Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    1

    Default Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόγραμμά μου..Ευχαριστώ!

    Καλημέρα! Με λένε Κατερίνα, είμαι 35 χρονών κι έχω δύο παιδάκια, 6 και 4 ετών (αυτό το λέω γιατί από εκεί ξεκίνησαν όλα :D ) Δυστυχώς στη μετακόμιση που έκανα πριν λίγους μήνες, έχασα το χαρτί της λιπομέτρησης και δεν έχω να σας δώσω ακριβώς τα νούμερα, πάντως ήμουν στα 74 κιλά (1.70 ύψος), με περίπου 35% λίπος και 27% απώλεια μυικής μάζας. Επισκέφθηκα διαιτολόγο και για δυο μήνες μόνο με διατροφή (δεν μπορούσα να πάω στο γυμναστήριο λόγω των παιδιών και επίσης λόγω των παιδιών και κούρασης δεν έκανα κάτι στο σπίτι, μόνο περπάτημα) έχασα 6 κιλά, χάνοντας μόνο λίπος και όχι υγρά ή μυικό ιστό (αλλά δεν τον ανέβαζα κιόλας). Δεν μπόρεσα να συνεχίσω με τη διαιτολόγο για οικονομικούς λόγους αρχικά κι έπειτα λόγω της μετακόμισης (αλλάξαμε πόλη), ύστερα δούλεψε η αυτοκαταστροφή μέσα μου, απογοητεύτηκα, τα παράτησα, τα ξαναπήρα.

    Τέλος πάντων, από το Πάσχα που μας πέρασε γράφτηκα σε γυμναστήριο, ξεκινώντας από τα ίδια νούμερα που σας είπα (προφανώς το λέω αυτό, δεν έκανα ξανά λιπομέτρηση), ο Μάιος πέρασε κάπως αδιάφορα μέχρι να βρούμε ένα ρυθμό με τον άντρα μου για το μπέιμπι σίτινγκ και ουσιαστικά ο Ιούνιος μετράει ως «πραγματική δουλειά» και σε επίπεδο άσκησης και διατροφής. Έχω εμπειρία - έπαιζα βόλει για χρόνια κι ήμουν στο ΣΕΓΑΣ, βέβαια αυτό δε σημαίνει κάτι περισσότερο πέρα της μνήμης του σώματος και κάποιες γνώσεις που έχω (ελπίζω όχι απαρχαιωμένες) μιας και η αποχή μου ήταν τουλάχιστον δεκαετής.

    Νομίζω ότι τα πηγαίνω καλά. Η διατροφή μου είναι συνδυαστική (τουλάχιστον έτσι την ξέρω), με 5-6 γεύματα ανά τρίωρο (τρόπος ζωής, όχι επιβολή, έτσι έχω μάθει να κάνω από μαθήτρια ακόμα λόγω ενός τρελού προπονητή), 3 τριάδες (άμυλο/φρέσκο/ζωικό), 2 δυάδες (τα σνακ- φρέσκο/άμυλο). Μετράω θερμίδες, όχι αυστηρά, για να χάνω μισό κιλό την εβδομάδα πρέπει να είμαι στις 1700 και για 1 κιλό στις 1400 (στο περίπου όλα αυτά) και κινούμαι ανάλογα τις αντοχές, τις διαθέσεις και το πρόγραμμα άσκησης.

    Αν δεν έχω καταλάβει λάθος, πριν την προπόνηση έχω ένα μικρό γεύμα καλών υδατανθράκων και μετά ένα πρωτεϊνούχο. Κοιτάζω πάντα να έχω καλές θερμίδες περισσότερο από το μέτρημα (πχ μια φρυγανιά έχει λιγότερες θερμίδες από μια χούφτα ωμά αμύγδαλα, αλλά τα αμύγδαλα είναι πλήρως αφομοιώσιμη τροφή).
    ΔΕΝ έχω ζυγιστεί. Το αποφεύγω γιατί προσπαθώ ταυτόχρονα με την απώλεια λίπους να αυξήσω το μυικό ιστό, οπότε τα νούμερα της ζυγαριάς μου δε θα είναι ενθαρρυντικά και δε θέλω να αγχωθώ.

    Κάνω 3 με 5 προπονήσεις την εβδομάδα, δυο από αυτές έντονη κυκλική/αερόβια δίωρη προπόνηση, οι υπόλοιπες συνδυαστικά είτε με μια ώρα βάρη και μία αερόβια (σε ομαδικό, μισώ το διάδρομο :D ) είτε μόνο βάρη. Ουσιαστικά δε θα έλεγα ότι κάνω το ένα ή το άλλο περισσότερο και δεν είμαι σίγουρη τελικά τι χρειάζομαι περισσότερο από τα δύο για να πετύχω το στόχο μου, ο οποίος είναι να επανέλθω στο φυσιολογικό μου βάρος (60-62 κιλά) και τα ποσοστά μου σε λίπος και μυική μάζα να είναι υγιή. Παράλληλα θέλω να σουλουπωθω κιόλας (ποιος δε θέλει;)

    Εμφανισιακά βλέπω μεγάλη διαφορά ως προς το σουλούπωμα, ήδη, αισθάνομαι καταπληκτικά, έκοψα και το τσιγάρο και λογικά, τα πάω καλά. Ως προς το βάρος/όγκο δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι (ακόμα). Όμως η κοιλιά φεύγει μέρα με τη μέρα (αντίιιιιιο) τα πόδια ομορφαίνουν, οι ώμοι στρογγυλεύουν και τα λοιπά (μη γελάτε :D )

    Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να με συμβουλέψετε, ίσως απλά αναρωτιέμαι αν όντως τα πάω καλά λόγω καλού προγραμματισμού ή αν είναι τυχαίο και αργότερα κολλήσω. Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή. Στο γυμναστήριο είναι δυο γυμναστές, ένας παλιός, ένας νέος, ο παλιός υποστηρίζει πως στα βάρη πρέπει να κάνεις όσο αντέχεις σε κιλά και επανάληψη, βοηθάς την κατάσταση με τα ομαδικά προγράμματα και το αδυνάτισμα εξαρτάται αποκλειστικά από τη διατροφή. Ο νέος από την άλλη, υποστηρίζει ότι για το αδυνάτισμα και τη γράμμωση πρέπει να εστιάσω σε λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις, να μετράω θερμίδες και να τρώω με το ρολόι, να κάνω μια ώρα διάδρομο ενώ τα ομαδικά προσφέρουν μόνο φυσική κατάσταση. Να πω την αμαρτία μου, καλώς ή κακώς, ακολουθώ τον παλιό (μου θυμίζει τον προπονητή μου που μας έλεγε όταν σταματούσαμε για το καλοκαίρι και ξέραμε ότι από Σεπτέμβρη θα σερνόμασταν: Κάντε όσες επαναλήψεις αντέχετε, συν μια.)

    Υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξω, να προσέξω, να κάνω ή να μην κάνω; Να πάρω κάποιο συμπλήρωμα, ή να το αφήσω τελείως στη διατροφή; (έχω πειθαρχία, αλλά όχι και πολύ αυστηρή).

    Και: Έχω ένα θέμα με τους καρπούς. Δεν τους έχω σπάσει αλλά τους έχω ταλαιπωρήσει από το βόλει. Στο σταυρό (ελπίζω να καταλαβαίνετε ποιο όργανο λέω, έτσι το λένε εδώ :D ) για παράδειγμα όταν ξεκίνησα με τα 15 κιλά μπορούσα να βγάλω τα 3 σετ των 15. Σιγά σιγά όμως άρχισα να ανεβάζω κιλά. Το θέμα είναι ότι για να νιώσω την πίεση στους ώμους/στήθος πρέπει να είμαι τουλάχιστον στα 30 κιλά, όμως μετά από πολύ λίγες επαναλήψεις ο δεξιός καρπός απλά δεν υπακούει, σπάει και δεν κάνω σωστά την άσκηση, πονάω στους ώμους και κάνω υπερέκταση της μέσης και σταματώ. Άρα τον έχω αποκλείσει. Οπότε θέλω να ρωτήσω τι ασκήσεις μπορώ να κάνω για το επάνω μέρος του σώματος, πλάτη/στήθος/ώμοι που να μην ζορίζει τους καρπούς.

    Πραγματικά θεωρώ πως όλα τα θέματα τα καλύπτετε στο φόρουμ. Ίσως απλά νιώθω ότι βαδίζω στα τυφλά και χρειάζομαι κάποια επιβεβαίωση ότι είμαι στο σωστό δρόμο,μιας και συνήθως ρωτάω και σχεδόν πάντα παίρνω διαφορετικές απαντήσεις από τους γυμναστές, οπότε προσαρμόζω τα πράγματα όπως θεωρώ ότι μου ταιριάζουν και μπορώ να τα τηρήσω. :)

    Ευχαριστώ πολύ! Σας εκτιμώ ιδιαίτερα. Σας διαβάζω και τα λόγια σας προς όλους είναι πάντα ευγενικά και ενθαρρυντικά.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα Κατερίνα, καλώς όρισες και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.
    Αν κατάλαβα καλά, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι αν κινείσαι σωστά για το στόχο που έχεις. Τα πράγματα είναι απλά - Για ένα όμορφο γυμνασμένο τονωμενο σώμα, χρειάζεται γυμναστική με βάρη , αερόβια και διατροφή. Αυτή είναι η ιερή τριάδα του φίτνες. Από δω και πέρα ο κάθε γυμναστής έχει τη δική του φιλοσοφία. Ο ένας θα σου λέει κανε πολλές επαναλήψεις λίγα κιλά, ο άλλος κάνε όσα βαστάς κοκ...
    Κράτα τα πράγματα απλά - Κάνε 4-5 προπονήσεις με βάρη όπου θα χωρίζεις το σωμα σου σε 1-2 μυικές ομάδες τη φορά. Δούλεψε βασικές ασκήσεις, κάνε σκουώτ, κάνε άρσεις θανάτου, κάνε πιέσεις στήθους, κάνε πιέσεις ώμων κλπ, με εύρος επαναλήψεων από 8-12 , κάνε και τα ομαδικά σου ως αερόβια και οργάνωσε τη διατροφή σου. Γίνε συγκεκριμένη με το να έχεις 5-6 μικρογεύματα τη μέρα. Αυτά πολυ γενικά ωστε να πάρεις μια ιδέα του τι πρέπει να κανεις.
    Διάβασε τις γυναικείες ενότητες αλλά και την ενότητα των άρθρων , θα μάθεις αρκετά πράγματα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το πρόγραμμά μου - θα ήθελα τη γνώμη σας
    By anne in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-12, 13:44
  2. θα ήθελα την γνώμη-πρόγραμμα προπόνησης
    By GSOROS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 04-03-12, 13:12
  3. Το νέο μου πρόγραμμα (Θα ήθελα την γνώμη σας)
    By teopapale in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-12-11, 17:30
  4. το νεο μου προγραμμα.Θα ηθελα τη Γνωμη σας
    By nikol in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-07, 04:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •