Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Θα ήθελα λίγο βοήθεια

    Είναι 29 χρόνον έχω ύψος 1.74 και είμαι 106.8 κιλά.. ξεκίνησα γυμναστήριο εδώ και 3 εβδομάδες και είμαι 104.5 . Το πρόγραμμα μ είναι 25 λεπτά διάδρομο ταχύτητα 8 και μετά ασκήσεις -βαρη κυκλική γυμναστική... πάω 5 ημέρες την εβδομάδα.. το ερώτημα μ είναι πως μπορώ να κάνω περισσότερες καύσεις?? Και αν θα βοηθούσε να πάρω κάτι σαν λυποδιαλητες .. Ευχαριστώ εκ προτέρων

  2. #2
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλωσορισες. Απο διατροφη τι κανεις?
    Καλο θα ηταν να κανεις πρωτα βαρη και μετα αεροβιο ωστε να μη μπαινεις για βαρη κουρασμενος.
    Οι λιποδιαλυτες σου ειναι τελειως αχρηστοι.
    Μεσα στο φορουμ θα βρεις απειρα πραγματακια για διατροφη και βαρη.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  3. #3

    Default

    Καλημερα ..Τρώω όσο μπορώ λαχανικά, κοτόπουλο,καστανά ζυμαρικά Και από φρούτα μόνο μπανάνες γιατί εδώ στην Γερμανία έχουν μια περίεργη γεύση:) νομίζεις είναι δλδ καλύτερα να το κάνω αντίθετα?Γιατί το έκανα μια φορά και με έκραξε ο γυμναστής...

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ίσως να θέλει να το κάνεις έτσι για να κάνεις ζέσταμα πριν τα βάρη.

    Θερμίδες μετράς καθόλου;
    Πριν πόσες έτρωγες και τώρα πόσες θα τρως για να χάσεις βάρος;

  5. #5

    Default

    Καλημέρα πριν δεν ξέρω πόσες έτρωγα...αλλα έτρωγα ???? τώρα κοιτάω να μην ξεπερνάω της 1600 νομίζω ότι είναι εντάξει σε αυτό το όριο..

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλά πές στον γυμναστη. (Συγνώμη αλλά νευριάζω) καλύτερα ειναι πρωτα να δίνεις ενέργεια στα βάρη και μετα το αερόβιο σου.
    Επίσης μετρας καθόλου θερμίδες? Και γενικά ποσότητες των γευμάτων σου?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7

    Default

    Ναι της μετράω της μερίδες μου .. χρησιμοποιώ φλιτζάνι τσαγιού.. Και κοιτάω να μην υπερβαίνω της 1600 θερμίδες πιστεύω ότι είναι οκ σε αυτό το όριο

  8. #8
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Φίλε μου, είσαι άντρας, 100 κιλά κι ενώ κάνεις συστηματικά βάρη και αερόβιο, τρέφεσαι με λιγότερες από 1600 θερμίδες; Θα καταστρέψεις το μεταβολισμό σου έτσι. Με ενα αξιόπιστο tdee calculator, βρες πόσες θερμίδες καταναλώνεις την ημέρα και βάλε ένα έλλειμα 200 θερμίδες για αρχή.
    Φαντάσου πως εγώ είμαι 1.72, 82 κιλά με περίπου 18% λίπος(είμαι powerlifter, όχι bodybuilder) και δεν πέφτω ποτέ κάτω από 3500 θερμίδες την ημέρα.
    Ασφαλώς δε σου λέω να φτάσεις σε τέτοιο νούμερο, αλλά σίγουρα πρέπει να τρως γύρω στις 2000, αλλιώς θα κολλήσεις πολύ γρήγορα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Για να σου είπε ο γυμναστής σου να κάνεις αερόβια πρώτα, κάποιο λόγο θα είχε. Μπες στην κατηγορία Συμβουλές για Νέους κι εκεί δες το θέμα Πλήρης οδηγός προπόνησης για αρχάριους, και θα σου λυθούν πολλές απορίες φίλε. Μη βιάζεσαι, ήδη έκανες το πρώτο βήμα.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by Kantinas View Post
    Καλημέρα πριν δεν ξέρω πόσες έτρωγα...αλλα έτρωγα ???? τώρα κοιτάω να μην ξεπερνάω της 1600 νομίζω ότι είναι εντάξει σε αυτό το όριο..
    Όπως ειπώθηκε 1.600 θερμίδες για 104 κιλά και 5 φορές τη βδομάδα γυμναστική είναι πάρα πολύ χαμηλά.

    Μπορείς να δοκιμάσεις να βρεις τις θερμίδες συντήρησης σου και να μειώσεις 200 - 300 θερμίδες από εκεί.
    Από τι στιγμή που θα τρως λιγότερο από πριν και θα κάνεις και τη γυμναστική σου θα ξεκινήσεις να βλέπεις διαφορά.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Kantinas View Post
    Ναι της μετράω της μερίδες μου .. χρησιμοποιώ φλιτζάνι τσαγιού.. Και κοιτάω να μην υπερβαίνω της 1600 θερμίδες πιστεύω ότι είναι οκ σε αυτό το όριο

    Mε φλυτζάνια και κουτάλια δεν γίνεται σωστή δουλειά.
    Ξεκίνα με περισσότερες θερμίδες, αυτό θα σου δώσει το περιθώριο στην πορεία να μειώσεις. Φρόντισε μέσω δραστηριότητας να καις θερμίδες. Αερόβια σε παχύσαρκα άτομα πολλές φορές προτείνεται να κάνουν πριν τα βάρη, αλλά αν θες τη γνώμη μου κράτα την μετά τα βάρη. Θες να χτίσεις μυς, όσο χάνεις λιπος να υπάρχει κάτι από κάτω αλλιώς θα κρεμάσει το δέρμα σου κατι που δεν θες.

    Αγόρασε μια ζυγαριά κουζίνας, μέτρα το φαγητό σου σε γραμμάρια, μέτρα πόσες θερμίδες τρως , ξεκινα πιο συντηρητικά ας πούμε στις 1900 θερμίδες (και παλι λίγες λέω αλλα αν εχεις συνηθισει να τρως λιγο δεν θα βοηθησει να ανεβασες αποτομα) και φτιαξε ενα σωστο διαιτολογιο με βάση τα άρθρα που θα βρεις στις ενότητες του φόρουμ.

  12. #12

    Default

    Δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό αυτο..θα κάνω της αλλαγές που μ πρότεινες σε ευχαριστώ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Στο Στρατό. Λίγο Βοήθεια!
    By Minotauros in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 17-07-12, 00:32
  2. Λίγο βοήθεια με μια αγορά...
    By psilos2000 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 22-06-06, 23:37
  3. Λίγο βοήθεια?
    By provlhma in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-04, 23:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •