Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default Καλησπερα σε ολους!

    Καλησπερα και καλως να με δεχτειτε στην παρεα σας. Ονομαζομαι Πηνελοπη και ειμαι 20 χρονων. Το υψος μου ειναι 1,68 και ειμαι 64,5 κιλα. Με βαση μια λιπομετρηση στη ζυγαρια μου (οσο μπορει να τις εμπιστευεται κανεις) το λιπος μου ειναι στο 24.7% , η μυικη μαζα 37% , το νερο 52% και τα κοκκαλα 7%. Απο το Μαρτιο του 2017 εχω αρχισει να ασχολουμαι συστηματικα με τη γυμναστικη και ειμαι αυστηρα χορτοφαγος. Τρωω καθημερινα 1.500 θερμιδες και υπολογιζω τα macros μου μεσω του myfitnesspal. Οι υδατανθρακες μου ειναι υψηλοι λογω αυστηρης χορτοφαγιας,γυρω στα 200γρ καθημερινα, η πρωτεινη προσπαθω να αγγιζει τα 100 γρ και τα λιπη τα 45γρ (αβοκαντο,φυστικοβουτυρο,ταχινι,προιοντα σογιας).Οταν ξεκινησα γυμναστικη ημουν 62.5 κιλα. Το προγραμμα μου περιλαμβανει 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβιο και 3 φορες body weight ασκησεις,ασκησεις με βαρακια 2.5 κιλα και μπαρα βαρους 15 κιλων. Και σας ρωταω εγω τωρα:
    1.Εφοσον τα ποσοστα λιπους/μυων στο σωμα μου εχουν μεινει ιδια αλλα ζυγιζω και 2 κιλα περισσοτερα, γιατι βλεπω διαφορα στο σωμα μου; Συγκεκριμενα, οι δικεφαλοι, οι ανω κοιλιακοι και οι τετρακεφαλοι μου φαινονται πιο καθαρα, διατηρωντας ενα ποσοστο λιπους αρκετα υψηλοτερο απο αυτο που θελω (γυρω στο 19-20% στοχευω) στο σωμα μου. Τι συμβαινει στο σωμα μου;!
    Αν αντεξει καποιος να το διαβασει ολο αυτο και θελησει να μου απαντησει,θα προχωρησω και στις επομενες ερωτησεις μου για να μη σας κουραζω!
    Ευχαριστω εκ των προτερων και καλως σας βρηκα.
    Πηνελοπη

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλησπέρα Πηνελόπη

    Πρώτον, γιατί είσαι χορτοφάγος; Αν το κάνεις ιδεολογικά το δέχομαι, αλλά αν το κάνεις για λόγους υγείας είναι λάθος. Το σώμα μας ομοιάζει περισσότερο με των σαρκοφάγων ζώων, παρά με των φυτοφάγων(κυριώς το πεπτικό σύστημα). Εν ολίγοις χρειάζεσαι και το κρέας και τα φυτικά προιόντα.
    Δεύτερον, απόφυγε τη μακροχρόνια κατανάλωση προιόντων σόγιας. Έχει αποδείχτει πως επηρεάζει το ορμονικό σύστημα.

    Στα της προπόνησης: Προσπάθησε σε κάθε προπόνηση να ανεβάζεις τα κιλά που σηκώνεις. Αν κάνεις Bodyweight(που είναι φοβερή μέθοδος), πρέπει να φτάσει σε ένα επίπεδο που να κάνεις:
    10 σωστές κάμψεις(push ups). 2 δευτερόλεπτα κατέβασμα, 2 ανέβασμα. Ομαλά κι ελεγχόμενα.
    20 Καθίσματα(bodyweight squats). Όσο πιο βαθειά μπορείς. Αργα κι ελεγχόμενα.
    4 έλξεις στο μονόζυγο(pull ups ή chin ups)
    Aν φτάσεις εκεί, έχεις τη βάση για να κάνει μια αποδοτική γυμναστική. Σαφώς θέλει χρόνο και θέληση, δε γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη.

    Στην ερώτησή σου: Πήρες 2 κιλά, γι αυτό φαίνεσαι καλύτερη! Πολύ καλύτερος φαίνεται κάποιος με πχ 15% λίπος στα 80 κιλά, παρά στο ίδιο ποσοστό στα 70 κιλά.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  3. #3

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Vass17 Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Ειμαι ηθικα χορτοφαγος εδω και 6 χρονια και χαιρω ακρας υγειας,οποτε δε θα θελα να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα μ αυτο!
    Οσα προτεινες περιλαμβανονται στο προγραμμα,δηλαδη,μεταξυ αλλων κανω: 40 bodyweight squat (+20 sumo squats + 40 με μπαρα) , 10 push ups και προσπαθω αρκετα με τις ελξεις στο μονοζυγο.
    Οσον αφορα το βαρος, τη ζυγαρια την εχω βγαλει απ τη ζωη μου επειδη αγχωνομουν με την αυξηση των κιλων. Απ τη στιγμη ομως που δεν ειναι ουτε λιπος,ουτε μυικη μαζα, τι ειναι αυτα τα 2 κιλα; κατακρατησεις δε νομιζω να ειναι γιατι εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που εμφανιστηκαν στη ζυγαρια! Αντι να ζυγιζομαι,μετραω με μεζουρα 7 σημεια του σωματος μου καθε εβδομαδα.
    Ας προχωρησω στη δευτερη ερωτηση:
    2.Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να ενσωματωσω στο προγραμμα που ακολουθω ωστε να με βοηθησει με την απωλεια λιπους; Δεν εννοω απο συμπληρωματα (παιρνω ηδη πρωτεινη) εννοω αν εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη.
    3. Ειμαι ηδη "ανοιχτη" πανω λογω ενασχολησης με πολο και πολεμικες τεχνες. Σ αυτους τους τρεις μηνες που κανω βαρη, εχω παρατηρησει οτι εχω "ανοιξει" κι αλλο χωρις ομως αυτο να συνοδευεται και απο μεγαλη απωλεια λιπους στα χερια. Οπως επισης και στα χερια μου, επειδη ειχα απο πριν σχετικα καλους δικεφαλους λογω των αθληματων, τωρα με την ασκηση εχουν μεγαλωσει. Παρολα αυτα τα χερια μου δε φαινονται "leaner".Κανω κατι λαθος;
    Last edited by Pinelopi20; 09-06-17 at 18:09.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Πηνελόπη στο φόρουμ.
    Από τη στιγμή που ξεκίνησες τη γυμναστική, αυτό ήταν ένα νέο ερέθισμα για το σώμα σου. Το σώμα αντιδρά γρήγορα με το να ανεβάσει μυικό ιστό αλλά παράλληλα να έχει και περισσότερη κατακράτηση. Μην μένεις εκεί, αλλά στην εικόνα που βλέπεις στον καθρέφτη.
    Λόγω του ότι είσαι χορτοφάγος, είναι δύσκολο να περιορίσεις τον υδατάνθρακα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ρυθμισεις εσύ αν θες στην πορεία να χάσεις λίπος. 1500 θερμίδες είναι σχετικά ούτε πολλές ούτε λίγες για τα στατιστικά σου, αλλά αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η αναλογία των μακροθρεπτικών. Σταδιακά να μειώνεις υδατάνθρακες και να ανεβάζεις πρωτεινη και λίπος.
    Επίσης θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις αερόβιες, 2-3 φορές δεν φτάνουν αν στόχος είναι η μείωση σωματικού λίπους. Σταδιακά ανέβαζε και τα κιλά στις προπονήσεις, ώστε να είσαι σιγουρη πως θα ανεβάσεις μυικό ιστό.
    Ενα συμπλήρωμα πρωτεινης θα σου φανεί χρήσιμο μιας και δεν τρως κρέας.

  5. #5

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Καρδουλα σ ευχαριστω για το χρονο σου.
    Προσπαθω πολυ να περιορισω τους υδατανθρακες αλλα φτανω το πολυ μεχρι 170. Αν εχετε καποιο τροπο να μου προτεινετε (στα πλαισια της βιγκαν διατροφης) θα χαρω πολυ να τον ακουσω.Εχω 2 ερωτησεις σχετικα με οσα μου εγραψες:
    1.Οσον αφορα τα macros, πως πιστευεις οτι θα πρεπε να ναι ωστε να πετυχω μια καλη σταδιακη απωλεια λίπους; (εννοω σε gr)
    2.Πιστευεις οτι πρεπει να περιορισω κι αλλο τις θερμιδες μου;
    3. Ποσες μερες cardio και ποσες βαρη θα επρεπε να κανω και με τι διαρκεια;
    Σ ευχαριστω πολυ!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το βασικό πρόβλημα ενος χορτοφάγου είναι οτι δεν μπορεί να περιορίσει τους υδατάνθρακες, αυτό είναι αλήθεια. Μπορείς να χρησιμοποιείς λαχανικά που έχουν λιγότερους υδατάνθρακες όπως είναι σπανάκι, αγγούρι, μπρόκολο, πιπεριά, μανιτάρια. Δεν ξέρω αν τρως γαλακτοκομικά, αβγά, αν ναι μαζί με ένα ρόφημα πρωτεινης θα σε βοηθήσουν να ανεβάσεις την πρωτεινη σου, αλλιώς ναι υπάρχει πρόβλημα..
    Δεν χρειαζεται να μειώσεις θερμιδες αλλα να αλλάξεις την αναλογία των μακροθρεπτικών.
    Αερόβια δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένες οδηγίες, αλλά αν μέχρι τώρα κανεις 2-3 φορές τότε σίγουρα ανεβασε τες σε 4-5 των 40-45 λεπτών ίσως καποια απο αυτη να ειναι 20-25 λεπτη διαλειμματικής μορφής.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ωραία, σε καλό επίπεδο είναι η προπόνησή σου. Είδα βαρακια 2.5 κιλά και τρόμαξα
    Τα κιλά που πήρες είναι καί μυικός ιστός και υγρά και λίπος, οπότε αφού ανέβηκαν όλα, παρέμειναν στο ίδιο ποσοστό.
    Προπονητικά: για να βοηθηθείς στις έλξεις κάνε κωπηλατική με τη μπάρα και για να βοηθηθείς για τις κάμψεις κάνε floor presses με τη μπάρα. Αν μπορείς ανέβασε και τα κιλά σταδιακά.
    Απώλεια λίπους: Αερόβιες και liss και hiit. Πρόσεχε μην το παρακάνεις μόνο.
    Για τη διατροφή τώρα, κατέβασε τον υδατάνθρακα και αναπλήρωσε θερμίδες με κάποιο φυτικό συμπλήρωμα πρωτείνης και με φυτικά λίπη. Θα επιμείνω επίσης, όχι υπερβολή στη σόγια.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τη σόγια γιατί να την αποφεύγουν οι γυναίκες;!
    Οκ στους άντρες το καταλαβαίνω, αλλά εμείς δεν έχουμε θέμα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Η σόγια διαταράσσει το ορμονικό περιβάλλον, όχι μόνο των ανδρών, αλλά και των γυναικών. Με ένα πολύ πρόχειρο search:
    https://www.globalhealingcenter.com/...ces-soy-women/
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χωρίς παρεξήγηση με γρήγορα search δεν πείθομαι.
    Η δόση κάνει το δηλητήριο. Για νορμάλ μερίδες λίγες φορές την εβδομάδα δεν θα αλλάξει κανένα ορμονικό, μην τρελαθούμε τώρα.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα, no worries
    Δεν είπα κομμένη η σόγια, είπα όχι υπερβολή.
    Είναι αποδεδειγμένο σε πάμπολλες μελέτες πως η σόγια επηρεάζει την ορμονική ισορροπία, κυρίως στους άνδρες αλλά και στις γυναίκες.
    Μπορεί οποιοσδήποτε να βρει τα αποτελέσματα των πειραμάτων από σεβαστούς ερευνητικούς οργανισμούς με ένα απλό googlάρισμα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το ψάξει περαιτέρω, μπορώ να προτείνω και βιβλιογραφία.
    Η σόγια δεν είναι καλή επιλογή, ξεκάθαρα.
    Θα μου πείτε τότε γιατί δεν την "banάρουν" οι διεθνείς οργανισμοί υγείας. Για τον ιδιο λόγο που δεν απογορέυουν και την βλαβερή για το ορμονικό σύστημα ζάχαρη. Δημιουργούν συναλλαγές τρισεκατομμυρίων δολλαρίων κάθε χρόνο, as simple as that...
    Last edited by Vass17; 09-06-17 at 21:22.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πόσο υπερβολή να κάνει μια γυναίκα; Εκτός αν μιλάμε να τρώει σόγια όλη μέρα κάθε μέρα..
    Συμφωνώ ούτε κι εγώ είμαι υπερ της (υπερ) κατανάλωσης αλλά υπάρχει τέτοια κινδυνολογία στο διαδίκτυο που στο τέλος θα πρέπει να μπούμε σε μια γυάλα και να τρεφόμαστε με ορό (και δεν εννοώ γάλακτος).

  13. #13
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    1 φορά την εβδομάδα σόγια, για παράδειγμα δε θα βλάψει κανέναν.
    Το ζήτημα είναι πως πολλοί την θεωρούν "υγιεινό" τρόφιμο και, ναι, κάνουν υπερβολές.
    Έχεις απόλυτο δίκιο πως στο διαδίκτυο μπορείς να διαβάσεις ότι βλακεία θέλεις.
    Για να είναι λοιπόν αξιόπιστο κάτι πρέπει να πληροί κάποιες προυποθέσεις. Να είναι δημοσιευμένο από αξιόπιστη πήγη και να έχει γίνει επιστημονικά αποδεκτή μελέτη. Πως είναι η επιστημονικά αποδεκτή μελέτη; Ως εξής: Πήρα 20 άτομα ίδιου προφίλ και για δέκα εβδομάδες στα 10 έδινα σόγια και στα άλλα 10 όχι. Έπειτα από τις δέκα εβδομάδες τα άτομα που λάμβαναν σόγια παρουσίασαν τις εξής αλλάγες σε σχέσεις με όσους δεν λάμβαναν. Οπότε η σόγια φέρνει αυτό το αποτέλεσμα. Οτιδήποτε τέτοιας μορφής μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο.
    Μην παραβλέπουμε εξάλλου το γεγονός πως τη δεκαετία του 70 ο μέσος άνδρας είχε 900ng/dl τεστοστερόνη, ενώ σήμερα λίγο πάνω από 400. Κραυγαλέα διαφορά. Επίσης τα ξενοοιστρογόνα σε γυναίκες και άνδρες είναι πολύ υψηλότερα σε σχέση με προηγούμενες δεκαετίες.
    Τι μπορεί να ευθύνεται; Πιθανότατα η κατακόρυφη αύξηση στην κατανάλωση ζάχαρης, σόγιας, μονοακόρεστων(κυρίως ω6) λιπαρών κι επεξεργασμένων τροφών.
    Όταν μιλάμε για τα αποτελέσματα μιας τροφής(πχ της σόγιας) στον οργανισμό, δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο τι κάνει βραχυπρόθεσμα, αλλά και σε βάθος ετών.
    Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάθε άλλο παρά κουραστικός.
    Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Άρα λοιπόν, ως άμυνα εμείς τι κάνουμε; Το λιγότερο που μπορούμε είναι να περιορίσουμε την κατανάλωση. Όπως είπα, η δόση κάνει το δηλητήριο.
    Δυστυχώς ότι τροφη και να σκεφτείς, έχουν παρέμβει. Άρα ή έχουμε το δικό μας χωράφι και κοτέτσι ή απλώς προσπαθούμε να τρώμε λιγο απ όλα ώστε να έχουμε τις λιγότερες συνέπειες.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Όσοι έχουν τη δυνατότητα για δικό τους χωράφι και κοτέτσι είναι πολύ τυχεροί.
    Από εκεί και πέρα είναι ακριβώς όπως το λες. 2 παραμέτρους έχουμε για να βελτιώσουμε τη διατροφή μας. Την εφαρμογή του "μέτρον άριστον" και την όσο γίνεται βαθύτερη ενημέρωση.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  16. #16

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Την καταναλωση που κανω τη λες και υπερκαταναλωση.
    Το συμπληρωμα πρωτεινης που παιρνω ειναι soy isolate 90%.
    Στο σημειο αυτο να επαναλαβω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος, ειμαι βιγκαν ---> οχι αυγα, οχι γαλα, οχι ψαρια, οχι τυρια, οχι κρεας
    Αν δεν την παρω απο τα οσπρια (με τους καταλληλους συνδυασμους) απο που θα την παρω βρε παιδια;! Απ τη σογια. Αντε να φαω και μανιταρια και μπροκολο, που τρωω συχνα, αλλα θα πρεπει να φαω 2 κιλα.
    Αν δε φαω γιαουρτι/γαλα (σογιας) και τοφου και αν δεν παρω το συμπληρωμα της πρωτεινης, το πολυ να φτασω τα 50 γρ πρωτεινης τη μερα.
    Αναγκαστικα λοιπον η σογια ειναι καθε μερα και ολη μερα στη διατροφη μου. Φροντιζω να μην ειμαι μεταλλαγμενη,παιρνω πιστοποιημενα βιολογικα προιοντα non GMO.
    Οταν φτιαχνω φακες και μπορω να την αποφυγω,θα φαω 2 φορες τη μερα φακορυζο, αλλα δε γινεται να τρως καθε μερα...
    Επισης (σαφως) δεν ενδιαφερομαι να ασχοληθω με το bodybuilding, αλλα με το fitness.

    Οσον αφορα τις μετρησεις μου, επειδη τα θεωρω λιγο χαλια τα νουμερα, που με συμβουλευετε να φτασω?
    Last edited by Pinelopi20; 09-06-17 at 22:43.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Από τη στιγμή που είναι επιλογή σου θα συμβιβαστείς με το γεγονός πως η λαμβάνουσα πρωτεινη θα είναι αποκλειστικά φυτικής προέλευσης. Για να παίρνεις πλήρη μορφή πρωτεινη πρεπει να κανεις συνδιασμούς, άρα εκ των πραγματων ξεφευγεις και σε θερμιδες και σε υδατανθρακα. Μιλάμε για αποκλεισμό βασικών ομάδων τροφών. Κατα τη γνώμη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο για γενική υγεία, αλλά απο τη στιγμή που το εχεις επιλέξει πρεπει να πορευτεις με τα θετικα του αλλα και τα αρνητικά του. Εισαι και μικρό κορίτσι, 20 χρονών!
    Last edited by Kardoula; 09-06-17 at 22:45.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δεν θα σου πω να διακόψεις τη χορτοφαγία, δίοτι μου είπες πως είναι ηθικολογικό ζήτημα, οπότε απόλυτα σεβαστό.
    Θα ξαναπώ όμως πως είναι ζωτικής σημασίας το να μειώσει κατα πολύ τη σόγια. Θα σου δώσω μερικές επιλογές.
    1. Ξηροι καρποι.(πολή καλή πηγη πρωτείνης και λιπαρών, αλλά προσεχτικά διότι είναι πολύ συμπαγείς θερμιδικά)
    2. Κινόα
    3. Όσπρια μαζί με ρύζι(πλήρης πρωτείνη)
    4. Συμπληρωμα πρωτείνη αρακα-pea protein powder-(ακριβούτσικο, αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα πλήρωνα πολύ ευχαρίστως το κόστος, προκειμένου να μειώσω τη σόγια).
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  19. #19

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Vass17 Ολα αυτα περιλαμβανονται στη διατροφη μου,εκτος απο την πρωτεινη αρακα που την εβγαλα απ τη διατροφη μου γιατι απλα δεν αντεχα με τιποτα τη γευση. Τελειωσα τη μονοκιλη συσκευασια και ειπα οτι δε θα ξαναπιω ποτε! :p

    Θα σας παραθεσω μια τυπικη ημερα μου για να δειτε που κινουμαι:
    Πρωινο
    2 φετες ψωμι κρις κρις high protein με 1 κ.σ φυστικοβουτυρο

    Δεκατιανο
    20 γρ, αμυγδαλα

    Μεσημεριανο
    350 γρ φακες με μιση κουπα καστανο ρυζι

    Post workout smoothie
    1 κ.σ κακαο, 1 κουπα γαλα σογιας, 1 μικρη μπανανα και 20 γρ. Pulsin Soy Isolate 90%

    Bραδινο
    350 γρ γιαουρτι με 1 μπανανα

  20. #20
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αν είχες δοκιμάσει τη σκόνη BCAA που παίρνω, δε θα τομούσες να πεις τίποτα για την πρωτείνη αρακά
    Μπορείς να αναμιγνυείς την πρωτείνη αρακά με κακάο. Εννοείται σκέτο κακάο, όχι σοκολάτα η χέμο κλπ.
    Έτσι θα γίνει πολύ πιο υποφερτή.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γαλακτοκομικα ειπες πως δεν τρως, το γιαουρτι πως και το εχεις;

  22. #22

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    σογιας εννοω παντα, απλα για να μην επαναλαμβανομαι!

  23. #23

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Αν είχες δοκιμάσει τη σκόνη BCAA που παίρνω, δε θα τομούσες να πεις τίποτα για την πρωτείνη αρακά
    Μπορείς να αναμιγνυείς την πρωτείνη αρακά με κακάο. Εννοείται σκέτο κακάο, όχι σοκολάτα η χέμο κλπ.
    Έτσι θα γίνει πολύ πιο υποφερτή.
    Ολα τα χα δοκιμασει, κλαιγοντας την κατεβαζα! απαπα..

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Απο 14χρ πάντως ενα κοριτσι να εχει εξορισει απο τη διατροφη του βασικες ομαδες τροφων οπως γαλακτοκομικα, κρεας, ψαρι δεν ειναι οτι καλυτερο για τη γενικη υγεια του. Αυτο θα το δεις και στην πορεία. Προσωπικη επιλογή μεν, αλλα θα δεχτεις και τα αρνητικα που θα βγουν στο μέλλον.

  25. #25

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Η υγεια μου ειναι στα υψη, σιδηρος, φερριτινη,B12, ασβεστιο, μαγνησιο, καλιο, χοληστερινη, θυροειδης ελεγχονται συστηματικα καθε 6 μηνες.Και οι γιατροι/διατροφολογοι ακομα κι αν δεν ειναι βιγκαν,το μονο που μου λενε ειναι να συνεχισω ο,τι κανω. Μεχρι 16 χρονων ακολουθουσα προγραμμα με διαιτολογο για να μαθω να τρωω κι απο κει και περα μονη μου. Σας ευχαριστω για την προειδοποιηση,αλλα εχω λαβει τα μετρα μου!

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Υπάρχει γιατρος που να ενθαρρύνει ενα κορίτσι 14 χρονών να κάνει μια διατροφή που θα αποκλείει ολόκληρες βασικές διατροφικές ομάδες;! Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω.
    Απο τη στιγμή που έχεις λάβει τα μέτρα σου , μπράβο σου, άρα έχεις και λύσεις στα θέματα που προκύπτουν. Αν το σώμα σου δεν μπορεί να χάσει λίπος, αν δεν βρίσκεις λύσεις όμως για να ρυθμίσεις τα μακροθρεπτικά σου, τότε ρώτα τους διατροφολόγους και τους γιατρούς που σε ενθαρρύνουν από ανήλικη να ακολουθείς έναν τέτοιο τρόπο διατροφής.
    Σέβομαι την επιλογή σου, συνέχισε ότι κάνεις και εύχομαι κάθε επιτυχία στον στόχο σου. Αλλα επειδή μας διαβάζουν και άλλα παιδιά της ηλικίας σου πρέπει να το επισημάνω πως τέτοιες διατροφικές επιλογές δεν ωφελούν τη γενική υγεία.

  27. #27

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Υπαρχει γιατρος που να ενθαρρυνει την ενασχοληση με το bodybuilding?

  28. #28

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    Επισης υπαρχουν κοριτσακια 14 χρονων που ασχολουνται με το bodybuilding,διαβαζουν το φορουμ,βλεπουν εμενα την "μη υγιη" και θα με λαβουν και ως παραδειγμα;
    Και μια τελευταια ερωτηση.Το φορουμ σας δε δεχεται τους βιγκαν; Γιατι εγω δεν μπηκα να κρινω το ποσο κρεας τρωει ο καθενας σας, παρα να σας συμβουλευτω σε πολυ πολυ συγκεκριμενα θεματα, αλλα διακρινω μια εχθρικη αντιμετωπιση απεναντι μου. Αν δε δεχεστε βιγκαν, να το αναρτησετε εγγραφως στους ορους της ομαδας και θα αποχωρησω αμεσα. Το να προσπαθησετε να με πεισετε οτι θα παθω τα παντα,οταν ολη μου η οικογενεια ειναι χορτοφαγοι και στα 65 τρεχουν μαραθωνιους με καρδια 20 χρονων,συγγνωμη αλλα με αφηνει παγερα αδιαφορη.

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πηνελόπη επειδή εχω τα διπλασια χρόνια από σενα κοριτσακι μου, θα σου πω το εξης - Καλό ειναι να μην γινεσαι τοσο επιθετικη και εύθικτη. Το οτι εχεις γαλουχηθεί με εναν συγκεκριμένο τρόπο διατροφής, είναι σεβαστό και μπράβο σου και συνέχισε οπως σου ειπα. Αλλα να δεχεσαι και την αλλη πλευρα. Στο κατω κατω αυτο που έγραψα ειναι μια γενική αλήθεια. Πως να το κανουμε δηλαδη;! Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε; Δεν προσπαθω να σε πεισω για τιποτα , θα ηταν πολύ αστείο να το έκανα..
    Χαλάρωσε λίγο γιατί βλεπω εισαι πολύ στην τσίτα και όπως σου ειπα ρώτησε τον διατροφολόγο σου να σε καθοδηγήσει καθως και τον γιατρο σου. Και δεν το λέω ειρωνικα, το λεω γιατι αυτο ειναι το καλυτερο.

    Οσο για την ενασχοληση με το bodybuiding, προτεινω να μαθεις τι ακριβως ειναι και μετα θα καταλαβεις αν ειναι καλο καποιος να γυμνάζεται.
    Last edited by Kardoula; 10-06-17 at 01:01.

  30. #30

    Join Date
    09-06-17
    Posts
    12

    Default

    1."Αν το σώμα σου δεν μπορεί να χάσει λίπος, αν δεν βρίσκεις λύσεις όμως για να ρυθμίσεις τα μακροθρεπτικά σου, τότε ρώτα τους διατροφολόγους και τους γιατρούς που σε ενθαρρύνουν από ανήλικη να ακολουθείς έναν τέτοιο τρόπο διατροφής. "
    2.''Θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω"
    3." Αλλα επειδή μας διαβάζουν και άλλα παιδιά της ηλικίας σου πρέπει να το επισημάνω πως τέτοιες διατροφικές επιλογές δεν ωφελούν τη γενική υγεία."
    Επειδη τυχαινει να σπουδαζω φιλολογια, μπορω ευκολα να αναγνωρισω το implied meaning του γραπτου λογου κι ετσι εξακολουθω να πιστευω οτι ηταν καπως εριστικη η απαντηση σας.
    Μπορει ομως να 'μαι οντως στην τσιτα απ τους πολλους υδατανθρακες...Ενεργεια ειναι αυτη. :)
    Last edited by Pinelopi20; 10-06-17 at 01:14.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Σε Όλους!
    By Φωτουλα in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 07-06-14, 18:18
  2. Καλησπερα σε ολους
    By Enanthanator in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-07, 02:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •