Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Επειδη μπουρδουκλωθηκα λιγο...στα γεραματα..

    Κατ'αρχας,σας χαιρετω μιας και ειμαι νεος στο φορουμ...
    Εχω ξεψαχνισει το σαιτ και θελω λιγο τα φωτα σας,μιας και σιγουρα το κατεχετε!
    Λοιπον.....
    Ειμαι 40ρης πια (αν και φαινομαι μονο για 39) και μολις εχασα τα παραπανω κιλα..
    Ημουν 93 και εχω πεσει στα 77 πια (υψος 1,83) κανοντας αεροβικη και προπονηση εκγυμνασης στο σπιτι μεσα σε 4-5 μηνες..(εχω ελλειπτικο-παγκο με ορθοστατες-αλτηρες κτλ κτλ)..
    Δεν χρησιμοποιω τιποτ αλλο περα της διατροφης (που βρηκα ενα μπουσουλα εδω μεσα....)..απλες και καθαρες τροφες..
    Τελος η εισαγωγη...μπαινω στην ερωτηση...
    Επειδη εχω ψιλοχασει το λιπος (εκτος της καταραμενης κοιλιας που ακομα αντιστεκεται) και θελω να βαλω κανα ποιοτικο κιλο,τι πρεπει να κανω;;
    Να προμηθευτω καμια whey κ κανα bcaa (και αυτα εδω τα εμαθα) και να σταματησω την υποθερμιδικη διατροφη;;
    Να δωσω περισσοτερη εμφαση στα βαρη ,και να εγκαταλειψω το ελλειπτικο που μου σπαει τα νευρα;
    Προφανως και δεν προκειται να γινω κανα κορμι αψογο (οπως πολλοι-ες εχετε απ οτι βλεπω)...
    Απλα μπας και φανει κανα στηθος παραπανω...κανα χερι....και ρωταω ολα αυτα,διοτι δεν βρηκα κατι σχετικο με τους 40ρηδες στα αρθρα....
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    New Member
    Join Date
    04-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Αγαπητέ νέε (χε, χε, χε, 1968 λέμε),
    να σε βοηθήσω να διαπιστώσεις αυτά που ήδη ξέρεις.
    1. Αφού η κοιλιά αντιστέκεται, επομένως έχεις να χάσεις κι άλλο, ΔΕΝ κόβεις την υποθερμιδική. Επομένως προσέχεις τις θερμίδες, καλύτερα να πας σε BCAA, για τον λόγο αυτό.
    2. Έχεις δοκιμάσει τα προιόντα που βοηθούν στην γράμμωση, όπως το SHREDDED; Εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ.
    3. Μπορείς και πρέπει να βάλεις βάρη στην προπόνησή σου, και πρώτα από όλα πόδια, σκώουτ συγκεκριμένα, γιατί βοηθά στην άνοδο του μεταβολισμού, άρα και στον άλλο στόχο σου. Απλά προσπάθησε να μην το παρακάνεις με την αεροβική και φτάσεις πχ τις έξι προπονήσεις την εβδομάδα, γιατί θα κουράζεις υπερβολικά το σώμα σου και δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
    Καλή συνέχεια.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Λέω κι εγώ δε θα μαζευτούμε τα πουρά πουθενά?

    Καλώς ήρθες φίλε. Μπράβο σου για την προσπάθειά σου!!!!!
    ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ
    χαχαχαχαχαχα δε θέλω να σε τρομάξω βρε, μην ανησυχείς.
    Τώρα όμως είναι που πρέπει να δείξεις αυτοπειθαρχία και πάνω από όλα Υ-Π-Ο-Μ-Ο-Ν-Η
    Οι αλλαγές που θέλεις (και αρκετοί από εμάς τους σαραντα-φεύγα θέλουμε) θέλουν περισσότερο χρόνο και δουλειά απ' ότι για να τις κάνει ένας 20 με 30. Οπότε εσύ θα πρέπει να αντιτάξεις την υπομονή και το βρωμόπεισμα.
    Αλλά σκέψου ότι αφού έκανες το πρώτο βήμα (αυτό της απώλειας βάρους) δεν υπάρχει τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις.

    Θα σου δώσω μερικές συμβουλές. Δεν το συνηθίζω να δίνω συμβουλές για θέματα προπόνησης γιατί υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά εδώ στο forum που είναι εκπαιδευμένοι, είναι κατ επάγγελμα personal trainers ή έμπειροι αθλητές. Αλλά θα σου πω κάποια πράγματα που εγώ τα είδα να δουλεύουν στον εαυτό μου (ως πρώην χοντρός και μεσήλικας, 46 μισό χρονών).

    Πρώτον. Κάποιες μέρες τις εβδομάδας θα κρατήσεις το cardio. Η αερόβια γυμναστική έχει μεγάλα οφέλη στην καρδιά και κακά τα ψέματα μετά τα σαράντα αυτός είναι ένας τομέας που ειδικά εμάς τους άντρες πρέπει να μας απασχολεί.

    Δεύτερον. Θα κάνεις βάρη. Αν μπορείς 4 φορές την εβδομάδα. Και δε θα κάνεις πεντακόσιες απομονωτικές ασκήσεις. Θα δώσεις έμφαση σε πολυαρθρικές ασκήσεις όπως σου είπε ο Παππούς (squats, front squats, deadlifts, overhead presses κλπ). Εννοείται ότι θα κάνεις και απομονωτικές ασκήσεις αλλά μην σπαταλάς το χρόνο σου σε κάνα μαξιλάρι παίζοντας πήχεις με τις ώρες (όπως βλέπω πολλούς της ηλικιακής κλάσης μας), δε θα γίνεις Ποπάυ έτσι χαχαχαχαχα.

    Τρίτον. Το ego lifting πρέπει να αφήσεις σπίτι. Πρέπει να δώσεις έμφαση στην ΑΨΟΓΗ εκτέλεση των ασκήσεων. Να πα να @#@$ το πόσα κιλά έχει η μπάρα. Προέχει η άψογη τεχνική και τα κιλά θα έρθουν σιγά σιγά. Αυτό θα σου πάρει λίγο καιρό σε κάποιες ασκήσεις αλλά έτσι θα αποφύγεις περιττούς τραυματισμούς και έχε υπόψη σου ότι οι σαραντάρηδες δεν αποθεραπεύονται το ίδιο εύκολα όπως οι πιτσιρικάδες.

    Βρες διατροφική ισορροπία. Βρες μια διατροφή που να μπορείς να την ακολουθήσεις για πολύ καιρό. Η συνέχεια θα σου δώσει αποτελέσματα. Οι ακρότητες θα σε οδηγήσουν στο αντίθετο αποτέλεσμα, να τα παρατήσεις.

    Κινήσου ισοθερμιδικά ή ελαφρώς υποθερμιδικά (ελαφρώς ξαναλέω). Θα συνεχίσεις να χάνεις λίπος όσο θα περνάει ο καιρός.
    Μην μπεις στη λογική του απότομου ανεβάσματος θερμίδων. Αφού έχεις ακόμα περιθώριο να χάσεις λίπος δούλεψέ το έτσι, θα συνεχίσεις να χάνεις και ταυτόχρονα, ναι θα παράξεις και μυς. Απλά αυτή η διαδικασία θα γίνεται με αργούς σχετικά ρυθμούς (εδώ μπαίνει η υπομονή που σου έλεγα χαχαχαχα).

    Όλα θα πάνε πολύ καλά. Καλή συνέχεια και εδώ θα μαστε να τα λέμε φίλε

  4. #4

    Default

    Καλημερα σας και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον συντροφοι 40φευγαρηδες!!!

    Να σας πω μεσες ακρες το τι κανω,να μου πειτε τη γνωμη σας;; (ακουγεται απο μεσα ενα ''ναιιιιι,πες μας,πες μας!!
    (*οτι κανω,ειναι απο το νοημα που εβγαλα διαβαζοντας το σαιτ...ξεροντας οτι δεν ειναι και το τελειο προγραμμα )
    Λοιπον...λογω φορτου εργασιας,δε μου επιτρεπει το προγραμμα να κανω πανω απο 3 προπονησεις τη βδομαδα..
    Οι προπονησεις αυτες,ξεκινουν με ζεσταμα...45-60 λεπτα βαρη και τελειωνω με 30-40 λεπτα ελλειπτικο...
    Σαν διατροφη,τρωω μονο οτι εχω διαβασει εδω μεσα...αυγα βραστα,σολωμο,ψαρονεφρι,στηθος κοτοπουλο,δημητριακα,αμυγδαλα,φρουτα και σαλατες...ψωμι 2-3 φετες μαυρο
    ημερησια,ρυζι καστανο..πατατες τηγανητες εχω ξεχασει πως ειναι...Στην ουσια,κανω ενα γευμα,και 4 σνακς,και θερμιδικα επαιζα μεχρι τωρα μεταξυ 1700-2000..
    Σημερα,προμηθευτηκα bcaa και whey...
    Μετα τις συμβουλες σας,σκεφτομαι,τα πρωινα,να πινω πρωτεινη οπως και το βραδυ,και τις ημερες της προπονηση,μετα τα βαρη και πριν την αεροβια να πινω τα bcaa (αγορασα υγρη)..κατι τετοιο καταλαβα απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα...αν κανω λαθος ,διορθωστε με παρακαλω.
    Θα ηθελα,αν εχετε τη διαθεση,να με συμβουλεψετε για την διαχειριση αυτων...
    Δεδομενου οτι χρονος για προπονηση παραπανω δεν υπαρχει (δουλευω 6ημερο) οι τροφες κουτσα στραβα,αυτες ειναι,και τα συμπληρωματα (απο σημερα) ..
    Και ναι,ξερω οτι στην ηλικια μας πια,δε βαζεις ευκολα μυες και λιπος χανεται δυσκολα...(μου βγηκε η πιστη πανω στο ελλειπτικο 4 μηνες)
    Ο στοχος μου ειναι να πεσει η κοιλια (δεν εχει μεινει πολυ,αλλα αντιστεκεται τρελά) και να φανει (οσο αυτο ειναι δυνατο) καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση μυων..
    Να σημειωσω εδω,οτι η κατασκευη του σκελετου μου,ειναι ελαφρυα...(εκανα τη μετρηση με τον καρπο)..
    Διοτι μετα το χασιμο των κιλων που καταφερα,τωρα μαλλον πιο πολυ με τσιρο φαινομαι..

    Σας χαιρετω και κερναω τσιπουρακι!!!μεζε θα φτιαξω εγω,με τα παραπανω τροφιμα...να μη βγουμε κ εξω απο το προγραμμα!!!

  5. #5

    Default

    Μπραβο σου.συνεχισε ετσι κ θα φυγει το λιπος απο την κοιλια.απλα ειχες πιο πολυ λιπος εκει κ θα φυγει τελευταιο!βγαλε το ψωμι.2-3 φετες ειναι πολλες.κανε πιο λιγο αεροβια 3-4.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τώρα στα γεράματα, μάθε γέρο γράμματα
    By Secret of Steel in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-16, 09:27
  2. Replies: 7
    Last Post: 28-11-14, 14:29
  3. Γυμναστική Στο Σπίτι Επειδή Το Γυμναστήριο Είναι Κλειστό
    By WoopTiWoo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 24-12-13, 17:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •