Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Τραυματισμός - Θλάση Κοιλιακών

    Καλησπέρα άπαντες ονομάζομαι Θωμάς είμαι 21 ετών ασχολούμαι περιστασιακά με την γυμναστική πλέον λόγω σπουδών κλπ όποτε η προπόνηση μου γίνεται σπίτι συνήθως. Τους τελευταίους 3 μήνες ασχολούμαι με το τρέξιμο κυρίως για διατήρηση φόρμας κλπ. Την τελευταία φορά που έτρεξα ένιωσα ένα τράβηγμα στην κάτω δεξιά περιοχή των κοιλιακών το οποίο μόλις κρυωςα με δυσκολεύε ακόμα και στο περπάτημα. Μετά από δυο εβδομάδες αποχή ο πόνος εμφανίζεται μόνο στο τρέξιμο και σε συγκεκριμένες κινησεις του ποδιού.κατοπιν επισκέψης σε χειρουργό μου διέκρινε αφου έκανα υπέρηχο θλάση στο κάτω τοίχωμα των κοιλιακών. Παίρνω κάποια μυοχαλαρωτικά αλλά ο πόνος συνεχίζει να εμφανίζεται όταν κάνω απότομες κινήσεις η τρέξιμο. Υποπτεύομαι πως τραυματίστηκα όταν έκανα ρόδα κοιλιακών γιατί ζορίστηκα λίγο περισσότερο. Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία ; σας ευχαριστώ για τον χρόνο και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Καλο θα ηταν να κανεις καποιες φυσικοθεραπειες. Μονο του δεν θα περασει. Πρεπει να κανεις διατασεις και ασκησεις που πρεπει να σου υποδειξει ειδικος. Εφοσον επαθες θλαση και δεν ξεκινησες αμεσως αποθεραπεια μπορει να εχει σχηματιστει ουλωδης ιστος και να χρειαζεται καποια μαλαξη ισως εντονη για να φυγει και να μην παθεις υποτροπη. Βρες εναν καλο φυσικοθεραπευτη και αντιμετωπισε το. Δεν φαινεται κατι σοβαρο απο αυτα που περιγραφεις αλλα θελει σωστη αντιμετωπιση-αποκατασταση. Πολλοι γιατροι λενε οτι να ναι. Πχ ειχα μια θλαση στο ποδι και μου ειπε να κατσω 3 μηνες για να περασει ενω ηταν κατι απλο που ηθελε 1-2 φυσικοθεραπειες.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Default

    Η αλήθεια είναι ακόμα δεν κάνω κάτι πάρε ξεκούραση αλλά εάν δεν περάσει θα κάνω μια επίσκεψη σε φυσιοθεραπευτή. Πάντως ο γιατρός που είπε απλά ξεκούραση αλλά βλέπω την ίδια κατάσταση έχω ξανά πάθει τραβήγματα κλπ αλλά σε δυο τρεις μέρες υποχωρούσαν

  4. #4
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Φιλε σου ειπα ακριβως τι πρεπει να κανεις. Τα τραβηγματα που νομιζεις οτι σου περνανε δεν περνανε μονα τους απλα μετα απο 2-3 μερες δεν νιωθεις πονο λογικα. Αυτο δεν σημαινει οτι εχεις αναρρωσει γι αυτο οταν ξαναπας να γυμναστεις θα το ξαναπαθεις.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Θλαση κοιλιακων επαθα περισυ, αν οχι η χειροτερη μια απο τις χειροτερες μου εμπειριες...Ξυπανγα το βραδυ απο τους πονους και εκλεγα,ΕΚΛΕΓΑ στην κυριολεξια...Εμενα ο ορθοπεδικος μου εδωσε νορτεσικ 2 φορς την ημερα/12 ωρες και βολταρες 3 φορες μεσα στη μερα και φουλ ξεκουραση....Ευτυχως ηταν λιγο πριν φυγω για χωριο οποτε η ξεκουραση ηταν δεδομενη και σε συνδιασμο με το "μασαζ" απο τη θαλασσα σε 10 περιπου μερες σταματησαν οι πονοι...
    Προσοχη,δεν ξεκινησα προπονηση σε 10 μερες απλα δεν ποναγα το βραδυ..
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Εξαρταται και το σημειο φυσικα και τι βαθμου ηταν η θλαση.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7

    Default

    Μετά Από έξι φυσιοθεραπείες με υπέρηχο και ηλεκτρόδια και μία με λέιζερ έχει υποχωρήσει αισθητά ο πόνος αλλά ακόμη δεν θα Επιχειρήσω να κάνω γυμναστική. Τελικά είχαν τραυματιστεί και οι προσαγωγοι μου Πιθανόν λόγω της έντονης αερόβιας. Σε κάθε περίπτωση πάντως η επίσκεψη σε φυσικοθεραπευτή αμέσως μετά τον τραυματισμό φαίνεται να βοηθάει καλύτερα από το να περιμένεις με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη

  8. #8
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Αν περιμενεις να περασει με υπερηχο και ηλεκτροδια και δεν ξερω και γω με τι αλλο εισαι γελασμενος και δινεις τσαμπα τα λεφτα σου. Αν εκει που πας για φυσικοθεραπειες δεν σου εδωσαν ακομα ασκησεις ενδυναμωσης και διατασεις σταματα να πηγαινεις.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9

    Default

    Δεν έχω κάποια ρήξη για να χρειάζομαι άσκησεις για ενδυνάμωση ούτε έμεινα αρκετό καιρό σε αποχή. Εάν πάντως αισθανθώ ότι ξανά έχω πόνους σε εκείνη την περιοχή θα συμβουλεύω σίγουρα κάποιον ορθοπεδικό με ειδίκευση σε αυτόν τον τομέα

  10. #10
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Η θλαση ειναι μια μικρη ρηξη να ξερεις και για να εχεις σωστη αποκατασταση χρειαζεσαι αυτα που σου λεω. Τωρα αν εκει που πας ο φυσικοθεραπευτης ειναι ασχετος και απλα ξερει να χειριζεται καποια μηχανηματα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Δεν νομιζω οτι θες ορθοπεδικο. Εναν φυσικοθεραπευτη να γνωριζει τα στοιχειωδη θες. Με την θλαση ο μυς σου σκιστηκε εστω και λιγο. Εχασε την ελαστικοτητα του. Γι αυτο πρεπει σταδιακα να κανεις διατασεις μεχρι εκει που "τραβαει" και ασκησεις ενδυναμωσης στοχευμενες για το σημειο αυτο.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11

    Default

    Σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις σαν περισσότερα χρόνια στον χώρο αυτό. Θα συμβουλευτω κάποιον με περισσότερες γνώσεις στο στο συγκεκριμένο θέμα ώστε να μου κάνει μια καλύτερη διάγνωση και θεραπεία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  12. #12
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Φιλε μου αυτη η τακτικη ακολουθειται για σωστη αποκατασταση υστερα απο μια θλαση. Ο φυσικοθεραπευτης που πηγαινεις ειναι απαραδεκτος αν δεν σου εδωσε καποιες ασκησεις και σε βαζει μονο στα μηχανηματα.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13

    Default

    Δισυχως μετά από αρκετές εξετάσεις σε ιατρούς κει υπερήχους βρέθηκε ότι είναι κήλη στην βουβωνική περιοχή και το χειρουργό δεν μπορούμε να το γλυτώσουμε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θλάση Στήθους;
    By lgiorgos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 30-11-16, 21:35
  2. Θλάση στο στηθος;
    By chris1987 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 24-09-13, 23:33
  3. Τραυματισμός - Θλάση Στήθους
    By spyridon in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 06-06-11, 10:58
  4. Θλάση στο Στήθος?
    By tsofras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-11-06, 19:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •