Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 49
  1. #1

    Default Πρόσληψη Βάρους - Βοήθεια!

    Καλησπέρα σε όλους ! Πηρα την απόφαση να καταγράψω εδω την δραστηριότητα μου και την διατροφή μου προκειμένου να με βοηθήσετε σχετικά ! Αρχικά , ειμαι 24 ετών και 1,60cm. Το τελευταίο έτος αντιμετώπισα πρόβλημα με το βάρος μου , έλλειψης διατροφή και καθημερινή αερόβια 6-7 χλμ ,
    Με αποτέλεσμα να φτάσω 40kg! Φυσικά πήγα σε διατροφολόγο και μου έδωσε ανάλογα διατροφή των 1200 θερμίδων μεχρι να συνηθίσω είπε να χωνεύω .. απο δραστηριότητα : δυο φορες την εβδομάδα personal για μυική ενδυνάμωση (το προγραμμα που μου βάζει ειναι διαφορετικό καθε φορα) , 15' πριν γρήγορο περπάτημα και μετα 10-15' στο ελλειπτικό . Επισης , μια φορα την εβδομάδα κανω 45' αεροβιο μονο και μετα κοιλιακούς . Το αεροβιο περιλαμβάνει ή 45' ελλειπτικό ή διαλειμματικη προπόνηση όπου 10' κανω προθέρμανση στο 8 και μετα κανω 6-8 κύκλους στους οποίους 4' περπατάω στο 6,5 και 1' λεπτο τρέχω στο 12 και σταδιακά αυξάνω . Παραπάνω αεροβιο δεν μου επιτρέπει ο γυμναστής μπυ . Επισης να πω οτι γενικά περπατάω πολυ , δλδ δε θα πάρω ποτε αστικό στη θεσσαλονικη κλπ οποτε προκύπτει οτι 3-4 φορες τη βδομαδα θα κανω σίγουρα απο 3 έως και 5 χλμ περπατώντας ( δεν ξερω αν αυτο βεβαια επηρεάζει αρνητικά την απόκτηση βάρους )

  2. #2

    Default

    Παρακάτω παραθέτω μια τυπική ημέρα διατροφής
    Πρωινό : 30γρ βρώμης , ενα βραστό αυγό , 1/2 πράσινο μήλο
    Μετα προπονητικό : μια μπανάνα
    Όταν δεν εχω προπόνηση τρώω φρούτα πχ ενα νεκταρίνι και δυο βερίκοκα η εναλλακτικά 10 αμύγδαλα
    Μεσημέρι : ενα κομμάτι μπον φιλε 190-200 γρ ( ωμη ζύγιση ), ή φιλετο κοτόπουλο στο περίπου 300γρ ωμο, η ψαρι φιλετο ( σολωμο, τονο, ξιφία κλπ) , σαλάτα μαρουλι , αγγουρι , ντοματα με ενα κ.γ ελαιόλαδο και 50γρ ρύζι , η πλιγούρι , μια μέτρια βραστή πατάτα , 3-4 κριτσινια ολικης χωρίς ζάχαρη
    Απόγευμα : όπως το δεκατιανό μου τις ημερες που δεν εχω προπόνηση
    Βράδυ: τοταλ 2% με 3-4 κριτσινια η με 50γρ ρύζι , η 2 αυγά βραστά με ρύζι , η τόνο μεγάλο σε νερό με κριτσινια η ρύζι .
    Καθε βδομαδα προσπαθώ να αυξάνω θερμιδες . Τωρα ειμαι περίπου στις 1500 και κατι νομίζω και απο αυριο θελω να παω 1600. Ποια ειναι η γνώμη σας στην προσπάθεια να μπουν κιλα ;

  3. #3

    Default

    Παιδια να διορθώσω παραπάνω έκανα λάθος . Δεν ειμαι 1.60 ειμαι 1.68cm. Η τελευταία λιπομετρηση που έκανα έδειχνε 2% λίπος πραγμα που θεωρώ απίθανο .

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μαρία αρχικά αποκλείεται να εισαι 2% λιπος, αν ήσουν τώρα θα μας έγραφες από τα θυμαράκια.
    Τα κιλά σου είναι υπερβολικά λίγα για το ύψος σου, σε σημείο νευρικής ανορεξίας. Άρα χρειάζεσαι ιδιαίτερη προσέγγιση στο θέμα της διατροφής που ήδη έχεις με τον διατροφολόγο. Εξακολουθεί να σε παρακολουθεί ή συνεχίζεις μόνη σου; Αν όχι, μην ανεβάζεις τόσο γρήγορα θερμίδες. Φρόντισε σε κάθε γεύμα ή σνακ να έχεις μια πηγή πρωτεινης, άρα οταν εχεις σκετο φρούτο μπορεις να το συνοδεύσεις με λίγο γιαούρτι ή κότατζ. Θέλει χρόνο να επανέλθει το στομάχι σου γι αυτό μη το πιέζεις, ανέβαζε πιο αργά θερμίδες.
    Όσο για την προπόνηση, κάνεις υπερβολική αερόβια και μάλιστα και διαλειμματική!! Για κάποια κοπέλα που θέλει να βάλει βάρος, αυτό δεν βοηθάει. Η αεροβιά σου θα ειναι μικρής συχνότητας και διάρκειας, αλλιώς δεν θα βάλεις βάρος! Δώσε μεγάλη έμφαση στην προπόνηση με βάρη για να ανεβάσεις μυικότητα. Απορώ γιατι στο περσοναλ σε έχουν ρημάξει στις αερόβιες!!! Τους έχεις πει τον στόχο σου;

  5. #5

    Default

    Καρδούλα, Καλημερα ! Σε ευχαριστώ πολυ για την απόκριση. Αερόβια εχω μειώσει σε μια φορα την εβδομάδα όπου κανω εναλλάξ αυτα που περιέγραψα στο παραπάνω ποστ.. τα αλλα ειναι 10-15 λεπτά πριν και μετα την προπόνηση 2/ βδομαδα αλλα ειναι πολυ λίγος χρόνος οποτε φανταζομαι οτι δεν χάνω απο εκει κατι .. διατροφολόγο παω εδω και πολυ καιρο δλδ το στομάχι μου ειναι σε πολυ καλα επίπεδα και χωνεύω ανετα τις τροφές μου. Πρόβλημα εχω όταν μια στο τοςο πηγαίνω με παρεα εξω για φαγητό και "ξεφύγω" τρώγοντας τηγανητά , λάδια κλπ που τοτε όντως δεν μπορω να χωνέψω αλλα φανταζομαι το ίδιο θέμα εχει οποιοσδήποτε τρώει σχετικά "στεγνά" όπως εγω . Γι αυτο και ανεβάζω πλέον μόνη θερμιδες γιατι εδω και πέντε μήνες δεν εχω βάλει γραμμάριο ! Ο γυμναστής μου λέει οτι δεν με βοηθάει που τρώω τοςο προσεγμένα και να ξεκινήσω να τρώω πιο λιπαρά φαγητά , καθε κυριακη να τρώω πίτσες και γλυκά και τέτοια . Φυσικά και διαφωνώ , να φαω μια στο τοςο με παρεα ή αμα κανω κέφι ναι, αλλα να τρώω καταναγκαστικά "βλακείες"; που θα ωφελήσει αυτο ; οποιαδήποτε γνώμη σας μετράει παιδια αλήθεια :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    από όσα διαβάζω για το διατροφολόγο σου,"1200θερμίδες", και για τον προπονητή σου, "να τρως πιο κενές θερμίδες (πίτσες-γλυκά)", εγώ θα σταματούσα τη συνεργασία μου μαζί τους και θα αναζητούσα έναν προπονητή που θα με βοηθούσε τόσο στη σύνθεση ενός ασκησιολογίου όσο και στη διατροφή, διότι υπάρχουν προπονητές με γνώσεις στη σωστή διατροφή

    Καλή αρχή και καλή επιτυχία στους στόχους που έχεις θέσει

  7. #7

    Default

    Δήμητρα, καλησπέρα ! Η αλήθεια ειναι οτι Μέ τη διατροφολόγο εχω πελαγωσει γιατι και αυτη γύρισε και μου είπε οτι πρεπει να βάλω λίπος εκτός απο μυϊκά κιλα και για να μπει να μου βάλει ελεύθερα γεύματα , μακαρονάδες με κιμά κλπ . Αλλα παιδια εγω ποτε δεν έτρωγα ετσι γιατι να φαω τωρα που πρεπει να βάλω σωστά κιλα ; μια στο τοςο ναι άνθρωπος ειμαι θα τη φαω τη βλακεία μου αλλα στην καθημερινότητα μου θελω να τρέφομαι σωστά και ποιοτικά . Ο γυμναστής μου υποθέτω οτι επειδή δεν βλέπει να ανεβαίνει η ζυγαριά μου το πρότεινε αυτο γιατι γενικά ακολουθεί πολυ υγιεινό πρότυπο και εχει πολλές γνώσεις . Μου είπε καθε κυριακη να το ρίχνω εξω για να κρατάω θερμιδες αλλα ειναι κατι που δε θελω . Επισης ειναι δύσκολο να βρω στο γυμναστήριο καποιον αλλον να συμβουλευτω, μια και φανταστείτε οι γυμνάστριες τρώνε κρέπα και κλαμπ σάντουιτς στο διάλειμμα τους.. γι αυτο και απευθύνομαι σε εσάς , γιατι έχετε γνώσεις και εμπεριστατωμένη άποψη να μου δώσετε τα φώτα σας !

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Xωρις παρεξήγηση αλλά ο γυμναστής δεν έχει σημασία αν έχει γνώσεις, αλλά σημασία έχει να τις εφαρμόζει και να έχει κοινή λογική. Και η λογική λέει πως για μια γυναίκα λιποβαρή δεν την ξεκάνουμε στις διαλειμματικές ούτε της λέμε να τρώει ελεύθερο μια φορά την εβδομάδα.
    Όσο για τη διατροφολόγο μην ξαναπάς. Δεν χρειάζεται να πληρώνεις κάποιον για να σου λέει φάε πίτσες και μακαρονάδες. Λίπος ναι θα βάλεις, αλλά δεν θα το πας και γυρεύοντας. Πρέπει όλα να γίνουν σωστά, σταδιακά και κυρίως με σωστές τροφές για να δώσουν στο σώμα σου θρεπτικά συστατικά.

    Οργάνωσε ένα διαιτολόγιο όπου σταδιακά θα ανεβάζεις θερμίδες (πολύ σταδιακά όμως), οπου θα έχεις 4-5 μικρογεύματα μέσα στην ημέρα. Στην ενότητα των άρθρων θα βρεις πολυ υλικό για να πάρεις ιδέες. Όταν καταλήξεις γράψτο εδώ και θα σε βοηθησουμε να το τελειοποιήσεις.
    Στο γυμναστήριο αυτο που θες ειναι να χτίσεις μυς!!! Άρα λοιπόν χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα όπου θα κάνεις ασκήσεις με βάρη και μηχανήματα. Η αερόβια θα ειναι συμπληρωματική και τόσο όσο!! Μέχρι 3 φορες την εβδομάδα από 20 λεπτά ώστε να έχεις καλή φυσική κατάσταση και να γυμνάζεις την καρδιά σου.
    Μην κάθεσαι να δίνεις λεφτά σε πέρσοναλ και διατροφολόγους που (συγνώμη που το λέω) αλλά δεν ακολουθούν σωστή προσέγγιση και το αποτέλεσμα θα ειναι να βάλεις άχρηστα κιλά πάνω σου και στο τέλος να μισήσεις το φαγητό και να πας πάλι στα ίδια.

  9. #9

    Default

    Καρδούλα εννοείται πως δεν σκοπεύω να ακολουθήσω τέτοιου
    Τύπου διατροφή . Ποτε μου δεν το έκανα , ουτε τωρα . Δεν ειναι μονο θελα οτι θα μπουν κακα κιλα αλλα ειναι θέμα υγείας πάνω απο ολα . Όταν θελω να φαω πίτσα η κρέπα θα φαω πίτσα η κρέπα γιατι το θελω οχι γιατι πρεπει ή γιατι ειμαι αδύνατη και μπορω να φαω οτι θελω . Γιατι ακούω και του τύπου " εισαι τυχερή , εγω στη θέση σου όλη μερα γύρους θα έτρωγα" και τέτοια χαζα..
    όσον αφορά τις θερμιδες , ήμουν στις 1500 για περίπου 10 ημερες με σταδιακή αύξηση τις τελευταίες 4, πλέον ειμαι στις 1600. Προς το παρόν χωνεύω κανονικα χώρα πρόβλημα . Ποια ειναι η γνώμη σου για την περίοδο που πρεπει να μείνω στις 1600 μεχρι την επόμενη αύξηση ; και ποια ειναι αυτη η αύξηση που θα μου προσφέρει την επιθυμητή απόκτηση βάρους ; ισχύει οτι πρεπει να τρώω 500 θερμιδες πάνω απο το βασικό μεταβολισμό για να βάλω μιςο κιλό την εβδομάδα ;

  10. #10

    Default

    Καρδούλα και κατι ακομα σε παρακαλώ , για αερόβια κρατάω μια φορα την εβδομάδα όπου να το κανω 20';;;; κανονικα κανω 45'. Το περπάτημα εξω που κανω , 2-3 χλμ το ελάχιστο μερα παρα μερα να το κόψω κι αυτο ;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Eπειδή δεν είσαι ρομπότ, δεν λειτουργούν όλα πάνω σου με μαθηματική ακρίβεια. Τι θελω να πω.. Πως δεν ειναι κανόνας πως για να βαλεις μισο κιλο τη βδομαδα πρεπει να τρως 500 θερμιδες. Εγώ θα σου έλεγα πως 300γρ την εβδομάδα ειναι ακόμα καλύτερα. Μισό κιλό είναι πολύ. Κράτα 15 ημέρες τις νέες θερμίδες, μη βιάζεσαι να ανεβάζεις. Και κυρίως δώσε μεγάλο βάρος στην προπόνηση με βάρη!!! Μόνο έτσι θα βάλεις μυς.
    Αερόβια 3 φορες των 20-25 λεπτών γρήγορο περπάτημα είναι οκ!! Την ενεργεια αυτη δωστην στα βαρη, θα το ξαναπω, αυτα θα σε βοηθησουν, η αεροβια στη φαση αυτη τη χρειαζεσαι για φυσικη κατασταση και να γυμναζεις την καρδιά.

  12. #12

    Default

    Σε ευχαριστώ πολυ ! Θα κρατήσω τις θερμιδες για όσο μου προτείνεις Καρδούλα και θα ανεβάζω τη διατροφή μου να μου
    Λέτε τη γνώμη σας .. απλα ανέβασα γιατι προς το παρόν και με 1500 ουτε μιςο γραμμάριο δεν πηρα .. και αναρωτιέμαι σε ποιο επίπεδο θα αρχίσω να βλέπω διαφορα ;

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μην βιάζεσαι να βάλεις βάρος και μη βιάζεσαι να ανεβάσεις φαί. Και κυριως, μη ζυγιζεσαι συνεχεια. Μια φορά την εβδομάδα ειναι καλά.
    Αυτό που κάνεις χρειάζεται υπομονή.

  14. #14

    Default

    Εντάξει , απλώς πέρασαν σχεδόν πέντε μήνες χωρίς καμία αλλαγή και εχω αρχίσει να απελπίζομαι . Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου! Ευχαριστώ πολυ !!

  15. #15

    Default

    Καλημέρα σε όλους ! Μερα ξεκούρασης σημερα , γράφω το προγραμμα διατροφής .
    Πρωινό : δυο φέτες ψωμί ολικης , η μια με δυο φέτες γαλοπούλα βραστή 1% και μια φέτα ντιρολο 14% και η αλλη με Φιλαδέλφεια light και ενα κοφτό κ.γ μελι, ενα βερίκοκο
    Δεκατιανό : δυο βερίκοκα , ενα νεκταρινι
    Μεσημέρι : 50γρ ρυζι, ενα φιλετο ψαριου, 1κ.γ ελαιολαδο, σαλάτα με μαρουλι , αγγουρι και ντοματα.
    Απόγευμα : 10-12 αμύγδαλα
    Βράδυ : τοταλ 2%, δυο κριτσινια ολικης , μια φέτα γαλοπούλα και μια φέτα ντιρολο.
    Δυσκολεύομαι να υπολογίσω τα macros μου βλέπω τις συσκευασίες αλλα μπερδεύομαι στον υπολογισμό . Ποια ειναι η γνώμη σας ;

  16. #16
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Για τα macros μπορείς να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή στο κινητό πχ My Fitnesspal, απλά να είναι προσεκτική στις ποσότητες.
    Μπορείς στις αρχές να ζυγίσεις και λίγο τα φαγητά σου έτσι ώστε να ξέρεις στο μέλλον τι να καταχωρήσεις στην εφαρμογή.

  17. #17

    Default

    Την κατέβασα ηδη ! Δυσκολεύομαι λιγο , αλλα πιστεύω θα το βρω το κολπο ????
    Ποια ειναι η γνώμη σας για το ψωμί , τα κριτσινια κλπ ; γενικά προσπαθώ να μην υπερβάλλω σε δόσεις .. δλδ μια δυο φέτες ψωμί ή κριτσινια ολικης χωρίς ζάχαρη και κατα τα αλλα να βάζω πατάτα , ρύζι κλπ .. ειναι προτιμότερο να το βγάλω τελείως απο τη διατροφή μου ;

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Οτιδήποτε από αλεύρι καλό είναι να το κρατάς σε μικρή ποσότητα. Δεν σου λέω να τα εξορίσεις αλλά δώσε βάση περισσότερο σε ποιοτικότερο υδατάνθρακα (φρούτα, βρώμη, κινόα, ρύζι, πατάτα, όσπρια).

  19. #19

    Default

    Ευχαριστώ πολυ Καρδούλα μου! Παραθέτω ενδεικτικά το σημερινό μου πλάνο διατροφής
    Πρωινό : δυο φέτες ψωμί ολικης , δυο φέτες γαλοπούλα και δυο κουτ. Κοτατζ, ενα βραστό αυγό
    Προγραμμα με βάρη στο γυμναστήριο
    Μετα προπονητικό : μια μπανάνα
    Μεσημέρι: 60γρ ρύζι , ενα κομμάτι (190γρ ωμή ζύγιση) μπον φιλε, σαλάτα με μαρουλι , αγγουρι , δυο κόκκινες πιπεριές , 1 κ.γ ελαιόλαδο
    Απόγευμα: ενα νεκραρινι και ενα βερίκοκο
    Βράδυ : τοταλ 2% και 35γρ πλιγούρι
    Με τόση ζεστη δυσκολεύομαι τρομερά να φαω ! Επισης , παρόλο που ανέβασα θερμιδες σε 1.600 αλλαγή ακομα δεν ειδα.. με ζύγισε σημερα ο γυμναστής μου και μου είπε οτι έμεινα σταθερή και οτι για να βάλω βάρος μίλησε με μια γνωστή του διατροφολόγο και του είπε να τρώω φρουτόκρεμες και πριν την προπόνηση ενα ποτήρι νερό με ζάχαρη ! Ειναι δυνατόν ; τα φώτα σας παρακαλώ ????????????

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Bρε συ χαλάρωσε λίγο! Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ;; Τι λέγαμε στα άλλα ποστ; Θες να βάλεις γρήγορα βάρος; Πλακώσου στα πιτογυρα και στα γλυκά και θα βάλεις. Φάε σωστά και ανα 2 εβδομάδες θα ανεβάζεις λιγο θερμίδες. Μην είσαι κάθε μέρα καρφωμένη στη ζυγαριά. Όσο για τις φρουτόκρεμες και τα ζαχαρόνερα να τα παρουν αυτοί που τα είπαν.

    Στη διατροφή σου τώρα, φτιάξε ενα γερό πρωινό!! Άσε τα ψωμιά και τις γαλοπούλες. Βάλε ενα μπολ με γάλα 1.5%, 50γρ βρώμη, σταφίδες και 2 ολόκληρα αβγά.

    Μεταπροπονητικό μια μπανάνα με ένα γιαούρτι 2% ή ενα ποτήρι γάλα.

    Μεσημέρι το ρύζι, κρεατικό, σαλάτα αλλά μη βάζεις όλο μαρούλι εχει πολλές φυτικές ίνες και σε χορταίνει και γεμίζει το στομάχι σου. Εμείς θέλουμε το αντίθετο! Τοσα αλλα λαχανικά υπάρχουν. Βάλε κολοκυθάκια, μελιτζάνες, καροτο, πιπεριες.. κανε πολυχρωμες σαλατες και προσθεσε ελαιολαδο ή και αβοκάντο.

    Απογευμα Ενα φρούτο με 1 κεσεδάκι γιαούρτι με λίγο μέλι, ξηρούς καρπούς.

    Βράδυ σολομό με πατάτα ή ρύζι και λιγη σαλάτα ή οποιοδήποτε άλλο κρεατικό.

    Επίσης τώρα που είναι καλοκαίρι μπορείς να κάνεις σμουθις στο μλέντερ με γιαουρτι, μελι, φρουτα, φυστικοβουτυρο, γάλα, να γινει ο κακος χαμος

  21. #21

    Default

    Καρδούλα μου σε ευχαριστώ παρα πολυ !! Θα ξεκινήσω απο σημερα ! Εχω πίστη στις απόψεις σου ! Ολα θα πάνε καλα :)

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά Μαρία! Ολα καλά θα πάνε, με υπομονή και επιμονή!!!

  23. #23

    Default

    Καλημερα στα κορίτσια της παρέας ! Επανέρχομαι για νας αναφέρω την πορεία μου .. ειχα ανεβάσει τις θερμιδες μου σε 1600 και όπως μου πρότεινε η καρδούλα τις κράτησα για δυο εβδομάδες και λιγο παραπάνω (20 μέρες περίπου) . Στη χθεσινή μου ζύγιση διαπίστωσα οτι εχω μείνει στάσιμη . Δεν έβαλα γραμμάριο . Μονο μια φορα μετα τα γενέθλια μου το προηγούμενο ΣΚ που διασκέδασα με τις φίλες μου, δλδ ήπια τα ποτάκια μου στην παραλία , φάγαμε και κανα δυο "σαβουρες", δλδ δυο κομμάτια πίτσα και κατι ξηρούς καρπούς με το ποτο , ζυγίστηκα και με έδειξε 1 κιλό πάνω αλλα μαλλον ήταν κατακράτηση ; ειχα πολυ καιρο να κανω "cheat" και έπεσε βόμβα στο στομάχι , μια μερα έκανα να χωνέψω ! Αλλα γενέθλια ήταν το ευχαριστήθηκα :p ! Τωρα για να επανέλθω , ανεβάζω σταδιακά λιγο ακομα θερμιδες ; πχ παω στις 1650 και μένω μια βδομαδα και μετα ανεβάζω λιγο ακομα; στο γυμναστήριο βλέπω αισθητή διαφορα , αυξάνω συνεχώς τα κιλα με στόχο πάντα να βγαίνει σωστά η άσκηση αλλα η ζυγαριά δεν ! Τι προτείνετε ;

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γειά σου Μαρία,

    αν στις 1600 δεν έχεις δει αλλαγή στο βάρος σου, τότε ανέβασε. Πήγαινε στις 1700. Κράτα σταθερή την πρωτεινη σου, ανέβασε υδατάνθρακα γύρω από την προπόνηση και ίσως λίγο τα καλά λιπαρά σου. Συνέχισε να κάνεις δυνατές προπονήσεις, όχι υπερβολές στις αερόβιες και υπομονή!!!!

  25. #25

    Default

    Σε ευχαριστώ πολυ καρδούλα ! Αερόβια εχω κρατήσει μια μονο , απλα λόγω καθημερινότητας , υποχρεώσεων κλπ πολλές φορες περπατάω αρκετά . Υπάρχει περίπτωση αυτο να επηρεάζει ;

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    E όχι αλίμονο, δεν θα σε βάλουμε να είσαι στον καναπέ όλη μέρα. Καλό κάνει το περπάτημα, οι υπερβολές είναι αυτές που επηρρεάζουν. Ανέβασε εσύ θερμίδες , κρατα τες 2 βδομάδες και μετά εδώ είμαστε.

  27. #27

    Default

    Ευχαριστώ πολυ Καρδούλα για τις συμβουλές !

  28. #28

    Default

    Καρδούλα μου κατι τελευταίο να σε ρωτησω ! Διάβασα σε κάποιο ποστ σου οτι χρησιμοποιείς άνθος ορυζης, αν δεν κανω λάθος .. τι ακριβώς ειναι ; θα μπορούσα να το βάλω στη διατροφή μου πχ ως μετα προπονητικό γευμα, ή δε θα βοηθήσει ;

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Άνθος ορύζης είναι ρυζάλευρο προψημένο. Είναι σε σκόνη και θα το βρεις στο σούπερ μάρκετ, στις βρεφικές κρέμες. Πρόσεξε μην μπερδευτείς, γιατί υπάρχουν πολλά που περιέχουν και άλλα πρόσθετα. Εσύ θα κοιτάξεις να γράφει μόνο άνθος ορύζης. Αυτό μπορείς να το φτιαξεις μαζί με σκόνη πρωτεινη και γίνεται σαν κρεμούλα! Εμένα μου αρέσει πολύ για μεταπροπονητικό αν και το αγαπημενο μου είναι η πουτίγκα ρυζιού, βράζω καλα το μπασμάτι κ μετα το ανακατεύω με πρωτεινη

  30. #30

    Default

    Σε ευχαριστώ παρα πολυ !!!! Θα πειραματιστώ και θα σας ενημερωσω ! :D


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Βάρους - Ημερήσια Πρόσληψη Πρωτεϊνών
    By MadMarios in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-07-15, 21:22
  2. Βοηθεια για αυξηση βαρους
    By thyra7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 24-06-12, 19:06
  3. Βοηθεια με την απωλεια βαρους μου!
    By Chris_peidis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 14-03-12, 14:31
  4. Απωλεια βάρους... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By gogotz in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 06-04-11, 11:26
  5. Βοήθεια Με Απώλεια Βάρους.
    By iskraone in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 08-04-10, 18:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •