Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Ασκήσεις με βάρη στο σπίτι.

    Γεια σας, θα σας πω λίγα πράγματα για εμένα για να έχετε μια εικόνα και θα χαρώ πολύ για τις συμβουλές σας.
    Είμαι 22 ετών και πριν 6 μήνες αποφάσισα να ασχοληθώ με των εαυτό μου. Από πάντα ήμουν παχύσαρκος και αν και είχα χάσει 2 φορές 10 κιλά (μια στο γυμνάσιο και μια στον στρατό) κατάφερα και τα ξαναπηρα. Τα περισσότερα κιλά που έχω φτάσει είναι 95. Ξεκίνησα να χάνω κιλά πριν από 6 μήνες και μέσα σε έναν μήνα είχα χάσει 15 κιλά και μετά με πολύ αργό ρυθμο συνέχιζα να χάνω και μέχρι τώρα έχω χάσει συνολικά 25 κιλά. Είμαι σε χωριό και δεν μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο αλλά έχω κάτι βαρακια και κάνω επισης πολλές ασκήσεις που δεν περιέχουν βάρη.
    Λοιπόν οι ασκησεις που κάνω ειναι:

    Κάμψεις δικεφάλων : 8 σετ 25 επαν. (Στο κάθε χέρι χωριστα. 12 κιλά.)
    Push ups : 5 σετ 10~12 επαν.
    Έλξεις : 5 σετ 5 επαν.
    Σανίδα : 1 με 2 λεπτά
    Κοιλιακούς : 4 σετ 50 επαν.

    Και διάφορα άλλα.
    Επίσης την άλλη εβδομάδα πρώτα ο Θεός θα πάρω και ένα πολυοργανο και θέλω να μου προτείνετε ασκήσεις πόσα σετ να κάνω επανάληψης και άλλα τέτοια.
    Αν έκατσες και το διάβασες όλο αυτό είσαι μεγάλη ψυχή και σε ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Φίλε μου άγνωστε, αν θέλεις την άποψη μου μην πάρεις πολυόργανο!
    Εκτός αν πάρεις ένα των 1500+ ευρώ. Τα φθηνότερα έχουν άβολες κινήσεις και δεν "πιάνουν" καλά.
    Αντ' αυτού εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις τα εξής:
    1)Έναν πάγκο με ορθοστάτες και/η ένα μονόζυγο-δίζυγο
    2) Μια ζώνη για πρόσθετα βάρη
    3) Μιά απλή μπάρα 28mm και 100-150 κιλά βάρη(για αρχή)

    Έτσι μπορείς να κάνεις τα παρακάτω:
    1. Πιέσεις πάγκου με μπάρα
    2. Άρσεις νεκρού σημείου(άρσεις θανάτου)
    3. Καθίσματα
    4. Έλξεις στο μονόζυγο με πρόσθετο βάρος
    5. Βυθίσεις στο δίζυγο με πρόσθετο βάρος

    Αυτές είναι ασκήσεις απίστευτα ανώτερες από αυτές που θα σου προσφέρει το πολυόργανο και δεν ξεφεύγει και το κόστος!
    Ελπίζω να βοήθησα!
    Καλη επιτυχία!!

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε μου. Βασικά το πολυοργανο αν είναι πολυοργανο για δεν ξέρω τι είναι αυτά και πως τα λένε, θα μου το φερει ο γαμπρός μου να το κρατήσω και από ότι μου έχει πει το είχε αγοράσει 1300 ευρώ και έχει πάρα πολλά πράγματα επάνω. Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και θα κάνω τις ασκήσεις που μου είπες.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ωραία, όταν το λάβεις, πες μου αν θέλεις το μοντέλο, ώστε να το δω και να έχω μια άποψη, για να σου πω 1-2 πραγματάκια...

  5. #5

    Default

    Αααα και κάτι ακόμα. Λόγο το ότι έχω χάσει αρκετά κιλά σε σύντομο χρονικό διάστημα (25) έχει χαλαρώσει το δέρμα στην κοιλιά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω λίπος και φαίνεται μόνο όταν κάθομαι κάπως άσχημα. Πιστεύεις πως μπορεί να μαζέψει;
    Δεν με πειράζει να μην φαίνονται οι κοιλιακοί μου ή να μην έχω τέλεια γράμμωση, απλά να μην είναι τόσο χαλαρό ειδικά όταν κάθομαι.
    Ευχαριστώ και πάλι.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ασφαλώς και το δέρμα σου θα επανέλθει. Είναι ένα ζωντανό όργανο του οργανισμού σου, κι όπως όλα τα όργανα είναι ευπροσάρμοστο. Απλώς παίρνει αρκετό καιρό
    Ο μόνος τρόπος να ΜΗΝ επανέλθει είναι να παίρνεις και να χάνεις κιλά συνέχεια.
    Με σωστή διατροφή και προπόνηση(κυριώς προπόνηση δύναμής, αλλά και αερόβια), φτάσε στο βάρος που θέλεις, μείνε εκεί και σε 1 χρόνο πάνω-κάτω θα επανέλθει και το δέρμα.
    Να είσαι δυνατός κι όταν σου έρχεται να τα παρατήσεις, να θυμάσαι για ποιούς λόγους το ξεκίνησες όλο αυτό! Συγχαρητήρια για όσα έχεις πετύχει, είσαι δυνατός χαρακτήρας!

  7. #7

    Default

    Σε ευχαριστώ φίλε για το κουράγιο που μου δίνεις. Και μου έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό να τα παρατήσω και αυτό κάνω όπως λες θυμάμαι τους λόγους που ξεκίνησα. Να είσαι πάντοτε καλά και προπάντων υγιείς.

  8. #8

    Default

    Άργησα λίγο αλλά το πήρα τελικά...
    Λοιπόν αυτό είναι το μοντέλο:

    Axxon Fiteness Power Station 5000

    Αν μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος να μου βγάλει ένα πρόγραμμα θα το εκτιμούσα πολύ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Στο Σπίτι
    By kvemperor in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-16, 11:52
  2. Ασκήσεις Στο Σπίτι..Help
    By vaggeliskw in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-14, 21:06
  3. Ασκήσεις Με Βάρη Και Πρόγραμμα Γυμναστικής Στο Σπίτι
    By Stathis12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 23-01-12, 20:28
  4. Ασκήσεις Με Βάρη Στο Σπίτι.
    By ellas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 06-07-10, 21:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •