Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default Προπόνηση Για "Μεγάλα" Παιδιά 50+ Ετών

    Καλησπέρα σας και πάλι.
    Σ' αυτή την ενότητα θέλω να συζητήσουμε, για όποιον θέλει βέβαια και γνωρίζει, σχετικά με το τι είδους προπόνηση ενδείκνυται για "μεγάλα" παιδιά. Και όταν λέω μεγάλα εννοώ ηλικίας από 50 και πάνω. Για να μην πω 55 και πάνω και με κράξετε.
    Και αρχίζω πρώτος εγώ: Κάνω προπόνηση αυστηρά μέρα παρά μέρα. Αυτό δεν αλλάζει, για να προλαβαίνω να ανακάμπτω, σαν μεγάλο παιδί που είμαι.
    Εγώ λοιπόν ήμουν εξ απ' ανέκαθεν και είμαι φανατικός της πυραμίδας. Αλλά της "δικής" μου πυραμίδας και εξηγούμε: Σε όλες τις ασκήσεις, βασικές (πολυαρθρωτικές)
    κάνω από 5 σετ. Το πρώτο 20 επαναλήψεις, το δεύτερο 15, το τρίτο 12, το τέταρτο 9 ή 10 και το πέμπτο από 5 έως 7, όσες μπορέσω. Στις μονοαρθρωτικές ασκήσεις 3 ή 4 σετ πάλι σε μορφή πυραμίδας, μεταξύ 15 και 8 ή 10 επαναλήψεων.
    Τα πρωτόκολλα προπόνησης που κάνω κατά καιρούς είναι σπλιτ 2 ή 3 σημείων τη φορά, με διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορά. Ολόσωμη προπόνηση, κυκλική προπόνηση
    καθώς και σπλιτ σε σούπερ σετ. Πάντα πυραμίδα και μέρα παρά μέρα και πάντα με διαφορετικές ασκήσεις.
    Αυτά σε γενικές γραμμές. Ακούω σχόλια κάθε είδους από οποιονδήποτε έχει την καλοσύνη.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα, η απάντηση εξαρτάται από τον αθλούμενο, υπάρχουν 50αρηδες που έχουν στην πλατη τους 30 χρόνια προπόνησης και 50άρηδες που έχουν 2 ή 3. Άλλη προσέγγιση θα έχει ο ένας άλλη ο άλλος. Αλλα σε γενικές γραμμές μεγάλη βαρύτητα παίζει η ανάρρωση και το ότι το σώμα πλέον είναι περισσότερο ευπαθή σε τραυματισμούς. Άρα το περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερο. Ενας διαχωρισμός 3-4 ημερών που να αποτελείται από βασικές ασκήσεις και δευτερεύουσες (στη σωστή αναλογία) είναι ο βασικός κορμός που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος. Ή μπορεί να κανει ανω/κατω κορμό ή ακόμα και full body. Καλό ειναι να εχει περιοδικότητα στις προπονησεις όχι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια δηλαδη και το κυριότερο να απολαμβάνει αυτό που κάνει ως κύριο άξονα την υγεία του.
    Όσο για τεχνικές μπορείς να χρησιμοποιείς και κάποια σούπερ σετ ή ντροπ σετ παντα σε λογικα πλαισια.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα Καρδούλα. Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Και επειδή παρακολουθώ το φόρουμ καιρό τώρα, η γνώμη σου μετράει πολύ για μένα.
    Ασχολούμαι με την γυμναστική με βάρη από το 1981. Γνωρίζω τα συστήματα προπόνησης αρκετά καλά. Όσο για την ανάρρωση, έχεις απόλυτο δίκιο, γι'αυτό κάνω προπόνηση μέρα παρά μέρα, για να προλαβαίνω να αναρρώνω. Όσο για προπόνηση έχω φτιάξει ένα πλήρες προσωπικό γυμναστήριο στο σπίτι μου και έτσι δεν έχω θέμα.
    Επίσης εννοείται ότι προέχει η υγεία πάνω απ' όλα. Η μόνη άσκηση που δεν κάνω με ελεύθερα κιλά είναι οι στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα όρθιος, διότι έχω κοίλη δίσκου 4ο με 5ο, αλλά την κάνω στο Σμιθ που έφτιαξα. Κατά τα άλλα, έχει δίκιο ο Σταύρος (mazda 6) , ούτε το σκουότ με ενοχλεί ούτε και οι άρσεις θανάτου.
    Τέλος οφείλω να σας συγχαρώ για τη βοήθεια που προσφέρεται στον κόσμο.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όσο οξύμωρο και αν ακουστεί, αν κανεις σωστές άρσεις (και εννοώ με σωστή τεχνική και σωστά κιλά, γιατί οι περισσότεροι όταν ακούν για άρσεις το μυαλό τους παει σε χοντρους powerlifterάδες που σηκώνουν 300 κιλά) , θα σε βοηθήσει να ενισχύσεις τους μυς της μέσης σου. Στο σκουώτ, θα απέφευγα την κλασική εκτέλεση, θα δούλευα μπροστινό σκουώτ και σκουώτ με αλτήρες.
    Οποιαδήποτε άσκηση σε όρθια στάση (οπως πολύ σωστα ειπες για τις στρατιωτικες πιεσεις) απεφυγε την. Παντα καθιστός.

    Να σαι καλά!! (παρεπιπτόντως, ξεκίνησες βάρη , όταν εγώ ήμουν 3 χρονών )

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα Καρδούλα, εάν μου επιτρέπεις να σε λέω έτσι, γιατί Ειρήνη λένε και την πεθερά μου (φτου και τη μελέτησα!!), που έλεγε και ο μακαρίτης ο Αυλωνίτης.
    Εννοείται ότι όλες οι ασκήσεις γίνονται με σωστή τεχνική και σωστά κιλά. Δεν είμαι πια για πειράματα. Όσο για το σκουότ έχεις απόλυτο δίκιο και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Σ' ευχαριστώ πολύ για όλα.

    ΥΓ. Εσύ μπορεί να ήσουν 3 χρονών και εγώ 23 όταν ξεκίνησα τα βάρη, αλλά στις γνώσεις έγινες πρύτανης και εγώ μόλις έβγαλα το λύκειο.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν είναι να σου την θυμίζω, τότε λέγε με Kαρδούλα. Ευτυχώς που δεν τη λένε Ελπίδα γιατί ξέρεις τι λενε.. Η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία
    Να σαι καλά, γερός δυνατός να απολαμβάνεις τα βάρη! Καλές προπονήσεις!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλημέρα Καρδούλα και καλό μήνα να έχουμε όλοι.
    Αυτό με την " ελπίδα" δεν το ήξερα. Ήταν κορυφαίο. Το φαντάστηκα και γελούσα. Να ' σε καλά. Όσο για προπόνηση έχω σκοπό να κάνω για....77,5 χρόνια ακόμη!!
    Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Γειά σας από ένα άλλο "παιδάκι" 50-κάτι ετών. Για τα σκουώτ όντως και εγώ έχω στραφεί σε σκουώτ με αλτήρες ή στα Sissy squat ή στα Bulgarian split squats (rear elevated foot split squat) λόγω ταλαιπωρημένης μέσης και γονάτων. Ακόμη, βρίσκω καλύτερες τις πιέσεις στήθους σε πάγκο με αλτήρες παρά με κλασσική μπάρα. Επιβαρύνονται πολύ λιγότερο οι ήδη ταλαιπωρημένοι ώμοι μου. Εννοείται με λιγότερα κιλά από τότε που ήμουν στα 25-30 αλλά με πλήρως αυστηρή εκτέλεση.

    Να 'μαστε καλά να γυμναζόμαστε μέχρι τα γεράματα (και αντί για μπαστούνι, ...στραβόμπαρα!)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Quote Originally Posted by MikeNick View Post
    (και αντί για μπαστούνι, ...στραβόμπαρα!)
    αυτός είσαι

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Για σας " παιδάκια " , ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Φίλε μου MikeNick από τότε που άρχισα τη γυμναστική με βάρη το σκουότ με την μπάρα οπισθολαίμια δεν το αποχωρίστικα ποτέ. Τα δύο πρώτα σετ τα κάνω εμπροσθολαίμια, αλλά τα επόμενα και βαρύτερα οπισθολαίμια. Με αλτήρες πάλι δε με βολεύουν. Όσο για το βουλγάριαν σκουότ μου φαίνεται βασανιστήριο. Αυτό είναι για τα παιδιά που κατεβαίνουν σε αγώνες.
    Επίσης από πιέσεις πάγκου προτιμώ τις επικλινείς με μπάρα ή αλτήρες σε ποικίλες μοίρες. Οριζόντιο πάγκο και κατακλινή κάνω κάθε 4 ή 5 προπονήσεις.
    Ακόμη πιστεύω ότι ο οριζόντιος πάγκος καταπονεί πιο πολύ τους ώμους. Πιο παλιά είχα πόνους στο δεξιό ώμο. Από τότε όμως που μετά το ζέσταμα έκανα 5 ή 6 σετ, με λάστιχο για τους στροφείς, δεν με πόνεσε ξανά.

    Όσο γι' αυτό με τη στραβόμπαρα δεν συμφωνώ. Προτιμώ των δίμετρη. Φανταστείτε μετά τα 80φεύγα άσπρα μαλλιά και γένια, ίδιος ο Μωϋσής!!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Μωυσής.... Χαχαχα......Φοβερό!!

    Σε όλα έχεις δίκιο. Σαν τα κανονικά σκουώτ τίποτα, αλλά προσωπικά έχω ταλαιπωρημένη μέση και αυχένα οπότε έπρεπε να προσαρμοστώ ανάλογα αν ήθελα να συνεχίζω να γυμνάζομαι. Ναι, τα bulgarian split squats είναι βασανιστική άσκηση. Όποτε αποφασίζω να τη κάνω λέω τις προσευχές μου πριν. Κόλαση άσκηση αλλά δεν φαντάζεσαι πως πιάνονται εκτός από τους τετρακέφαλους οι μηριαίοι δικέφαλοι και οι γλουτοί. Φοβερό πιάσιμο. Αν δεν την έχεις δοκιμάσει σου προτείνω να το κάνεις μια φορά για εμπειρία:

    https://www.t-nation.com/training/bu...n-split-squats

    https://www.youtube.com/watch?v=3dDOWcEvKA8

    Ακόμη δοκίμασε τα sissy squats, Πολύ καλή και παρεξηγημένη άσκηση, επειδή πολλοί νομίζουν ότι πρόκειται για άσκηση "φινιρίσματος" (δεν υπάρχει τέτοια άσκηση γενικά κατά τη γνώμη μου):

    https://www.t-nation.com/training/re...o-sissy-squats

    Για τις επικλινείς πιέσεις πάγκου όντως και εμένα ενώ οι εντελώς flat με ενοχλούν στους ώμους, με μια ελαφρά μέχρι μεσαία κλίση δεν με πονάνε οι ώμοι (περίεργο, αφού θεωρητικά στην επικλινή άσκηση συμμετέχουν περισσότερο οι ώμοι, αλλά και με μένα αυτό συμβαίνει δηλ. στη flat θέση έχω ενοχλήσεις) Και βεβαίως οι ασκήσεις με λάστιχο για τους στροφείς 2 με 3 φορές την εβδομάδα είναι θαυματουργές. Προσωπικά τις κάνω αργά το βράδυ λίγο πριν κοιμηθώ αλλά θα δοκιμάσω το δικό σου τρόπο δηλ. πριν τη προπόνηση. Μου ακούγεται καλύτερος και πιο αποδοτικός.
    Last edited by MikeNick; 14-08-17 at 07:19.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλημέρα, καλημέρα, καλημέρα!!
    Χρόνια πολλά σε όλες και σε όλους, εορτάζοντες και μη.
    Φίλε MikeNick από τότε που άκουσα για τα βουλγάριαν σκουότ, την απέρριψα αμέσως. Έχω κι εγώ κοίλη δίσκου 4ο-5ο που κληρονόμησα από την σκυφτή κωπηλατική με μπάρα (αντί να ανεβάζω τη μπάρα στους κάτω κοιλιακούς την ανέβαζα κάθετα στο στήθος). Τώρα αν φταίω εγώ ή κάποιος άλλος δεν έχει σημασία. Η κοίλη είναι εδώ μαζί μου. Αντί να κάνεις το σταυρό σου, κάνε καλύτερα προβολές με αλτήρες. Πιάνει ακριβώς στα σημεία που θέλεις. Παρεμπιπτόντως αν διαβάσεις την βιογραφία του Μπρους Λη, θα μάθεις ότι εξ αιτίας της άσκησης " καλημέρα" κάπου ξέφυγε με αποτέλεσμα να πάθει κι αυτός κοίλη δίσκου. Προσοχή! Δεν λέω ότι είναι συλλήβδην επικίνδυνες ασκήσεις, αλλά για μας είναι.
    Γι αυτό λοιπόν ειδικά στις βαρειές ασκήσεις πρέπει να προσέχουμε " για να έχουμε ".

    Χρόνια πολλά και πάλι, να είμαστε όλοι καλά να γυμναζόμαστε.

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-09-17
    Posts
    2

    Default

    Γειά σας από ένα άλλο "παιδάκι" 50-κάτι ετών.Πιάνω μπάρα στα 49+ με φουλ μποντι προγράμματα που φαίνεται οτι με πιάνουν.
    Αγαπημένη άσκηση πιέσεις με μπάρα σε ίσιο παγκο λύνοντας το πρόβλημα με τους ώμους με λαβή στο εύρος των ώμων.
    Προσπαθώ να εκτελώ σύνθετες ασκήσεις που μεν είναι δύσκολες αλλά φέρνουν αποτελέσματα.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα " παιδάκι " και καλώς όρισες στην παρέα μας.
    Ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσει κάποιος κάτι που να του αρέσει. Παρεμπιπτόντως σήμερα έχω γενέθλια. Κλείνω τα 59, αλλά δε σας λέω στα πόσα μπαίνω!
    Και μένα μου αρέσουν τα full body προγράμματα και τα κάνω τακτικά, με τη μόνη διαφορά ότι σε κάθε προπόνηση κάνω διαφορετικές ασκήσεις για κάθε σημείο. Έχε σωστή τεχνική και πρόσεχε μην τραυματιστείς.
    Καλωσόρισες και καλές προπονήσεις.

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-09-17
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα καλησπέρα.Θα συμφωνήσω απόλυτα οτι ποτέ δεν είναι αργά.Τώρα μετά απο 3.5 χρόνια που πρωτοέπιασα μπάρα στα χέρια μου συνειδητοποιώ οτι πήρα απόφαση ζωής.Πιστευώ οτι τώρα πλέον έχω σωστή τεχνική για να εκτελέσω αρσεις θανάτου,σκουώτ,πιέσεις πάγκου,ορθια κωπηλατική.
    Χρησιμοποιώ πάντα ζώνη, επιγονατίδες,περικάρπια.Θέτω μικρούς στόχους
    κάθε φορά για να τους πιάνω βέβαια.Ελπίζω να μπορώ και εγώ να γυμνάζομαι στα 59 μου.
    Να είσαι πάντα γερός.
    Last edited by kokoraki; 19-09-17 at 21:02.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα σε όλες και σε όλους.
    Άργησα λίγο να γράψω αλλά δεν πειράζει. Φίλε μου, kokoraki σε ευχαριστώ.
    Επίσης είμαι σίγουρος ότι τώρα που άρχισες, αν δεν τα παρατήσεις θα γυμνάζεσαι για πολύ παραπάνω από τα 59. Άλλωστε όπως ξέρεις "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός".
    Σε πληροφορώ ότι τώρα κάνω τις καλύτερες προπονήσεις μου. Και ειδικά στο σκουότ και στις άρσεις θανάτου, όταν έχω δω ότι αντέχω φτάνω στο τελευταίο σετ τις 3 ή ακόμα και 2 επαναλήψεις με αντίστοιχη αύξηση βάρους.
    Και με την ευκαιρία να ρωτήσω τους ειδικούς του φόρουμ μας. Κάποτε ο Σπύρος Μπουρνάζος είχε πει ότι για αθλούμενους άνω των 45 ετών, οι επαναλήψεις να μην πέφτουν κάτω από 12 ή 10. Ισχύει αυτό και γιατί;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προπόνηση Για "Μεγάλα" Παιδιά 50+ Ετών
    By Zangor in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-17, 02:57
  2. Παιδια χρειαζομαι βοηθεια!! 21 ετων,170cm υψος, 73-74 κιλα
    By Elenios in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 1
    Last Post: 30-03-13, 17:28
  3. Για μεγαλα παιδια
    By Anabullic in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 31-05-11, 21:49
  4. Sersemis και Mazda 6... "μεγάλα" παιδιά!!!
    By Mazda 6 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 24
    Last Post: 02-10-08, 03:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •