Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default Ερωτήσεις Διατροφής για 45χρονο

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι καινούργιος στο site καθώς και στον χώρο της γυμναστικής και πραγματικά θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους εσάς που ασχολείστε με όλους εμάς..!!!
    Είμαι 45 χρονών 1.75 ύψος και 73 κιλά.. Πηγαίνω γυμναστήριο σχεδόν 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου καθώς έχω χάσει 6 κιλά και έχω καταφέρει να διατηρήσω την μυϊκή μου μάζα όποια είναι BMI 24.7.
    H διατροφή μου είναι 5-6 γεύματα την ημέρα με πρωινό κάποιο φρούτο (μήλο- μπανάνα- ροδάκινο) ή 3 ασπράδια αυγών με ένα κρόκο..το δεκατιανο μου είναι πάλι φρούτο ή 20 αμύγδαλα το μεσημεριανό μου είναι πάντα σαλάτα πράσινη με μπιφτέκια ή κοτόπουλο ψητό ή κάποιο όσπριο το απογευματινό μου προ γυμναστηρίου είναι ροδάκινο με γιαούρτι 2% και μια κουταλιά μέλι και το βραδινό μου είναι πάλι ότι και το μεσημεριανό ?σαλάτα με πρωτεΐνη πάλι από κοτόπουλο- μπιφτέκι- ψαρί..
    Γυμναστήριο πηγαίνω 3 φόρες την εβδομάδα κάνοντας διάδρομο 30 λεπτά πριν και 30 λεπτά μετά τα βάρη σε μέση ένταση από 6-8 ταχύτητα.
    Στόχος μου είναι να κάψω λίπος και να στεγνώσω όσο πιο πολύ μπορώ σε λίπος (ότι ζητεί και η κουτσή Μαρία δηλαδή..) το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο μέρος της κοιλίας όπου φεύγει αρκετά δύσκολα ?
    θα ήθελα χωρίς να κουράσω να παρακαλέσω να μου πείτε τι καλύτερο μπορώ να κάνω στο κομμάτι της διατροφής μου για καλυτέρα αποτελέσματα..
    Υ.Γ Πραγματικά συγχαρητήρια σε όλους τους διαχωριστές του site για την τόσο καλή δουλειά!
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες στο forum!!!

    Δεν τρως καθόλου υδατάνθρακα, πέρ;ν των δύο φρούτων που έχεις την ημέρα, άρα το πρώτο πρόβλημα είναι η διατροφή σου.

    Στην ενότητα της διατροφής θα βρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, ακόμη και πρότυπες διατροφές για να ακολουθήσεις.

    Έπειτα κάνεις υπερβολικό αερόβιο. 35-45 λεπτά μακράς διαρκείας (όπως κάνεις δηλαδή) μετά τα βάρη αρκεί.

    Έπειτα το σημείο της κοιλιάς είναι από τα δυσκολότερα και φεύγει τελευταίο. Συν το ότι έχεις και μια ηλικία η οποία δυσκολεύει την διαδικασία.

    Καλό διάβασμα κι όταν φτιάξεις νέο διατροφικό πλάνο βάλε το εδώ να δούμε αν και τι βελτιώσεις χρειάζεται!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ MAZDA 6 ...γνωρίζω πώς η ηλικία έχει πολλές δυσκολίες και θέλει πολύ προσπάθεια ?βέβαια πρώτα από όλα με ενδιαφέρει να αποκτήσω καινούργιο υγιεινό τρόπο ζωής και έπειτα να αποκτήσω και ένα σωστό σώμα..(δεν αποβλέπω σε σώμα φέτες) με σωστή μυϊκή μάζα και λίπος όσο το δυνατόν στα όρια που το χρειάζομαι.

  4. #4

    Default

    Γεια σου φιλε Μαριε...
    Σιγουρα,δεν ειμαι καταλληλος για να σου δωσω τα φωτα μου,μιας και ειμαι και εγω τελειως ερασιτεχνης..
    Θα σου αναφερω μονο το τι κανω εγω,και λειτουργει καπως (σε εμενα)
    Απο ηλικια,στην ιδια δεκαετια ειμαστε...
    Τους τελευταιους 5 μηνες,προσεχοντας μονο το θεμα θερμιδων απο θεμα διατροφης (δεν ξεπερνουσα τις 1700-2000 ημερησιως,χωρις συμπληρωματα)
    και κανοντας βαρη (40-60 λεπτα) 4 φορες τη βδομαδα και ελλειπτικο αλλες τοσες,απο 40 λεπτα,εχασα πανω απο 15 κιλα..(ειμαι 1,83 και 75 κιλα πια)
    Τον τελευταιο μηνα εχω δοσει μεγαλο βαρος στη διατροφη μου,κανω βαρη 5 φορες τη βδομαδα,και 3 ελλειπτικο,απο 30 λεπτα τη φορα..
    Στη διατροφη,εβαλα whey στο πρωινο μου,και βρωμη...μεσημερι τρωω φρουτο και αμυγδαλα..αργοτερα κοτοπουλο και ρυζι..πριν και καπακισταν μετα τα βαρη bcaa και μετα την αεροβια whey..καμια ωριτσα μετα την προπονηση ρυζι και σωλωμο...και το βραδυ σαλατα με 2 αυγα ολοκληρα...
    Παλι δεν ξεπερναω τις 2000 θερμιδες,αλλα νομιζω ποιοτικοτερες απο οτι ετρωγα...
    Εχω δει διαφορά (τουλαχιστον ετσι μου λενε,εκτος και αν με κογιοναρουν) στο θεμα μυων ... αλλα επισης οπως και εσυ εχω μια κοιλιτσα που με ταλαιπωρει αρκετα...οοοοσο
    και να παλευω,μου φαινεται δε φευγει η κακουργα...(σιγουρα η διαφορα με πριν 5 μηνες ειναι τεραστια,εχει μεινει απλως μια ''ζωνη'' στην περιοχη του αφαλου..)
    Μην απογοητευεσαι με το θεμα της κοιλιας,για να μην απογοητευτω και εγω!!!!
    Επισης,4 ειναι τα ατομα των οποιων τη γνωμη και τα ποστ εχω διαβασει και ακολουθω στη διατροφη και την προπονηση...
    Ενας εκ των οποιων,ειναι ο κυριος απο πανω..ο mazda..Οτι σου πει,ειναι νομος..

    Κουραγιο συναδερφε!!!!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστώ Johnny για την απάντηση σου και την πολύτιμη βοήθεια σου!!! θα σε παρακαλούσα επειδή δείχνεις πολύ πιο ενημερωμένος από μένα και πολύ πιο έμπειρος στο θέμα γυμναστικής και διατροφής ..αν μπορείς να μου ποστάρεις είτε εδώ μέσα είτε με pm κάποια διατροφή εβδομαδιαία αν έχεις εντοπίσει εδώ μέσα που θα με βοηθούσε να προχωρήσω και γω ? Ευχαριστώ πολύ και πάλι! (Σαν άσχετος δεν ξέρω καν τι είναι το whey -bcaa)

  6. #6

    Default

    Whey,ειναι η πρωτεινη σε σκονη...
    Βcaa ,ειναι τα αμινοξεα...εγω εχω προμηθευτει σε υγρη μορφη,και παιρνω αμεσως πριν,και αμεσως μετα τα βαρη...πριν την αεροβια δηλαδη...
    Την πρωτεινη την παιρνω με το πρωινο μου,και μετα την αεροβια μου...Και εχω δει καποια διαφορα.....
    Τωρα,ολα αυτα που κανω,ειναι οτι εχω καταλαβει απο τα παιδια που γραφουν εδω,στο σαιτ...
    Ελπιζω να μην εχω παρερμηνευσει κατι....
    Προπονηση κανω αυτη που εχει ανεβασει ο mazda και θα τη βρεις εκει ως ''ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΒΑΡΩΝ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ..''
    Απο θεμα διατροφης,ενα πολυ καλο αρθρο ειναι το 'Διατροφή Για Γράμμωση Με Πλήρες Πλάνο Γευμάτων
    Μονο που δε μπορω να σου γραψω τις διευθυνσεις,επειδη ειμαι και εγω νεωπας και δε με αφηνει το συστημα να γραψω τις σελιδες..
    Αυτα σα βαρομετρο,διοτι εχει αρκετα για διαβασμα εδω μεσα,που λυνουν αρκετες αποριες...
    Παντως εμενα με βοηθησαν πολυ...τοσο,που μετα απο αρκετα χρονια,φοραω παλι πουκαμισο μεσα απο το παντελονι...χαχαχαχα

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    xaxa ευχαριστω πολυ johny για τον χρονο σου και την βοηθεια σου!!!

  8. #8

    Default

    Τιποτα αδερφε...συναδερφικη αλληλεγγυη..

  9. #9
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    5 φορές τη βδομάδα βρε φίλε Γιάννη, με αυτές τις ζέστες, το νου σου μην κλατάρεις βρε.
    Αν κάποιες μέρες έχουν βαριές ασκήσεις θα έχεις θέμα ανάρρωσης.

    Μάριε, διάβασε, στρώσε τη διατροφή σου. Καλά κάνεις και έχεις φρουτάκια και σαλάτες, ειδικά αυτό τον καιρό χρειάζονται για ενυδάτωση.
    (φάε και πεπονάκι, μπόλικη ίνα και λίγες θερμίδες και νοστιμότατο και δροσιστικότατο).

    Όσο για τον υδατάνθρακα αλλαγές να κάνεις σταδιακά (γενικά κανόνας αυτός). Μην πας και βάλεις καμιά μεγάλη ποσότητα στα καλά καθούμενα από εκεί που τον έχεις πατώσει, σιγά σιγά. Είναι καύσιμο και για το σώμα αλλά και για το μυαλό ο υδατάνθρακας αλλά μην κάνεις αλλαγές τρελές μέσα σε μια μέρα.

    Όσο για το "Στόχος μου είναι να κάψω λίπος και να στεγνώσω όσο πιο πολύ μπορώ σε λίπος (ότι ζητεί και η κουτσή Μαρία δηλαδή..) το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο μέρος της κοιλίας όπου φεύγει αρκετά δύσκολα ?" θα σου πω τα εξής:

    Δεν είσαι 20 χρονών. Μην περιμένεις τα αποτελέσματα να έρχονται το ίδιο γρήγορα όπως έρχονταν τότε. Κάθε μέρα που θα περνάει θα φέρνει και κάτι, μπορεί να αισθάνεσαι στάσιμος αλλά δεν είσαι. Θα το καταλάβεις όταν περάσει κάνας χρόνος και σε δει κάποιος που έχεις να δεις καιρό και θα σου πει "ρε άλλαξες" και εσύ θα αναρωτιέσαι "τί σκατά, εγώ γιατί δεν το βλέπω?".

    Δείξε υπομονή και μυαλό. Και μη συνδέεις τη γυμναστική μόνο με την καύση λίπους, σφάλμα. Μετά τα 40 η γυμναστική και η ισορροπημένη διατροφή έχει πολλά περισσότερα οφέλη. Στο κάτω κάτω και η λιποαναρρόφηση λίπος βγάζει από τους ανθρώπους, δεν τους ωφελεί όμως και ιδιαίτερα, ενώ η γυμναστική και η σωστή διατροφή σκέψου πόσα σου δίνει (αντοχές, περισσότερα και καλύτερα χρόνια ζωής μπροστά σου, απομακρύνει κινδύνους καρδιολογικών και άλλων προβλημάτων που συνήθως σκάνε μύτη μετά τα 40).

  10. #10
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Φιλε secret Σευχαριστω πολύ !! Μου έφτιαξες την διάθεση ...σύντομα θα ποστάρω την διατροφή μου να μου κάνετε παρατηρήσεις ..
    Ποσταρω 2 φωτο να δειτε και αν μπορειτε να μου πειτε πως πρεπει να κινηθω σε ασκηση...(κανω γυμναστηριο 2.5 μηνες..)

    IMG_4840.jpg
    IMG_4843.jpg
    Last edited by MARIOS45; 11-07-17 at 20:42.

  11. #11

    Default

    Καλως ηρθες Μαριε κ καλες προπονησεις να εχεις.
    Την ηλικια μην την σκεφτεσαι.Να εχεις θεληση,υπομονη κ πειθαρχια στις ασκησεις κ στην διατροφη σου!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστω πολυ Στρατο!!!...αυτο θα κανω φιλε...εχω ξεκινησει μια προσπαθεια εδω και 2.5 μηνες...και πραγματικα μαρεσει πολυ!

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μάριε κινήσου απλά. Πιο απλά κι από απλά.

    Μπορείς να κάνεις με σωστή τεχνική 3 10άρια;! Κάνε τα. Δεν χρειάζεται προς το παρόν κάτι περισσότερο.

    Αλλού πρέπει να εστιάσεις!!!

    Δίνω μια λίστα πραγμάτων:
    1. Σωστό ζέσταμα πριν την άσκηση και διατάσεις μετά, να προλάβεις τραυματισμούς
    2. Ασκήσεις και με ελεύθερα κιλά, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ, αλλά κυρίως μηχανήματα, πάλι για τους τραυματισμούς
    3. Αποφυγή πάσης φύσεως ζάχαρης (ακόμη και των φρούτων - φάτα σε πρωινό και μετά την προπόνηση μόνο)
    4. Βάζε σωστό υδατάνθρακα, στην σωστή ποσότητα, την ώρα που πρέπει
    5. Χρησιμοποίησε κάποια συμπληρώματα που κάνουν ένα γενικότερο καλό σε λειτουργίες του οργανισμού (πχ. Ω3, CLA, σύμπλεγμα βιταμινών Β κλπ κλπ)
    6. Ελεύθερα γεύματα με μέτρο (πχ. 1 ελεύθερο γεύμα ανα 3 ή 4 εβδομάδες)
    7. Εμπλούτισε έξυπνα την διατροφή σου χωρίς να βάζεις "σκουπιδάκια" τα οποία μόνο πίσω θα σε πηγαίνουν (πχ. έλα μωρέ, πίτα σικάλεως αλάδωτη με καλαμάκι κοτόπουλο, άνθρωποι είμαστε!!!)
    8. Κάνε έξυπνα αεροβική, όσο χρειάζεται!!! Υπάρχει και άρθρο "αεροβική ανάλογα με τον σωματότυπο", όμως εσύ στην δική σου "εξίσωση" μέτρα και την ηλικία. Προς το παρόν 4 30λεπτά μέτριας εντάσεως (ταχύτητα 5,5 - 6,5 και ανηφόρα 5%) φτάνει προς το παρόν.

    Γενικότερα εγώ πρεσβεύω μια αρχή να κάνω maximum effort για να πάρω maximum αποτέλεσμα.

    Κι όπως λέει και μια ψυχή (καλή της ώρα), "με κλανιές... το πολύ πολύ να καταφέρεις να είναι μυρωδάτες..."

    Οπότε: διάβασμα, φτιάξιμο της διατροφής σου, δες την έτοιμη διατροφή γράμμωσης του Άγγελου και ξαναμιλάμε!!!

    Υ.Γ. Διάβασε προσεκτικά ότι έγραψα, όχι γιατί είναι νόμος ότι πω, όπως έγραψε ο φίλος παραπάνω και τον ευχαριστώ για το σχόλιό του, αλλά γιατί είδα την φωτογραφία που έβαλες, σκέφτηκα, διάβασα τι θέλεις κι έπειτα πρότεινα μερικά πράγματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Φιλε Mazda σε χιλιοευχαριστω για όλες σου τις συμβουλές .. Πραγματικά θα προσπαθήσω να τις τηρήσω στο ακέραιο.!! Ένα πράγμα δεν κατάλαβα μόνο.. Βάλε την σωστή ποσότητα υδατάνθρακας στην σωστή ωρα.. Ποτε ειναι η ιδανική ωρα; Μεσημέρι πρωι βράδυ μετά το γυμναστήριο; Και ποσο βάση των κιλών μου; Επίσης ΚΑΤΙ αλλο πολύ συμαντικο.. Σε 10 μερες πάω διακοπες στη Νάξο που συ μένει τιγανιτη πατάτα και γεύματα που ξεφεύγουν αρκετά μεσα ατις 10 μερες... Επισεις γυμναστήριο δεν παιζει εκει.. Τι να κανω για να μην χάσω τελείως επαφή με γυμναστική; Και ποσο μπορεις να ξεφύγεις διατροφικά; Ευχαριστώ!

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Οτιδήποτε δεν υπάρχει στο διατροφικό σου πλάνο, ξεφεύγεις διατροφικά.

    Τωρα, άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει μέση λύση. Δεν προλαβαίνεις τίποτα σε 10 μέρες και εκεί τι να κάνεις;! Κοροϊδίες;! Άμε και απόλαυσε τις διακοπές σου σαν τον άνθρωπο.

    Όταν με το καλό ξαναγυρίσεις κι έχεις όρεξη ακόμη, ξανα συζητάμε. Οπότε τι να γράψω τώρα για σωστό υδατάνθρακα (που φυσικά δεν εννοώ πρωί - μεσημέρι - βράδυ)...;!

    Άσε και τα λέμε μετά που θα γαήρεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδια αλλα και για τις συμβουλές σας! Σε έναν άσχετο όπως εγώ τα παντα ειναι χρήσιμα και τα ασπάζομαι με μεγάλη προσοχή! Να είστε καλα!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Καλημερα και παλι.... σας παραθετω την διατροφη που θελω να κανω αυτο το διαστημα για να πετυχω απολεια λιπους και οσο το δυνατον καλυτερη γραμμωση...

    Μια ενδεικτική ημέρα :

    Πρωινό:8.00
    60 γρ βρώμη + 1 κούπα πράσινο γάλα χαμηλά λιπαρά
    +oμελέτα με 1 αυγό και 3 ασπράδια ή 2 φρούτα

    Δεκατιανό 11.00

    1 φρουτο+
    40γρ γαλοπούλα (2 φέτες)+
    1 ασπράδι ή 20 αμύγδαλα

    Μεσημεριανό 2.00

    160γρ κοτόπουλο
    120γρ ρύζι basmati ή καστανό ρύζι
    100-150γρ σαλάτα (πράσινη)

    Προ προπόνησης 5.00

    1 φρούτο
    1 γιαούρτι 2% με κανελα και μια κουταλιά μέλι ή ένα τοστ με γαλοπούλα τυρί


    Mετα προπόνησης

    ????(πρέπει να βάλω κάτι εδώ?????)

    Βραδινό 8.00

    Ως μεσημεριανό


    Για υδατάνθρακα στα γεύματα έχω : πατάτα βραστή, ρύζι
    Για πρωτεΐνη στα γεύματα έχω: ψάρι, κοτόπουλο, μοσχάρι
    Φρούτα που καταναλώνω είναι μπανάνα , ροδάκινο ,μήλο,πεπόνι,ακτινίδιο.(μπανανα μονο μια φορα την ήμερα)
    Σε ενδιαμεσα σνακς αν υπαρχει πεινα εχω καροτο η αγγουρι

    1)θέλω να ξεκινήσω μια πολυβιταμίνη και δεν ξέρω πια να πάρω και πότε πρέπει να την καταναλώνω?


    Περιμένω τα σχόλιά σας !
    Last edited by MARIOS45; 12-07-17 at 12:20.

  18. #18

    Default

    Το ''πρασινο γαλα'' κατ αρχας πετα το...μαλλον χαλασε!!!
    χαχαχαχαχαχαχα
    Για το διατροφη σου εγω δε θα μιλησω,διοτι τα παιδια ξερουν πολλα περισσοτερα...
    Το σιγουρο ομως ειναι,οτι καπακισταν μετα την προπονηση χρειαζεται μια πρωτεινη ευπεπτη και υδατανθρακα...(εγω πινω whey οπως προειπα και μπανανουλα)

  19. #19
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    χαχαχα α .ρε johny...
    θα ηθελα φιλε να αποφυγω αν ειναι δυνατον καθε σκευασμα..αρα αντι για whey θα μπορουσα να ειχα καποιο αλλο ειδος πρωτεινης ? επισεις σε πολυβιταμινη ξερουμε καποια καλη και ποτε να καταναλωνετε?

  20. #20

    Default

    Κοιτα,πρωτεινη ετσι οπως τη θελουμε μετα την προπονηση,ευπεπτη κτλ κτλ,ισως να ειναι τα ασπραδια...ας με διορθωσουν τα παιδια...
    Απο πολυβιταμινη,εχω παρει της solgar,τη vm-75..
    Ειναι παρα πολυ καλη και σε καλη τιμουλα.. (κανα 20ρικο κανει,εχει μεσα 60 τμ..)
    Εγω τη συγκεκριμενη την παιρνω με το πρωινο μου...μια καθε μερα...
    Και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

  21. #21
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστω johnny .... θα περιμενω και την γνωμη των παιδιων που ειναι αρκετα πιο ειδικοι στο θεμα...οσον αφορα την διατροφη.

  22. #22

    Default

    Στο δεκατιανο σου βγαλε αυτο που εχεις κ βαλε γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα.
    Στο μετα την προπονηση πρεπει να βαλεις πρωτεινη κ υδατανθρακα.πχ οπως σε ειπε ο johnny1976 μια whey κ μια μπανανα κ μετα απο κανενα 40λεπτο με μια ωρα γευμα κανονικο.
    Βαλε γλυκοπατα κ κινοα αν σου αρεσει.γευστικοτατα κ τα δυο.
    Επισης βαλε κ τονο ή σολωμο φιλετο στην διατροφη σου κ φυσικα ψαρι οπως γραφεις.
    Last edited by stratosask; 12-07-17 at 13:27.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    ΣΤΡΑΤΟ σε ευχαριστω για τα σχολια σου...ηθελα να σε ρωτησω το γιαουρτι το εχω πριν την προπονηση στις 5 να εχω και στο δεκατιανο? επισεις οπως ειπα και πιο πανω θα ηθελα να μην κανω χρηση σκευασματων αρα αντι για whey σε φυσικη πρωτεινη τι θα μπορουσα να βαλω μετα το γυμναστηριο? ... ασπραδια οπως εχει πει και ο φιλοσ μου ο johnny ή κατι αλλο? Γλυκοπατατα θα βαλω γιατι μαρεσει πολυ και σε ευχαριστω που μου την προτεινες...την ειχα ξεχασει τελειως..Στο ψαρι δεν μαρεσει ο σολωμος...και τρωω σαρδελα ή οτι πιασω οταν παω για ψαρεμα (τσιπουρες -σαργους) Οσον αφορα την πολυβιταμινη συμφωνεις να παιρνω την solgar,τη vm-75 που μου προτεινε ο φιλος johnny??
    Eυχαριστω ολους για τον χρονο σας και για τις συνεχομενες ερωτησεις....(απλα ειμαι τελειωσ ασχετος)

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πρωινό:8.00
    80 γρ βρώμη + oμελέτα με 1 αυγό και 5 ασπράδια, 1 μπανάνα, 1 δόση πολυβιταμίνη της αρεσκείας σου

    Δεκατιανό 11.00
    160γρ κοτόπουλο
    150γρ πατάτα ή γλυκοπατάτα
    100-150γρ σαλάτα (πράσινη)


    Μεσημεριανό 2.00

    160γρ κοτόπουλο
    150γρ πατάτα ή γλυκοπατάτα
    100-150γρ σαλάτα (πράσινη)

    Προ προπόνησης 5.00

    160γρ κοτόπουλο
    80γρ ρύζι basmati ή καστανό ρύζι ζυγιμσένο άβραστο
    100-150γρ σαλάτα (πράσινη)
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    Προπόνηση τουλάχιστον στις 19:00

    Mετα προπόνησης

    6 ασπράδια 1 φρούτο της επιλογής σου

    Βραδινό 22:30 περίπου θα είναι

    150 γρ. φιλέτο ψαριού
    1 μεγάλη πράσινη σαλάτα
    1. κ.σ. ελαιόλαδο


    Εγώ θα έτρωγα κάπως έτσι για αρχή, αλλά και πάλι σου ξαναγράφω, σε 10 μέρες θα πας διακοπές κι εκεί θα έχει πατατούλες κια ΝΑξιώτικα καλούδια...

    Η γράμμωση δεν είναι fast food διαδικασία, θέλει χρόνο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25

    Default

    Τπτ φιλε μου.οσο μπορω βοηθαω,αν κ εχει πιο εμπειρα ατομα εδω μεσα.
    Οχι,2 γιαουρτια δεν υπαρχει λογος.καλυτερα βαλε το στο δεκατιανο.ασπραδια αυγου μετα την προπονηση πχ εγω καμια φορα πινω το eggpro.πολυ καλο!
    Απο βιταμινη δεν την εχω παρει ποτε αυτην.τωρα παιρνω την alpha men απο myprotein η οποια ειναι μια καλη κ οικονομικη λυση.
    Αυτο που σε λεει ο mazda6 πρεπει να το δεις.η διατροφη δεν ειναι κανω 10 μερες κ μετα μια βδομαδα τρωω κανονικα.
    Μονο με πειθαρχια ερχεται το αποτελεσμα αλλιως θα απογοητευτεις πολυ γρηγορα και θα τα παρατησεις!

  26. #26
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    MAZDA ηθελα να ρωτησω καποιο δευτερο πρωινο για να μην το βαρεθω αυτο με τα αυγα η μονη λυση ειναι whay? αν ναι να παρω μια πρωτεινη για πρωινο και ισως μετα την προπονηση ετσι ωστε να αποφυγω τα 12 αυγα την ημερα...(ποσες δωσεις μπωρεις να παρεις ημερησιως καθαρη πρωτεινη χωρισ να εχεις προβληματα στα νεφρα?) ...τωρα για το κοτοπουλο σε μια μερα ειδα...την αλλη μερα αν εχω ας πουμε μοσχαρι κυλοτο τρωω αντοιστιχα οπωσ με το κοτοπουλο δεκατιανο μεσημεριανο και προ προπονησης? και αντοιστοιχα ψαρι? Επισεις πρεπει να σας πω πως δεν περιμενω αποτελεσματα σε 10 μερες αλλα ουτε σε ενα μηνα...το οτι θα χαλασω την διατροφη αναγκαστικα για 10 μερες δεν σημενει πως θα σταματησω να κανω διατροφη αφου γυρησω...φυσικα στην ηλικια μου δεν παω να γυνω φετες (θα φαω και μελι με γιαουρτι ας πουμε),,... κανω διατροφη πρωτα για λογους υγειας και μετα για αισθητικη... Ευχαριστω για τον χρονο σας!

  27. #27

    Default

    Φιλαρακι,2-3 δοσεις πρωτεινη καθημερινα δεν παθαινεις τιποτα.Αν ηταν ετσι ολοι με τα νεφρα στο νοσοκομειο θα πηγαιναμε.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Attachment 32389
    Πρωτεΐνη Impact Whey

    Ηθελα να ρωτησω η συγκεκριμενη αν ειναι καλη ....την βρισκω στο ιντερνετ 16,49 ευρω και ειναι 1 κιλο.
    Last edited by MARIOS45; 13-07-17 at 12:42.

  29. #29

    Default

    Πολλοι παιρνουν απο το myprotein οπως κ εγω τελευταια.βεβαια εγω παιρνω την isolate απο εκει.αν θελεις να παρεις απο my protein δες εδω μεσα υπαρχει θεμα με αξιολογησεις κ κωδικους με εκπτωσεις.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    11-07-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστω Στρατο!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 3 Ερωτήσεις Διατροφής Bodybuilding.
    By ester in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 06-06-10, 13:27
  2. Ερωτήσεις & Πρόγραμμα Διατροφής
    By panos18 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-10, 21:08
  3. "Μικρές" Ερωτήσεις Διατροφής!
    By dimitris1991 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 01-08-09, 23:23
  4. Ερωτήσεις διατροφής
    By newcomer in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 20-04-08, 00:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •