Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Join Date
    22-06-17
    Posts
    22

    Default Συμβουλές,Παρατηρήσεις κ.α

    Καλησπέρα.Μετά απο αρκετό διάβασμα,θα ηθελα τα φώτα σας και τις παρατηρήσεις σας σε αυτά που κάνω.
    Κατάρχην είμαι ο Χρήστος 38 χρονών.1.88 ύψος και 88 κιλά.απο υγεία μια χαρά.και κρατιέμαι καλά από όταν έκανα βάρη.
    μετα απο απουσία 10 χρόνων,ξαναγύρισα στο γυμναστήριο.εδώ και 2 μήνες.και έχω πάρει αρκετά τα πάνω μου.
    κάνω προπόνηση όγκου 4 φορές την εβδομάδα.Αυτά που έκανα μέχρι τα 28 μου.Στήθος με δικέφαλους.Πλατη μόνη της.Ώμους με τρικέφαλους.και Πόδια μονα τους. 1 με 2 φορες αεροβίωση απο 40 λεπτα.και 2 φορες την εβδομάδα κοιλιαλούς και ραχιαίους.
    Δεν θελω,ουτε θεαματικά αποτελέσμτα ουτε γρήγορα,εχω καιρό μπροστά μου.το μόνο που θέλω ειναι,οτι κιλά βάλω,(να βάλω μερικά) να είναι οσο τον δυνατόν ποιο καθαρά,και να ισιώσω λίγο την περιοχή της κοιλιάς(δεν έχω πολύ,αλλά έχω)
    Μετά απο 2 μήνες έχω κατασταλάξει λίγο στο πρόγραμμα διατροφής και γι αυτο το γράφω να μου πείτε την γνώμη σας.
    Στις 7 πμ μια δόση πρωτείνης με 120μλ γαλα.
    στις 8'30 60 γρ βρώμη με 100μλ γάλα
    στις 10 πμ με 10'30πμ παω γυμναστήριο
    κατα τις 12 με 12'30 παίρνω μια δόση πρωτείνης με νερο
    στις13'30μμ με 14'00μμ μεσημεριάνο που αποτελείτε απο 150 γρ (κοτόπουλο ή ψάρι ή κρέας γενικα)και περίπου 50-60 γρ υδατάνθρακα(μαύρο ρύζι η μαύρα μακαρόνια)και 2 φέτες ψωμί ολίκης.λίγο φέτα 50 γρ και ένα αγγούρι ή μία ντομάτα.
    στις 18'00μμ με 19'00μμ ξανά ότι και το μεσημέρι.
    και κατα τις 23'00μμ μια δόση πρωτείνης με 120 γρ γάλα.
    αυτα.το γάλα που πίνω είναι χαμηλό σε λιπαρά και μερικές φορές όταν έχω λιγούρες στα ενδιάμεσα κανένα γιαούρτακι 0%.απο πρωτείνη εχω μια Whey με 21 γρ πρωτείνης στην κάθε δοση.
    Έγραψα πολλά,αλλά έτσι θα μπορείτε να δώσεται καλύτερες συμβουλές.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα και καλή βδομάδα,

    προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσεις μια ισοθερμιδική διατροφή η οποία θα σε βοηθήσει να βάλεις μυικό ιστό χωρίς να ξεφύγεις σε λίπος. Χρειάζεται να το προσέξεις γιατί ήδη από τα στατιστικά σου υποθέτω πως δεν σε παίρνει να λιπώσεις. Γι αυτό καλό θα ήταν ίσως να ανέβαζες τις αερόβιες από 2 σε 4 των 30 λεπτών. Στον όγκο η αερόβια είναι χρήσιμο εργαλείο, αρκεί να ξέρουμε να τη χρησιμοποιούμε σωστά και χωρίς υπερβολές.
    Στο διαιτολόγιο που παρέθεσες να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει που τα 4 από τα συνολικά γεύματα ειναι τυπου γάλα/πρωτεινη. Χρειάζεσαι στερεή τροφή, όχι συνέχεια ροφήματα.
    Βάλε μοσχάρι, βάλε σολομό, βάλε κοτόπουλο, βάλε αβγά. Κράτα το ρόφημα για μεταπροπονητικά ή για κάποιο σνακ που δεν είναι εύκολο να έχεις κάτι άλλο.
    Πιο συγκεκριμένα,
    στο πρωινό θα έβαζα βρώμη με γάλα και αβγά(πχ 4 ασπράδια και 2 ολόκληρα)
    Στο επόμενο που είναι και το προ προπονητικό θα έβαζα κοτόπουλο ρύζι ή και μοσχάρι ρύζι. Μετά τα βάρη σου πίνεις την πρωτεινη με ένα φρούτο όπως για παράδειγμα μια μπανάνα. Μετά ένα πλήρες γεύμα όπως κοτόπουλο, πατάτα, πράσινη σαλάτα με λάδι. Απόγευμα μπορεις να εχεις ενα γιαουρτι με φρούτο και το βράδυ λιγο σολομό με λαχανικά ή κοτόπουλο με λαχανικά ή κότατζ με αμύγδαλα. Για σνακ εναλλακτικά μπορεις να εχεις ενα σαντουιτς με ψωμι ολικης και κοτοπουλο (οχι αλλαντικο) με τυρι χαμηλων λιπαρών.

  3. #3

    Join Date
    22-06-17
    Posts
    22

    Default

    Καλημέρα.
    Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση και συμβουλή.
    και μου άρεσε σαν ιδέα και πιστεύω πως μπορώ να το ακολουθήσω.γιατι να πω την αλήθεια και εγώ οταν διάβασα αυτά που έγραψα κάτι δεν μου άρεσε.
    Λίγο ζόρικο βέβαια να φάω κοτόπουλο η μοσχάρι με ρύζι στις 8'30 το πρωί αλλά αφού το πρόγραμμα μου είναι έτσι,έτσι πρέπει να γίνει.
    Δύο τρείς απορίες που έχω θα τις γράψω αφού βγεί πρωτα το κομπιουτεράκι και γίνουν μερικοί υπολογισμοί.
    Για παράδειγμα έκανα τον υπολογισμό για τον βασικό μεταβολισμό και μου έβγαλε το ενα 1953,2 και το άλλο 1873,2.Ελπίζω να μην έκανα κανένα λαθος.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν σου είναι δύσκολο να φας πρωι κοτόπουλο, τότε μπορείς να έχεις αβγά (μπορείς να το κανεις και σε πιτάκι βρώμης για αλλαγή).
    Αλλά από την άλλη δεν είναι και κάτι το τραγικό, μερικές φορές γινόμαστε λίγο περίεργοι στο φαγητό (δεν το λέω για σένα φιλε μου, γενικά μιλώντας), το ένα μας βρωμάει το άλλο μας ξινίζει, αλλά από την άλλη θέλουμε να γινουμε κορμάρες.

    Όσο για τους υπολογισμούς, υπαρχει τοπικ, κανε με βάση εκει για να μην μπερδεύεσαι. Κρατα τα πραγματα απλά, οτι νουμερο και να σου βγάλει παρτο ως σημείο αφετηριας και απο κει και περα το σώμα σου θα σου δείξει τι αλλαγες χρειαστει να κανεις.

  5. #5

    Join Date
    22-06-17
    Posts
    22

    Default

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συβουλές όλα σωστά και καλοδεχούμενα.
    Λοιπόν βγήκαν τα κομπιούτερ και έγιναν οι υπολογισμοί.
    3027,46 θερμιδες για συντήρηση.
    Πολλές μου φαίνονται,αλλά πιστεύω να τα καταφέρω.
    Δυο απορείες έχω,αν λαμβάνω λιγότερες απο 3000 την ημέρα αλλά τα γευματά μου είναι πλήρες.Δηλαδή πλούσια σε πρωτείνη 180 γρ, λογο που είμαι κοντα στα 90 κιλά , καλούς υδατάνθρακες μαύρα μακαρόνια,μαύρα ρύζια και πατάτες βραστες,σαλατικά μαρούλια,μπρόκολα και από λίποι τα καλά λιπαρά.παράδειγμα φέρνω για να καταλάβω καλύτερα ετσί.
    Η λογική λέει οτι θα χάσω κιλά.Τα κιλά αυτά θα είναι μυικός ιστός? Λίπος? ή και τα δύο?
    Και η δεύτερη απορία είναι η αντίθετη περίπτωση,3500 θερμίδες την ημέρα με περισσότερη πρωτείνη,περισσότερους υδατάνθρακες και λίγα περισσότερα λίποι.
    τα κιλά που θα πάρω ως επι το πλείστον θα είναι μυικά?
    Ελπίζω να μην κουράζω με τις ερωτήσεις μου,τοσα που διάβασα εδω μέσα έχει γίνει καζάνι το κεφάλι μου.
    Μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Διατροφή Μου (Συμβουλές-Παρατηρήσεις)
    By loukas_88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-12, 20:56
  2. Η διατροφή μου! (Συμβουλές - Παρατηρήσεις)
    By nikosg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-12, 10:32
  3. Συμβουλές,Παρατηρήσεις,Αρχάριος....
    By Hellenic in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-11-11, 15:12
  4. Συμβουλές - Παρατηρήσεις !!!
    By NOTSITA in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-09, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •