Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Θυρεοτρόπος Ορμόνη Και Άσκηση

    Ήθελα να ρωτήσω εάν η καθημερινή και έντονη άσκηση μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του θυροειδούς;
    Ρωτάω γιατί ενώ σε παλαιότερες εξετάσεις για θυροειδή που έκανα πριν 2-3 χρόνια, όταν το γυμναστήριο δεν υπήρχε στη ζωή μου, συνήθιζα να έχω TSH γύρω στα 1,7 - 1,8 mlU/L, σε πρόσφατες εξετάσεις που κάνω, αφότου έχω αρχίσει να γυμνάζομαι, η TSH κινείται πλέον σε επίπεδα κοντά στα 3,5 mlU/L.
    Ο γιατρός βέβαια λέει ότι τα επίπεδα αυτά εξακολουθούν να θεωρούνται φυσιολογικά, αλλά προσωπικά αναρωτιέμαι που οφείλεται αυτή η αλλαγή στα επίπεδα της ορμόνης.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Ήθελα να ρωτήσω εάν η καθημερινή και έντονη άσκηση μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του θυροειδούς;
    Ρωτάω γιατί ενώ σε παλαιότερες εξετάσεις για θυροειδή που έκανα πριν 2-3 χρόνια, όταν το γυμναστήριο δεν υπήρχε στη ζωή μου, συνήθιζα να έχω TSH γύρω στα 1,7 - 1,8 mlU/L, σε πρόσφατες εξετάσεις που κάνω, αφότου έχω αρχίσει να γυμνάζομαι, η TSH κινείται πλέον σε επίπεδα κοντά στα 3,5 mlU/L.
    Ο γιατρός βέβαια λέει ότι τα επίπεδα αυτά εξακολουθούν να θεωρούνται φυσιολογικά, αλλά προσωπικά αναρωτιέμαι που οφείλεται αυτή η αλλαγή στα επίπεδα της ορμόνης.
    δε μας είπες τι ηλικία έχεις. ενδεχομένως να οφείλεται σε κληρονομικούς παράγοντες, δλδ είχες την προδιάθεση να την εμφανίσεις.
    επίσης δε μας είπες αν παίρνεις κάποια θυροξίνη - αγωγή δλδ.
    εφόσον ο θεράπων ιατρός σου είναι καθησυχαστικός, δε βλέπω λόγο να αγχώνεσαι. Προσπάθησε να είσαι συνεπής στην αγωγή σου, αν και εφόσον λαμβάνεις, καθώς και να είσαι τακτικός στις εξετάσεις ελέγχου.

    και όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση σου καλό θα είναι να την κάνεις στον δικό σου ιατρό. Ο δικός μου απάντησε πως είναι και αυτός ένας λόγος, αλλά παρατήρησα πως η προσέγγιση στο θέμα της εύρυθμης λειτουργίας του θυρεοειδούς αδένα από ιατρό σε ιατρό διαφέρει.
    Last edited by Demetra; 29-06-17 at 21:44.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Η ηλικία μου είναι 32 και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το θυροειδή ούτε παίρνω κάποια αγωγή.
    Απλά κάθε χρόνο κάνω ένα γενικό αιματολογικό έλεγχο και τσεκάρω και το θυροειδή (TSH - FT3 - FT4).
    Και ενώ όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν γυμναζόμουν είχα μια TSH σταθερά στα 1,7 - 1,8 mIU/L, στους 2 τελευταίους ετήσιους ελέγχους (2016 και 2017), όταν και μπήκε στη ζωή μου το γυμναστήριο, η TSH βγήκε 3,46 και 3,48 αντίστοιχα. Βέβαια το εργαστήριο δίνει ανώτερα φυσιολογικά όρια μέχρι 4,2 mlU/L και ο γιατρός που του έδειξα τις εξετάσεις είναι καθησυχαστικός, αλλά επειδή γενικότερα δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο στον τρόπο ζωής μου πέρα από τη γυμναστική και δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας, με προβλημάτισε κάπως αυτή η διαφορά.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    τον προβληματισμό σου τον εξέφρασες στον ιατρό σου; γνωρίζεις για περίπτωση τυχόν κληρονομικής προδιάθεσης; δλδ αν έχει κάποιος συγγενής α' βαθμού αντίστοιχο θέμα.
    Και γω θα σου συνιστούσα να χαλαρώσεις, δεν είσαι εκτός ορίων ώστε να θορυβηθείς και να ανησυχήσεις. Συνέχισε κανονικά ό,τι κάνεις χωρίς να σε απασχολεί τόσο. Ωστόσο μη λησμονείς τον τακτικό έλεγχο. Η απάντηση του δικού μου ιατρού είναι πως παίζει ρόλο ΚΑΙ η άθληση, όπως και η αλλαγή σωματικού βάρους. Επίσης θα σου πρότεινα να μιλήσεις εάν δεν το έχεις κάνει ήδη στον ιατρό σου, όπως και να έχει είναι επιστήμονας με γνώσεις ...

  5. #5
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Επισης τα επιπεδα ορμονων ειδικα σε εμας τις γυναικες δεν ειναι παντα σταθερα. Παραγοντες οπως η ηλικια η το αγχος μποροην να τις επηρεασουν.
    Εοισης οταν οι εξετασεις ειναι εντος φυσιολογικων οριων δεν υπαρχει λογος να ανησυχουμε. Για την αλλαγη βαρους μιλανε συνηθως για αποτομες αλλαγες η πολυ χαμηλα επιπεδα λιπους και στον τομεα τις αθλησης συνηθως επηρεαζει η εντονη αθληση.
    Βασικα οπως ειπε κ η Δημητρα μην αγχωνεσαι για αυτο.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για την αλλαγή του βάρους που μου είπατε όντως αυτά τα 2 χρόνια επειδή βρίσκομαι σε φάση όγκου το σωματικό μου βάρος έχει ανέβει από τα 66 στα 73 κιλά. Οπότε εκτός από το γυμναστήριο που μπήκε στη ζωή μου, υπάρχει και αυτή η αλλαγή. Σε κάθε περίπτωση θα το ψάξω και με κάποιον ενδοκρινολόγο να δούμε τι θα μου πει.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    κανείς καταλληλότερος του ενδοκρινολόγου να σου απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις.

    Και εγω παλαιότερα ειχα στα ψηλά ορια ισως και λιγο εκτος ορίων την TSH και απλα μου ειχαν πει να ξανακάνω εξετάσεις και να το παρακολουθώ και στις τελευταίες ήταν στα φυσιολογικά επιπεδα, παλι ψηλά σχετικά αλλα οχι εκτός.

    Εγω το φοβάμαι και πλεον κανω συχνά εξετασεις στο θυροειδή επειδή η μητερα και γιαγιά εχουν υποθυροειδισμό, μου εχει πει ο γιατρος οτι ισως καποια στιγμή εχω και εγώ θεμα αλλα μπορεί και ποτέ, ουτε ξέρεις ουτε μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτο. Ετσι μου ειπε, απλα το παρακολουθεις

  8. #8
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Οι παθησεις του θυρεοειδους αδενα ειναι κατα 99% κληρονομικες. Περισσοτερο δηλαδη απο αλλες ορμονες οπως τεστοστερονη κλπ. Φυσικα και μπορει να επηρεασουν λιγο διατροφη, τροπος ζωης, ασκηση κλπ..αλλα μην σε ανησυχει το οτι κανεις γυμναστικη για την αυξηση της TSH. Απλα εχε εναν καλο ενδοκρινολογο(οπωςδηποτε ολοι πρεπει να εχουμε..δεν εχει να κανει με το αν εχεις η οχι θεματα με τον θυρεοειδη). Ρωτα τον ενδοκρινολογο σου ο οποιος ξερει να σε κατευθυνει ποτε να κανεις εξετασεις και να κρινει κλπ. Επισης αν μια στις χιλιες περιπτωσεις αναπτυξεις καποια παθηση θυρεοειδους, μην σε φοβιζει. Ειναι απο τις παθησεις που ρυθμιζονται με τον πιο απλο τροπο(χαπι) και εφοσον το τηρεις δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα ειτε στην υγεια σου ειτε στην εμφανιση σου.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αυξητικη Ορμονη
    By passenger67 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-21, 01:09
  2. Αυξητική Ορμόνη
    By sok in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 14-03-15, 17:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •