικά μια μέρα προπόνησης τρώω:

    Γ1 ένα ποτήρι γάλα άπαχο με λίγη βρώμη
    Γ2 2 φρούτο, φυσικός χυμός ανάμεικτος
    Γ3 σαλάτα μαρούλι με το φαγητό μου ( στήθος κοτόπουλο με ρύζι συνήθως)
    Γ4 τόστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα και κανα πράσινο τσαι
    Γ5 Γιαουρτάκι 0% και μπανάνα(βραδυνό)

    πολύ χοντρικά είναι λίγα? και τι αλλαγές χωράνε? ευχαριστώ.


    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ κικ μποξ 2 ωρες +ποδηλατο
    προσθέτω 30 λεπτά αναερόβιο 2-3 φορες την εβδομάδα, είναι καλα?
    Last edited by nakopol; 28-05-17 at 16:07.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΜΕΙΩΣΗ ΛΙΠΟΥΣ + ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΩΝ??
    By fafas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-06, 06:55
  2. Διατροφή Για Μείωση Λίπους Χωρίς Απώλεια Δύναμης
    By Hulk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-05, 22:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •