Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-05-17
    Posts
    2

    Default Καλημέρα Νέο Μέλος :)

    Καλώς σας βρήκα!!

    Είμαι 23 χρονών, ύψος 1,58 και 90 κιλά.
    Ξέρω πως χρειάζεται να χάσω αρκετά κιλά, αλλά αυτό που θέλω περισσότερο είναι να αποκτήσω έναν νέο τρόπο ζωής. Δεν με ενδιαφέρει απλά η ζυγαριά. Ο στόχος μου είναι η σωστή διατροφή και η άσκηση να γίνει το κομμάτι του εαυτού μου.
    Θέλω να ασχοληθώ με το fitness, και θα ήθελα να μου πείτε αν βρίσκομαι σε σωστό δρόμο, αν το κάνω σωστά ή λάθος.
    σχεδόν ένα μήνα έχω ξεκινήσει 6 μερες την ευδομάδα προπόνηση περίπου 2 ώρες την ημέρα.
    1 ώρα αερόβια, και 1 ώρα όργανα για κοιλιακούς και κυκλική προπόνηση με βάρη (στηθος-πλάτη-πόδια).

    Απο διατροφή ένα παράδειγμα μιας ημέρας:

    7.30 - φρεσκος χυμος απο 3 πορτοκαλια, 1 φετα μαυρο ψωμι του τοστ 1 βραστο αυγό
    10.00- 1 μηλο
    12.30- 220γρ. φιλετο κοτοπουλο και μαρουλοσαλατα (1 κουτ. ελαιολαδο, μαρούλι, αγγούρι), 1 φετα μαυρο ψωμι
    4.30-5.00- 1 γιαουρτι
    9.30-10.00- 1 ομελετα με 2 αυγα μαρουλοσαλατα.
    + περιπου 2 λιτρα νερο.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να λαμβάνω κάποια βοηθητικά ίσως.

    όλες οι απαντήσεις / σχόλια θα είναι μεγάλη βοήθεια για εμένα!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited by Iana; 31-05-17 at 10:19.

  2. #2

    Default

    Καλώς όρισες στο forum.

    12 ώρες γυμναστική την εβδομάδα είναι υπερβολή. Θα σου πρότεινα να κάνεις 6 μέρες εναλλάξ αερόβιο και βάρη με μια μέρα ξεκούραση στο τέλος, π. χ. Δ-Τ-Π βάρη, Τ-Π-Σ αερόβιο και Κυριακή ξεκούραση. Όσον αφορά τη διατροφή μου φαίνεται πως τρως πολύ λίγο, αλλά περίμενε να σε συμβουλέψει καλύτερα κάποιος πιο έμπειρος. Συμπληρώματα σε αυτή τη φάση ως αρχάρια δεν χρειάζεσαι.

    Καλές προπονήσεις!
    Νους υγιης εν σωματι φουσκωτο

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς ορισες!
    Μέχρι τώρα τι ετρωγες; Γιατι για να φτασεις τα 90 κιλα σιγουρα θα ηταν και απο λάθος διατροφή. Μην ξεκινας ετσι αποτομα και κυρίως λάθος.
    Μέτρα πρώτα θερμιδες, ζυγιζε το φαγητο σου, ξεκινα συντηρητικα και στην πορεια θα κοβεις.
    Γυμναστική μην το παρακανεις, 6 φορες ουτε εγώ δεν κανω. 4 φορες βαρη και 4 φορες αεροβια για αρχη ειναι καλα. Μεχρι 45 λεπτα ειναι οκ.
    Κατσε να διαβασεις τα αρθρα του φορουμ, εχει ενα κουμπακι πανω πανω που σε οδηγει εκει, περιηγησου να δεις πολυ υλικο για το πως μπορεις να φτιαξεις τη διατροφη σου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-05-17
    Posts
    2

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Με βοηθάτε πολύ! Η αλήθεια Καρδούλα είναι οτι πήρα πολύ απότομα αυτα τα επιπλέον κιλά, απο ένα άσχημο γεγονός και βρήκα παρηγοριά στα γλυκά κυρίως, πρίν τα πάρω έκανα πάνω κάτω την διατροφή που περιέγραψα πριν.
    Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω την προσπάθειά μου! Να προσθέσω οτι κάνω 8ωρες καθηστική εργασιά σε γραφείο καθε μέρα οπότε πέρα απο το γυμναστήριο κινούμαι πραγματικά ελάχιστα!
    Λαμβάνω περίπου 1200 θερμίδες την ημέρα, και προσέχω να ζυγίζω το φαγητό μου, δέν έχω πεινάσει μέχρι τώρα με την διατροφή, ούτε είχα κάποια λιγούρα. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας πάντως!
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις, γράφτηκα εδώ μιας και δεν έχω κάποιον γνωστό να ασχολείται με αυτό και θεώρησα πως εδω ειναι το κατάλληλο μέρος!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλημέρα - Νέο Μέλος
    By Body388 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 26-10-15, 04:38
  2. Καλημέρα - Νέο Μέλος
    By bill_1 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 07-10-15, 14:56
  3. Καλημέρα - Νέο Μέλος
    By BODY PRO in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-14, 23:28
  4. Νέο Μέλος - Καλημέρα!
    By geodiak111 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 25-08-14, 02:24
  5. Καλημέρα!Νέο μέλος!
    By med_geo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-09, 20:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •