Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλό είναι να μην ειρωνεύεσαι άτομα που μπαίνουν στον κόπο να σε βοηθήσουν. Το ποιος ειναι εριστικός φάνηκε αγαπητή Πηνελόπη!

  2. #32

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Καλο ειναι να βοηθαμε στους τομεις που μας ζητειται να βοηθησουμε και μεχρι εκει.
    Εγω σας ευχαριστω και τους δυο για τις συμβουλες που μου δωσατε και αυτες θα κρατησω.
    Καλο σας βραδυ!

  3. #33
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Πηνελόπη, με πολύ καλή διάθεση απέναντί σου, θα σου πω πως όντως ήσουν εύθικτη.
    Από την αρχή της κουβέντας σου είπα ξεκάθαρα πως ο μόνος λόγος που δεν κρίνω τη χορτοφαγία που εφαρμόζεις, είναι διότι το κάνεις για ηθικούς λόγους.
    Από την άλλη δεν γίνεται να βρίσκεις εριστικό όταν κάποιος σου λέει απλώς το αυτονόητο. Ο οργανισμός σου είναι οργανισμός παμφάγου και μόνο ως τέτοιος μπορεί να λειτουργήσει στο 100%.
    Όπως ξαναέγραψα, το πεπτικό σου σύστημα είναι πεπτικό σύστημα σαρκοφάγου. Επίσης στο στόμα έχεις 2 δόντια που λέγονται κυνόδοντες και δεν είναι διακοσμητικοί.
    Όσο για την απώλεια λίπους που θέλεις(επαναλαμβάνω με πολύ καλή διάθεση), κοίταξε και πάλι τη φύση. Ποιά ζώα είναι lean muscular and strong και ποιά slow and fat?
    Εγώ απλά θα αναφέρω μερικά σαρκοφάγα και μερικά φυτοφάγα ζώα.
    Σαρκοφάγα: Λιοντάρι, τίγρης, γατόπαρδος, λύκος.(Όλα εξελίχτηκαν σε δυνατά, γρήγορα και χωρίς λίπος ζώα)
    Φυτοφάγα: Ελέφαντας, αγελάδα, πρόβατο...

    Όσο μη ισορροπημένο θα ήταν κάποιος να τρώει μόνο κρέας, το ίδιο είναι κάποιος να καταναλώνει αποκλειστικά φυτικά προιόντα.
    Γνωρίζω πως δεν προκειταί να αλλάξει η στάση ζωής σου και ούτε φυσικά αποσκοπώ σε κάτι τέτοιο.

    Όσον αφορά στο Bodybuilding και αν κάποιος γιατρός θα το συνιστούσε, η απάντηση είναι σαφώς ναι. Το bodybuilding είναι στην ουσία μυική ενδυνάμωση σε συνδυασμό με σωστή-στοχευμένη- διατροφή. Απλώς οι περισσότεροι γιατροί, επειδή δεν έχουν καμμία σχέση με το θέμα, μόλις ακούνε Bodybuilding σκεφτονται "αναβολικά", όπως και ο περισσότερος κόσμος. Φαντάζομαι σε 20 χρόνια θα είναι καλύτερα τα πραγματα.

    Επειδή έχω έναν ξάδερφο βίγκαν, γνωρίζω από πρώτο χέρι πως είστε κάπως εύθικτοι, ακόμα και στην παραμικρή υποψία κρίσης της διατροφής σας. Είναι όμως απλώς μια ακόμη διατροφή, δεν μπορείται να την αντιλαμβάνεστε ως το holy grail της διατροφής, ούτε φυσικά να περιμένετε να την εκλάβουν έτσι οι υπόλοιποι.
    Όπως το βλέπω εγώ, στο φόρουμ μπαίνουμε για να ενημερώνουμε, να διορθωνουμε ο ένας τον άλλο κι ακόμα και για να διαφωνούμε εποικοδομητικά. Αυτό δεν σημαίνει πως το φόρουμ "δεν δέχεται", η δεν αποδέχεται κάποιον. Με τον ίδιο τρόπο θα απευθυνόμουν και σε κάποιον που κάνει κέτο ή οποιαδήποτε άλλη μη ισορροπημένη διατροφή.

    Θεωρώ λοιπόν πως αδίκησες την καρδούλα με τα λεγόμενά σου, αν και πιστεύω πως δεν το έκανες επί σκοπού.
    Σου εύχομαι ειλικρινά και ολόψυχα καλή επιτυχία στους στόχους σου
    Last edited by Vass17; 10-06-17 at 09:03.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Σε Όλους!
    By Φωτουλα in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 07-06-14, 17:18
  2. Καλησπερα σε ολους
    By Enanthanator in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-07, 01:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •