Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Τραυματισμός & Αερόβια Άσκηση

    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα τα φώτα σας διότι έχω ένα πρόβλημα... Τον Μάρτιο είχα σοβαροτατο τροχαίο ατύχημα με αποτελέσματα ολική εξαρθρωση γονατου, ράγισμα ισχιου και σπάσιμο κοτυλης (σε γόνατο και κοτυλη λαμες). Ο γιατρός μου είπε πως ΆΜΕΣΑ πρέπει να μπω σε διαδικασία απώλειας κιλων λόγω γονατου.
    Για την ιστορία είμαι 1.62 και πλέον 93 κιλά (όταν μπήκα στο νοσοκομείο ειμουν 105 έχασα δεκαπέντε κιλά μέσα αλλά πήρα 3 μόλις βγήκα).
    Η ερώτηση μου είναι η εξής:Από θέμα άσκησης τι στο καλό κάνω; Τώρα περπαταω σιγά σιγά και λέω να πάω γυμναστήριο για τα χέρια τουλάχιστον και κολύμβηση.
    Στην φάση που βρίσκομαι, τα συμπληρωματα θα βοηθήσουν ή δώρο αδωρο; Εννοείται με διατροφή ??

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλημέρα

    Πρωτίστως πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα σωστής και ισοροπημένης υποθερμιδικής διατροφής. Μπορείς είτε να το φτιάξεις μόνη σου, κάνοντας μια έρευνα και μαθαίνοντας, είτε να απεθυνθείς σε διατροφολόγο (θα σου πρότεινα το δεύτερο).
    Από εκεί και πέρα πρέπει να βρείς μια αερόβια άσκηση η οποία να μην επιβαρύνει τον τραυματισμό σου και παράλληλα να την απολαμβάνεις. Δοκίμασε στατικό ποδήλατο.
    Τα συμπληρώματα σε αυτή τη φάση θα είναι πεταμένα λεφτά.
    Καλη επιτυχία!

  3. #3
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλησπέρα και περαστικά! Ελπίζω σύντομα δυνατή. Να σε ρωτήσω κάτι μετά το νοσοκομείο ακολούθησαν κάποιες φυσιοθεραπείες ? Επίσης μέχρι τώρα τί έτρωγες? Η διατροφή σου πρέπει να είναι στην αρχή καλή ωστ να βοηθήσει και στην επούλωση.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Επίσης βάλε τη λέξη απελπισία απο το μυαλό σου!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Καλημέρα

    Πρωτίστως πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα σωστής και ισοροπημένης υποθερμιδικής διατροφής. Μπορείς είτε να το φτιάξεις μόνη σου, κάνοντας μια έρευνα και μαθαίνοντας, είτε να απεθυνθείς σε διατροφολόγο (θα σου πρότεινα το δεύτερο).
    Από εκεί και πέρα πρέπει να βρείς μια αερόβια άσκηση η οποία να μην επιβαρύνει τον τραυματισμό σου και παράλληλα να την απολαμβάνεις. Δοκίμασε στατικό ποδήλατο.
    Τα συμπληρώματα σε αυτή τη φάση θα είναι πεταμένα λεφτά.
    Καλη επιτυχία!
    Σε ευχαριστώ πολύ! Το ποδήλατο ακόμη το φοβάμαι λίγο η αλήθεια είναι γιατί όλοι οι τραυματισμοί είναι στο ίδιο πόδι και δεν μπορώ να φέρω πολύ ψηλά το γόνατο γιατί με χτυπάει στο ισχιο... Θα το δοκιμάσω όμως

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Καλησπέρα και περαστικά! Ελπίζω σύντομα δυνατή. Να σε ρωτήσω κάτι μετά το νοσοκομείο ακολούθησαν κάποιες φυσιοθεραπείες ? Επίσης μέχρι τώρα τί έτρωγες? Η διατροφή σου πρέπει να είναι στην αρχή καλή ωστ να βοηθήσει και στην επούλωση.
    Ναι κάνω φησικοθεραπειες και θα συνεχίσω για πολύ καιρό ακόμα! Εκεί κάνω λίγες ασκήσεις αλλά καθαρά για τα προβλήματα μου τύπου ποδοκνημικη με λάστιχο, λίγα καθίσματα για το ισχιο αλλά ότι κάνω είναι κυρίως ξαπλωμενη. Από διατροφή επειδή έκανα 4 χειρουργεία μετά δεν Έτρωγα λόγω αναισθησιας για 3-4 μέρες, μετά δεν ετρωγα για μου εφερναν μόνο φίλε πουρέ και δεν την παλευα οπότε με έβαλαν σε όρο και γενικά η διατροφή μου εντός νοσοκομείου ήταν άθλια γιαυτό και μόλις βγήκα πήρα 3 κιλά, έβγαλα λίγο το άχτι μου
    Αλλά τώρα κάνω πιο ισορροπημένη διατροφή,κυρίως με σπιτικό φαγητό και όχι μεγάλες ποσότητες γιατί έχει κλείσει το στομάχι μου αρκετά.
    Την Τετάρτη έχω και ραντεβού με διατροφολογο, θα δούμε τι θα πει.

    *ΥΠ: Το απελπισία ήταν clickbait

    Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ταχεία ανάρρωση σου εύχομαι και δύναμη για να επιτύχεις τους στόχους σου.
    Πρέπει να είσαι αποφασισμένη για τις επικείμενες αλλαγές, να πιστέψεις στον εαυτό σου και να πεισμώσεις, ώστε οι όποιες διατροφικές ατασθαλίες να εξαλειφθούν.
    Εφόσον είσαι στη διαδικασία ανάρρωσης, θα πρέπει να ρωτήσεις τους θεράποντες ιατρούς σου ποιο είδος άθλησης ενδείκνυνται στην περίπτωσή σου.
    Η κολύμβηση φαίνεται ιδανική, αν σου δώσουν το οκ οι ιατροί !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nintendo Wii Και Αερόβια Άσκηση
    By xrnk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 14-01-17, 23:46
  2. ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ
    By dimi1988 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-14, 17:06
  3. Αεροβια Ασκηση
    By Unlimited_22 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 21-02-12, 19:19
  4. Αερόβια Άσκηση
    By alexgi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-11, 14:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •