Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default Πως τρωμε τα οσπρια

    Καλημερα παιδια!!θα ηθελα να ρωτησω εσεις πως τρωτε τα οσπρια πχ ρεβιθια φασολια φακες αρακα.Προσωπικα τα τρωω σε μορφη σουπας δηλαδη 3 με 4 κουταλες με συνοδεια τυριου κοτατζ και λιγο ψωμι ολικης.Θα ηθελα να μαθω μηπως θα ηταν καλυτερα να τρωω μικροτερη ποσοτητα σαν υδατανθρακα μαζι με κοτοπουλο ψαρι κρεας κτλ.Ρωταω γιατι ακουσα οτι εχουν πολυ υδατανθρακα και "ατελεις" πρωτεινες

  2. #2
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Τωρα με τη ζεστη προτιμω να τα τρωω ως κρυα σαλατα παρα σουπα.Μαυροματικα ειδικα με ρυζι και πιπερια-κρεμμυδι ειναι πολυ ωραια.Πρωτεινη δες την διατροφικη αναλυση στη συσκευασια και αν ειναι συμπληρωνεις με καμια σαρδελα ή τονο ή κοτατζ οπως ειπες!
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τελεια ευχαριστω πολυ!!η συσκευασια αναφερεται σε 100 γραμμαρια ωμου η μαγειρεμενου προιοντος γιατι δεν αναφερει

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Καλημερα παιδια!!θα ηθελα να ρωτησω εσεις πως τρωτε τα οσπρια πχ ρεβιθια φασολια φακες αρακα.Προσωπικα τα τρωω σε μορφη σουπας δηλαδη 3 με 4 κουταλες με συνοδεια τυριου κοτατζ και λιγο ψωμι ολικης.Θα ηθελα να μαθω μηπως θα ηταν καλυτερα να τρωω μικροτερη ποσοτητα σαν υδατανθρακα μαζι με κοτοπουλο ψαρι κρεας κτλ.Ρωταω γιατι ακουσα οτι εχουν πολυ υδατανθρακα και "ατελεις" πρωτεινες
    Όταν φτιάχνεις όσπρια για μεσημέρι, στο πρωινό, απογευματινό, βραδινό τρως πάλι όσπρια?
    Αν όχι, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
    Δυσκολεύεσαι να πιάσεις την ποσότητα πρωτεΐνης σου μέσα στην ημέρα?
    Αν όχι, φάε τα όσπριά σου το μεσημέρι χωρίς να σκας. Τώρα αν θες να φας και καμιά σαρδέλα ή ρέγγα ή σκουμπρί (ωραίο το άτιμο αλλά ακριβό) μαζί, φάτο.

    Όσο για τον υδατάνθρακα, τα όσπρια έχουν και μπόλικη φυτική ίνα, μην το ξεχνάμε.
    Τη βρώμη δε βλέπω να τη φοβάται κανένας, τα όσπρια γιατί? Και από ψωμί ολικής κατά τη γνώμη μου πάντα, ανώτερη τροφή είναι τα όσπρια.

    Αν εν πάση περιπτώσει είσαι ψηλά στον υδατάνθρακα μέσα στη μέρα και θες να τον μειώσεις, κάποια έχουν πιο μικρή περιεκτικότητα (αν θυμάμαι καλά τα ρεβύθια αλλά τσέκαρέ το, δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά).

    Τώρα αν κάνεις καμιά ειδική διατροφή γράμμωσης κλπ ας δώσει τα φώτα του κάποιος άλλος.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ευχαριστω secret of steal!οχι δε τρωω σε καθε γευμα απλα μια φορα τη βδομαδα η και σπανιοτερα γιατι δε με τρελενουν κιολας τρωω οσπρια γιανα ξεφυγω λιγο απο το κρεας για μεσημερι.Απλα χωρις μιση φετουλα ψωμι και τυρι κοτατζ δεν κατεβαινουν και για να χορτασωβαζω 3με 4 κουταλες γι αυτο ρωταω.
    Απο γραμμωση εχω αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους φλεβικοτητα και μικρους μυες εμφανεις .Γενικως δεν θελω να χασω οποτε απλα θελω να παιρνω την απαιτουμενη πρωτεινη για να μην χανω μυες.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Ευχαριστω secret of steal!οχι δε τρωω σε καθε γευμα απλα μια φορα τη βδομαδα η και σπανιοτερα γιατι δε με τρελενουν κιολας τρωω οσπρια γιανα ξεφυγω λιγο απο το κρεας για μεσημερι.Απλα χωρις μιση φετουλα ψωμι και τυρι κοτατζ δεν κατεβαινουν και για να χορτασωβαζω 3με 4 κουταλες γι αυτο ρωταω.
    Απο γραμμωση εχω αρκετα χαμηλο ποσοστο λιπους φλεβικοτητα και μικρους μυες εμφανεις .Γενικως δεν θελω να χασω οποτε απλα θελω να παιρνω την απαιτουμενη πρωτεινη για να μην χανω μυες.
    Δεν χάνονται έτσι εύκολα οι μυς βρε. Μη φοβάσαι χαχαχαχαχαχα
    (σοβαρά δε σου αρέσουν τα όσπρια????? θα κάνω γίγαντες μέσα στη βδομάδα, τώρα που μου τα θύμισες μου άνοιξε η όρεξη)

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Για να συμπληρώσεις τις ατελείς πρωτεΐνες των οσπρίων πρέπει να τα συνδυάσεις με δημητριακά (ή ξηρούς καρπούς αλλά ξεφεύγουν οι θερμίδες κατά πολύ).
    Αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις συνδυασμούς για παράδειγμα φασόλια με πλιγούρι κτλ.

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ πάντα οπότε τρώω όσπριο (νερόβραστη φακή ή νεροβραστα μαυρομάτικα), βάζω κανονικά κοτοπουλο, ή τόνο ή σολομό μαζί τους.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν ήταν παιδιά με ένα γεύμα όσπρια να χάνουμε μυς, τότε καήκαμε
    Φάτε όσπρια είτε με πηγή πρωτεινης είτε όχι, είναι εξαιρετική πηγή υδατάνθρακα και φυτικών ινών!! Μου αρέσουν πάρα πολύ και πιστεύω πρέπει να υπάρχουν σε κάθε διαιτολόγιο.
    Για όσους ελέγχουν το βάρος/λιπος τους θέλει προσοχή και στα όσπρια, γιατί μεν ειναι καλη τροφή και υγιεινη, αλλά δίνουν αρκετές θερμίδες και υδατάνθρακα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όσπρια
    By Kawasakias in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-14, 11:43
  2. Όσπρια!!
    By cygymguy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-09, 21:56
  3. οσπρια στη γράμμωση
    By arnold13 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 07-07-08, 03:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •