Καλησπέρα σας και πάλι.
Σ' αυτή την ενότητα θέλω να συζητήσουμε, για όποιον θέλει βέβαια και γνωρίζει, σχετικά με το τι είδους προπόνηση ενδείκνυται για "μεγάλα" παιδιά. Και όταν λέω μεγάλα εννοώ ηλικίας από 50 και πάνω. Για να μην πω 55 και πάνω και με κράξετε.
Και αρχίζω πρώτος εγώ: Κάνω προπόνηση αυστηρά μέρα παρά μέρα. Αυτό δεν αλλάζει, για να προλαβαίνω να ανακάμπτω, σαν μεγάλο παιδί που είμαι.
Εγώ λοιπόν ήμουν εξ απ' ανέκαθεν και είμαι φανατικός της πυραμίδας. Αλλά της "δικής" μου πυραμίδας και εξηγούμε: Σε όλες τις ασκήσεις, βασικές (πολυαρθρωτικές)
κάνω από 5 σετ. Το πρώτο 20 επαναλήψεις, το δεύτερο 15, το τρίτο 12, το τέταρτο 9 ή 10 και το πέμπτο από 5 έως 7, όσες μπορέσω. Στις μονοαρθρωτικές ασκήσεις 3 ή 4 σετ πάλι σε μορφή πυραμίδας, μεταξύ 15 και 8 ή 10 επαναλήψεων.
Τα πρωτόκολλα προπόνησης που κάνω κατά καιρούς είναι σπλιτ 2 ή 3 σημείων τη φορά, με διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορά. Ολόσωμη προπόνηση, κυκλική προπόνηση
καθώς και σπλιτ σε σούπερ σετ. Πάντα πυραμίδα και μέρα παρά μέρα και πάντα με διαφορετικές ασκήσεις.
Αυτά σε γενικές γραμμές. Ακούω σχόλια κάθε είδους από οποιονδήποτε έχει την καλοσύνη.