Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Exclamation Απώλεια Βάρους - Χαλάρωση & Κυτταρίτιδα

    Καλησπερα,διαβαζω εδω κ αρκετο καιρο το φορουμ σας κ πηρα την αποφαση να γινω μελος κ να ζητησω την βοηθεια σας.Ειμαι 28 ετων υψος 1,76 55 κιλα κ με ποσοστο λιπους 13,3 %.Εδω κ 4 χρονια μετα απο διαιτα εχασα 43 κιλα με αποτελεσμα τη γνωστη χαλαρωση ιδιατερα σε χερια κ ποδια οπως κ μεγαλο προβλημα με την κυτταριτιδα.Ειχα πολλη με τα παραπανω κιλα μετα την διαιτα μειωθηκε αλλα με την χαλαρωση φαινεται πολυ αντιαισθητικη.Εκανα γυμναστικη κ ειδα αλλαγη αλλα περιστασιακα.Εδω κ 4 μηνες κανω αεροβια συν προγραμμα με αντιστασεις 45' 5 φορες την εβδομαδα.Θα ηθελα να μου προτεινετε το ιδανικο προγραμμα διατροφης (χωρις να παρω βαρος επειδη βαζω ευκολα κιλα) οπως και καποια συμπληρωματα που ισως με βοηθησουν μαζι με την ασκηση.Δυστυχως τωρα δεν υπαρχει χρονος για πιο απαιτητικο προγραμμα γυμναστικης λογω δουλειας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Tι διατροφή ακολουθείς μέχρι τώρα;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Tι διατροφή ακολουθείς μέχρι τώρα;
    Καταρχας καλησπερα,να ξερεις οτι σε διαβαζω ανελλιπως κ εισαι ο ορισμος του motivation ειλικρινα.Λοιπον ενα ενδεικτικο μενου ειναι αυτο.Απλα επειδη λογω προιστοριας με τα κιλα καποιες φορες παραλειπω κ απο εδω γευματα επειδη εχω κ πολυ μεγαλο προβλημα με δυσκοιλιοτητα κ μολις φαω κανονικα 2-3 μερες κ φουσκωνω κ ανεβαινω αυτοματα σε βαρος.Μετα το βλεπω συγχιζομαι κ κοβω γευματα

    ΠΡΩΙΝΟ 9.00
    1 ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΗΛΟ 1 ΦΕΤΑ ΑΝΑΝΑ
    Η' 200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΓ ΜΕΛΙ ΚΑΙ 2 ΚΤΣ ΒΡΩΜΗ

    13.00
    ΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΧΑ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟΤΕ ΤΡΩΩ ΤΑ ΦΟΥΤΑ(Η ΜΠΑΝΑΝΑ) Κ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ

    17.00
    1 ΣΑΛΑΤΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΕ 1 ΚΤΣ ΛΑΔΙ Κ 2ΚΤΣ ΒΑΛΣΑΜΙΚΟ

    20.00
    200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% Η 2 ΑΥΓΑ ΒΡΑΣΤΑ Η 2 ΚΡΙΤΣΙΝΙΑ ΠΟΛΥΣΠΟΡΑ ΜΕ 2 ΦΕΤΕΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ

    23.00
    ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Κ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΟΜΕΛΕΤΑ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ Κ ΛΑΧΑΝΙΚΑ
    Η 200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΕ ΕΝΑ SCOOP ΠΡΩΤΕΙΝΗ

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.
    Last edited by DONA89; 10-07-17 at 15:22.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Χαίρομαι αν παρακινώ κάποιον να ακολουθήσει έναν υγιεινό τρόπο ζωής με το να συνδιάζει άσκηση και διατροφή.


    Απλα επειδη λογω προιστοριας με τα κιλα καποιες φορες παραλειπω κ απο εδω γευματα επειδη εχω κ πολυ μεγαλο προβλημα με δυσκοιλιοτητα κ μολις φαω κανονικα 2-3 μερες κ φουσκωνω κ ανεβαινω αυτοματα σε βαρος.Μετα το βλεπω συγχιζομαι κ κοβω γευματα
    Εδώ υπάρχει ένα θεματάκι όμως. Τι εννοείς οταν λες μόλις φας κανονικά 2-3 μέρες φουσκώνεις και ανεβαίνεις σε βάρος; Το να κόβεις γεύματα δεν είναι λύση. Βρες τη ρίζα του προβλήματος και προσπάθησε να το καταπολεμήσεις. Αν έχεις δυσκοιλιότητα τότε ίσως θα έπρεπε να εμπλουτίσεις το διαιτολόγιό σου με περισσότερες φυτικές ίνες και καλά λιπαρά. Επίσης αν έχεις άγχος , δεν κοιμάσαι σωστά, όλα αυτά επηρρεάζουν.

    Πριν σχολιάσω τη διατροφή σου, είναι απαραίτητο να υπολογίζεις πόσες θερμίδες τρως αλλά και πόσο υδατάνθρακα, πρωτείνη και λιπαρά. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι δουλεύει στο σώμα σου και τι αλλαγές να κάνεις σε περίπτωση που κολλήσεις.


    ΠΡΩΙΝΟ 9.00
    1 ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΗΛΟ 1 ΦΕΤΑ ΑΝΑΝΑ
    Η' 200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΓ ΜΕΛΙ ΚΑΙ 2 ΚΤΣ ΒΡΩΜΗ

    Το πρωινό αυτο είναι άνισο. Δηλαδή στην πρώτη επιλογή δεν έχεις καθόλου πηγή πρωτείνης και στην δεύτερη έχεις πρωτεινη και υδατάνθρακα.
    Βγάλε το μέλι, μέτρα με γραμμάρια τη βρώμη, υπολόγισε περίπου στα 40γρ μαζί με το γιαούρτι. Μπορείς να προσθέσεις και ενα φρούτο.


    13.00
    ΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΧΑ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟΤΕ ΤΡΩΩ ΤΑ ΦΟΥΤΑ(Η ΜΠΑΝΑΝΑ) Κ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ
    Για μεσημέρι θα έχεις ενα πλήρες γεύμα. 1 το μεσημέρι και θα είσαι με ενα φρούτο; Βάλε κοτόπουλο βάλε μοσχάρι, βάλε ενα κρεατικό μαζί με πατατούλα ή ρύζι και σαλάτα. Πως θα θρέψεις το σώμα σου;


    17.00
    1 ΣΑΛΑΤΑ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΕ 1 ΚΤΣ ΛΑΔΙ Κ 2ΚΤΣ ΒΑΛΣΑΜΙΚΟ

    Σκέτη σαλάτα; Λείπει μια πηγή πρωτεινης. Λείπει υδατάνθρακας. Βάλε σολομό ή άλλο ψαράκι, ή κοτόπουλο όπως στο μεσημεριανό σου. Ή ομελέτα στο αντικολητικό με 3-4 ασπράδια και 1 κρόκο.



    20.00
    200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% Η 2 ΑΥΓΑ ΒΡΑΣΤΑ Η 2 ΚΡΙΤΣΙΝΙΑ ΠΟΛΥΣΠΟΡΑ ΜΕ 2 ΦΕΤΕΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ

    Ασε τα κριτσίνια και τα αλλαντικά. Φάε ενα γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα.



    23.00
    ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Κ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΟΜΕΛΕΤΑ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ Κ ΛΑΧΑΝΙΚΑ
    Η 200 ΓΡΑΜ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΕ ΕΝΑ SCOOP ΠΡΩΤΕΙΝΗ

    Το γιαουρτι κράτα το μέχρι 2 φορές τη μέρα. Βάλε κοτοπουλο ή κανενα μπιφτέκι ή ομελέτα με λαχανικά και ελαιόλαδο. Ή βαλε και το γιαουρτι με την πρωτεινη αλλα μην τρως τα μισα γευματα της μερας γιαουρτι!

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.
    Μια απλή πρωτεινη whey (ορού γάλακτος).

  5. #5
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Red face

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Χαίρομαι αν παρακινώ κάποιον να ακολουθήσει έναν υγιεινό τρόπο ζωής με το να συνδιάζει άσκηση και διατροφή.




    Εδώ υπάρχει ένα θεματάκι όμως. Τι εννοείς οταν λες μόλις φας κανονικά 2-3 μέρες φουσκώνεις και ανεβαίνεις σε βάρος; Το να κόβεις γεύματα δεν είναι λύση. Βρες τη ρίζα του προβλήματος και προσπάθησε να το καταπολεμήσεις. Αν έχεις δυσκοιλιότητα τότε ίσως θα έπρεπε να εμπλουτίσεις το διαιτολόγιό σου με περισσότερες φυτικές ίνες και καλά λιπαρά. Επίσης αν έχεις άγχος , δεν κοιμάσαι σωστά, όλα αυτά επηρρεάζουν.

    Πριν σχολιάσω τη διατροφή σου, είναι απαραίτητο να υπολογίζεις πόσες θερμίδες τρως αλλά και πόσο υδατάνθρακα, πρωτείνη και λιπαρά. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι δουλεύει στο σώμα σου και τι αλλαγές να κάνεις σε περίπτωση που κολλήσεις.



    Το πρωινό αυτο είναι άνισο. Δηλαδή στην πρώτη επιλογή δεν έχεις καθόλου πηγή πρωτείνης και στην δεύτερη έχεις πρωτεινη και υδατάνθρακα.
    Βγάλε το μέλι, μέτρα με γραμμάρια τη βρώμη, υπολόγισε περίπου στα 40γρ μαζί με το γιαούρτι. Μπορείς να προσθέσεις και ενα φρούτο.

    Σε εναλλακτικη μπορω να το αντικαταστησω με 1 τοστ ολικης με τυρι γαλοπουλα χαμηλων λιπαρων η καποια αλλη επιλογη να μου προτεινεις?



    Για μεσημέρι θα έχεις ενα πλήρες γεύμα. 1 το μεσημέρι και θα είσαι με ενα φρούτο; Βάλε κοτόπουλο βάλε μοσχάρι, βάλε ενα κρεατικό μαζί με πατατούλα ή ρύζι και σαλάτα. Πως θα θρέψεις το σώμα σου;



    Σκέτη σαλάτα; Λείπει μια πηγή πρωτεινης. Λείπει υδατάνθρακας. Βάλε σολομό ή άλλο ψαράκι, ή κοτόπουλο όπως στο μεσημεριανό σου. Ή ομελέτα στο αντικολητικό με 3-4 ασπράδια και 1 κρόκο.


    Ασε τα κριτσίνια και τα αλλαντικά. Φάε ενα γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα.



    Το γιαουρτι κράτα το μέχρι 2 φορές τη μέρα. Βάλε κοτοπουλο ή κανενα μπιφτέκι ή ομελέτα με λαχανικά και ελαιόλαδο. Ή βαλε και το γιαουρτι με την πρωτεινη αλλα μην τρως τα μισα γευματα της μερας γιαουρτι!




    Μια απλή πρωτεινη whey (ορού γάλακτος).
    Το θεμα με τη δυσκοιλιοτητα επηλθε με την απωλεια των κιλων.Συμβουλευτηκα γαστρεντερολογο κ διατροφολογο κ η πραγματικοτητα ειναι πως μονο με χρηση σταγονων τυπου καθαρτικου υπαρχει αποτελεσμα.Κ αυτες τις χρησιμοποιω 1 φορα τη βδομαδα εξου και τα πρηξιματα κ η αυξηση βαρους.
    Για το πρωινο σε εναλλακτικη μπορω να το αντικαταστησω με 1 τοστ ολικης με τυρι γαλοπουλα χαμηλων λιπαρων η καποια αλλη καλυτερη επιλογη να μου προτεινεις?Επισης μηπως θα ηταν καλυτερα μετα την προπονηση ενα ποτηρι γαλα αμυγδαλου με ενα scoop πρωτεινης? Γιατι για απογευμα αμυδαλα δεν τρωω.
    Για μεσημερι δεν υπαρχει προβλημα ταπερακι στη δουλεια κ παμε.Ποσοτητα πρωτεινης παλαμη ρυζι γροθια κ σαλατα 2 κουπες? ειναι ενταξει?
    Αν φαω κανονικο γευμα στις 15.00 μπορω να βαλω 19.00 το γιαουρτι με την πρωτεινη?
    Και τελος 23.00 κραταω πρωτεινη με σαλατα η ομελετα με λαχανικα κ μανιταρια.Σε γενικες γραμμες ξεπερναω τις 1200 θερμιδες?

    Ωραια αρα πρωτεινη συνεχιζω με την ιδια.Οχι isolate να υποθεσω ετσι? Και θα βοηθουσε καποιο CLA,καρνιτινη η αμινοξεα ? Συγνωμη αν σε κουρασα απλα διαβαζω ολη μερα τα ποστ κ ειχα ενα κατεβατο αποριες.
    Last edited by DONA89; 10-07-17 at 20:58.

  6. #6
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Και απ οτι βλεπω δε θελεις η βαριεσαι να τις λυσεις...Σου λεει η Ειρηνη μετρα με γραμαρια και υπολογισε ολη την κατανομη των μακροστοιχειων ωστε να εχεις ενα μπουσουλα και γραφεις για παλαμες ρυζια και γροθιες σαλατες...
    ουτε cla,oυτε καρνιτινη,ουτε αμινοξεα σου χρειαζονται...Απλα διαβασμα και θεληση
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  7. #7
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Unhappy

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    Και απ οτι βλεπω δε θελεις η βαριεσαι να τις λυσεις...Σου λεει η Ειρηνη μετρα με γραμαρια και υπολογισε ολη την κατανομη των μακροστοιχειων ωστε να εχεις ενα μπουσουλα και γραφεις για παλαμες ρυζια και γροθιες σαλατες...
    ουτε cla,oυτε καρνιτινη,ουτε αμινοξεα σου χρειαζονται...Απλα διαβασμα και θεληση

    Θεληση εχω απλα δεν εχω ξανα ακολουθησει διατροφη μετρωντας τα μακρο παρα μονο θερμιδες κ δεν ξερω απο που να αρχισω σαν βαση..

  8. #8
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Ουτε εγω ειχα, ελαχιστοι εχουν...Και απορω με κατι διατροφες που βλεπω απο δηθεν διαιτολογους και αναρωτιεμαι ειναι τοσο βλακες η ειναι οι πελατες τοσο θυματα?

    Ξεκινα απο εδω

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  9. #9
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Default

    Σε ευχαριστω παρα πολυ,ακριβως αυτο εψαχνα.Στρωνομαστε διαβασμα κ προγραμμα.Και να δουμε.Απεγνωσμενοι ειναι μαλλον.Εχω περασει απο σταδιο υπερβαρης και εχασα ολα τα κιλα μονη μου.Οσες φορες πηγα σε διατροφολογο αποτελεσμα μηδεν.Τελοσπαντων και παλι ευχαριστω !

  10. #10
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Cool

    Καλησπερα ειστε καλα Ακολουθησα την συμβουλη σας κ αλλαξα το πλανο διατροφης μου με το παρακατω

    Πρωινο 09.00
    200 γραμμ γιαουρτι
    1 scoop πρωτεινη
    40 γραμμ βρωμη

    μετα απο προπονηση 11.00
    1 scoop πρωτεινη με 150 ml γαλα αμυγδαλου (unsweetened)

    13.00 1 μπανανα

    Μεσημεριανο 15.30-16.00
    πρασινη σαλατα κ αγγουρι με 1 κτγ λαδι κ 1 κτσ μπαλσαμικο
    ψητο κοτοπουλο η 2 μπιφτεκια χωρις ψωμι η φιλετο μοσχαρι
    καστανο ρυζι η 2 ρυζογκοφρετες πολυσπορες

    απογευμα 7.30-20.00
    1 τοταλ 2% (αν δεν εχω βαλει την πρωτεινη το πρωι την βαζω τωρα)
    η 2 ρυζογκοφρετες με cottage

    βραδινο 23.30-00.00
    ομελετα με 4 ασπραδια κ 1 αυγο κ μανιταρια κ σαλατα πρασινη με 1/2 αγγουρι
    η φιλετο/2 σουβλακια κοτοπουλο η σαλατα με τονο

    Θα ηθελα την γνωμη σας αν ειναι καταλληλο για το στοχο μου.
    Last edited by DONA89; 13-07-17 at 17:44.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μπράβο για την προσπάθειά σου! Ωραιο το πλάνο. Βγάλε το σκουπ πρωτεινης από το πρωινό σου (αν θες βαλε μισο ετσι για γευση στο γιαουρτι) και στο σνακ που τρως μονο μπανάνα πρόσθεσε λίγο κοτατζ ή φάε κοτοπουλάκι με λίγη πατάτα.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Default

    τελεια σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,οποτε συνεχιζω ετσι.Υπαρχουν καποιες εναλλακτικες για το πρωινο κ το απογευματινο σνακ?

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πιτάκι βρώμης (με βρώμη, ασπραδια, κροκο), μπορεις να βαλεις και λιγη πρωτεινη μεσα και σιρόπι 0% απο πανω (εχει το myprotein πολυ ωραιο).
    Επίσης εναλλακτικά φρούτο με γιαούρτι. Ή απλως βραστά αβγα με χυλωμένη βρώμη (εγώ βάζω μεσα και στιγμιαιο καφέ με γευση φουντουκι και γινεται τέλειο).

    Για σνακ, μπορεις γιαουρτι με κακαο ΙΟΝ σκονη, λιγη πρωτεινη, ζαχαρινη, ελαχιστο νερακι και γινεται μους σοκολατα!! Αν θες το βαζεις ψυγειο και γινεται σε στυλ παγωτο.
    Επίσης κοτοσαλατα (κοβεις το κοτοπουλο κυβους) και το βαζεις σε ψητα λαχανικα (πχ μελιτζανες, κολοκυθακι) τυπου μπριαμ δηλαδη.
    Φαντασία να εχεις!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πιτάκι βρώμης (με βρώμη, ασπραδια, κροκο), μπορεις να βαλεις και λιγη πρωτεινη μεσα και σιρόπι 0% απο πανω (εχει το myprotein πολυ ωραιο).
    Επίσης εναλλακτικά φρούτο με γιαούρτι. Ή απλως βραστά αβγα με χυλωμένη βρώμη (εγώ βάζω μεσα και στιγμιαιο καφέ με γευση φουντουκι και γινεται τέλειο).

    Για σνακ, μπορεις γιαουρτι με κακαο ΙΟΝ σκονη, λιγη πρωτεινη, ζαχαρινη, ελαχιστο νερακι και γινεται μους σοκολατα!! Αν θες το βαζεις ψυγειο και γινεται σε στυλ παγωτο.
    Επίσης κοτοσαλατα (κοβεις το κοτοπουλο κυβους) και το βαζεις σε ψητα λαχανικα (πχ μελιτζανες, κολοκυθακι) τυπου μπριαμ δηλαδη.
    Φαντασία να εχεις!

    και μονο που τα διαβασα μου ετρεξαν τα σαλια σε ευχαριστω Ειρηνη μου,παμε δυναμικα!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by DONA89 View Post
    και μονο που τα διαβασα μου ετρεξαν τα σαλια σε ευχαριστω Ειρηνη μου,παμε δυναμικα!

    Δώσε πόνο!!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Καλησπέρα σε όλους! Με έχει απασχολήσει και παλαιότερα αυτό το θέμα, απλώς τώρα είναι διαφορετικές οι συνθήκες.

    Αρχικά, είμαι 32 χρόνων, 1,71 και σήμερα έπεσα κάτω από τα 100. Πριν 3 μήνες ήμουν 115. Τρώω περίπου 1200-1100 θερμίδες σταθερά την ημέρα και χάνω 1-1,5 κιλό την εβδομάδα, χωρίς διακυμάνσεις ή υπερβολές. Είμαι χορτοφάγος τα τελευταία 4 χρόνια και αυτό το κάνει λίγο πιο δύσκολο. Ο στόχος μου είναι να φτάσω αρχικά 70 και αργότερα 60-65 κιλά. Η μόνη 'άσκηση' που κάνω αυτούς τους 3 μήνες παράλληλα με την απώλεια βάρους είναι 1 ώρα περπάτημα κάθε δεύτερη μέρα (κάθε μέρα θέλω, αλλά δε βγαίνει!). Η φυσική μου κατάσταση δεν είναι η καλύτερη, στα νιάτα μου ήμουν αθλήτρια άρσης βαρών και ξέρω πως είναι να έχεις μυϊκό και πώς είναι να μην έχεις! Έχω σπίτι λάστιχα αντιστάσεων, 2κιλους αλτήρες και μια μπάλα μεγάλη, αλλά μπορώ να πάρω κ άλλα πράγματα. Γυμναστήριο αυτή τη στιγμή και για τους επόμενους 4 μήνες δεν είναι εφικτό να πάω.

    Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας:
    1. χαλάρωση - φρικάρω στην ιδέα της χαλάρωσης, ειδικά στο στήθος, που δεν έχω μεγάλο, αλλά παρ' όλα αυτά έχει χαλαρώσει πολύ. Βάζω κάθε μέρα κρέμες και λάδια κλπ, αλλά δεν κάνω καμία απολύτως άσκηση.
    2. συμβουλές στη διατροφή (σας την παραθέτω πιο κάτω)
    3. ασκήσεις σας παρακαλώ! προτείνετε επαναλήψεις, σετ, είδος ασκήσεων, αντιστάσεις, ό,τι νομίζετε χρειάζομαι στην παρούσα φάση και το ξανασυζητάμε αργότερα.
    4. κυτταρίτιδα (αν και έχει πολλά ποστς που διαβάζω εδώ ήδη!)

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

    Διατροφή (μια συνηθισμένη μέρα):

    πρωί: 1 φέτα τοστ πολύσπορο + 1 φέτα ενταμ
    δεκατιανό: το ίδιο ή φρούτο π.χ. μπανάνα ή 2 ροδάκινα
    μεσημέρι: ό,τι έχω που δεν ξεπερνά τις 500 θερμίδες και προσπαθώ να έχει και σαλάτα (συνήθως φασόλια ή μανιτάρια ή ρύζι ή μπέργερ λαχανικών + σαλάτα)
    βραδυνό: φρούτο ή τίποτα αναλόγως πώς τα έχω πάει με τις θερμίδες

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Από τη στιγμή που έχεις αθλητικό υπόβαθρο θα γνωρίζεις πως η διατροφή σου είναι τραγικά χαμηλή σε θερμίδες.
    Στην γυναικεία ενότητα υπάρχουν οδηγοί προπόνησης που μπορείς να ακολουθήσεις με τον εξοπλισμό που έχεις. Είναι γραμμένα ολα αναλυτικά, απλώς θέλει μελέτη.
    Τα πράγματα είναι απλά- Ανέβασε σταδιακά τις θερμιδες σου, ξεκίνα τη γυμναστική σου σε συνδιασμό με αερόβια και από κει και πέρα θελει χρόνο και υπομονη.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Από τη στιγμή που έχεις αθλητικό υπόβαθρο θα γνωρίζεις πως η διατροφή σου είναι τραγικά χαμηλή σε θερμίδες.
    Στην γυναικεία ενότητα υπάρχουν οδηγοί προπόνησης που μπορείς να ακολουθήσεις με τον εξοπλισμό που έχεις. Είναι γραμμένα ολα αναλυτικά, απλώς θέλει μελέτη.
    Τα πράγματα είναι απλά- Ανέβασε σταδιακά τις θερμιδες σου, ξεκίνα τη γυμναστική σου σε συνδιασμό με αερόβια και από κει και πέρα θελει χρόνο και υπομονη.
    Σ'ευχαριστώ πολύ! Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι χαμηλή σε θερμίδες, απλώς έχω απεπλιστεί να μη χάνω τόσα χρόνια και το πάω πολύ με μαθηματικά ας πούμε, ενώ ξέρω ότι δεν είναι σωστό. Π.χ. μέρες που πάω το περπάτημα, δεν τρώω περισσότερο, παρ' όλο που θα μπορούσα θερμιδικά και να φάω και να χάσω 1 κιλό την εβδομάδα. Αλλά με έχει πιάσει ότι αυτό είναι καλύτερο να το κάνω όταν φτάσω 90 π.χ. και δε θα μπορώ να χάνω το κιλό την εβδομάδα. Δηλαδή να χάσω άλλα 10 και τότε να τρώω πχ 1300 θερμίδες + άσκηση για να καταφέρνω να καίω 7000 θερμίδες την εβδομάδα και να χάνω το κιλό μου. Δεν ξέρω αν εξηγώ καλά τον τρόπο που σκέφτομαι - που προφανώς δεν είναι τόσο υγιεινός - αλλά απλώς φοβάμαι μην κολλήσω και δε χάνω. Αυτό για την ψυχολογία μου θα είναι πολύ κακό.

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπίζω να το φιξάρω κάπως με όσα διαβάζω εδώ και να το ισορροπήσω.

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μόνη σου το λες ότι δεν είναι σωστό . Θα σου πω το εξής απλό : όταν κολλήσεις κάποια στιγμή τι θα κανεις ; Θα τρως αέρα; Σου είπα τι είναι το καλύτερο , προσπάθησε να ξεπεράσεις τις φοβίες σου και να έχεις υπομονή γιατί αυτό που κανεις απαιτεί χρόνο και σωστή προσέγγιση !!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    New Member
    Join Date
    30-09-14
    Posts
    16

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μόνη σου το λες ότι δεν είναι σωστό . Θα σου πω το εξής απλό : όταν κολλήσεις κάποια στιγμή τι θα κανεις ; Θα τρως αέρα; Σου είπα τι είναι το καλύτερο , προσπάθησε να ξεπεράσεις τις φοβίες σου και να έχεις υπομονή γιατί αυτό που κανεις απαιτεί χρόνο και σωστή προσέγγιση !!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Σ'ευχαριστώ και πάλι!

  21. #21
    New Member
    Join Date
    09-07-17
    Posts
    9

    Default

    Καλησπερα,να μαι παλι Λοιπον εδω κ 2 βδομαδες το διατροφικο μου πλανο ειναι το εξης.

    Πρωινο 9.00
    1 τοταλ 2% (200γρ) και 40 γρ βρωμη

    10 προπονηση με αντιστασεις 1 ωρα

    11,30
    1 μπανανα κ 1 scoop πρωτεινης με 200 ml αλπρο χωρις ζαχαρη

    3-3,30
    2 σουβλακια κοτοπουλο αλαδωτα
    1 αγγουρι
    1 κτγ λαδι
    2 κτσ βαλσαμικο
    1 φετα ψωμι πολυσπορο η 100 γραμ καστανο ρυζι βρασμενο

    19.30
    1 γιαουρτι με μια χουφτα κρανμπερι γκοτζι μπερις κ σπορους τσια κ 1κτγ μελι

    00.00
    1 αγγουρι με 1κτγ λαδι κ 2κτσ βαλσαμικο
    ομελετα με 4 ασπραδια 1 κροκο κ 50 γραμ μανιταρια η 2 σουβλακια κοτοπουλο η ενα φιλετο απαχο μοσχαρι

    δεν εχω χασει ακομα κιλα αντιθετα πηρα περιπου 1 1/2 παντως σε θεμα συσφιξης μαζι με το τζιμ βλεπω διαφορα σε σχεση με 3 μηνες πριν.Οι θερμιδες μου κυμαινονται στις 1300-1400,μου προτεινετε καποιες αλλαγες?

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Λογικό να σε δείχνει παραπάνω αφού μέχρι τώρα έτρωγες πολύ λίγο. Νερό και γλυκογόνο είναι στην ουσία. Είσαι σιγουρη πως είναι αυτές οι θερμίδες που τρως ; Μη μετράς με χούφτες τα κραμπερι, θα βάζεις τα πάντα σε γραμμάρια !! Αερόβια ποσό κανεις ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-09-17
    Posts
    2

    Default

    Γεια σας με λενε Γιώτα ειμαι 19 ετων 1.58 σε υψος και λογω των πανελληνιων εφτασα στα 62 κιλα γενικα ο σωματοτυπος μου ειναι "αχλάδι" παρολαυτα εχω δυναμωσει πολυ σε ολο το σωμα λόγω του οτι γυμναζομουν πολυ αλλα μονο φετος δεν προλαβαινα τιποτα και τωρα εκτοσ απο. μυς εχω και αρκετο λιπος στα ποδια μου τι μπορω να κανω για να αδυνατισω χωρις να "παχυνουν" το ποδια μου απο την γυμναστική;;

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Γιώτα!
    Τα πόδια και γενικά το σώμα δεν "παχαίνουν" από τη γυμναστική. Το λίπος είναι αυτό που τα δείχνει χοντρα.
    Αν θες να αδυνατίσεις και να χάσεις λίπος τότε χρειάζεται να ακολουθείς διατροφή σε συνδυασμό με άσκηση και αερόβια. Τι διατροφή κανεις;

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-09-17
    Posts
    2

    Default

    Γενικα η διατροφή μου ειναι σχετικα ισορροπημένη εαν εξαιρεσεις τα γλυκα που ειμαι η αδυναμια μου αλλα επειδη το εχω αππφασισει να ξεκινησω σωστη διατροφη και γυμναστικη! τι μου προτείνεις αεροβια γυμναστικη; εαν κανω ασκησεισ καθημερινα θα δω βελτιωση στο σωμα μου και χωρίς να κανω τρέξιμο ή ειναι απαραιτητη η ααεεοβια γυμνναστικη για χασιμο. λίπους;

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το ισορροπημένη διατροφή δεν λέει κάτι. Επίσης αν τρως γλυκα συχνά δεν βοηθάει. Οι αερόβιες είναι ένα εργαλείο δεν μπορώ να σου πω κάνε τόσο επι τόσο χωρίς καν να έχεις φτιάξει τη διατροφή σου , να μετράς το φαι σου και όλο αυτό με συνέπεια. Γυμναστική με βαρη 4-5 φορές την εβδομάδα συν αερόβια συν διατροφή αλλά όπως είπα αυτή είναι το κλειδί.
    Υπάρχει άρθρο στην ενότητα της διατροφής να υπολογίσεις θερμίδες και μακροθρεπτικά υπάρχουν επίσης πολλά άρθρα για επιλογές τροφών , κάτσε βάλτα κάτω και όταν καταλήξεις σε ένα διαιτολόγιο μπορείς να το βάλεις εδώ να στο διορθώσουμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μεγάλη Απώλεια Βάρους Και Χαλάρωση Δέρματος
    By Destinity22 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 30-09-16, 14:29
  2. Χαλάρωση και Κυτταρίτιδα
    By mariaeco in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 25-07-13, 20:42
  3. Χαλάρωση Μετά Από Απώλεια Βάρους
    By emilie in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 36
    Last Post: 27-05-12, 13:27
  4. Χαλάρωση μετά από χάσιμο βάρους.
    By agapitos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 18-01-11, 12:43
  5. Απώλεια Βάρους Και Χαλάρωση Δέρματος
    By Panagiotis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-10, 21:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •