Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-06-17
    Posts
    1

    Default Διατροφή και Γυμναστήριο.

    Γεια σας,ονομάζομαι Παύλος είμαι 23. Θα ήθελα καποιες συμβουλές από πιο έμπειρα άτομα όσον αφορά το γυμναστήριο. Αρχικά για να σας βοηθήσω υπήρξα 150 κιλά. Με βοήθεια απο διατροφολόγο καταφερα να χάσω μεχρι στιγμής 43 κιλά. Είμαι 1.82, 22 χρονών και μυική μάζα 76.4 κιλά. Η διατροφολόγος μου είπε να ξεκινήσω γυμναστήριο έτσι ώστε να μην κρεμάσει το δέρμα μου και έτσι πήγα έκανα μια βδομάδα γενικές ασκήσεις και όργανα που μου είπε ο γυμναστής. Και μου έβγαλε ενα πρόγραμμα το οποίο είναι

    Προθέρμανση: Διάδρομο 20 λεπτα,ποδήλατο 10,κάμψεις κορμού 3χ20,ραχιαιοι 3χ15,ροκανίσματα 3χ20,μεσσαιοι 3χ20

    1 μερα στήθος και δικέφαλα : οριζοντιος παγκος 3χ15,επικλινης παγκος 3χ15,πεγκ ντεκ 3χ15 αλτηρες ορθος εναλλαξ 3χ10, αλτηρες επικλινη εναλλαξ 3χ10, Gross over 3χ10.
    2 μερα πλάτη και τρικέφαλα : γαλλικες αλτηρα 3χ10, εκτασεις 3χ 10, Gross Over 3x10
    3 μερα ώμοι και πόδια : προτασεις ωμων 3χ10,εκτασεις ωμων 3χ10 πιεσεις ωμων 3χ10 ολικες ωμων 3χ10 Leg Press 3x20 Leg extension 3x20 Leg Curls 3x15

    όταν ξεκίνησα το πρόγραμμα όλα μια χαρα πήγαινα κάθε μέρα και έκατσα μονο την κυριακή για ξεκούραση. Την δευτερη βδομαδα ξαναπήγα , αλλα παρατήρησα οτι εκεί που έκανα κοιλιακούς δεν μπορούσα να σηκωθώ πάνω και ήταν σαν να μην είχα δύναμη και ένιωθα εξαντλημένος. Θα ήθελα να μου πείτε πόσες φορές την βδομάδα στην περίπτωση μου θα ήταν καλό να πηγαίνω γυμναστήριο και με τα βάρη και τα μηχανήματα επίσεις στα πόσα κιλά θα ταν καλό να παίζω,δεδομενου ότι ο στόχος μου σιγα σιγα είναι να φτιάξψ ένα ωραίο σωμα ,ουτε πολυ γραμμωμένο ούτε πολυ ογκώδες κάπου στην μεση.ευχαριστώ πολύ :)

  2. #2
    New Member
    Join Date
    27-05-17
    Posts
    42

    Default

    Το 77 ειναι δεικτης μυικης μαζας οχι μυικη μαζα..μην τρελενεσαι... για τα αλλα θα σε βοηθησουν παλια μελη

  3. #3
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Το πιο σημαντικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η διατροφή σου.
    Η έλλειψη ενέργειας πιθανότατα έχει σχέση με τη διατροφή και τους υδατάνθρακες που λαμβάνεις.

    Τα κιλά στις ασκήσεις θα τα βρεις μόνος σου, αν θες τώρα στην αρχή κράτα ένα ημερολόγιο όπου θα τα καταγράφεις.

    Επίσης αφού έχει θέματα με την ενέργεια μην δοκιμάζεις τις αντοχές σου χωρίς κάποια βοήθεια από πίσω πχ στις πιέσεις στήθους στον πάγκο μην ζαλιστείς και πέσουν τα βάρη πάνω σου.

    Καλή συνέχεια και μπράβο για την προσπάθεια σου μέχρι τώρα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ απορώ γιατι η διατροφολόγος περίμενε να χάσεις πρώτα όλα αυτά τα κιλά και μετά να σου προτείνει να ξεκινήσεις γυμναστήριο.. Μεγάλο λάθος!
    Αυτό έπρεπε να γίνει παράλληλα.
    Το λάθος σου ειναι πως πηγαίνεις για προπόνηση κάθε μέρα, λογικό να κλατάρεις. 4 φορές την εβδομάδα είναι υπερ αρκετά για έναν αρχάριο. Επίσης ο διαχωρισμός που κάνεις ειναι ο κλασικός που δίνουν σε όλα τα γυμναστήρια , που βάζουν τα πόδια μαζί με τους ώμους. Στην ενότητα των άρθρων θα δεις ενδεικτικους διαχωρισμους, για παράδειγμα στήθος δικέφαλα, ώμοι τρικέφαλα, πόδια , πλάτη όπου θα κανεις αντίστοιχα Δευτέρα, Τρίτη, Πέμπτη Παρασκευή.
    Αερόβιες 5-6 φορές από 45 λεπτά μετά τα βάρη. Κοιλιακοί και ραχιαίοι όχι κάθε φορά, μέχρι 2 είναι οκ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυμναστήριο και Διατροφή
    By BigMall in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-15, 00:33
  2. Νέα Στο Γυμναστήριο - Η Διατροφή Μου
    By Didi26 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 09-02-12, 21:49
  3. Ερωτησεις για το γυμναστηριο και την διατροφη μου
    By Μιλτος in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-11, 17:23
  4. Διατροφη απο γυμναστηριο
    By mmannollass in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-07, 00:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •