Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default Τρόπος εκγύμνασης

    Καλησπέρα σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω το εξής: αποφάσισα να αλλάξω λίγο το πρόγραμμα μου και να το κάνω σπαστό δηλαδή να κάνω την αερόβια το πρωί με άδειο στομάχι για 40 λεπτά και το απόγευμα άλλα 40 βάρη. Αυτό το μοτίβο υστερεί αποτελεσματικότητας? Επίσης κάνω κυκλική την προπόνηση στα βάρη εκεί που έκανα την κάθε άσκηση επί 3 συνεχόμενα σετ. Έχω δει μια στασιμότητα τελευταία και είπα να αλλάξω λίγο τον τρόπο της άσκησής μου. Είναι καλύτερο, τι πιστεύετε? ευχαριστώ!!
    Last edited by mariaaman1986; 09-07-17 at 19:14.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φυσικά και μπορείς να διαχωρίσεις την αερόβια από τα βάρη σου. Αν βλέπεις στασιμότητα στην πρόοδό σου, τότε υπάρχουν πολλές παράμετροι που μπορείς να αλλάξεις. Όχι απαραίτητα να αλλάξεις τελείως πρόγραμμα, αλλά να εμπλουτίσεις το ασκησιολόγιο, να αλλάξεις τη διάρκεια των διαλειμμάτων, να ενσωματώσεις τεχνικές. Επίσης πολύ σημαντικό, να σημειώνεις τα κιλά που κάνεις και να συγκρίνεις την πρόοδό σου. Βάλε στόχο να ανεβάσεις την ποιότητα της προπόνησης, να δώσεις το 100% γιατί πολλές φορές μιλάμε για στασιμότητα αλλά στην πραγματικότητα δεν πιεζόμαστε αρκετά.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη! Ναι η αλήθεια είναι ότι κάνω κάτι λάθος και το αισθάνομαι και στο σώμα μου γιατί δεν είμαι πλέον πιασμένη μετά από τις ασκήσεις! Έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου , με έχω πιάσει να θέλω να τα παρατήσω αλλά τότε βάζω στο μυαλό μου το πώς ήμουν πριν και πώς τώρα και παίρνω κάπως δύναμη! Σκέφτομαι πώς τα καταφέρνετε όλοι εσείς που πηγαίνετε σε αγώνες, εγώ έχω λαλήσει στο θέμα της διατροφής γιατί έχω κάνει στροφή 180 μοιρών και δεν είναι εύκολο! Πάντως νομίζω πάντως πώς παίζει ρόλο και το DNA ως προς την εμφάνιση του σώματος, πχ ο ποπός μου ότι και να κάνω μου φαίνεται φουσκωτός θα παραμένει αντίθετα από άλλα μέρη του σώματος μου που πολύ δύσκολα θα βάλω λίπος! Τα νεύρα μου!!

  4. #4

    Default

    Το οτι δεν πιανεσαι μετα απο προπονηση δεν σημαινει οτι δεν δουλεψες καλα τον μυς σου.
    Μην απογοητευεσαι λοιπον.Η γυμναστικη ειναι τροπος ζωης για να αρεσουμε στον ευατο μας κ οχι για να αρεσουμε στους αλλους.Επισης η γυμναστικη ειναι το καλυτερο αντικαταθλιπτικο!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by mariaaman1986 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη! Ναι η αλήθεια είναι ότι κάνω κάτι λάθος και το αισθάνομαι και στο σώμα μου γιατί δεν είμαι πλέον πιασμένη μετά από τις ασκήσεις! Έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου , με έχω πιάσει να θέλω να τα παρατήσω αλλά τότε βάζω στο μυαλό μου το πώς ήμουν πριν και πώς τώρα και παίρνω κάπως δύναμη! Σκέφτομαι πώς τα καταφέρνετε όλοι εσείς που πηγαίνετε σε αγώνες, εγώ έχω λαλήσει στο θέμα της διατροφής γιατί έχω κάνει στροφή 180 μοιρών και δεν είναι εύκολο! Πάντως νομίζω πάντως πώς παίζει ρόλο και το DNA ως προς την εμφάνιση του σώματος, πχ ο ποπός μου ότι και να κάνω μου φαίνεται φουσκωτός θα παραμένει αντίθετα από άλλα μέρη του σώματος μου που πολύ δύσκολα θα βάλω λίπος! Τα νεύρα μου!!

    Για κανέναν δεν είναι εύκολο. Γι αυτό είναι και κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν όλοι. Απαιτεί υπομονή και επιμονή.
    Όσο για το μυικό πιάσιμο, αν ήταν ένδειξη καλής προπόνησης τότε οι αρχάριοι που πιάνονται θα σήμαινε πως τα έκαναν όλα τέλεια. Εσύ εστίασε στο να ανεβάσεις ένταση, δες μηπως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και συνέχισε αυτό που κάνεις.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Εκεί τίθεται το θέμα stratosask, ότι δεν είμαι εγώ ικανοποιημένη από την εικόνα μου!! σίγουρα η γυμναστική είναι τρόπος διαφυγής και κάνει καλό στο στρες αλλά η επιβράβευση όταν βλέπεις και τα ανάλογα αποτελέσματα σε βοηθάει και να προχωράς!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα τις ακολουθήσω και μιλάμε ξανά!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Εκγύμνασης
    By spyros_71 in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 3
    Last Post: 21-06-17, 22:18
  2. Οικονομικός Τρόπος Εκγύμνασης Θεσσαλονίκη;
    By Elenakipapaki in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-14, 04:30
  3. Οικονομικός Τρόπος Εκγύμνασης Θεσσαλονίκη;
    By Elenakipapaki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-14, 23:57
  4. Ασκήσεις Εκγύμνασης
    By panagiotis134 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-14, 16:31
  5. Ασκησης εκγυμνασησ
    By panagiotis134 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-14, 00:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •