Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-06-17
    Posts
    2

    Question Καθοδήγηση Για Κάψιμο Λίπους & Γράμμωση

    Γεια σας, θα ήθελα την βοήθεια σας και την καθοδήγηση σας για να πετύχω γράμμωση και χάσιμο λίπους .Είμαι 21 χρονών (φοιτητής) έχω ύψος 1.78 και ζυγίζω 80 κιλά.Έχω κάνει αθλητισμό στο Γυμνάσιο και Λύκειο και είχα ένα αρκετά καλό σώμα σφιγμένο και χωρίς περιττά κιλά αλλά στην συνέχεια από 3η Λυκείου και μετά σταμάτησα κάνοντας σπάνια γυμναστική (γυμναστήριο) για λίγο καιρό κάθε φορά και έτσι φτάνουμε στο σήμερα όπου έχω αρκετό λίπος στην κοιλιακή χώρα και περιφερικά (ψωμάκια) και θα ήθελα οδηγίες για να τα χάσω ώστε να μπορέσω να γραμμώσω και εκεί γιατί ξέρω ότι στα άλλα μέρη του σώματος είναι πιο ''εύκολο'' αλλά εκεί θέλει πιο ειδική μεταχείριση.Κάνω 3 βδομάδες γυμναστήριο και προσέχω την διατροφή μου όσο μπορώ αλλά επειδή θέλω να το πάρω περισσότερο στα σοβαρά θα ήθελα οδηγίες πιο συγκεκριμένες, πράγματα σε σχέση με τη διατροφή (ώρες κατανάλωσης,φαγητά(εύκολα) κτλπ) αλλά και με το γυμναστήριο δηλαδή κάποιο πρόγραμμα ίσως, πόση ώρα να κάνω αερόβια (όχι τα ομαδικά ελλειπτικό διάδρομο κτλπ) και ότι άλλο με βοηθήσει να πετύχω τον στόχο μου που είναι η γράμμωση.

    Υ.Γ Σαν σωματότυπος δεν είμαι ογκώδης κανονικός θα έλεγα

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2

    Default

    Καλώς όρισες.

    Με λίγο ψάξιμο στο forum θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι. Τοπική απώλεια λίπους δεν υπάρχει. Για να σου πούμε τι διατροφή πρέπει να κάνεις καλό θα ήταν να στείλεις καμια φωτό από το σώμα σου. Βγάλε ένα σωστό meal plan, όχι ό,τι έφτιαξε η μαμά για μεσημεριανό. Από γυμναστική αφού είσαι αρχάριος κάνε full body 5-6 πολυαρθρικές ασκήσεις (π.χ. squat, deadlift, πιέσεις πάγκου, πιέσεις ώμων, έλξεις στο μονόζυγο, κωπηλατική τροχαλίας) με 3 σετ των 8-12 επαναλήψεων η καθεμία. Προσπάθησε να ανεβάζεις κιλά σε κάθε προπόνηση. Ζήτα από κάποιον έμπειρο να σου δείξει σωστή τεχνική ή ακόμα καλύτερα μπες στο κανάλι του alan thrall στο youtube και δες τα αντίστοιχα video. Μην επικεντρωθείς υπερβολικά σε λεπτομέρειες προς το παρόν. Το Google είναι ο καλύτερος φίλος σου.


    ?Καλές προπονήσεις!
    Νους υγιης εν σωματι φουσκωτο

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-06-17
    Posts
    2

    Default

    Okay σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Η αλήθεια είναι πως είμαι μόνος μου οπότε εγώ καθορίζω τι θα φάω για αυτό θα ήθελα πιο συγκεκριμένη διατροφή πού να μπορώ να τηρήσω.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To google, δεν είναι ο καλύτερος φίλος σου, ειδικά σε αυτό το θέμα!

    Καταρχήν μπράβο που πήρες την απόφαση να ασχοληθείς και πάλι με το σώμα σου. Αν δεις στο πανω μερος της σελίδας, έχει ενα κουμπί που γράφει ΑΡΘΡΑ. Εκει υπαρχουν κατατοπιστικα πανω στο πως μπορεις να ξεκινησεις, πως να βάλεις τα θεμέλια για σωστή διατροφή. Συγκεκριμένο πλάνο δεν θα σου δώσει κανείς, όμως διαβάζοντας και βλέποντας και διατροφές άλλων παιδιών στο φορουμ θα μπορέσεις να κανεις ενα πλάνο και μετά να το ποστάρεις εδώ να σε βοηθήσουμε να το διορθώσεις!
    Δες και σε αυτό το ποστ μου εδώ έχω λινκ από άρθρα που θα σε βοηθήσουν.
    Last edited by Kardoula; 13-06-17 at 19:22.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γράμμωση & Κάψιμο Λίπους
    By David199 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-16, 14:41
  2. Aπώλεια Λίπους - Καθοδήγηση
    By A_pap_21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-15, 15:16
  3. ερωτηση για καψιμο περιττου λιπους- γραμμωση
    By Andrewsss in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-15, 09:31
  4. Κάψιμο Λίπους
    By mikrosPalestis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-15, 16:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •