Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-06-17
    Posts
    1

    Default Πρόγραμμα Γράμμωσης - 15 Ετών

    Γεια σας. Είναι νέος στο forum και αποφάσισα να κάνω ένα account για να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω. Είμαι 15 χρονών και έχω ξεκινήσει γυμναστήριο έδω και ένα χρόνο κάνοντας προπόνηση για όγκο. Είμαι 1,83 και 74 κιλά. Εδώ και 6-7 μήνες κάνω προπόνηση με βάρη και μπορώ να πω πως έχω δυναμώσει αρκετά. Έχω βάλει αρκετό όγκο και έχω δει διαφορά. Θέλω να ξεκινήσω γράμμωση κυρίως στους κοιλιακούς το οποίο είναι ένα θέμα που απασχολέι αρκετά παιδιά στην ηλικία μου. Οι κοιλιακοί μου αχνοφαίνονται παρόλο που κάνω 1 χρόνο γυμναστήριο. Ισχύει ότι αν κάνω γράμμωση θα χάσω μυεις ή πρέπει να βάλω περισσότερο όγκο και μετά να ξεκινήσω γυμναστική γράμμωσης;

  2. #2
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by jimakos15 View Post
    Γεια σας. Είναι νέος στο forum και αποφάσισα να κάνω ένα account για να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω. Είμαι 15 χρονών και έχω ξεκινήσει γυμναστήριο έδω και ένα χρόνο κάνοντας προπόνηση για όγκο. Είμαι 1,83 και 74 κιλά. Εδώ και 6-7 μήνες κάνω προπόνηση με βάρη και μπορώ να πω πως έχω δυναμώσει αρκετά. Έχω βάλει αρκετό όγκο και έχω δει διαφορά. Θέλω να ξεκινήσω γράμμωση κυρίως στους κοιλιακούς το οποίο είναι ένα θέμα που απασχολέι αρκετά παιδιά στην ηλικία μου. Οι κοιλιακοί μου αχνοφαίνονται παρόλο που κάνω 1 χρόνο γυμναστήριο. Ισχύει ότι αν κάνω γράμμωση θα χάσω μυεις ή πρέπει να βάλω περισσότερο όγκο και μετά να ξεκινήσω γυμναστική γράμμωσης;
    Καλησπερα φιλε μου καλως μας βρηκες!!! Μια φωτογραφια θα μας βοηθουσε να καταλαβουμε καλυτερα το σωματικο σου επιπεδο αλλα ο γενικος κανονας ειναι πως αν δν εχεις κατι να γραμμωσεις τοτε τι γραμμωση να κανεις?;P ΟΙ Κιλιακοι σου αχνοφαινοντε η γιατι δεν εισαι σε αρκετα χαμηλο επιπεδο λιπους η γιατι δεν εχεις :P τι απο τα 2 υσχιει μονο με φωτογραφια θα ξερουμε οπως και το υπολοιπο σωμα...για να παρεις κι εσυ τις σωστες απαντησεις που θες....

  3. #3

    Default

    Καλώς όρισες και καλές προπονήσεις!

    Συμφωνώ με τον fitpal, ανέβασε φωτο για να σε βοηθήσουμε. Γενικά είναι προτιμότερο σε μικρή ηλικία (όπως είμαι και εγώ, είμαι 2 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα) να προσπαθείς να βάλεις όγκο γιατί σε βοηθά η τεστοστερόνη που είναι πολύ υψηλή στην εφηβεία. Θα σου πρότεινα επίσης να αρχίσεις να μετράς διάφορα μέρη του σώματός σου με μεζούρα (π.χ. χέρια, πόδια, στήθος, ώμους) και να κρατάς ένα αρχείο με το τι δείχνει η ζυγαριά για να ξέρεις αντικειμενικά αν βλέπεις πρόοδο. Το "έχω δυναμώσει αρκετά" και "αρκετό όγκο" δε λέει τίποτα, γιατί μπορεί να είναι και στο μυαλό σου. Καλό θα ήταν να μας γράψεις επίσης το τι τρως κάθε μέρα, καθώς και το πρόγραμμα που κάνεις στο γυμναστήριο, για να δούμε αν μπορούμε να βελτιώσουμε τίποτα.
    Νους υγιης εν σωματι φουσκωτο

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by jimakos15 View Post
    Γεια σας. Είναι νέος στο forum και αποφάσισα να κάνω ένα account για να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω. Είμαι 15 χρονών και έχω ξεκινήσει γυμναστήριο έδω και ένα χρόνο κάνοντας προπόνηση για όγκο. Είμαι 1,83 και 74 κιλά. Εδώ και 6-7 μήνες κάνω προπόνηση με βάρη και μπορώ να πω πως έχω δυναμώσει αρκετά. Έχω βάλει αρκετό όγκο και έχω δει διαφορά. Θέλω να ξεκινήσω γράμμωση κυρίως στους κοιλιακούς το οποίο είναι ένα θέμα που απασχολέι αρκετά παιδιά στην ηλικία μου. Οι κοιλιακοί μου αχνοφαίνονται παρόλο που κάνω 1 χρόνο γυμναστήριο. Ισχύει ότι αν κάνω γράμμωση θα χάσω μυεις ή πρέπει να βάλω περισσότερο όγκο και μετά να ξεκινήσω γυμναστική γράμμωσης;
    15 χρονών
    1,83 ύψος
    74 (!!!!) κιλά βάρος

    συγγνώμη αλλά μόνο αυτά που διαβάζω δεν μου φαίνεται καν λογικό να συζητάς για γράμμωση.

    Δεν έχεις καν ολοκληρώση την ανάπτυξη του σώματός σου, ούτε από άποψη ηλικίας ούτε από άποψη μυικής κατασκευής. Και ακόμα μόλις ξεκίνησες βάρη (6-7 μήνες είναι λιγότερο και από απλά η αρχή) και σκέφτεσαι γραμμώσεις?

    Γράμμωση ίσον υποθερμιδική διατροφή. Δηλαδή 15 χρονών, αδύνατος έφηβος (συγγνώμη που είμαι ειλικρινής αλλά αυτή είναι η αλήθεια και δεν είναι κακό να είσαι αδύνατος έφηβος, θα άλλαζα θέση μαζί σου χωρίς δεύτερη σκέψη) και σκέφτεσαι πως να στερήσεις από το σώμα σου χρήσιμα μακροθρεπτικά. Κατά την προσωπική μου γνώμη μέγα σφάλμα.

    Εδώ στο forum έχει άφθονους αθλητές του bodybuilding, πιστεύω ότι δε θα διαφωνήσουν με αυτά που θα σου γράψω (το ξεκαθαρίζω, δεν το βλέπω από την οπτική του bb γιατί δεν είμαι bodybuilder). Κινήσου ισοθερμιδικά τουλάχιστον (για να μην πω ελαφρά υπερθερμιδικά και με φάνε τα άλλα μέλη). Κοίτα μάθε ΑΨΟΓΑ τις ασκήσεις σου και βελτίωσε την τεχνική σου. Και χτίσε. Είναι η εποχή που θα χτίσεις και θα χτίσεις γρήγορα και ποιοτικά.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλως ορισες στο φόρουμ.
    15 χρονών με λίγους μήνες βάρη, ποσο όγκο να εχεις βάλει για να θες να τον γραμμώσεις;
    Καταλαβαίνω ολοι οι φιλοι σου θέλουν γραμμωμενους κοιλιακούς κλπ, αλλά δεν είναι έτσι. Το να γραμμωσεις σημαίνει δίαιτα, σημαινει αεροβιες πράγματα που για την ηλικία σου δεν πρέπει να γίνονται. Είσαι σε φαση που πρέπει μεν να ελεγχεις το βαρος σου αλλα να μην μπαινεις σε τετοιες ακροτητες.
    Συνέχισε να γυμνάζεσαι, τρωγε σωστα και κατσε ολο το χειμωνα να εστιασεις στον καθαρό ογκο και απο το επομενο καλοκαιρι εδώ είμαστε.

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Συμφωνω με τα παιδια παραπανο.15 χρονων δεν θα κανεις γραμμωση. Ισα ισα τωρα ειναι που πρεπει να φτιαξεις τις βασεις σου. Φαε οσο μπορεις καθαρα δηλ μαθε να τρως. Μαθε να γυμναζεσαι σωστα χωρις υπερβολες. Θα κανεις και τις χαζομαρες σου και οι γραμμωσεις θα ειναι εκει νανσε περιμενουν σε μεγαλυτερες ηλικιες. Μαθε διανασε απο το φορουμ
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 23-12-13, 21:10
  2. Προγραμμα γραμμωσης
    By nikos8 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-11, 19:10
  3. 15 Ετών - Διατροφή Μυικής Γράμμωσης
    By chrys_a in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-11-11, 11:44
  4. προγραμμα γραμμωσης
    By EKRIG in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-10, 12:07
  5. Πρόγραμμα γράμμωσης
    By VLT in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-09, 08:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •