Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    2

    Default Μικρή Περιφέρεια

    Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα και στο χωρο του bodybuilding. Κανω γυμναστήριο εδω και δυο μηνες και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με τις ωραιες αλλαγες που εχουν συμβει στο σωμα μου. Κανω σωστη διατροφη και ειμαι στην φαση της γράμμωσης. Ωστοσο το σωμα μου εχει δυο ιδιομορφιες. Η πρωτη ειναι πως εχω μεγαλη λεκανη και μικρη περιφερεια ενω η δευτερη ειναι οτι το κοκαλο πανω απο το στερνο πεταει προς τα εξω. Εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας για το πως θα μπουσουσα να καλυψω τα δυο παραπανω ειτε με ασκήσεις για συγκεκριμενη ενδυναμωση μυων ειτε με διατροφη.
    Να σημειωθει πως ειμαι 16 χρονων ζυγιζω 70 κιλα και ειμαι 1,86
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Αυτο με το κοκκαλο που λες σε ολους ετσι ειναι. Πρωτον δεν μπορεις να αλλαξεις την δομη, το σχημα κλπ των οστων σου..αυτο ειναι γενετικο. Δευτερον φαινεται πιο πολυ επειδη εισαι παρα πολυ λιγα κιλα. Οταν βαλεις κρεας δεν θα πεταει τοσο. Επισης αυτο που λες με τη μεγαλη λεκανη ειναι επισης πως ειναι η δομη των οστων σου. Ουτε αυτο μπορεις να το αλλαξεις. Εγω δεν το θεωρω κακο. Μονο για καποιον που κανει επαγγελματικο bodybuilding μπορει να ειναι λιγο αρνητικο. Αλλα μεγαλωνοντας τους ομους σου, κανοντας τους να φαινονται πιο ευρεις με το να τους αναπτυξεις, και κανοντας πιο ανοιχτη την πλατη σου με ελξεις κλπ και πιο τριγωνικη, μετα δεν θα φαινεται τοσο. Κι εγω το εχω αυτο, απλα ειναι ετσι η δομη των οστων σου. Μην σε νοιαζει αυτο..οταν θα βαλεις μυς θα φαινεσαι πολυ καλυτερα. Τωρα αυτα φαινονται πολυ επειδη δεν εχεις καθολου μυς και αυτο φαινεται απο το βαρος σου. 1,86 με 70 κιλα ειναι παρα πολυ λιγο. Διαβασε τα αρθρα για διατροφη. Πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 10 κιλα αλλα αυτο θα γινει σταδιακα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Vaggeliskont View Post
    Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα και στο χωρο του bodybuilding. Κανω γυμναστήριο εδω και δυο μηνες και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με τις ωραιες αλλαγες που εχουν συμβει στο σωμα μου. Κανω σωστη διατροφη και ειμαι στην φαση της γράμμωσης. Ωστοσο το σωμα μου εχει δυο ιδιομορφιες. Η πρωτη ειναι πως εχω μεγαλη λεκανη και μικρη περιφερεια ενω η δευτερη ειναι οτι το κοκαλο πανω απο το στερνο πεταει προς τα εξω. Εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας για το πως θα μπουσουσα να καλυψω τα δυο παραπανω ειτε με ασκήσεις για συγκεκριμενη ενδυναμωση μυων ειτε με διατροφη.
    Να σημειωθει πως ειμαι 16 χρονων ζυγιζω 70 κιλα και ειμαι 1,86
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

    Μετά από το τεράστιο χρονικό διάστημα των 2 ολόκληρων μηνών, σκέφτηκες πως έβαλες όσους μυς είναι να βάλεις και τώρα ήρθε η ώρα να τους "γραμμώσεις"?

    16 χρονών, 1,86 ύψος και μόνο 70 κιλά.

    Και το μυαλό σου ήταν ακόμα δεν ξεκίνησες, να κάνεις γράμμωση?

    Χίλια συγγνώμη παλικάρι μου αλλά δεν βλέπεις την αντίφαση?
    Κάθεσαι και στερείς από τον οργανισμό σου πρώτες ύλες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος. Άσε τις γραμμώσεις. Κοίτα να τρέφεσαι σωστά και γυμνάσου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Αα δεν προσεξα το σημειο οπου λεει για γραμμωση! οτι σου λεει ο secret of steel. Εκτος του οτι στην φαση που εισαι ''νεος και αρχαριος στην γυμναστικη'' δεν πρεπει να πηγαινεις με ορους γραμμωση και ογκο..τι γραμμωση; δεν εχεις μυς για να γραμμωσεις, 2 μηνες κανεις μονο και εισαι και πουπουλο.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    2

    Default

    Εχετε δικιο παιδια δικια μου παραβλεψη αυτο με την γραμμωση
    Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες και τον χρόνο που αφιερωσατε !

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Vaggeliskont View Post
    Εχετε δικιο παιδια δικια μου παραβλεψη αυτο με την γραμμωση
    Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες και τον χρόνο που αφιερωσατε !
    Δεν είναι θέμα παράβλεψης. Απλά σκέψου λίγο, γράμμωση ίσον υποθερμιδική διατροφή.
    Εσύ είσαι ήδη πολύ κάτω σε βάρος σε σχέση με το ύψος σου.
    Πρέπει να επικεντρωθείς στο να δημιουργήσεις τώρα. Και η ηλικία σου είναι η ιδανική, το σώμα σου θα αρπάζει, θα μεγαλώνει μυικά γρήγορα. Αυτό θέλει πρώτη ύλη, φαγητό. Μυς με το να τρως λιγότερο από τη συντήρησή σου δε θα κάνεις (ή θα κάνεις με πολύ αργούς ρυθμούς). Γιατί να βάλεις τρικλοποδιά στο σώμα σου?
    Επίσης οι ορμόνες σου είναι στο φουλ τώρα (κάτι επίσης πολύ θετικό). Γιατί να τις ρίξεις με υποθερμιδική δίαιτα?

    Ξεπεράστε επιτέλους το σύνδρομο του sixpack. Κάποια από τα μέλη των οποίων βλέπετε φωτογραφίες έκαναν πολλά χρόνια για να φτάσουν στο σημείο που βλέπετε (και που προφανώς θέλετε και για τον εαυτό σας).
    Δουλέψτε, ιδρώστε αλλά και τραφείτε σωστά και υγιεινά. Και μη δημιουργείται έχθρα με το φαγητό ακόμα δεν ξεκινήσατε το γυμναστήριο (απ' ότι καταλαβαίνεις δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα, αφορμή παίρνω).

    Να σαι καλά αγορίνα και κοίτα να προσέχεις τον εαυτό σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Περιφέρεια Μέσης
    By extremist in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 81
    Last Post: 15-07-22, 15:11
  2. Περιφέρεια Μέσης & Λίπος
    By GoodPrince in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-17, 00:47
  3. Περιφέρεια Μέσης & Bodybuilding
    By POWERBUILDER in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 14-05-09, 07:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •